SERVIS
01.08.07,12:55
Práve mi dali do ruky bloček z 21.02.2007. Ako naložiť s DPH?
Ďakujem.
Monika Kováčová
01.08.07,10:59
hodiť do koša - 1. možnosť (najčastejšie využívam...)
podať Dodatočné DP - 2. možnosť (nevyužívam často...)
Johanka
01.08.07,11:07
Pri bode 1. zvažujem významnosť sumy a abstrahujem od "verného zobrazenia ..." ;) .
Doplním 3. zaúčtovať na príslušný nákladový účet, DPH neodpočítať - v DP pripočítateľná položka.
va1ke
01.08.07,11:25
ja súhlasím s Johankou....normálne zaúčtovať bloček...DPH neodpočítať ale ju zaúčtovať na príslušný nákladový účet ako nedaňovú položku...
účtovník 007
01.08.07,11:45
Doplním 4. Posúdiť významnosť sumy a pri nevýznamnej sume normálne zaúčtovať, DPH uplatniť a pri kontrole nechať tety daňováčky vytešovať sa, a pritom sa tváriť tak previnilo...;)

PS. Dúfam, že ma neukameňujete:)
Johanka
01.08.07,11:55
Doplním 4. Posúdiť významnosť sumy a pri nevýznamnej sume normálne zaúčtovať, DPH uplatniť a pri kontrole nechať tety daňováčky vytešovať sa, a pritom sa tváriť tak previnilo...;)

PS. Dúfam, že ma neukameňujete:)

mimotemy :D 5. výsledok napísať do témy " Čo mi (ne)prešlo daňovou kontrolou".
Vlastná skúsenosť - zaúčtované nezmysly s menej významnou sumou majú pri kontrolách nezastúpiteľný význam ( o priblblom výraze tváre ani nehovorím).
Pri významných sumách má nezastúpiteľný význam znalosť zákonov a huba nevymáchaná :--- .
Mária61
23.08.07,12:44
Ja si myslím,že DPH si uplatniť môžeme vtedy, keď sú splnené podmienky. To znamená, že najskôr vtedy,nikde nie je napísané, že sa to nedá urobiť neskôr. Občas zaúčtujem staarý doklad (len v bežnom roku, nie z minulého roku). Názory sú rôzne ale v podstate s takýmto riešením súhlasila na konzultácii aj pracovníčka DÚ na styku s verejnosťou .
koňo
23.08.07,12:56
Pre Mária61
Veľmi rizikový postup. Odpočítanie možno uplatniť iba v súlade s § 51 ods. 2 zákona.
Aj u hotovostného nákupu sa odpočítanie uzná iba v mesiaci nákupu, najneskôr v nasledujúcom, pretože platiteľ (resp. jeho zamestnanec) doklad mal. My sme smernicou určili povinnosť predkladať doklady najneskôr prvé tri dni nasledujúceho mesiaca, potom nebudú preplatené.
larysa
24.08.07,07:40
My takisto niekedy zaúčtuje mesiac starý doklad, možno aj viac. A daňováčky nemali žiadne pripomienky k tomu.
evina
24.08.07,08:02
My takisto niekedy zaúčtuje mesiac starý doklad, možno aj viac. A daňováčky nemali žiadne pripomienky k tomu.
Záleží čo kontrolovali. Ak daň z príjmu, tak nemali žiadne pripomienky oprávnene, ak daň z pridanej hodnoty, tak buď mali dobrú náladu, alebo...
Čo sa týka DPH súhlasím s príspevkom od Koňo.
olmoj
13.09.07,12:30
Čiže ak som správne pochopila tak keď mi teraz šef donesie bloček z 7 mesiaca môžem si ho uplatniť v DP za 8/2007. Myslela som že to platí len pri faktúrach?
Jana Acsová
13.09.07,13:10
Čiže ak som správne pochopila tak keď mi teraz šef donesie bloček z 7 mesiaca môžem si ho uplatniť v DP za 8/2007. Myslela som že to platí len pri faktúrach?
Skúste aj vypracované otázky a najčastejšie otázky. Boli robené pre Vás ... Poraďákov. Jedná sa o § 51. Nájdete tam toho veľa ... veľmi veľa. Predmetné platí od roku 2005. Takže uznáte, že to naozaj na Porade rozobrané byť muselo.
Jana Acsová
13.09.07,13:12
Z najčastejších otázok (hľadám tak ako by ste aj Vy):

15) Doklad z ERP (kto, kedy, uplatnenie práva na odpočítanie dane)
http://www.porada.sk/t14812-odpoeet-...loeku-erp.html
odpocet DPH (http://www.porada.sk/t13428-p3-odpocet-dph.html?highlight=pr%E) 1vo+odpo%E8%EDtanie+dane+doklad
Príjem v hotovosti (http://www.porada.sk/t4816-prijem-v-hotovosti.html?highlight=pr%EDjem+hotovosti)
cloe
13.09.07,16:36
Osobne si myslím, že by sa DPH z bložkov z RP mohla uplatňovať vtedy, keď je uvedená v evidencii DPH, teda aj v 2. alebo 3. období nasledujúcom po období, kedy právo na odčítanie vzniklo. Lebo, keď sa zamyslíme, čo spôsobí, že si daňovník neodčítal DPH skôr? Určite neukrátil štát, jedine seba, že zaplatil v tom konkrétnom období vyššiu DPH. Samozrejme musíme sa držať dikcie zákona ale logicky by to nemal byť problém.
Loja
14.09.07,06:04
Ahojte,
my máme na takéto "zvláštne" prípady analytiku 548-AE, kde účtujeme nedaňové náklady a pri DP na konci roka na to nezabudneme, len to celé dáme mimo daní. Je to odobrené audítorom.