cammino
01.08.07,12:44
O koeficiente som si teraz čítala dosť príspevkov. Ale chcem vedieť len to - kedy vzniká povinnosť vypočítavať koeficient. Vôbec tomu nerozumiem, aj napriek tomu, že som si čítala zákon, a aj príspevky na porade. Má niekto čas mi to jednoducho vysvetliť?
tinaM
01.08.07,13:10
§ 49 Zákona o DPH:

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

To znamená, že ak si platiteľ DPH a predávaš tovar alebo služby z ktorých si povinná odvádzať DPH a zároveň vykonávaš činnosti oslobodené od dane podľa § 28 - 41 /viď odst.3/ si povinná podľa § 50 uplatňovať pomerné odpočítanie dane /koeficientovať/.

Napr. mám počítač, ktorý využívam aj na činnosti oslobodené od DPH aj na činnosti podliehajúce DPH, tak nemôžem pri jeho nákupe odpočítať celú DPH, ale koeficientujem.
Tiež platím za energie - to isté ako pri počítači.

Dá sa povedať, že celá réžia, ktorá súvisí s činnosťami oslobodenými od dane a činnosťami podliehajúcimi dani sa prepočítava koeficientom.
DELCO
01.08.07,15:07
Prípady, kedy sa koeficient vypočítava sú viac menej jasne v zákone uvedené. Ide o prípady, keď svoje nákupy ku ktorým je uplatnená DPH použijete na činnosti, ktoré su od DPH oslobodené a zároveň aj na tie, pri ktorých Vám vzniká povinnosť odviesť daň. Nároka na odpočet Vám vzniká iba v pomernej čiastke (podľa výšky koeficientu).

Z otázky som však porozumel, že sa pýtate na čas, kedy sa koeficient vypočítava. Prvý krát keď takáto činnosť nastane. V tomto prípade určíte koeficient odhadom so súhlasom správcu dane §50 ods.3. Po skončení kalendárneho roka vypočítate ročný koeficient za celý tento rok a budete ho používať počas celého nasledovného roka.
certik
10.08.07,12:41
Dobrý den, nadviažem na temu.
Podnikateľ ktorý sa venuje výlučne predaju a prenajmu bytov sa stal platcom DPH pretoze dosiahol prijem 1500tis /JU/. Kedže inú činnosť nerobí, a táto je od dane oslobodená podľa par. 38, zo všetkých výdavkov týkajúcich sa jeho podnikania nemôže odpočítať DPH. Podotýkam že predáva a prenájima zatiaľ iba neplatičom. Nie som si istá či mám vypočítať koeficient alebo nie kedže nemám príjmy oslobodené a zároveň aj s povinnosťou odvodu. Či mám výdavky dávať celé do réžie aj v rátane DPH. Prosím poradte mi.
Monika Kováčová
10.08.07,13:04
Podotýkam že predáva a prenájima zatiaľ iba neplatičom.

no neplatičom by som nič nepredala ani neprenajala.... :D


Vážne: Ak prenajíma bytové jednotky len neplatiteľom DPH tak v takomto prípade nemôžeme hovoriť o koeficiente, pretože podnikateľ neuskutočňuje súčasne plnenia s daňou aj od dane oslobodené.
betka
11.08.07,11:22
Dobrý den, nadviažem na temu.
Podnikateľ ktorý sa venuje výlučne predaju a prenajmu bytov sa stal platcom DPH pretoze dosiahol prijem 1500tis /JU/.

Postup pri dodaní a nájme je v par. 38 DPH.
Dodanie nehnuteľností.
Ak sa dodanie nehnuteľností usjutočnuje do 5 rokov od prvej kolaudácie, je oslobodené od dane. Platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené. Rozhodnutie platiteľa DPH nie je v tomto prípade viazané na žiadne podmienky a to: kupujúci platiteľ, neplatiteľ DPH. (na rozdiel od prenájmu, kde je podmienka, kde pre neeplátcu bude nájom od dane oslobodený).
Ak sa dodanie uskutočňuje do 5 rokov od prvej kolaudácie, je dodanie nehnuteľností v režime DPH. Ak sa uskutočnia ´dalšie kolaudácie na nehnuteľnosti pre účely uplatnenie DPH (zdanenie, oslobodenie) do úvahy sa neberú.

Platiteľ DPH predáva nehnuteľnosť, kt. bola skolaudovaná v roku 2005. Dodanie nehnuteľnosti podlieha režimu DPH. Ide o dodanie nehnuteľnosti, čím vzniká daňová povinnosť. Dań 19%.

Platiteľ DPH predáva nehnuteľnosť skolaudovanú v roku 2000 a rozhodne sa:
- dodanie bude oslobodené od dane
- dodanie nebude oslobodené od dane bez ohľadu na to, či predávam plátcovi, alebo neplátcovi DPH

A teda, keďže predávate nehnuteľnosti, môže tota dodanie byť v režime DPH.

Prenájom nehnuteľností:
postup pri odpočítaní dane uplatní platiteľ dane-prenajímateľ podľa toho, komu prenajímate nehnuteľnosť:
- platiteľom-dań si môžete odpočítať v plnej výške
- neplatiteľom, kt. je oslobodený a teda nemôžeme odpočítať daň
- platiteľľomi neplatiteľom, pričom uplatnujem oba spôsoby- odpočítanie dane v pomernej výške.

pri nákupe tovarov a služieb člením tovary a služby:
- s možnosťou odpočítania
- bez možnosti odpočítania
- s možnosťou pomerného odpočítania dane (koeficient par. 50).

Udávate, že sa zaoberáte predajom a prenájmom nehnuteľností. Nevieme, či ich opravujete, robíte TZ......(bolo by potrebných viac info..)

V ramci svojho predmetu činnosti máte predaj a nájom, a ak by ste predaj nehnuteľnosti nepovažovali za oslobodený v horeuvedených podmienkach a bol by v režime DPH a uskutočňovali by ste nájom len pre neplátcov DPH, potom by ste počítali koeficient: Čím by ste realizovali ako platiteľ dane zdaniteľné obchody, pri kt. si môžete odpočítať daň (predaj) a zdaniteľné obchody (nájom), kt. je z odpočítania dane vylúčený.

Počítanie koeficientu by bolo určite pre Vás vyhodnejší spôsob, ako neuplatniť si žiadne odpočítanie dane.

Ermon uviedla jednu poznámočku, s kt. súhlasím, i keď ide o diskrimináciu neplátcov DPH. Žiaľ je to tak a veľa ľudí sa tým riadi.
Ale na druhej strane máte možnosť počítať koeficient, a radšej koeficient ako nič.:rolleyes:

Rada: Začnite prenajímať i plátcom DPH, ked ste i vy.... (a vôbec stačí...)
certik
11.08.07,13:29
Dakujem za odpovede. Doplnim že nehnuteľnosti predávame a prenajímame iba neplatiteľom. Ak by som sa rozhodla že predaj bytu nebude oslobodený /to môžem aj ked predávam neplatiteľovi, t.z. že na kúpnej zmluve bude vyčíslená DPH/ a prenájom bude oslobodený /tam na výber nemám/, tak z Vasej odpovede vyplýva že by som mohla použiť koeficient a z plnení si DPH uplatniť pomernou časťou.
Takže prípadné opravy alebo TZ bytu, energie, telefon, PHM z tohoto všetkého si podla Vás môžem koeficientom DPH odpočítať. Neviem či som to správne pochopila.
betka
11.08.07,17:38
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.

Ano, správne ste pochopili.

A ak predávate túto nehnuteľnosť do 5 rokov, vždy ide o dodanie tovaru.

koef.=predaaj nehnuteľností/predaj nehnuteľností+ prenájom.
certik
11.08.07,18:54
Takže ak by sme sa rozhodli, že predaj bytu bude oslobodené plnenie /pretože dan na vstupe je nízka a mali by sme dosť vysokú povinnosť platiť DPH/ tak koeficient nepočítam a DPH na vstupe účtujem do daňových výdavkov /JU/ podla zákona o dani z príjmu par. 19, odst. 3, písm.k a v daňovom priznani vyplnam iba riadok 6 /plnenia oslobodené bez možnosti odpočtu/. Pýtam sa takto "polopate" aby som mala istotu, že to robím správne.
apo
13.08.07,07:37
no neplatičom by som nič nepredala ani neprenajala.... :D


Vážne: Ak prenajíma bytové jednotky len neplatiteľom DPH tak v takomto prípade nemôžeme hovoriť o koeficiente, pretože podnikateľ neuskutočňuje súčasne plnenia s daňou aj od dane oslobodené.


Červeným som označil podľa mňa nesprávne pomenovaný problém pri koeficientoch.

Problém je v tomto: :confused: Platca dane nemôže odpočítať DPH zo vstupov, ktoré používa na zabezpečenie tržieb oslobodených od dane.:confused:

Z toho vyplýva, že niekto bude platiteľ DPH, ale neodpočíta ani korunu, lebo všetky tržby idú bez DPH, ale registráciu na DPH mať bude.

apo
Monika Kováčová
13.08.07,10:19
apo, vôbec nechápem, čo som nesprávne pomenovala. Odpovedala som na konkrétnu otázku, nie na to, že niekto môže byť platiteľ DPH ale nemá nárok na odpočet ale registráciu mať bude...

len som odpovedala, že podnikateľ nebude DPH na vstupe prepočítavať koeficientom lebo nemá prečo, keďže má len oslobodené plnenia...

môžeš mi ešte raz vyvrátiť príp. vysvetliť, kde som zadávateľa /prísp. 4/ mylne informovala?
apo
13.08.07,13:24
apo, vôbec nechápem, čo som nesprávne pomenovala. Odpovedala som na konkrétnu otázku, nie na to, že niekto môže byť platiteľ DPH ale nemá nárok na odpočet ale registráciu mať bude...

len som odpovedala, že podnikateľ nebude DPH na vstupe prepočítavať koeficientom lebo nemá prečo, keďže má len oslobodené plnenia...

môžeš mi ešte raz vyvrátiť príp. vysvetliť, kde som zadávateľa /prísp. 4/ mylne informovala?

Až teraz poobede som sa dostal k Porade tak vysvetlím:

Cammino sa pýtala:
O koeficiente som si teraz čítala dosť príspevkov. Ale chcem vedieť len to - kedy vzniká povinnosť vypočítavať koeficient. Vôbec tomu nerozumiem, aj napriek tomu, že som si čítala zákon, a aj príspevky na porade. Má niekto čas mi to jednoducho vysvetliť?

V duchu jej otázky som upresnil formulácoiu odpovede tak, aby vedela kde je sever. Pýtala sa kedy vzniká povinnosť. Tak som podľa môjho chápania vzniku povinnosti počítania koeficientu dal taký text na odpoveď, ktorý odpovedá na otázku momentu vzniku povinnosti KOEFICIENTOVAŤ v DPH. Týmto monentom je existencia príjmov oslodobedných od dane.

Označením textu som nijako nespochybnil jeho správnosť. Ozaj som mal za cieľ vypichnúť to čo je prvé pri rozhodovaní či budú koeficienty alebo nie.

Ja osobne mám problém s koeficientami a žiaľ nik sa nechytá na odpoveď.

Pozdravujem všetkých Poraďákov.

apo
Monika Kováčová
13.08.07,13:44
oukej apo, takže sa chápeme... ty si reagoval na otázku cammino, ja som pôvodne odpovedala certikovi http://www.porada.sk/510834-post4.html

Pozdravujem teda aj ja.
Kája.
22.10.07,19:47
Zdravím, tiež neviem kedy mám začať počítať koeficient, nová s.r.o. platca DPH v septembri kúpila tovar a byt, ktorý chce následne predať bez DPH (par. 38). Ďalej kúpila DHIM a služby. Pri dodávkach, ktoré sa viažu k bytu som DPH neodpočítavala pri ostatných dodávkach áno. V septembri neuskutočnila žiadne dodanie tovaru (nepredala ani tovar ani byt). Kedy začnem počítač koeficient, už v septembri alebo až pri predaji bytu?
KEJKA
22.10.07,20:51
Zdravím, tiež neviem kedy mám začať počítať koeficient, nová s.r.o. platca DPH v septembri kúpila tovar a byt, ktorý chce následne predať bez DPH (par. 38). Ďalej kúpila DHIM a služby. Pri dodávkach, ktoré sa viažu k bytu som DPH neodpočítavala pri ostatných dodávkach áno. V septembri neuskutočnila žiadne dodanie tovaru (nepredala ani tovar ani byt). Kedy začnem počítač koeficient, už v septembri alebo až pri predaji bytu?
ak si vieš pekne a hlavne jednoznačne oddeliť vstupy na také, kde si uplatníš plný nárok na odpočítanie (lebo nesúvisí s bytom)
a vstupy súvisiace s bytom, kde si naopak neodpočítaš prezieravo ani korunu, tak potom koeficient nebudeš počítať vôbec.
ALE
kedže už byt si kúpila, a robíš kroky k jeho predaju, tak asi máš vstupy, ktoré sú spoločné pre budúce plnenia (tovar a predaj bytu) Ako príklad môže byť telef.účet, PHM - pri jazdách autom, nájom s DPH (a je) na kanceláriu, v ktorej pôsobíš ap. Takže tieto dáš do skupiny pre budúci koeficient.
Koeficient ti vyjde ažv tom mesiaci (štvrťroku), v ktorom byt predaš.
=================
Ešte ťa chcem upozorniť, že ak nie si napr. realitka, a tento byt kúpiš a predáš ako jednorazovú akciu, považuje sa to za príležitostný predaj a s koeficientom sa vôbec nemusíš trápiť.
==================
vzhľadom na pokročilú hodinu sa nezaťažujem a svoje tvrdenia odcitovať príslušné §§ - príspevok upravím, ak bude treba, zajtra.:---
Kája.
23.10.07,06:37
Kejka ďakujem, k bytu sa zatiaľ neviažu žiadnu spoločné vstupy, nakoľko s.r.o. ešte nemá ani telefón ani PHM, mne sa jedná o to či začnem počítať koeficient až vtedy keď ten byt predám, t.z. až v 4q. Podľa môjho názoru to nemôžem brať za príležitostný prevod nehnuteľnosti, nakoľko ten byt bol kúpený za účelom jeho predaja a je predpoklad, že sa to ešte zapakuje. Prosím ťa nevieš ako by som to mala účtovať, môžem to účtovať ako tovar a ostatné náklady na opravu bytu ako služby na príslušných analytikách?
ALBO
23.10.07,09:24
Kejka ďakujem, k bytu sa zatiaľ neviažu žiadnu spoločné vstupy, nakoľko s.r.o. ešte nemá ani telefón ani PHM, mne sa jedná o to či začnem počítať koeficient až vtedy keď ten byt predám, t.z. až v 4q. Podľa môjho názoru to nemôžem brať za príležitostný prevod nehnuteľnosti, nakoľko ten byt bol kúpený za účelom jeho predaja a je predpoklad, že sa to ešte zapakuje. Prosím ťa nevieš ako by som to mala účtovať, môžem to účtovať ako tovar a ostatné náklady na opravu bytu ako služby na príslušných analytikách?

A z čoho chcete úpočítať K?
Píšete, že ste kúpili byt na predaj=oslobodený (musí ale mať viac ako 5 rokov). Vstupy ktoré ste mali súvisiace s bytom, píšete že ste si neuplatnili DPH to je dobre. ďalej píšete, že nemáte také Fa, ktoré majú spoločné využitie pre byt aj ostatnú činnosť.
Podľa mňa by sa to mohlo počítať aj za príležitostné, k tomu je usmernenie, nesmie to byť velký objem peňazí k ostatným výnosom, nie je to vaša činnosť...
Teoreticky ma ako spoločná Fa napadá napr. Fa za telefó, resp. PHM ak ste to tam chodili pozerať. No ale K začnete rátať až to predáte ako oslobodené.

Prečo vlastne neuplatňujete daň s tých vstupov.? byt predáte asi až budúci rok, vy vôbec nemusíte dnes vedieť či s DPH alebo bez.ak tam bola DPH na vstupe a vy to predáte oslobodené tak to vysporiadate cez § 54-len byt.
Ale tie služby okolo by mohli zostať s DPH uznanou. Nič mi nekáže sa k nim vracať. Alebo sa mýlim. Opravte ma niekto.
Kája.
21.01.08,20:14
Nadviažem na moje príspevky pred troma mesiacmi. Momentálne mám pred sebou danú s.r.o., ktorá ani v štvrtom kvartáli byt nepredala a predá sa až v novom roku. Ale už mám na vstupe faktúry za nájom a telefóny, ktoré sa viažu na neoslobodené plnenia ale viažu sa aj na budúce oslobodné plnenia. Mám nárok na plný odpočet z týchto služieb alebo nie? Ďakujem za radu.
KEJKA
21.01.08,20:16
máš tie oslobodené plnenia v IV.Q.2007?
Kája.
21.01.08,20:18
Nie nemám.
KEJKA
21.01.08,20:21
ak máš iba plnenia s DPH a majetok používaš na dosahovanie príjmov, tak máš plný nárok na odpočítanie.
Kája.
21.01.08,20:23
Ďakujem veľmi pekne, ešte jedna otázočka kupoval sa materiál na prerábku bytu, tam si DPH neodočitávam, mám túto DPH preúčtovať s 343 na 548 alebo ju účtovať priamo 504
KEJKA
21.01.08,20:31
určite nie 504, neodpočítaná DPH je 548, prípadne by si mohla spolu s tým materiálom to dať na 501.
A prečo si neodpočítavaš? Lebo vieš, že byt bude použiý iba na príjmy oslobodené od DPH? fajn......
Kája.
21.01.08,20:35
Áno, ja viem že bude byt predaný ako oslobodný a myslela som, že nakúp bytu budem účtovať ako tovar a aj všetky vedľajšie náklady na úpravu bytu som chcela účtovat vedľajšie obstaracie náklady na tovar. Ak rozmýšľam blbo, prosím usmerni ma. S týmto sa stretávam prvý krát.
KEJKA
21.01.08,20:47
Áno, ja viem že bude byt predaný ako oslobodný a myslela som, že nakúp bytu budem účtovať ako tovar a aj všetky vedľajšie náklady na úpravu bytu som chcela účtovat vedľajšie obstaracie náklady na tovar. Ak rozmýšľam blbo, prosím usmerni ma. S týmto sa stretávam prvý krát.
pozri postupy účtovania.... §32
byt, aj ked je určený na ďalší predaj účtuješ na 042 !!
opravy do dňa zaradenia by som dávala bez odpočítavania DPH tiež na 042.
Keby si byt využívala , tak by to bolo iné.....
Kája.
21.01.08,20:58
Ďakujem.
apo
21.01.08,22:48
pozri postupy účtovania.... §32
byt, aj ked je určený na ďalší predaj účtuješ na 042 !!
opravy do dňa zaradenia by som dávala bez odpočítavania DPH tiež na 042.
Keby si byt využívala , tak by to bolo iné.....

Dovolím si vstúpiť do Vašej diskusie.

Pri nehnuteľnosti ak nadobúdateľ je platcom DPH nemá dôvod sa trápiť s tým čo bude keď bude. Zo všetkých nákupov na rekonštrukciu, alebo opravu nehnuteľnosti by som odpočítal DPH. Pri predaji sa riadime ustanovením, že po x rokoch od PRVEJ kolaudácie je predaj nehnuteľnosti oslobodený od DPH a v zákone o DPH sú ustanovenia, ktoré upravujú ďalší postup. (Uviedol som x rokoch - v zákone o DPH je to presne stanovené).

Ak by sme DPH neodpočítali z nákupov súvisiacich s nadobudnutou DPH urobili by sme iba to, že sme sa dobrovoľne a zbytočne vzdali PRÁVA NA ODPOČET DANE a ďalej by sme museli postupovať tak či onak podľa ustanovení zákona o DPH o ktorých som písal vyššie.

Pozriem ustanovenia v zákone o DPH a potom doplním príspevok.

apo
apo
21.01.08,22:56
Pokračujem:

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

PRIPOMENIEM.
Nezabudnúť aj na pozemok, ktorý je nadobudnutý spolu s bytom. Odpredaj bytov pôvodným nájomcom bol viazaný na vysporiadanie vlastníctva pozemkov. Obce predávali iba pozemok na ktorom stojí nehnuteľnosť. Dvory a chodníky obce nechceli predať čo ich dnes trápi nakoľko musia chodníky udržiavať a zatrávnené dvory odburiňovať, čo by inak mohli preniesť na vlastníkov.

apo
ALBO
22.01.08,06:20
Podľa mňa ste podali stále málo info. Píšete že byt predáte oslobodený, je už 5 rokov starý?
Chcete počítať koeficientom vstuipné FA k bytu. No ale čo v tom byte teraz robíte? Aká je vaša ostatná činnostť?
Nemusíte teraz obstarávať nákupy za byt bez odpočtu DPH a tiež fa za byt (ak je 5 rokov starý a predáte ho oslobodený) to sa rieši cez § 54(vracať budete len podľa tohto §)
Ešte raz, dôležité je vedieť čo vykonávate akú činnosť, na čo ešte využijete tie telefony aj PHM a čo sa s tým bytom deje teraz, na čo slúži.
Kačena I.
22.01.08,07:43
trošku odbočím od témy, ale týka sa koeficientu. V starom tlačive sa ročné vysporiadanie podľa §50 ods. 4 dávalo do riadku 19. Kde je to § v novom tlačive?
Kačena I.
22.01.08,07:54
trošku odbočím od témy, ale týka sa koeficientu. V starom tlačive sa ročné vysporiadanie podľa §50 ods. 4 dávalo do riadku 19. Kde je to § v novom tlačive?

Vychádza mi riadok 18 a 19. Poradí niekto, je to tak? Prosím.
Kája.
22.01.08,08:25
Podľa mňa ste podali stále málo info. Píšete že byt predáte oslobodený, je už 5 rokov starý?
Chcete počítať koeficientom vstuipné FA k bytu. No ale čo v tom byte teraz robíte? Aká je vaša ostatná činnostť?
Nemusíte teraz obstarávať nákupy za byt bez odpočtu DPH a tiež fa za byt (ak je 5 rokov starý a predáte ho oslobodený) to sa rieši cez § 54(vracať budete len podľa tohto §)
Ešte raz, dôležité je vedieť čo vykonávate akú činnosť, na čo ešte využijete tie telefony aj PHM a čo sa s tým bytom deje teraz, na čo slúži.


Byt je v bytovke starej 30, bol kupovaný za účelom jeho ďalšieho predaja fyzickej osobe - nepodnikateľovi, preto som sa rozhodla, že z výdavkov, ktoré sa viažu na úpravu bytu, nebudem odpočítavať žiadnu DPH. S.r.o. sa zaoberá predajom tovaru a predajom bytov (hlavne). Byt sa momentálne opravuje a ide sa predať, s.r.o. ho nebude inak využívať. Môj problém spočíva v tom, či som povinná krátiť DPH na vstupe (telefóny, nájom, PHM), keď som ešte neuskutočnila oslobodené plnenia, ale uskutočním ich až v nasledujúcom kvartáli.
apo
22.01.08,08:39
Ja si myslím, že aj po tomto vysvetlení môžem trvať na svojom príspevku v tom smere, že je úplne jedno čo s bytom zamýšľate urobiť. Pre Vás platí zákon o DPH vždy rovnako s právom na odpočet dane a následne s povinnosťami, ktoré sa odvíjajú od príjmov oslobodených od dane.

Pripadá mi absurdné, ak by som postavil panelák na nájomné byty a pri výstavbe by som nedpočitával daň, aby som počas užívania nehnuteľnosti sa nemusel zaoberať zmenou účelu použitia dlhodobého hmotného majetku. Povedal by som, že takýto postup by mohol byť porušením zákona o dani z pridanej hodnoty minimálne porušením zákona o dani z príjmu, lebo o hodnotu DPH by som zdvihol vstupnú cenu odpisovaného majetku.

Takže záver. Netreba riešiť to čo sa riešiť nedá.

apo
Erika-ežka
22.01.08,14:24
FO sa stala plátcom DPH od 1.10.07 (štvrťročný platca). Podpísal Mandátnu zmluvu o prevádzkovaní stávkovej kancelárie a v decembri mu poslali na účet 2.500,- Sk. Má pohostinstvo - kde prevádzkuje tú stávkovú kanceláriu, má obchod s cukrovinkami a má príjem aj s predaja a montáží okien, plast.roliet, ... . Podľa § 41 o DPH je tento príjem oslobodený, takže musí prepočítať DPH koeficientom. Chcem sa len uistiť, či som to správne pochopila (robím prvýkrát koeficient), takže:
čitateľ : príjmy bez dane - kde sa platí DPH, ale len za IV. Q
menovateľ: príjmy všetky za IV.Q - včetne tých 2.500 oslobodených od DPH = nejaký koeficient , ktorý sa vynásobí s DPH na vstupe .
Ak je to tak, čo potom s prepočtom za celý rok? Ako sa to má urobiť ak nebol celý rok plátcom DPH??? :confused:
Prosím, prosím pomôžte - 25. sa blíži a len dnes mi povedali o tom príjme.
Jarka 1
22.01.08,14:42
FO sa stala plátcom DPH od 1.10.07 (štvrťročný platca). Podpísal Mandátnu zmluvu o prevádzkovaní stávkovej kancelárie a v decembri mu poslali na účet 2.500,- Sk. Má pohostinstvo - kde prevádzkuje tú stávkovú kanceláriu, má obchod s cukrovinkami a má príjem aj s predaja a montáží okien, plast.roliet, ... . Podľa § 41 o DPH je tento príjem oslobodený, takže musí prepočítať DPH koeficientom. Chcem sa len uistiť, či som to správne pochopila (robím prvýkrát koeficient), takže:
čitateľ : príjmy bez dane - kde sa platí DPH, ale len za IV. Q
menovateľ: príjmy všetky za IV.Q - včetne tých 2.500 oslobodených od DPH = nejaký koeficient , ktorý sa vynásobí s DPH na vstupe .
Ak je to tak, čo potom s prepočtom za celý rok? Ako sa to má urobiť ak nebol celý rok plátcom DPH??? :confused:
Prosím, prosím pomôžte - 25. sa blíži a len dnes mi povedali o tom príjme.


Koeficientom si upravíš sumu DPH, ktorú žiadaš na vrátenie v daňovom priznaní DPH. Pozri § 50.
KEJKA
22.01.08,14:43
mohol by určiť len náklady, ktoré sa vzťahujú na tú kanceláriu, z ktorej má oslobodené príjmy, tieto vstupy nechať bez odpočítania DPH.
Potom nepočíta koef.z dôvodu, že vie PRESNE rozlíšiť, ktoré vstupy sa vzťahujú k predajni, ktoré k montáži a ktoré k stávkovej kancelárii.
Erika-ežka
22.01.08,14:47
Ale, či som to správne počítala, lebo keď som to takto (ako som v predchádzajúcom príspevku napísala) vypočítala vyšiel mi koeficient: 0,996 = zaokrúhlenie nahor 1 . Takže vlastne nič neupravujem?
Dobre som to vôbec pochopila? A tento "1" koeficient mi bude platiť aj na budúci rok? Alebo musím požiadať správcu dane, aby mi ho určil, keď viem že budem mať každý mesiac min. takýto príjem 5000,- Sk???
Ešte raz prosím :confused:. E.
Erika-ežka
22.01.08,15:01
mohol by určiť len náklady, ktoré sa vzťahujú na tú kanceláriu, z ktorej má oslobodené príjmy, tieto vstupy nechať bez odpočítania DPH.
Potom nepočíta koef.z dôvodu, že vie PRESNE rozlíšiť, ktoré vstupy sa vzťahujú k predajni, ktoré k montáži a ktoré k stávkovej kancelárii.
Len on nemá ako stávkovú kanceláriu , ale ju prevádzkuje v Pohostinstve. A čo sa týka nákladov - nedá sa veľmi určiť, ktorý tovar dá do Pohostinstva a ktorý dá do obchodu - lebo aj tam predáva skoro rovnaký tovar (cukrovinky, víno, alkohol,...). Len či som správne pochopila ten výpočet koeficientu. Lebo mi vlastne vychádza 1. Vopred díky.
KEJKA
22.01.08,15:09
fajn, upresnila si to. A naozaj 2500 k celkovým tržbám môže byť taký minimálny koef., že na odpočítanie zostane číslo zaokrúhlené na 1 a teda si odpočítaš celú DPH.
Erika-ežka
22.01.08,15:16
fajn, upresnila si to. A naozaj 2500 k celkovým tržbám môže byť taký minimálny koef., že na odpočítanie zostane číslo zaokrúhlené na 1 a teda si odpočítaš celú DPH.
Ale dobre som to dosadila?
čitateľ: príjmy bez DPH, z ktorých sa odvádza DPH za IV.Q
menovateľ: všetky príjmy bez DPH za IV.Q včetne tých 2500 a to mi vyšlo 0,996 = 1. Takže nič neupravujem ani ročne.
Je to správny výpočet???
Takže aj na budúci rok používam "tento koeficient" - vlastne žiadny???
adinka55
05.02.08,08:50
Prosim Vas,

niekde som sa dopocula ze koeficient musia pocitat ti ktori maju prijmy oslobodene od DPH.
Mozem za takyto prijem povazovat aj uroky na beznom alebo terminovanom vklade? Par.39 zakona o DPH sice hovori o fin. sluzbach ale uroky tam nevidim.
To by vypocitavat koef. museli vlastne vsetci.

Dakujem za odpoved.
apo
05.02.08,09:14
Prosim Vas,

niekde som sa dopocula ze koeficient musia pocitat ti ktori maju prijmy oslobodene od DPH.
Mozem za takyto prijem povazovat aj uroky na beznom alebo terminovanom vklade? Par.39 zakona o DPH sice hovori o fin. sluzbach ale uroky tam nevidim.
To by vypocitavat koef. museli vlastne vsetci.

Dakujem za odpoved.

Nie jedná sa o príjmy, ktoré zákon DPH presne vymedzuje napríklad: nájom nehnuteľností poskytnutý neregistrovanej osobe na DPH, príjem z nevýherných automatov.

Koeficient nepočítame z úrokov na BÚ, ani z príjmu na základe poistného plnenia - opatrných to zvádza k tomu, že by koeficien mali počítať ale robia si zbytočné starosti, nerátame koeficient.

apo
adinka55
05.02.08,09:33
Dakujem, hned som kludnejsia
misurka
22.02.08,07:29
Prosím Vás potrebujem poradiť ohľadom nasledovného problému:
Spoločnosť vlastní 2 nehnuteľnosti:

Spoločnosť prenajíma 1.nehnuteľnosť plátcom i neplátcom DPH, je mi jasné, že musí daň na vstupe prepočítavať koeficientom.

2. nehnuteľnosť prenajíma iba plátcom DPH, avšak zabezpečuje z tejto nehnuteľnosti celú agendu okolo prenájmu druhej nehnuteľnosti. Z tohto mi vychádza, že musí aj vstupy, ktoré súvisia s napr. údržbou tejto 2. nehnuteľnosti prepočítavať koeficientom?

Prosím, Vás, ak sa viete niekto vyjadriť, budem Vám veľmi vďačná.
apo
22.02.08,08:10
Dph napríklad z telekomunikačných výdavkov sa prepočitávajú koeficientom, domnievam sa , že máš pravdu.
Môže ťa tešiť iba to, že do r. 2003 to bolo horšie, koeficientovala sa veštka DPH na vstupe bez ohľadu či súvisí alebo nie, lebo podľa výkladu zákona súvisela všetka DPH na vstupe.

apo
janaGT
22.02.08,08:22
Ja som sa už to čo sa opýtam pýtala v inej téme, ale stále mi to nie je jasné:
v roku 2007 resp. od 11/07 kedy sme sa stali plátcami DPH, sme mali dodania len podľa §38/2 - orná pôda. V 01/08 a v 02/08 sme nemali žiadne odber.fa, len sme kúpili stavebný pozemok, resp. bola nám vyfakturovaná finančná zábezpeka na kúpu pozemku s DPH a ďalej sme kúpili sedačku a notebook.
Môžem si uplatniť DPH v plnej výške alebo treba počítať koeficient?
V daň.priznaní za 01/08 som dph odpočítala celú, nakoľko sme tento rok nemali žiadne oslobodené plnenia a sedačku aj pc sme "používali" na prijaté dodania, ktoré boli fakturované s DPH.
Je to tak správne?
apo
22.02.08,08:37
Ak som dobre porozumel tak sa pýtaš či máš, alebo nemáš počítať koeficient. Takto otázka nestojí. Ak máš schválený koeficient z DÚ (o to si mala požiadať) tak PK označuješ tie vstupy, ktoré súvisia s príjmami oslobodenými od dane a počítaš koeficient, tam nie je priestor na rozhodovanie.

Moja odpoveď je s ohľadom na to, ako som pochopil tvoju otázku.

apo
janaGT
22.02.08,08:41
Ak som dobre porozumel tak sa pýtaš či máš, alebo nemáš počítať koeficient. Takto otázka nestojí. Ak máš schválený koeficient z DÚ (o to si mala požiadať) tak PK označuješ tie vstupy, ktoré súvisia s príjmami oslobodenými od dane a počítaš koeficient, tam nie je priestor na rozhodovanie.

Moja odpoveď je s ohľadom na to, ako som pochopil tvoju otázku.

apo

čo je PK?
misurka
22.02.08,08:43
To znamená, že treba prepočítavať všetky náklady, ktoré súvisia s chodom aj druhej budovy a aj všetky napr. účtovné služby, ap.?

Dph napríklad z telekomunikačných výdavkov sa prepočitávajú koeficientom, domnievam sa , že máš pravdu.
Môže ťa tešiť iba to, že do r. 2003 to bolo horšie, koeficientovala sa veštka DPH na vstupe bez ohľadu či súvisí alebo nie, lebo podľa výkladu zákona súvisela všetka DPH na vstupe.

apo
Stefan2005
22.02.08,09:18
To znamená, že treba prepočítavať všetky náklady, ktoré súvisia s chodom aj druhej budovy a aj všetky napr. účtovné služby, ap.?

Áno. Pokiaľ niektorá dodávka alebo služba sa nedá jednoznačne priradiť k plneniu, pri ktorom je nárok na plný odpočítanie (resp. pri ktorom nie je vôbec možné odpočítanie), postupuje sa podľa §49 zákona o DPH:

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
janaGT
22.02.08,09:50
Ja som sa už to čo sa opýtam pýtala v inej téme, ale stále mi to nie je jasné:
v roku 2007 resp. od 11/07 kedy sme sa stali plátcami DPH, sme mali dodania len podľa §38/2 - orná pôda. V 01/08 a v 02/08 sme nemali žiadne odber.fa, len sme kúpili stavebný pozemok, resp. bola nám vyfakturovaná finančná zábezpeka na kúpu pozemku s DPH a ďalej sme kúpili sedačku a notebook.
Môžem si uplatniť DPH v plnej výške alebo treba počítať koeficient?
V daň.priznaní za 01/08 som dph odpočítala celú, nakoľko sme tento rok nemali žiadne oslobodené plnenia a sedačku aj pc sme "používali" na prijaté dodania, ktoré boli fakturované s DPH.
Je to tak správne?
Našla som niečo takéto:
"V § 50 ods. 1 zákona o DPH je výpočet pomernej výšky odpočítanej dane, ktorý sa počíta ako súčin dane na vstupe a koeficientu. Tento koeficient sa vypočíta podľa § 50 ods. 2 zákona o DPH ako podiel:

v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná,
a v ktorého menovateli sú
výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pričom do čitateľa ani menovateľa sa neuvádzajú príjmy uvedené v ods. 2 písm. a) až e). Do koeficientu platiteľ dane uvádza aj príjem z tých plnení, ktoré uskutočnil s miestom dodania v inom členskom štáte. Do koeficientu sa neuvádzajú tie plnenia, ktoré sú uskutočnené na území iného členského štátu prostredníctvom jeho prevádzkarne.Koeficient, ktorý v zdaňovacích obdobiach platiteľ použije je len predbežným koeficientom. Platiteľ použije predbežne koeficient z minulého roka (t.j. koeficient vypočítaný po skončení roka), tzv. ročný koeficient.
V prípade, že sa jedná o platiteľa, ktorý v predchádzajúcom roku nemal kombinované činnosti, a teda nemusel krátiť daň na vstupe prostredníctvom koeficientu alebo pôjde o nového platiteľa, môže si podľa odhadovaného pomeru odpočítateľných plnení a plnení zo všetkých tovarov a služieb dohodnúť predbežný koeficient so správcom dane.
Za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka sa vysporiada rozdiel medzi predbežným odpočítaním dane a odpočítaním dane prostredníctvom skutočného ročného koeficientu vypočítaného z údajov za príslušný kalendárny rok po jeho ukončení. V poslednom zdaňovacom období sú rozdiely súčasťou daňového priznania."
Z toho mi vyplýva, že nemusím žiadať o súhlas pre použitie koeficientu, nakoľko som od 11/07 kedy som sa stala plátcom DPH, nemala žiaden výnos pri ktorom je daň odpočítateľná. ( takýto výnos som mala len pred 11/07 )
Dúfam, že sa nemýlim ....
janaGT
22.02.08,16:04
Ja som sa už to čo sa opýtam pýtala v inej téme, ale stále mi to nie je jasné:
v roku 2007 resp. od 11/07 kedy sme sa stali plátcami DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), sme mali dodania len podľa §38/2 - orná pôda. V 01/08 a v 02/08 sme nemali žiadne odber.fa, len sme kúpili stavebný pozemok, resp. bola nám vyfakturovaná finančná zábezpeka na kúpu pozemku s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a ďalej sme kúpili sedačku a notebook.
Môžem si uplatniť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) v plnej výške alebo treba počítať koeficient?
V daň.priznaní za 01/08 som dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) odpočítala celú, nakoľko sme tento rok nemali žiadne oslobodené plnenia a sedačku aj pc sme "používali" na prijaté dodania, ktoré boli fakturované s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html).
Je to tak správne?

[quote=janaGT;654162]Našla som niečo takéto:
"V § 50 ods. 1 zákona o DPH je výpočet pomernej výšky odpočítanej dane, ktorý sa počíta ako súčin dane na vstupe a koeficientu. Tento koeficient sa vypočíta podľa § 50 ods. 2 zákona o DPH ako podiel:

v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná,
a v ktorého menovateli sú
výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pričom do čitateľa ani menovateľa sa neuvádzajú príjmy uvedené v ods. 2 písm. a) až e). Do koeficientu platiteľ dane uvádza aj príjem z tých plnení, ktoré uskutočnil s miestom dodania v inom členskom štáte. Do koeficientu sa neuvádzajú tie plnenia, ktoré sú uskutočnené na území iného členského štátu prostredníctvom jeho prevádzkarne.Koeficient, ktorý v zdaňovacích obdobiach platiteľ použije je len predbežným koeficientom. Platiteľ použije predbežne koeficient z minulého roka (t.j. koeficient vypočítaný po skončení roka), tzv. ročný koeficient.
V prípade, že sa jedná o platiteľa, ktorý v predchádzajúcom roku nemal kombinované činnosti, a teda nemusel krátiť daň na vstupe prostredníctvom koeficientu alebo pôjde o nového platiteľa, môže si podľa odhadovaného pomeru odpočítateľných plnení a plnení zo všetkých tovarov a služieb dohodnúť predbežný koeficient so správcom dane.
Za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka sa vysporiada rozdiel medzi predbežným odpočítaním dane a odpočítaním dane prostredníctvom skutočného ročného koeficientu vypočítaného z údajov za príslušný kalendárny rok po jeho ukončení. V poslednom zdaňovacom období sú rozdiely súčasťou daňového priznania."
quote]
Z toho mi vyplýva, že nemusím žiadať o súhlas pre použitie koeficientu, nakoľko som od 11/07 kedy som sa stala plátcom DPH, nemala žiaden výnos pri ktorom je daň odpočítateľná. ( takýto výnos som mala len pred 11/07 )
Nikto neviete?
janaGT
24.02.08,12:26
poradíte mi niekto ... posúvam ...
apo
24.02.08,14:25
poradíte mi niekto ... posúvam ...

Sústreď sa iba na problém čo ťa trápi.

Nerozumiem v čom je problém, uvádzaš stavebný pozemok, ornú pôdu.

Podľa mňa z predaja pôdy nevyplýva povinnosť počítať koeficienty nanajvýš povinnosť odviesť DPH z predaja stavebného pozemku.

apo
janaGT
24.02.08,16:21
Sústreď sa iba na problém čo ťa trápi.

Nerozumiem v čom je problém, uvádzaš stavebný pozemok, ornú pôdu.

Podľa mňa z predaja pôdy nevyplýva povinnosť počítať koeficienty nanajvýš povinnosť odviesť DPH z predaja stavebného pozemku.

apo
veď sústredím, al enie je mi jasné, či som mala tento rok požiadať o súhlas s predbežným koeficientom alebo nie.
apo
24.02.08,19:22
veď sústredím, al enie je mi jasné, či som mala tento rok požiadať o súhlas s predbežným koeficientom alebo nie.

Pýtam sa celkom naslepo.
V roku 2007 ste počítali koeficient.
Ak áno ten v roku 2007 podliehal schváleniu správcom dane.
Pri poslednom DPH za rok 2007 sa vypočíta ročný koeficient, ktorým sa prepočíta DPH na vstupe za celý rok 2007 a ten istý koeficient sa používa v roku 2008, ale bez schvaľovania.

Je to otázka na ktorú čakáš odpoveď?

apo
janaGT
25.02.08,06:04
Pýtam sa celkom naslepo.
V roku 2007 ste počítali koeficient.
Ak áno ten v roku 2007 podliehal schváleniu správcom dane.
Pri poslednom DPH za rok 2007 sa vypočíta ročný koeficient, ktorým sa prepočíta DPH na vstupe za celý rok 2007 a ten istý koeficient sa používa v roku 2008, ale bez schvaľovania.

Je to otázka na ktorú čakáš odpoveď?

apo

tuším si nejako nerozumieme, ja som v roku 2007 koeficient nepočítala. V roku 2007 sme sa stali plátcami DPH od 1.11.2007. Pred týmto dátumom som vystavovala fa bez DPH. Od 1.11.07 som mala len odberateľské faktúry, ktoré sa vystavovali bez DPH, nakoľko išlo o oslobodenie podľa § 38 - predaj ornej pôdy.
A teraz moja otázka znie: mala som resp. mám povinnosť tento rok počítať koeficient? Nakoľko sme kúpili PC a ten budem používať na plnenia oslobodené aj neoslobodené.
Dúfam, že sa teraz už pochopíme.
apo
25.02.08,06:23
tuším si nejako nerozumieme, ja som v roku 2007 koeficient nepočítala. V roku 2007 sme sa stali plátcami DPH od 1.11.2007. Pred týmto dátumom som vystavovala fa bez DPH. Od 1.11.07 som mala len odberateľské faktúry, ktoré sa vystavovali bez DPH, nakoľko išlo o oslobodenie podľa § 38 - predaj ornej pôdy.
A teraz moja otázka znie: mala som resp. mám povinnosť tento rok počítať koeficient? Nakoľko sme kúpili PC a ten budem používať na plnenia oslobodené aj neoslobodené.
Dúfam, že sa teraz už pochopíme.

V predchádzajúcich mojich textoch som aspoň 2x uviedol, že predaj pôdy nie je ten príjem na základe ktorého by sme mali počítať koeficienty. Takže nie.

Dúfam, že teraz niekto ešte potvrdí moju radu.

apo
janaGT
25.02.08,06:29
V predchádzajúcich mojich textoch som aspoň 2x uviedol, že predaj pôdy nie je ten príjem na základe ktorého by sme mali počítať koeficienty. Takže nie.

Dúfam, že teraz niekto ešte potvrdí moju radu.

apo

a na ktorý § sa môžem odvolať?
Kája.
25.02.08,07:22
Ja si myslím, že koeficient si si mala dať odsúhlasiť už v roku 2007, keď ste začali uskutočňovať oslobodené plnenia.
apo
25.02.08,07:34
a na ktorý § sa môžem odvolať?


Tu je uvedené kedy počítame koeficienty:
§ 50
Pomerné odpočítanie dane




(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.


Predaj pôdy bol príležitostný, alebo je to Vaša hlavná činnosť?

Skúsme dať na túto otázku odpoveď a potom budeme hľadač ďalej.

apo
janaGT
25.02.08,08:24
Tu je uvedené kedy počítame koeficienty:
§ 50
Pomerné odpočítanie dane




(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z


a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.


Predaj pôdy bol príležitostný, alebo je to Vaša hlavná činnosť?

Skúsme dať na túto otázku odpoveď a potom budeme hľadač ďalej.

apo

hlavná činnosť
apo
25.02.08,09:07
hlavná činnosť

Bingo, dopracovali sme sa k jadru problému.

§38 je medzi tými nepríjemnými, ktoré dávajú za povinnosť hrať sa s koeficientami.

Keďže nejde o príležitostný predaj, ktorý nám vyňali z povinnosti počítať koeficienty je potrebné vypočítať koeficient za rok 2007.

Ak by zhodou okolností vyšiel za rok 2007 koeficient 0, potom by som išiel na DÚ a pre rok 2008 by som vykonzultoval iný koeficient, ak by sa to nedalo, tak celý rok 2008 budete bez odpočtu DPH a vyrovná sa to v ročnom koeficiente za celý rok 2008.

Zatiaľ toľko.

apo
janaGT
25.02.08,09:12
veď aj vyšiel 0, keď som skúšala koeficient vypočítať, nakoľko do čitateľa som nemala čo dať ...
DPH za 01/08 som urobila bez prepočítania DPH z prijatých plnení , DPH som uplatnila v plnej výške.
Bude to veľká chyba, ak budem takto postupovať aj naĎlaej a vysporiadanie urobím k 31.12.2008?
Môžem za to dostať napr. pokutu?
apo
25.02.08,09:19
veď aj vyšiel 0, keď som skúšala koeficient vypočítať, nakoľko do čitateľa som nemala čo dať ...
DPH za 01/08 som urobila bez prepočítania DPH z prijatých plnení , DPH som uplatnila v plnej výške.
Bude to veľká chyba, ak budem takto postupovať aj naĎlaej a vysporiadanie urobím k 31.12.2008?
Môžem za to dostať napr. pokutu?

Je absolútna chyba, porušenie zákona o DPH, ktorý dáva povinnosť počítať koeficienty. Dnes je možné dať opravné DP bez nároku na sankciu.

Ale skôr ako by som tak urobil išiel by som na DÚ a s kontrolórmi a Vašou správkyňou by som hľadal kompromisné riešenie. Podľa januára treba vypočítať koeficient pre rok 2008 a pokúsiť sa správcu dane nahovoriť, aby súhlasil s týmto postupom.

apo
janaGT
25.02.08,09:22
skúsim zavolať správkyni a uvidí sa, aký bude ďalší postup
janaGT
25.02.08,09:35
hlavná činnosť

resp. musí byť táto činnosť uvedená v OR aby bola hlavná?
Janik
25.02.08,09:40
Prenajimame nehnuteľnosti aj neplatcom DPH, takže počitam DPH s koeficientom. V r. 2007 sme technicky zhodnocovali budovu.
Teraz idem technické zhodnotenie zaradiť. Môžem si k nadobudacej hodnote technického zhodnotenia prirátať aj neuplatnenú časť DPH za jednotlivé faktúry technického znodnotenia? Ďakujem za rýchlu radu.
Kája.
25.02.08,09:40
Ja riešim taký istý problém, len ja som v roku 2007 nemala žiadne oslobodené plnenia, oslobodené plnenia som mala až v roku 2008 a predbežný koeficient mi na rok 2008 vyšiel tiež nula.
apo
25.02.08,10:07
Prenajimame nehnuteľnosti aj neplatcom DPH, takže počitam DPH s koeficientom. V r. 2007 sme technicky zhodnocovali budovu.
Teraz idem technické zhodnotenie zaradiť. Môžem si k nadobudacej hodnote technického zhodnotenia prirátať aj neuplatnenú časť DPH za jednotlivé faktúry technického znodnotenia? Ďakujem za rýchlu radu.

Mal som tiež problém s technickým zhodnotením budovy. Ja som ale DPH zo vstupov do technického zhodnotenia DPH nekrátil koeficientom. A domnievam sa, že je to tak správne.

apo
apo
25.02.08,10:09
Ja riešim taký istý problém, len ja som v roku 2007 nemala žiadne oslobodené plnenia, oslobodené plnenia som mala až v roku 2008 a predbežný koeficient mi na rok 2008 vyšiel tiež nula.

Predbežný koeficient je vec dohody. Ale ak je koeficient za rok 2007 NULA to je problém pre rok 2008, ktorý som radil riešiť konzultáciou na DÚ.

apo
Kája.
25.02.08,10:09
Kedže mám koeficient 0, pri dodávkach, ktoré sú použité na oslobodené plnenie aj zdanitelne plnenia nebudem odpočítavať DPH, ale vysporiadam to až na konci roku 2008 za 4q.08. Firma sa väčšinou zaoberá predajom starších bytov a pozemkov, tak si aj myslím, že ten koeficient sa mi na konci roku moc líšiť nebude od tej 0.
janaGT
25.02.08,11:00
resp. musí byť táto činnosť uvedená v OR aby bola hlavná?

????????
janaGT
26.02.08,07:27
skúsim zavolať správkyni a uvidí sa, aký bude ďalší postup
Dneska som bežala na daňový úrad a dopadla som asi takto:
správkyňa - že ona s týmto nič nemá, aby som sa obrátila na styk s verejnosťou,
styk s verejnosťou - ona DPH nerieši, vôbec mi v tomto nevie pomôcť....
A na otázku, že kto??? mi v tomto pomôže - že aby som si napísala na daň.riaditeľstvo cez internet.
Takže skvelá pomoc podnikateľskému subjektu!
apo
26.02.08,10:27
Dneska som bežala na daňový úrad a dopadla som asi takto:
správkyňa - že ona s týmto nič nemá, aby som sa obrátila na styk s verejnosťou,
styk s verejnosťou - ona DPH nerieši, vôbec mi v tomto nevie pomôcť....
A na otázku, že kto??? mi v tomto pomôže - že aby som si napísala na daň.riaditeľstvo cez internet.
Takže skvelá pomoc podnikateľskému subjektu!

Treba písať cez internet, ale odpoveď je na dlhší čas čakania. V podstate ti ide ako keby o zamedzenie tvrdosti zákona a tam si myslím, že nepochdíš. Asi sa zmier s tým, že odpočet DPH za rok 2008 sa ti prejaví v poslednom DP za rok 2008.

apo
janaGT
27.02.08,12:38
Treba písať cez internet, ale odpoveď je na dlhší čas čakania. V podstate ti ide ako keby o zamedzenie tvrdosti zákona a tam si myslím, že nepochdíš. Asi sa zmier s tým, že odpočet DPH za rok 2008 sa ti prejaví v poslednom DP za rok 2008.

apo

Dneska som dostala odpoveď :
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane, ktorý vykonáva výlučne činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH, nemá právo na odpočítanie dane (§ 49 ods. 3 zákona o DPH), t.j. v tomto prípade platiteľ dane neodpočítava daň v pomernej výške podľa § 50 zákona o DPH (nie je povinný vypočítať koeficient a krátiť daň na vstupe).
Ak by platiteľ dane následne (napr. v nasledujúcom roku) uskutočňoval oslobodené plnenia podľa § 28 až 41 a zároveň aj plnenia, ktoré podliehajú dani na výstupe, podľa § 49 ods. 4 zákona o DPH môže platiteľ odpočítať daň v pomernej výške podľa § 50 zákona o DPH (daň, ktorá bola uplatnená k cene tovaru alebo služby, musí platiteľ dane krátiť koeficientom podľa § 50 zákona o DPH). Podľa § 50 ods. 3 zákona o DPH ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
apo
27.02.08,18:25
Dneska som dostala odpoveď :
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane, ktorý vykonáva výlučne činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH, nemá právo na odpočítanie dane (§ 49 ods. 3 zákona o DPH), t.j. v tomto prípade platiteľ dane neodpočítava daň v pomernej výške podľa § 50 zákona o DPH (nie je povinný vypočítať koeficient a krátiť daň na vstupe).
Ak by platiteľ dane následne (napr. v nasledujúcom roku) uskutočňoval oslobodené plnenia podľa § 28 až 41 a zároveň aj plnenia, ktoré podliehajú dani na výstupe, podľa § 49 ods. 4 zákona o DPH môže platiteľ odpočítať daň v pomernej výške podľa § 50 zákona o DPH (daň, ktorá bola uplatnená k cene tovaru alebo služby, musí platiteľ dane krátiť koeficientom podľa § 50 zákona o DPH). Podľa § 50 ods. 3 zákona o DPH ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Bingo,

treba sa opäť vrátiť na DÚ, ukázať im toto stanovisko a priniesť návrh na výpočet koeficientu. DÚ bude postupovať podľa zákona. Zatiaľ všetky koeficienty, ktoré som navrhol prešli. Vychádzal som z tržieb, ktoré mi boli známe ku dňu keď som podal návrh na koeficient.

apo
janaGT
28.02.08,10:21
Bingo,

treba sa opäť vrátiť na DÚ, ukázať im toto stanovisko a priniesť návrh na výpočet koeficientu. DÚ bude postupovať podľa zákona. Zatiaľ všetky koeficienty, ktoré som navrhol prešli. Vychádzal som z tržieb, ktoré mi boli známe ku dňu keď som podal návrh na koeficient.

apo

lenže neviem ako ho mám vypočítať, keďže ku dnešnému dňu spoločnosť nemá žiadnu tržbu.
apo
28.02.08,10:36
lenže neviem ako ho mám vypočítať, keďže ku dnešnému dňu spoločnosť nemá žiadnu tržbu.

Takže sme sa v diskusii vrátili na začiatok.

Za rok 2007 bol koeficient 0,
V roku 2008 sa riadime ročným koeficientom z roka 2007. DRSR nám dalo možnosť tento koeficient zmeniť, ale keďže nemáme podklad na zmenu koeficientu tak zostane ten, ktorý vyplynou z ročného vysporiadania teda NULA.

Môžeš skúsiť v období, keď budú tržby tento koeficient zmeniť, zatiaľ nemáš na základe čoho. V daňovom priznaní za 01/2008 teda neodpočítaš nič. Vo februári sprav nejakú tržbu s nárokom na odpočet DPH a požiadaj DÚ na schálenie koeficientu 0,5, myslím že by ti mohlo byť vyhovené.

apo
janaGT
28.02.08,11:36
Takže sme sa v diskusii vrátili na začiatok.

Za rok 2007 bol koeficient 0,
V roku 2008 sa riadime ročným koeficientom z roka 2007. DRSR nám dalo možnosť tento koeficient zmeniť, ale keďže nemáme podklad na zmenu koeficientu tak zostane ten, ktorý vyplynou z ročného vysporiadania teda NULA.

Môžeš skúsiť v období, keď budú tržby tento koeficient zmeniť, zatiaľ nemáš na základe čoho. V daňovom priznaní za 01/2008 teda neodpočítaš nič. Vo februári sprav nejakú tržbu s nárokom na odpočet DPH a požiadaj DÚ na schálenie koeficientu 0,5, myslím že by ti mohlo byť vyhovené.

apo

keby tie tržby boli na mne ... u nás to chodí tak, že prebiehajú niekedy aj niekoľkomesačné rokovania a potom sa vyfakturuje v jednom mesiaci aj za 6-7 miliónov.
apo
28.02.08,15:27
Tak si budete musieť počkať na čas keď pôjde prvá fakturácia, alebo do januára 2009.

apo
bad
28.09.09,11:39
Prosim o radu:
Spolocnost s.r.o. - platca kupila nehnutelnost /odpocitala DPH/ a pri kupe sa zaviazala nezrusit beziace najomne zmluvy, ktore su platne do konca roka 2009. Tym padom mam v uctovnictve na vstupe faktury napr. za energie a na vystupe trzby za prenajom bytu neplatcom /musi byt oslobodene podla §38/ a zaroven aj platcom za kancelarske priestory /s DPH podla §38 ods. 5/.
Ani za svet nechcem koeficientovat. Mozem tento prenajom povazovat za prilezitostny podla §50 ods. 2, pism. d), kedze nejde o moju hlavnu cinnost a k tomuto prenajmu ma vlastne donutili okolnosti pri kupe a takto sa koeficientovaniu vyhnut?
Dakujem vopred za odpoved.
ivako
28.09.09,11:52
Prosim o radu:
Spolocnost s.r.o. - platca kupila nehnutelnost /odpocitala DPH/ a pri kupe sa zaviazala nezrusit beziace najomne zmluvy, ktore su platne do konca roka 2009. Tym padom mam v uctovnictve na vstupe faktury napr. za energie a na vystupe trzby za prenajom bytu neplatcom /musi byt oslobodene podla §38/ a zaroven aj platcom za kancelarske priestory /s DPH podla §38 ods. 5/.
Ani za svet nechcem koeficientovat. Mozem tento prenajom povazovat za prilezitostny podla §50 ods. 2, pism. d), kedze nejde o moju hlavnu cinnost a k tomuto prenajmu ma vlastne donutili okolnosti pri kupe a takto sa koeficientovaniu vyhnut?
Dakujem vopred za odpoved.
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Komentár k § 38 ods. 5
Prenájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane. Zákon o DPH v znení platnom do 31. 3. 2009 umožňoval platiteľovi dane poskytovať nájom s daňou z pridanej hodnoty tým zdaniteľným osobám, ktoré mali postavenie platiteľa dane. Zdanenie nájmu nehnuteľnosti využije platiteľ dane vtedy, ak sa chce vyhnúť kráteniu dane na vstupe koeficientom pri prijatých plneniach súvisiacich s nájmom nehnuteľnosti.
Od 1. 4. 2009 právo voľby zdanenia nájmu nehnuteľnosti môže uplatniť platiteľ dane aj voči zdaniteľným osobám, ktoré nemajú postavenie platiteľa dane, t.j. nie sú registrovaní v SR pre DPH.
adabirk
28.09.09,12:05
- spoločnosť nakúpila nehnuteľnosť, pri ktorej si uplatnila odpočítanie dane za nákup nehnuteľnosti (uplatnila plný nárok ?), ak vedela, že má v nehnuteľnosti aj byty, ktoré bude prenajímať bez DPH ?, no nezdá sa mi to správne - viď § 49 ods. 4 zákona o DPH, pozrite si aj § 54 zákona o DPH,
- čo sa týka pomerného odpočítania dane z nákladov na nehnuteľnosť doporučujem predsa len použiť koeficient (§50 zákona o DPH), nakoľko podľa môjho názoru neide o príležitostný prenájom nehnuteľnosti, to že to nie je hlavná činnosť spoločnosti asi neobstojí.
- ak sa chcete vyhnúť koeficientu, od nového roka prenajmite nehnuteľnosť celú s DPH (keď s tým samozrejme nájomníci budú súhlasiť), zákon Vám to už umožňuje ako je to už hore uvedené.
bad
28.09.09,12:07
Ivako, velmi pekne dakujem, nevedela som, ze sa aj v tejto oblasti novelizovalo. Z uvedeneho teda vyplyva, ze vsetky najmy mozeme fakturovat s DPH a tym padom nie je dovod na koeficientovanie. Este sa chcem ale uistit: zdanitelna osoba = obycajny smrtelnik? Lebo niektore zmluvy su aj na sukromne osoby...
bad
28.09.09,12:13
Adabirk, praveze ani pri kupe nehnutelnosti, ani pri fakturacii za prenajom nikoho nenapadlo rozmyslat o DPH a teda bola na vstupe uplatnena DPH a na vystupe bola taktiez prilepena DPH voci vsetkym platcom, neplatcom i sukromnym osobam :( ja nad tym rozmyslam az teraz, ked je zrejme neskoro..
adabirk
28.09.09,12:32
- pozri si ten § 54 zákona o DPH, dá sa ten nárok ešte upraviť (je to dosť zložité), možno ti rozdiel nevyjde, záleží od toho koľko pripadá na neplatiteľov,
- no keď nad tým uvažujem obyčajný občan asi nebude mať postavenie zdaniteľnej osoby (§ 3 zákona o DPH), čiže tá možnosť, že od nového roka môžeš všetko zdaniť asi neprichádza to úvahy, bolo by to možné iba v prípade, ak by si prenajímala iba neplatiteľom - podnikateľom,
- nepoteším ťa koeficientu sa asi nezbavíš.
bad
28.09.09,14:07
od noveho roku sa uz prenajimat nebude. bude sa dlhodobo rekonstruovat. ide vlastne o tri mesiace v tomto roku, ked budeme mat oslobodene prijmy - len na zaklade toho, ze nesmieme hned zrusit stare najomne zmluvy. prave preto som chcela pouzit §50 ods. 2, pism. d), lebo je to cosi ako nase bremeno, ti najomnici. ozaj by to bez toho koeficientu neobstalo ani z tohto hladiska? Co je potom prilezitostny prenajom? Iba prenajom povedzme na jeden mesiac?
apo
28.09.09,14:27
Právo rozhodnúť nemáš pri občanovi , nie sú zdaniteľnou osobou.

Doporučujem, aby si vymodeloval celý rok 2009 a tvoje starosti zaniknú vzhľadom na ročný koeficient, respektíve finančný dopad bude zanedbateľný.

Žiaľ, musíš koeficientovať. Stým nič nespravíš.

apo
bad
29.09.09,06:15
tak asi budem musiet :(
dakujem
Kvietocek
10.02.13,07:36
Prosim Vas ma lekaren povinnost vypocitat koeficient na dph?
vierka22
26.02.13,17:47
Dobrý večer aj mňa zaujíma, či musí lekáreň koeficientovať dph. Vlani aj tento rok mi vyšiel koeficient 0,9939 čo je po zaokrúhlení 1 Ďakujem vierka 22
ivetaf
12.03.13,15:29
Ak firma prevádzkuje pohostinstvo a má aj príjmy z automatov a vieme ktoré vstupy sú priradené k oslobodenym príjmom nemusíme pocítat koeficient ?
apo
12.03.13,16:04
Ak to ozaj viete tak nie, ale som si istý, že daňoví úradníci to budú vedieť lepšie ako vy.

Navediem Vás.
Písacie potreby neoddelíte, ktoré budú používané iba pre príjmy z automatov a ktoré pre iné príjmy.
Detto to bude s PHM, ako aj s telekomunikačnými nákladmi.

Ide o to, že aj veľmi okrajovo sa môžu spotrebované služby a materiál dotýkať príjmov bez DPH a to potom nedokážete obhájiť.


Pripomeniem, že od roku 2004 sa koeficientom prepočítavajú len vstupy, ktoré sa čo i len okrajovo dotýkajú oslobodených príjmov. Do roku 2004 sa koeficientom prepočítavalo úplne všetko, to išlo ozaj o veľké peniaze. Sprostredkovateľ poistenia predával obuv tak aj DPH z tovaru sa krátila koeficientom. To bolo zo strany štátu unfér. Vstup do EÚ má pozitívny vplyv na poriadok v daniach.


Pozdravujem
apo
a_je_to
12.03.13,20:05
Ak firma prevádzkuje pohostinstvo a má aj príjmy z automatov a vieme ktoré vstupy sú priradené k oslobodenym príjmom nemusíme pocítat koeficient ?

Ja som mal podobný prípad 10 rokov, až do 2009. Z nájomného za automaty som vypočítal koeficient k celkovým tržbám a ním som krátil DPH z : kúrenia, vody, elektriny a čistiace prostriedky a celú správnu réžiu s DPH = počítač, kancelárske náklady a pod.. Pretože automat to buď spotrebúval, alebo ... riadili sa spoločné priestory, účtovalo sa spoločne, atď.
a_je_to
12.03.13,20:23
Dobrý večer aj mňa zaujíma, či musí lekáreň koeficientovať dph. Vlani aj tento rok mi vyšiel koeficient 0,9939 čo je po zaokrúhlení 1 Ďakujem vierka 22

Ak má oslobodené plnenia, aj zdaňované, tak určite. Podľa mňa je 0,9939 pre lekáreň ... prokletě vysoký koeficient. Dávnejšie som sa lekárňami zaoberal a vychádzalo mi to hodne nižšie. Podľa mňa lieky, dodávané na predpis ošetrujúceho lekára a hradené zdravotnou poisťovňou nie sú dodaním lieku podľa § 29 ods. 1, ZoDPH, ale zdravotnou starostlivosťou. Lebo zákon Zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti to tak popisuje. Tým pádom sú to oslobodené plnenia, bez nároku na odpočet na vstupe a s povinnosťou použitia koeficienta. S DPH by mali byť len voľnopredajné lieky a sortiment. Ale ... všetky lekárne sa tvária .... že nie. Ani vtedy lekárničky o tom nechceli ani počuť a všetko točili cez DPH ... ako v železiarstve, alebo v reštaurácii. Neviem, ako to posudzujú zdravotné poisťovne, keď im lekáreň fakturuje s DPH .... nemám priamu a čerstvú skúsenosť. Dával som vtedy aj dopyt do Poradcu podnikateľa a neodpovedali mi, tak som ho odhlásil.
ivetaf
13.03.13,05:04
Ďakujem volakedy sme už mali ako FO príjmy z automatov a to sme mali koeficient ako 0.5 až 0,6 a to nám neskutočne krátilo DPh ale o ešte bolo okolo roku 2000 a vtedy sa krátili všetky vstupy, možno sa rozhodnem pre ten koexicient a keď som to správne pochopila budú sa prepočítavať koeficientom len tie vstupy ktoré súvisia s príjmamy z automatou ako telefonne náklady, elektrika, PHM a pod. nákup tovaru mi už do prepočtu koeficientom nepôjde .
Monika1504
20.03.13,09:44
Mám prípad, s.r.o. dáva do nájmu nebytové priestory pre FO, neplatiteľov dph, mal by sa účtovať koeficient, ale ako som sa z okolia dozvedela, tento koeficient moc neaplikujú v praxi, vlastne vôbec a z daňového ho na najbližších kilometroch kontrolovali tak pred deviatimi rokmi...vraj je na to usmernenie,že sa môžeš rozhodnúť o používaní koeficientu,alebo o vyčíslení dph...aký je váš názor?
apo
20.03.13,15:23
Mám prípad, s.r.o. dáva do nájmu nebytové priestory pre FO, neplatiteľov dph, mal by sa účtovať koeficient, ale ako som sa z okolia dozvedela, tento koeficient moc neaplikujú v praxi, vlastne vôbec a z daňového ho na najbližších kilometroch kontrolovali tak pred deviatimi rokmi...vraj je na to usmernenie,že sa môžeš rozhodnúť o používaní koeficientu,alebo o vyčíslení dph...aký je váš názor?

Áno, môžeš sa rozhodnúť, ale v tom, či budeš neplatičom dane účtovať nájom povýšený o DPH, alebo budeš mať nájom oslobodený od dane.

Ak sa rozhodneš pre nájom oslobodený od dane musíš koeficientovať. Je pravdou, že špeciálne na koeficienty sa žiadna kontrola nezameriava, väčšinou ide o drobné.
iná je situácia ak sa nadobudne majetok s väčším objemom DPH potom už ide o väčšie peniaze a zmena ročného koeficientu sa sleduje po viac rokov. je to zložité, treba si to naštudovať.

Koeficienty sú najnáročnejšia časť zákona o DPH z hľadiska aplikácie v praxi, z toho dôvodu v zákone dali na výber, že je možné u nájmu rozhodnúť či bude oslobodený, alebo nie.

apo
Monika1504
20.03.13,21:15
Ďakujem, tentoraz určite obídem koeficient..
a_je_to
22.03.13,12:38
Mám prípad, s.r.o. dáva do nájmu nebytové priestory pre FO, neplatiteľov dph .....

... ide o szčo ? či o nepodnikateľa ? Nie je to jedno !


Koeficienty sú najnáročnejšia časť zákona o DPH z hľadiska aplikácie v praxi, z toho dôvodu v zákone dali na výber, že je možné u nájmu rozhodnúť či bude oslobodený, alebo nie. apo

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou ... a) b) c) d).

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Nechcem spochybniť, iba pripomenúť, že pre FO nepodnikateľa je nájomné oslobodené vždy, tam sa nemožno rozhodnúť.
Monika1504
22.03.13,12:47
Tak koeficientu sa nevyhnem, to som už zistila, je to občan, tam východisko nemám, takže ak sa spýtam k danej téme...v marci sme odkúpili časť podniku a teda nájom budem teraz fakturovať bez dph...ale vypočítam ho za marec,alebo 1.Q, keďže sme platcami 1/4 ročnými a použijem ho v 2.Q/2013?? ďakujem
a_je_to
24.03.13,16:55
Tak koeficientu sa nevyhnem, to som už zistila, je to občan, tam východisko nemám, takže ak sa spýtam k danej téme...v marci sme odkúpili časť podniku a teda nájom budem teraz fakturovať bez dph...ale vypočítam ho za marec,alebo 1.Q, keďže sme platcami 1/4 ročnými a použijem ho v 2.Q/2013?? ďakujem
Prečítaj si § 50, ods. 3, ZoDPH, prelož si to do svojho prípadu :
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
Vypočítaj si to z tých podkladov, ktoré máš aj predpoklad tržieb pre vzorec do konca roka choď za svojím správcom dane, či to tak môže byť, musí sa k tomu vyjadriť. Predtým si ešte prečítaj celý § 50 a premysli, aby ste mohli jednať na úrovni.
nika.sum
25.03.13,09:38
Ahoj, firma kupila pozemok, pri kupe odpocitala dph. Zacala ho prenejimat zdanitelnej osobe, bez DPH. Dalsie naklady s prenajmom nie su, cize naklady ktore jej vznikaju sa tykaju len zdanitelnych plneni. Nema v tomto pripade povinnost vypocitavat koeficient. Mala by DPH, ktoru zaplatila pri kupe pozemku vratit (§54)?