marekm
01.08.07,13:16
Ak áno, bude to ešte podľa starého ZP?
Ďakujem.

Prepáčte chybu v titulku - september má len 30 dní (nedá sa to už opraviť).
ZuzanaP
01.08.07,11:18
POZOR - 31. september neexistuje, môžeš mu dať výpoveď už teraz, bude to podľa terajšieho ZP.
marekm
01.08.07,11:21
V ZP sa píše, že výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, takže ak mu ju doručím teraz potom to je v poriadku?
ZuzanaP
01.08.07,11:24
ak mu ju doručíš teraz, výpovedná doba začne plynúť 01.09. Na túto výpoveď sa bude vzťahovať terajší ZP.
marekm
01.08.07,11:28
A to je možné aby mal výpoveď k 30.9. a výpovedná doba plynula už od 1.9.?
katka50
01.08.07,11:38
Výpovedná doba začína plynúť od 1.dňa nasledujúceho mesiaca.
katkaj
01.08.07,11:38
A to je možné aby mal výpoveď k 30.9. a výpovedná doba plynula už od 1.9.?


Obávam sa že pokiaľ ste tú výpoveď nestihli dať včera ale až dnes tak výpovedná doba začína plynúť od 1.9.2007 a končí 31.10.2007
marekm
01.08.07,11:43
Nie. Nie.

Chcem dať výpoveď už tento mesiac (august) ale až ku 30.9. tak aby výpovedná doba plynula od 1.10. Je to možné? Obávam sa totiž, že zamestnanec bude v septembri PN (plánovaná operácia) a bude problém s doručením výpovede.
Chobot
01.08.07,11:53
Nie. Nie.

Chcem dať výpoveď už tento mesiac (august) ale až ku 30.9. tak aby výpovedná doba plynula od 1.10. Je to možné? Obávam sa totiž, že zamestnanec bude v septembri PN (plánovaná operácia) a bude problém s doručením výpovede.

Opravil som ti názov témy.

Nie, to čo si sa pýtal, nie je možné urobiť. ZP nepustí. Raz keď doručíš výpoveď, tak od začiatku nasledujúceho mesiaca začne plynúť výpovedná doba. U výpovedi neexistuje niečo také ako v prípade prevodného príkazu, že by si ho zadal s budúcou valutou.

Jednuducho keď doručíš výpoveď v auguste, tak výp. doba začne plynúť od 1.9. Jedine poslať výpoveď doporučene niekedy tesne pred koncom augusta tak, aby mu bola doručená začiatkom septembra. Vtedy bude výp. doba plynúť od 1.10.

Ide ti asi o to, že mu nechceš povedať, že v septembri dostane výpoveď, že?

Ak by to bol seriózny zamestnanec, tak sa môžete už teraz dohodnúť, že skončíte PP dohodou k 30.11.
marekm
01.08.07,12:17
Práve že to je seriózny zamestnanec, o výpovedi vie a nechce robiť obštrukcie. Ide o redukciu zamestnancov tj nejde o dohodu a patrí mu odstupné. Jedine teda môžem vyrobiť dopredu výpoveď s dátumom v septembri a dať to podpísať už teraz?
Ale to je potom proti ZP, keďže som mu dal výpoveď počas PN (podľa dátumov na výpovedi).
marekm
01.08.07,12:27
Chcel som to dať priamo podpísať ešte kým je tu a neposielať to poštou. Účinok teda bude odo dňa označenia zásielky ako nedoručenej - nevadí v tom prípade, že už bude v tom čase PN - resp. som krytý dátumom odoslania?
Chobot
01.08.07,12:47
Doplnil som predchádzajúcu reakciu pretože viem, že to je proti ZP.

Ako to teda vyriešiť v medziach zákona?

A viete už iste, že v septembri pôjde na PN? Konkrétne od akého dátumu?

V podstate existuje riešenie tvojho problému, aj keby išie na PN už od 1.9.

Jednou z možností je (tou komplikovanejšou), urobiť dodatok k pracovnej zmluve, kde by ste sa dohodli na trojmesačnej výpovednej dobe - ZP to umožňuje s odvolaním sa na § 43:

"(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby."

a na § 62 ods. 1:

"(1) ...Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace."

Potom by si mohol doručiť výpoveď už v auguste a výp. doba by uplynula 30.11.

:rolleyes:
Ale oveľa jednoduchšie je počkať, kým nadobudne platnosť nový ZP. Nastane tam jedna zmena, ktorá ti pomôže vyriešiť tento problém a to konkrétne novelizovaný § 76, ktorý bude znieť:


"(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku..."


Takže po 1.9. kľudne môžete skončiť dohodou aj počas jeho PN a on bude mať nárok na odstupné.


Pomohlo to?
marekm
01.08.07,12:49
Mám pocit, že sa snažíte skomplikovať niečo, čo vôbec nie je komplikované. :rolleyes:
Kedy má ísť na operáciu a začne mu z toho dôvodu PN? V auguste? V septembri?

Aký je dôvod na to, aby výpovedná doba za každú cenu začala plynúť až 1.10.2007?
Najmä to nechápem pri poznaní toho, že v tom čase bude zamestnanec PN. Pre firmu produkovať počas PN nebude nezávisle od toho, či začne výpovedná doba od 1.9. alebo od 1.10.2007.

Keď na to tak pozerám, máte pravdu. Zbytočne to oddiaľovať. Chcel som mu pomôcť s tým, že bude mesiac dlhšie zamestnaný (kvôli platu). Ale aj tak dostane len maródku a nie plat. Takže som to zbytočne komplikoval.
marekm
01.08.07,13:03
Takže po 1.9. kľudne môžete skončiť dohodou aj počas jeho PN a on bude mať nárok na odstupné.




Pomohlo to?





Áno vďaka, aj to by sa dalo použiť.
alena684
01.08.07,19:23
zlezaradilak das vypoved dnes, zacne plynut od buduceho mesiaca, teda od septembra, vypovedna lehota je 2 mesiace a teda pracovny pomer by skoncil 31.10.2007.ale treba si uvedomit, ze dat vypoved zamestnancovi nie je jednoduche a je mozne len z dovodov uvedenych v zakonniku prace.



Ak áno, bude to ešte podľa starého ZP?
Ďakujem.

Prepáčte chybu v titulku - september má len 30 dní (nedá sa to už opraviť).