sonička
01.08.07,14:11
Chcela by som aby mi niekto mohol uviesť príklad kedy je treba doplatiť zamestnancovi do min.mzdy., aby v prepočte na odprac.hodinu dosiahol sumu min.mzdového nároku, ďakujem
Melnick
01.08.07,12:19
sonička,ak je pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou pri stanovenom 40 hod.prac. čase a odpracoval celý mesiac napr. v októbri keď je FPČ 184 hodín - mu nemôžeš dať 7600/súčasný stav/ ale musíš dorátať tak ,aby mal na každú odpracovanú hodinu 43,70/súčasný stav/ čiže jeho mzda bude 8041.- Sk
evelien
01.08.07,12:30
Na jednom skoleni k uctovnemu programu nas upozornovali, ze maju informacie z Inspektoratu prace k tejto problematike. Vraj doteraz nejako prehliadali, ak zamestnavatel neprehodnocoval mesacnu mzdu s ohladom na minimalnu hodinovu mzdu, ale planuju s "prehliadanim" skoncit. Ale odkedy??? neviem.
Melnick
01.08.07,12:38
:eek:
No, tak toto je pre mňa veľmi prekvapujúce tvrdenie.
Zákonník práce (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html) a Zákon o minimálnej mzde takúto "konštrukciu" pripúšťajú?
Mohol by som sa dozvedieť , odkazmi na ktoré ustanovenia všeobecne záväzných predpisov dokážem zdôvodniť takýto výsledok?
Ďakujem.
__________________
Andrej


Aj na toho, kto je odmeňovaný mesačnou mzdou sa vzťahujú stupne náročnosti práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10), a minimálny mzdový nárok je aj u mesačne odmeňovaných -hodinový (nehľadať logiku, je to v zákone). Môžu mať stanovené mesačné platy, ale ak má mesiac 22 alebo 23 pracovných dní, mali by dostať doplatok do minimálneho mzdového nároku (prípadne odmenu, osobné ohodnotenie a pod.)ffice:office" />

Zákon pricapím. :) " target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Melnick
01.08.07,13:02
Andrej,viem,že Ty vieš .

Ja sa riadim §120 ZP
§ 120
Minimálne mzdové nároky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56513-zakonnik-prace-od-01-01-2006-do-31-08-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,
Melnick
01.08.07,13:24
Na jednom skoleni k uctovnemu programu nas upozornovali, ze maju informacie z Inspektoratu prace k tejto problematike. Vraj doteraz nejako prehliadali, ak zamestnavatel neprehodnocoval mesacnu mzdu s ohladom na minimalnu hodinovu mzdu, ale planuju s "prehliadanim" skoncit. Ale odkedy??? neviem.

Nielenže plánujú,oni už to robia a dokonca sa im nepáčilo ,keď v dvoch mesiacoch bola v prepočte hodinová mzda 43.69.Sk Od pokuty nás zachránilo práve to prepočítavanie do MMN v mesiacoch keď bolo viac hodín. Som po dvoch kontrolach za 5 rokov a bez pokuty. Takže neviem?
Jozef Mihál
01.08.07,13:50
Orsz
01.08.07,14:53
Ešte raz sa opýtam:
Ktoré ustanovenie (ustanovenia) Zákonníka práce a (alebo) zákona o minimálnej mzde bolo (boli) prehliadané a už nebude (nebudú)? :rolleyes:

Andrej, tiež by ma zaujímalo ako to s tým je. Ja som totiž už dávnejšie zistila, že program MRP - v DOS verzii ešte naposledy za rok 2005 túto skutočnosť "prehliadal". Mala som nastavené v parametroch kontrolu minimálnej mzdy - a nedorátaval mi v tomto roku ani predtým doplatok do min.mzdy, pokiaľ vyšla minimálna mzda - mesačná. Od 1.1.2006 to začalo fungovať už s prerátavaním na hodiny. Takže kto potom bude za to zodpovedný? Firma alebo softvéristi - pri veľkom počte zamestnancov sa nedá každého osobitne prepočítavať - na to je predsa softvér, aby túto prácu uľahčil a za tie peniaze sa možno predsa naň spoľahnúť, nie? Našťastie, my sme mali tiež kontrolu z inšpektorátu práce na mzdy - naposledy teraz v máji 2007 za rok 2006-2007 /a dosť podrobnú/ - a bolo všetko OK :) - tak by sme mohli mať chvíľku pokoj.
Melnick
01.08.07,15:16
Túto časť výpočtu som v našom programe "spáchal" tak dááááááávno, že jeho "detaily" som už stihol zabudnúť.
Dôvodom na zabudnutie je aj to, že moje pôvodné znalosti o výpočte doplatku do minimálnej mzdy sú "prekryté" hrubým nánosom iných podnetov spôsobených permanentným prísunom legislatívnych "noviniek" nielen zo slovenského, ale aj z českého parlamentu. ;)


Bojím sa,že ten nános nás zachvíľu všetkých prerastie.:mee: Mne už sa pomaly nechce nič fixovať,pretože o pár dní zaznamenám aj tak zmenu a potom zmenu zmeny...................................
Jana Motyčková
02.08.07,05:57
Endrju, už ten program nechaj tak. Od septembra pre mesačne odmeňovaných bude platiť mesačný minimálny mzdový nárok.
Steranková
02.08.07,19:31
Maja, kedže si už mala kontroly na mzdy a ja ich robím iba druhý mesiac, chcela by som sa poradiť, ohľadom doplatku do minim. mz. nároku.
V mesiaci jún 2007 mal zamestnanec odpracovaných 8 dní - program mi vypočítal VZ zo 7600 - 2893,- Sk
Dovolenka - 9 dní - 3191,- Sk
Dňa 25.06.2007 mal výstup.
Takže VZ pri mesač. mzde 7600,- je 2893+3191=6084,- Sk

Mzdárka , ktorá robila predo mnou si VZ prepočítavala takto 7600:21 prac. dní x 17 /8 odpracov+9 dovolenka/ - takže VZ by mal byť aspoň 6152,- Sk / podľa programu je to 6084,-/
Takže zmluvný plat , pri výpočte mzdy mu navýšila aspoň na 7800,- Sk / vtedy VZ je 2972 + 3191/ spolu 6163,- Sk.
Ktorý postup je správny? Lebo keď prepočítam VZ zo 7600,- za 8 odpracov dní čo je podľa programu 2893,- na hodinu je to 45,203125, tak načo navýšovať zmluvný plat?
A ako si mám prepočítať mzdu /pri mesačnej 7600/, keď má mesiac napr. 23 pracov. dní. Mám tiež navýšiť mzdu? Keď v programe začiarknem doplatok do minim. mzdy tak mi ho pri mesačnej, ak mal odpracovaný celý mesiac nedá. Ďakujem vopred všetkým za radu.Možno po roku práce zo mzdami, sa mi bude zdať tento problém smiešny, no každý raz začínal.
Melnick
02.08.07,19:58
Maja, kedže si už mala kontroly na mzdy a ja ich robím iba druhý mesiac, chcela by som sa poradiť, ohľadom doplatku do minim. mz. nároku.
V mesiaci jún 2007 mal zamestnanec odpracovaných 8 dní - program mi vypočítal VZ zo 7600 - 2893,- Sk doplatok nemusíš robiť. Tam bol zrejme priemer 45,20
Dovolenka - 9 dní - 3191,- Sk dovolenkový priemer bol zrejme 44,31,takže doplatok do minima pri minimálnej mzde 7600.- Sk robiť nemusíš.
Dňa 25.06.2007 mal výstup. Jeden deň mi tam nesedí. pretože 8 dní odpracovaných je do 12-teho,9 dní "D" je do 25-teho a ukončenie PP je dňom 26-teho.
Takže VZ pri mesač. mzde 7600,- je 2893+3191=6084,- Sk Áno

Mzdárka , ktorá robila predo mnou si VZ prepočítavala takto 7600:21 prac. dní x 17 /8 odpracov+9 dovolenka/ - takže VZ by mal byť aspoň 6152,- Sk / podľa programu je to 6084,-/ Myslím,že program Ti to vyrátal dobre,pretože dovolenkový priemer sa nemusí rovnať priemeru za odpracovanú hodinu.Takže zmluvný plat , pri výpočte mzdy mu navýšila aspoň na 7800,- Sk / vtedy VZ je 2972 + 3191/ spolu 6163,- Sk.
Ktorý postup je správny? Lebo keď prepočítam VZ zo 7600,- za 8 odpracov dní čo je podľa programu 2893,- na hodinu je to 45,203125, tak načo navýšovať zmluvný plat? Súhlas.
A ako si mám prepočítať mzdu /pri mesačnej 7600/, keď má mesiac napr. 23 pracov. dní. Mám tiež navýšiť mzdu? 7600 : počet odpracovaných hodín a rozdiel medzi 43,70 a výsledkom ak je nižší doplatiť. Keď v programe začiarknem doplatok do minim. mzdy tak mi ho pri mesačnej, ak mal odpracovaný celý mesiac nedá. Mne to program dovolí upraviť,len si musím upraviť nastavenie ,ale to už nie je o mzde ,ale o programe.:) Ďakujem vopred všetkým za radu.Možno po roku práce zo mzdami, sa mi bude zdať tento problém smiešny, no každý raz začínal.
.................................
Steranková
03.08.07,19:52
Ďakujem pekne za radu. Na porade som prihlásená asi mesiac, no som prekvapená, koľko ľudí dokáže niekomu pomôcť, keď to súrne potrebuje.Všetci ste super. Vďaka.
Jozef Mihál
03.08.07,20:02
mimotemy

porada.sk je najlepšia webová stránka na Slovensku (a ak aj nie na Slovensku, tak v Rači určite).
witch
21.08.07,13:05
Mám dotaz k tejto téme, keďže som nerobila tento prepočet mesačnej min.mzdy podľa §120, odprac.hod x min. hod mzda, chcela by som vedieť, či sa to dá nejako spätne opravit. V niektorej staršej porade na túto tému (neviem príspevok nájsť), niekto radil, aby doplatky za rok 2006, kt. neboli urobené, v roku 2007 boli zamestnancom zarátané ako odmeny, pretože prerábať mzdy 2006 by bolo dosť zložité. K tomu vyrobiť rozpis s výpočtom. Otázka je, či by bol možný takýto postup za mzdy 2006, anebo opraviť len 2007a modliť sa, aby kontrola na 2006 neprišla :rolleyes: .
ambroska
16.10.07,09:02
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či doplatok do min. mzdy ide do VZ na SP ?

Min. VZ do SP a ZP sú dodržané

Ďakujem
Tweety
16.10.07,09:23
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či doplatok do min. mzdy ide do VZ na SP ?

Min. VZ do SP a ZP sú dodržané

Ďakujem
Áno, vstupuje do VZ pre odvody.
Marti.ka
15.11.07,07:25
Ahojte. Môžte sa mi niekto mrknúť na výpočet tejto mzdy :
Pracovný čas 38,75/ týždeň
Stupeň náročnosti práce : 2
Plánovaný počet hodín : 178,25
Odpracované : 228
Úkolová mzda : 9773
Časová mzda : 115
Príplatok za nadčas : 718
Príplatok za nočnú prácu : 746
Akým spôsobom zistím, či zamestnanec dosahuje min. mzdové nároky : mzda za prácu nadčas a príplatky za prácu nadčas a nočnú prácu sa tam nezarátavajú a ani hodiny nadčas. Budem mu počítať mzdu ako 9888:228 alebo 178,25?
V prvom prípade to bude vyzerať takto :
228x57,70=13156+718+746=14620.
Musím mu teda doplatiť 3268SK za každú odpracovanú hodinu?
A chcela by som sa ešte spýtať, či som použila správnú sadzbu min.mzdového nároku pre prac. čas 38,75, teda 57,70, keďže pani zo spoločnosti, od ktorej máme software stále operovala tým, že ako organizácia máme ustanovený 40 hod. čas a preto máme používať sadzbu 55,90, aj keď ja osobne nechápem aký to ma na to vplyv, keď má raz ustanovený v pracovnej zmluve týždenný pracovný čas 38,75, teda na hodinu 57,70. Ďakujem všetkým za rady a postrehy.
milagros208
15.11.07,08:29
Aj keď síce neviem, či je tento výpočet správny, tiež by som rada vedela odpoveď na otázku, keďže sa stretávam s podobnými prípadmi. Ďakujem.
Iveta Matlovičová
15.11.07,11:02
Ahojte. Môžte sa mi niekto mrknúť na výpočet tejto mzdy :
Pracovný čas 38,75/ týždeň
Stupeň náročnosti práce : 2
Plánovaný počet hodín : 178,25
Odpracované : 228
Úkolová mzda : 9773
Časová mzda : 115
Príplatok za nadčas : 718
Príplatok za nočnú prácu : 746
Akým spôsobom zistím, či zamestnanec dosahuje min. mzdové nároky : mzda za prácu nadčas a príplatky za prácu nadčas a nočnú prácu sa tam nezarátavajú a ani hodiny nadčas. Budem mu počítať mzdu ako 9888:228 alebo 178,25?
V prvom prípade to bude vyzerať takto :
228x57,70=13156+718+746=14620.
Musím mu teda doplatiť 3268SK za každú odpracovanú hodinu?
A chcela by som sa ešte spýtať, či som použila správnú sadzbu min.mzdového nároku pre prac. čas 38,75, teda 57,70, keďže pani zo spoločnosti, od ktorej máme software stále operovala tým, že ako organizácia máme ustanovený 40 hod. čas a preto máme používať sadzbu 55,90, aj keď ja osobne nechápem aký to ma na to vplyv, keď má raz ustanovený v pracovnej zmluve týždenný pracovný čas 38,75, teda na hodinu 57,70. Ďakujem všetkým za rady a postrehy.

pokúsim sa ti poradiť, i keď k úplne presnej ovpovedei chýbajú určité údaje; pri výpočte doplatku do MM musíš v prvom rade vedieť, či je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou alebo hodinovou mzdou; z príkladu mi to nie je úplne zrejmé, ak teda budem brať do úvahy, že je odmeňovaný hodinovou mzdou, tak postup pri výpočte doplatku do MM je nasledovný:
1.krok
Vyplatená mzda zamestnanca sa zníži o sumy:mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (teraz mzdová kompenzácia). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas - tak ako si aj uviedla.
Hrubá mzda v tvojom príklade mi vychádza 11 352 (9773 + 115 + 718 + 746), t.z. na účely výpočtu doplatku do MM budem brať do úvahy mzdu vo výške 9 888 Sk, pretože neviem z príkladu posúdiť, koľko bola mzda za prácu nadčas - tá sa tiež nezapočítava.

2. krok
Zistená mzda sa vydelí počtom odpracovaných hodín, znížených o hodiny práce nadčas.
V tvojom príklade sú odpracované hodiny bez práce nadčas 178,25.
3. krok
Takto zistená mzda v prepočte na hodinu sa porovná s výškou príslušného minimálneho mzdového nároku podľa stupňa náročnosti a určeného týždenného pracovného času, teda v tvojom prípade so sumou 57,70 Sk/hod.
Čiže 9 888 : 178,25 = 55,47 Sk

4.krok
Zistený rozdiel sa prenásobí celkovým počtom zamestnancom odpracovaných hodín a táto suma sa pripočíta k celkovej dosiahnutej mzde zamestnanca.
Rozdiel predstavuje: 57,70 - 55,47 = 2,227 x 228 hod. = 508,44 Sk


Ak by šlo o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, tak by si mzdu 9 888 porovnávala s min.mzd. nárokom 9 720 Sk.

Marti.ka
15.11.07,11:27
Ďakujem za odozvu. Práve v tom je najväčší problém, že zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou a teda ja neviem koľko zarobil za normálny čas a koľko za prácu nadčas. Viem,že zarobil 9773 úkolovo a 115 časovka. T.z. môžem mu počítať týmto spôsobom ako ty /doplatok 508Sk/, keď neviem koľko zarobil za prácu nadčas, aby som ju odpočítala od mzdy na účely porovnania doplatku do min.mzdového nároku? Vďaka
Marti.ka
15.11.07,12:15
Takže ktorý spôsob je ten správny?
Iveta Matlovičová
15.11.07,19:00
Takže ktorý spôsob je ten správny?

Aj keď je odmeňovaný úkolovou mzdou, musíte mať predsa nejaký schválený systém odmeňovania. Spomínala si, že ust. pracovný čas je 38,75 hod./týždenne, takže mal by byť zadefinovaný aj úkol, ktorý treba v rámci tohto pracovného času splniť a vykonanie úkolu by malo byť aj odmenené mzdou (alikvótne mesačnou alebo hodinovou). A taktiež ak zamestnanec vykonáva prácu nadčas, malo by byť jasné ako sa tento nadčas vypočíta (čo je mzda za prácu nadčas a čo je mzdové zvýhodnenie a pod.) a platí.
Ak to nie je, tak potom ťažko vypočítame doplatok do MM, lebo nevieme ani vypočítať mzdu, ktorá by mu mala byť vyplatená ak splní úkol v rámci mesiaca.:confused:
Marti.ka
16.11.07,05:52
U nás sú zamestnanci odmeňovaní za to, čo vyrobia. T.z. je stanovená mzda za 1 kg
vyrobeného množstva a aj koľko kíl by mali vyrobiť. No momentálne máme takých zamestnancov, ktorí nevyrobia toľko kíl, aby splnili úkol za smenu a teda ani zďaleka nevyrobia na minimálnu mzdu.
A keďže robia 12-hodinové smeny a až celkovo za mesiac vieme podľa plánovaných a skutočne odpracovaných hodín, že pracoval aj nadčasy, neviem, koľko kíl za "nadčas" vlastne vyrobil. Viem koľko hodín odpracoval za mesiac a koľko vyrobil kíl x cena za prácu za 1 kg + prípadná náhradná práca, ktorá je platená hodinovo.
So vzorcom, ktorý si použila som sa už stretla, len mne vlastne chýba mzda za nadčas.
Teda môžem tento vzorec použiť, aj keď nemám vyčíslenú prácu nadčas iba hodiny nadčas?
Prípadne, čo urobiť, aby som to mohla počítať týmto spôsobom?
Pretože ak to počítam takto /teda len rozdiel v hodinovej mzde/ alebo mu zaplatím časovku za všetky odpracované hodiny vyjde mi rozdiel okolo 3 tis.
Ďakujem.
Jana Motyčková
16.11.07,07:24
Predovšetkým nemôžete plánovť zmeny až po skončení mesiaca. Rozvrh pracovných zmien musí byť známy vopred. Potom pri 12-hodinových zmenách vám pdľa rozvrhu pracovných zmien nemôže vyjsť 178,25 hod fond pracovného času v mesiaci. Podľa rozvrhu pracovných zmien potom viete aký je skutočný pracovný fond konkrétneho pracovníka v mesiaci. V rozvrhu pracovných zmien nemôžete počítať s nadčasmi. Potom ak niekto robí nadčas, vie kedy robí nadčas a dá sa odsledovať, koľko úkolových jednotiek urobil apotom sa dá korektne vypočítať aj doplatok do minimálnej mzdy.
Jana Motyčková
16.11.07,07:33
Pokiaľ ide o použitý minimálny mzdový nárok, musíte rozlišovať stanovený úväzok a individuálne dohodnutý úväzok. Ak máte na dané pracovné miesto stanovený úväzok 38,75hod, použijete sadzbu 57,70. Ak máte na dané pracovné miesto stanovený úväzok 40hod a individuálne dohodnutý prac. čas je 38,75, použijete sadzbu 55,90.

Pri uvedených zmätkoch by sa mi korektný zdal výpočet doplatku:
9888/228 x 178,25 = 7730 (to je mzda za odprac. čas bez nadčasu)
min. mzdový nárok za 178,25 : 178,25 x 57,70 = 10286
Doplatok 10286-7730= 2556

Ale aj :
57,70 x 228 = 13156
doplatok 13156-9888 = 3268
Marti.ka
22.11.07,08:15
Keďže je to naozaj zložité, rada by som sa ešte poradila v tomto. Mali sme kontrolu z inšpektorátu práce a narhli nám, keďže máme problém so zamestnancami /chýbajú nám zamestnanci/ a niektorí nespĺňajú normy alebo kvalitu, aby sme zmenili spôsobom odmeňovania mzdy na dvojzložkovú.
Môžme zamestnancom, ktorý majú nepretržitú prevádzku/37,5 hod. týždenný čas/, pracujú v 12-hod. zmenách ustanoviť minimálnu mesačnú mzdu podmienenou určenou normou/stanovený počet kíl/ + odmenu /za vyrobené kilá nad stanovenú normu/ ?
Dalo by sa v tomto prípade použiť takéto odmeňovanie a ako by to bolo s nadčasmi a príplatkami za nadčas? Nočné príplatky sú samozrejmé.
Prípaden neviete aký spôsob odmeňovania by bol vhodný, aby sme nemuseli doplácať za nevykonanú prácu a nekvalitnú prácu. Potrebujeme zamestnancov stimulovať, že ak budú robiť dostatočne a kvalitne, tak zarobia oveľa viac.
Teraz nemajú žiadnu motiváciu. Sú platení od vyrobených kíl, tak na kvalitu nejako nedbajú a tí ďalší, stačí im robiť nadčasy, v podstate nič nevyrobia, len sú v práci, ale my im musíme doplatiť za všetky hodiny.
Ďakujem za všetky tipy spôsobu odmeňovania.
Marti.ka
23.11.07,07:20
Ozaj nemá nikto s niečím podobným skúsenosti?
Jana Motyčková
23.11.07,07:40
Keďže je to naozaj zložité, rada by som sa ešte poradila v tomto. Mali sme kontrolu z inšpektorátu práce a narhli nám, keďže máme problém so zamestnancami /chýbajú nám zamestnanci/ a niektorí nespĺňajú normy alebo kvalitu, aby sme zmenili spôsobom odmeňovania mzdy na dvojzložkovú.
Môžme zamestnancom, ktorý majú nepretržitú prevádzku/37,5 hod. týždenný čas/, pracujú v 12-hod. zmenách ustanoviť minimálnu mesačnú mzdu podmienenou určenou normou/stanovený počet kíl/ + odmenu /za vyrobené kilá nad stanovenú normu/ ?
Dalo by sa v tomto prípade použiť takéto odmeňovanie a ako by to bolo s nadčasmi a príplatkami za nadčas? Nočné príplatky sú samozrejmé.
Prípaden neviete aký spôsob odmeňovania by bol vhodný, aby sme nemuseli doplácať za nevykonanú prácu a nekvalitnú prácu. Potrebujeme zamestnancov stimulovať, že ak budú robiť dostatočne a kvalitne, tak zarobia oveľa viac.
Teraz nemajú žiadnu motiváciu. Sú platení od vyrobených kíl, tak na kvalitu nejako nedbajú a tí ďalší, stačí im robiť nadčasy, v podstate nič nevyrobia, len sú v práci, ale my im musíme doplatiť za všetky hodiny.
Ďakujem za všetky tipy spôsobu odmeňovania.
Spôsob odmeňovania a spôsob motivácie si musíte určiť sami. Určie keď normy sú stavané na minimálnu mzdu, tak ľudí to nemotivuje, lebo či normu splnia alebo nesplnia, minimum dostať musia. Dvojzložková mzda ako uvádzaš, tento problém nevyrieši. Normy sa dajú postaviť aj na kvalitu, ale ako to vyhodnocovať, to si musíte určiť sami.
michelle84
08.01.08,07:45
Doplatok do minimálnej mzdy mám chápať tak, že zamestnanec má mať základnú mzdu vo výške minimálnej mzdy? A čo má náhrady za dovolenku, lekárov, sviatky, to sa ráta do minimálnej mzdy, či nie? Lebo ak nie, potom vyjde zamestnancovi vyššia mzda spolu s doplatkom do minimálnej mzdy.
Jana Motyčková
08.01.08,08:38
Náhrady nie sú mzdou, ale čas "náhrady" nie je odpracovaným časom. Ak zamestnanec neodpracuje celý mesiac, jeho minimálna mzda (mesačná) sa kráti. Zároveň ale platí, že dovolenkový priemer nemôže byť nižší ako minimálna mzda.
Ludula
13.02.08,10:29
Na porade som sa dočítala, že od 1.9.2007 ak je pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou, napr. je zaradený do 3. stupňa náročnosti práce a ma mesačnú mzdu teraz 11340,-Sk tak aj keď ma mesiac 184 hod. (1/08) bude mať stále HM vo výške 11340,-Sk a nemusim mu nič doplácať?
Nepatri mu mzda vo výške 11997,-Sk ?
Prosím poraďte.
Jana Motyčková
13.02.08,11:37
Pri 11340 netreba nič doplácať.
Ayyda
20.02.08,15:48
Prosím Vás o pomoc:
Zamestnanec odpracoval v 1/08 22 dní (176 hodín); 1 sviatok (8 hodín). Má stanovenú mesačnú mzdu 8100,- Sk. Mzdu za Január vypočítam nasledovne?
1)
22dní x 8 hodín = 176 hodín x 46,60 (min.mzda) = 8202,- Sk
Sviat. 1 x 8 hod. = 8 hodín x 46,37 (priemer z IV. Kv. 2007) = 371,- Sk
Hrubá mzda za Január = 8 573,- Sk

alebo, keď má mesačnú mzdu 8100,- Sk „neprerátavam“ to hodinovou mzdou a bude to takto?

2)
22 dní x 8 hod. = 176 hod = 7 729,- Sk
Sviat.1 x 8 hod. = 8 hod. x 46,37 = 371,- Sk
Hrubá mzda za Január = 8100,- Sk

Prosím o radu, čo je správne, nakoľko som sa stretla súhlasom pre oba spôsoby výpočtu.
Ja osobne sa prikláňam k 1. výpočtu no nechcela by som sa „kopnúť“, keďže mi bolo povedané, že prepočet sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý má pevne stanovenú mesačnú mzdu.

Ďakujem.
heliosik
20.02.08,17:05
Skusme si vypocet minimalnej mzdy zhrnut:

Pouzite konstanty:

Mesacne MM = 8100
Hodinova MM = 46,60
Stupen narocnosti = 1,0
dosiahnuta mzda hodinovo odmenovaneho = 3300 Sk/mes. (t.j. 20 Sk/hod.)
odpracovany prac. fond hod.odmenovaneho = 165 hod.
dosiahnuta mzda hodinovo odmenovaneho (skrátený úv.) = 880 Sk/mes. (t.j. 20 Sk/hod.)
odpracovany prac. fond hod.odmenovaneho (skrát.úv.)= 44 hod.
----------------------------------------------------------------------
1. mesacne odmenovany - uvazok 37,5 h./tyzd.

8100
----- x 40 = 8640 x 1,0 = 8640 (minimalna mzda tohto zamestnanca)
37,5

2. mesacne odmenovany - uvazok 10 h./tyzd. (zakladny uvazok 37,5 h./tyzd.)

8100
----- x 40 = 8640 (minimalna mzda pre uvazok 37,5 hod./tyzd.)
37,5

8640
----- x 10 = 2304 (minimalna mzda tohto zamestnanca)
37,5

3. hodinovo odmenovany - uvazok 37,5 h./tyzd.

46,60
------ x 40 = 49,70 (minimalna mzda tohto zamestnanca)
37,5

(49,70 x 165) - (20 x 165) = 8201 - 3300 = [/COLOR]4901 - doplatok do MM

4. hodinovo odmenovany - uvazok (10 h./tyzd. (zakladny uvazok 37,5 h./tyzd.)

46,60
------ x 40 = 49,70 (hodinova minimalna mzda pre uvazok 37,5 hod./tyzd.)
37,5

49,70 (minimalna mzda tohto zamestnanca)

(49,70 x 44) - (20 x 44) = 2187 - 880 = 1307 - doplatok do MM

Suhlasite? :)
jankasm
20.02.08,17:07
Prosím Vás o pomoc:
Zamestnanec odpracoval v 1/08 22 dní (176 hodín); 1 sviatok (8 hodín). Má stanovenú mesačnú mzdu 8100,- Sk. Mzdu za Január vypočítam nasledovne?
1)
22dní x 8 hodín = 176 hodín x 46,60 (min.mzda) = 8202,- Sk
Sviat. 1 x 8 hod. = 8 hodín x 46,37 (priemer z IV. Kv. 2007) = 371,- Sk
Hrubá mzda za Január = 8 573,- Sk
ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
alebo, keď má mesačnú mzdu 8100,- Sk „neprerátavam“ to hodinovou mzdou a bude to takto?

2)
22 dní x 8 hod. = 176 hod = 7 729,- Sk
Sviat.1 x 8 hod. = 8 hod. x 46,37 = 371,- Sk
Hrubá mzda za Január = 8100,- Sk

Prosím o radu, čo je správne, nakoľko som sa stretla súhlasom pre oba spôsoby výpočtu.
Ja osobne sa prikláňam k 1. výpočtu no nechcela by som sa „kopnúť“, keďže mi bolo povedané, že prepočet sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý má pevne stanovenú mesačnú mzdu.

Ďakujem.


Je pravda, že obidva výpočty sú správne.
Ale spôsob č. 1 môžeš použiť len vtedy, pokiaľ má v zmluve dohodnutú hodinovú mzdu.
On však, ako píšeš, má stanovenú mesačnú mzdu 8100,-. To je mzda, ktorú mu musíte vyplatiť. Po zmene zákonníka práce sa už nedopláca do výšku minimálneho mzdového hodinového nároku.
Ayyda
21.02.08,05:08
Ďakujem za pomoc.
Ludula
06.03.08,13:17
Doplatok do minimálnej mzdy mám chápať tak, že zamestnanec má mať základnú mzdu vo výške minimálnej mzdy? A čo má náhrady za dovolenku, lekárov, sviatky, to sa ráta do minimálnej mzdy, či nie? Lebo ak nie, potom vyjde zamestnancovi vyššia mzda spolu s doplatkom do minimálnej mzdy.
Dovolenka sa nepočíta do minimálnej mzdy?
Lucka V
06.03.08,14:17
:)]Dovolenka sa nepočíta do minimálnej mzdy?[/quote]

Počíta sa do minimálnej mzdy, aj paragraf aj sviatok.
Jana Motyčková
07.03.08,07:58
:)]Dovolenka sa nepočíta do minimálnej mzdy?

Počíta sa do minimálnej mzdy, aj paragraf aj sviatok.[/quote]
Dovolenka ani § sa do minimálnej mzdy nepočítajú, ale pracovnoprávny priemer musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy platnej v mesiaci, kedy ho treba použiť.
margaretka71
04.04.08,05:08
Prosím o radu. Zamestnanec ukončil PP a musím mu urobiť storno za prečerpanú dovolenku. Znížila sa mi tým pádom výška hrubej mzdy pod úroveň minimálnej mzdy. Teraz neviem či je potrebné mu urobiť doplatok do minimálnej mzdy alebo v takomto prípade sa doplatok nerobí? Prosím o pomoc. Ďakujem.
margaretka71
04.04.08,07:57
Prosím o radu. Zamestnanec ukončil PP a musím mu urobiť storno za prečerpanú dovolenku. Znížila sa mi tým pádom výška hrubej mzdy pod úroveň minimálnej mzdy. Teraz neviem či je potrebné mu urobiť doplatok do minimálnej mzdy alebo v takomto prípade sa doplatok nerobí? Prosím o pomoc. Ďakujem.

posúvam
jankasm
04.04.08,08:58
Prosím o radu. Zamestnanec ukončil PP a musím mu urobiť storno za prečerpanú dovolenku. Znížila sa mi tým pádom výška hrubej mzdy pod úroveň minimálnej mzdy. Teraz neviem či je potrebné mu urobiť doplatok do minimálnej mzdy alebo v takomto prípade sa doplatok nerobí? Prosím o pomoc. Ďakujem.

Myslím, že v tomto prípade nie.
Jeho hrubá mzda je vyššia ako minimálna. To, že mu zrazíte náhradu za prečerpanú dovolenku a ponížite mu tým vlastne hrubú mzdu nie je problém.
margaretka71
04.04.08,09:13
Veľmi pekne Vám ďakujem... ste zlatí... prajem pekný deň
Hansa
07.08.08,11:07
Zamestnankyňa je odmeňovaná mesačnou mzdou /minimálnou/. V mes. 07/08, ktorý má 23 prac.dní, čerpala veľa dní dovolenky a minimálny hodinový nárok jej vyšiel za odpracované dni nižší ako je stanovený zákonom /46,60/. Treba urobiť doplatok do minimálnej mzdy?
jankasm
07.08.08,11:17
Zamestnankyňa je odmeňovaná mesačnou mzdou /minimálnou/. V mes. 07/08, ktorý má 23 prac.dní, čerpala veľa dní dovolenky a minimálny hodinový nárok jej vyšiel za odpracované dni nižší ako je stanovený zákonom /46,60/. Treba urobiť doplatok do minimálnej mzdy?

Treba navýšiť priemer za dovolenku tak, aby dosahoval potrebnú výšku a mzda dosiahla výšku minimálnej mzdy 8100,-. ;)
Hansa
08.08.08,04:41
Zamestnankyňa je odmeňovaná mesačnou mzdou /minimálnou/. V mes. 07/08, ktorý má 23 prac.dní, čerpala veľa dní dovolenky a minimálny hodinový nárok jej vyšiel za odpracované dni nižší ako je stanovený zákonom /46,60/. Treba urobiť doplatok do minimálnej mzdy?

Vysvetlím to konkrétne /ženy máme na 6 hod. úväzok/:
Mesačná mzda za 9 dní /54 odprac. hod./ je 2380,- Sk
Náhrada za RD za 14 dní / 84 hod. / je 4520,- Sk

Riešim, či doplatiť do minim. mzdového nároku.

A u druhej zamestnankyne zase riešim, či doplatiť do minima za náhradu za dovolenku.
toria
17.09.08,04:45
Prosím pomôžte:
Mali sme kontrolu z IP a našli mi, že v troch mesiacoch som nemala doplatok do minimálnej mzdy a druhú vec 0,5 hodiny zaradenú ako nočnú prácu - teda nebol tam nočný príplatok. Ako to mám napraviť???
Mám to v tejto výplate doúčtovať - to znamená jednou sumou, alebo mám urobiť nový prepočet mzdy v danom mesiaci, kde dám doplatok a aj nočný príplatok - to znamená, že prerobím aj výkazy za dané meiace???
Ako to mám opraviť?

Pomňžte rýchlo prosím lebo do piatku to mám odovzdať.


ĎAKUJEM ĎAKUJEM ĎAKUJEM
azuz
17.09.08,08:50
Prosím pomôžte:
Mali sme kontrolu z IP a našli mi, že v troch mesiacoch som nemala doplatok do minimálnej mzdy a druhú vec 0,5 hodiny zaradenú ako nočnú prácu - teda nebol tam nočný príplatok. Ako to mám napraviť???
Mám to v tejto výplate doúčtovať - to znamená jednou sumou, alebo mám urobiť nový prepočet mzdy v danom mesiaci, kde dám doplatok a aj nočný príplatok - to znamená, že prerobím aj výkazy za dané meiace???
Ako to mám opraviť?

Pomňžte rýchlo prosím lebo do piatku to mám odovzdať.


ĎAKUJEM ĎAKUJEM ĎAKUJEM
Doúčtovala by som to v tomto mesiaci. K výplatám by som si priložila rozpis jednotlivých položiek.
toria
18.09.08,08:20
DO zápisu z kontorly IP mi dali....

Zamestnávateľ nepriradil pracovnému miesti stupeň náročnosti práce v súlade s charakteristikami stupňou náročnosti pracovných miest....., ktoré sú v platnosti od 1.9.2007

okrem toho som v troch mesiacoch nemala dopočet do minimálnej mzdy 8100,-

AKo by ste to pochopili: urobili by ste doplatok do minimálnej minimálnej mzdy 8100 a vo výplate by ste to dali ako časť mzdy, alebo by ste od 1.1.08 opravili minimálnu mzdu na 9720,- a z tohto by ste vyrátali doplatok čo treba zamestnancovi dať a dali by ste to v najbližšej výplate, alebo by ste po kontrolu to je 07/08 nechali mzdu 8100 a 08/08 by ste už rátali z 9720,- a doplatili len tie doplatky do min. mzdy 8100, alebo ako????

je mi to dosť nejasné
toria
18.09.08,17:31
prosím ako by ste vyššie uvedené opravili???? ZAjtra to mám mať hotové....
Melnick
18.09.08,17:54
toria , zamestnankyne sú odmeňované mesačnou mzdou???
toria
18.09.08,17:59
áno mesačnou mzdou...


SOm rada, že aspoň niekto číta moje otázky, ďakujem Ti dopredu za odpoveď :-)
Melnick
18.09.08,18:49
Si z Martina, to znamená, že kontrolu nám robí jeden IP. Ja som v júli minulého roku prebrala jedno účto a samozrejme zamestnanci mali minimálne mzdy. To, že vôbec neboli urobené odvody do ZP a robila som ich spätne ,teraz riešiť nebudem . V auguste prišla kontrola a podnikateľ ma poprosil ,či by som neprišla a nevysvetlila im ja niektoré veci, hoci sama som mala v tom ešte poriadny guľáš. Stihla som zamestnancom poplatiť aspoň dovolenky,ktoré nemali zaplatené a už aj ukončili PPa dorátala im doplatky do minima. Vyšší stupeň náročnosti práce tiež nemal nikto,a aj ja som naň akosi pozabudla :o hoci povaha práce si ho vyžadovala minimálne u dvoch zamestnancov / aj podľa kontrolórov IP/.
/Píšem preto tak obšírne, aby som Ti objasnila situáciu./
Dodatočne som neupravovala vyšší stupeň ,až od dátumu kontroly a dali sme to aj do zápisu, že zamestnancom bude mzda upravená v nasledujúcej spracovanej mzde. Nemali výhrady.


Čiže doplatky by som urobila ,ako Ti radila Zuzka a Janka. A koeficient by som riešila tak, ako som Ti písala vyššie.:)
Možno sa tu ešte niekto povolanejší vyjadrí.:)
toria
19.09.08,04:54
ďakujem krásne presne tak som to nachystala... ale ešte jednu otázku pre istotu...
Mám vstúpiť do každého mesiaca a opraviť výplatu - t.j. dopočítať do minimálnej mzdy, alebo mám si urobiť dopočet a vyplatiť to jednou sumou v tejto výplate.... Vieš keby som opravila každý mesiac, tak by som doplatila zamestnankyni v hotovosti tú mzdu a na SP a ZP by som dala opravné výkazy....


alebo vyrátam rozdiely a rozdiel dám do tejto mzdy jednou čiastkou ako doplatok po kontrole a bude pokoj??????


Ďakujem, ďakujem, ďakujem
liba2
19.09.08,05:49
ďakujem krásne presne tak som to nachystala... ale ešte jednu otázku pre istotu...
Mám vstúpiť do každého mesiaca a opraviť výplatu - t.j. dopočítať do minimálnej mzdy, alebo mám si urobiť dopočet a vyplatiť to jednou sumou v tejto výplate.... Vieš keby som opravila každý mesiac, tak by som doplatila zamestnankyni v hotovosti tú mzdu a na SP a ZP by som dala opravné výkazy....


alebo vyrátam rozdiely a rozdiel dám do tejto mzdy jednou čiastkou ako doplatok po kontrole a bude pokoj??????


Ďakujem, ďakujem, ďakujem viď zvýraznené :)
Farks
03.12.08,12:26
Dobrý deň.
Zamestnanec je odmeňovaný hodinovo, v pracovnej zmluve má stanovený 8 hodinový pracovný čas. V mesiaci november odpracoval iba 120 hodín. Som povinná mu doplatiť do plného fondu pracovnej doby? Ďakujem
Jana Motyčková
03.12.08,12:59
Aký je u neho plný pracovný fond? Ak to nie je 120 hodín, čo robil zvyšok mesiaca?
marek32
03.12.08,13:26
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, 2.stupeň náročnosti práce. Za 11/2008 odpracoval 40 hodín a čerpal 120 hodín dovolenku. Jeho priemerný hodinový zárobok je 58,40.
Treba upraviť jeho priemer v mesiaci november na 60,75 Sk ? (9720/160)
Farks
03.12.08,17:58
Aký je u neho plný pracovný fond? Ak to nie je 120 hodín, čo robil zvyšok mesiaca?

Má stanovený 8 hodinový pracovný čas, čiže jeho pracovný fond je väčší ako 120 hodín. Musím mu doplatiť do toho jeho plného pracovného fondu? Zbytok dní čerpal náhradné voľno.

Ďakujem
liba2
03.12.08,18:07
Má stanovený 8 hodinový pracovný čas, čiže jeho pracovný fond je väčší ako 120 hodín. Musím mu doplatiť do toho jeho plného pracovného fondu? Zbytok dní čerpal náhradné voľno.

Ďakujem
Uvažujme spolu:
Náhradné voľno je za nadčasovú prácu. To znamená, že keď pracoval v nadčase nedostal zaplatené; teraz keď čerpá náhradné voľno, má nárok na mzdu....
Jana Motyčková
04.12.08,08:52
Ak ste platili mzdu za nadčas bez príplatku vtedy, keď ten nadčas robil, tak teraz mu náhradné voľno neplatíte. Ak ste mzdu za nadčas vtedy nezaplatili, teraz mu zaplatíte náhradné voľno.
Jana Motyčková
04.12.08,08:54
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, 2.stupeň náročnosti práce. Za 11/2008 odpracoval 40 hodín a čerpal 120 hodín dovolenku. Jeho priemerný hodinový zárobok je 58,40.
Treba upraviť jeho priemer v mesiaci november na 60,75 Sk ? (9720/160)
áno .
evula0
04.12.08,10:06
Od 1.1.2008 platí NV č.630/07 o platových tarifách zamestnancov vo verejnom záujme, kde v 1.platovom stupni a 1. platovej triede je tarifná mzda 6860,- Sk. Ako Ste to riešili v náväznosti na minimálnu mzdu ? Napr. osobným ohodnotením ? Novonastúpená zamestnankyňa (upratovačka) dostane osobné ohodnotenie, aby dosiahla min.mzdu.Tá čo robí x rokov, nemá ohodnotenie, lebo v jej platovom stupni(podľa započítaných rokov praxe) tarifný plat dosahuje min.mzdu. Ak naprávate nezmyselnú tarifu inak, prezraďte.
V súčasnosti vyšiel zákon č.474/08 o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom záujme platný od 1.1.2009. Znovu sú najnižšie tarifné mzdy pod hranicou minimálnej mzdy ( 1./1. 244,- euro=7351,- Sk). Pribudla ale novelizácia v § 7 odseky 4 a 5 znejú:
„(4) Zamestnávateľ môže zamestnancovi okrem pedagogického
zamestnanca určiť tarifný plat podľa príslušnej
stupnice platových taríf v rámci rozpätia najnižšej
platovej tarify a najvyššej platovej tarify platovej
triedy, do ktorej ho zaradil, nezávisle od dĺžky započítanej
praxe. Takto určený tarifný plat nesmie byť nižší,
ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia do platového
stupňa.
Týmto zákonodarca(štát) požehnal nezmyselnosť tarifnej ta buľky a zodpovednosť zhodil na zamestnávateľa(zase štát), aby bola dodržaná min.mzda. Načo sú tarifné tabuľky, ktoré sa nemôžu dodržať?
Možno je to trochu od témy, ale nena... by Vás to?
betulka
02.02.10,08:13
Mám zamestnancov - odmeňovaní úkolovou mzdou.
Teraz v januari , vychadzaju tak, ze ukolova mzda nedosiahla ani uroven minimalnej mzdy (kt. este musíme prepocitat koeficientom podla stupna narocnosti prace). Otazka znie, mame im tento rozdiel doplacat, ? resp. ktorý zakon to upravuje.
Andyke
02.02.10,09:02
Prečítaj § 120 Zákonníka práce
Minimálne mzdové nároky a
Nariad.vlády 441/2009 Z.z. o minimálnej mzde od 1.1.2010
marcelaStanakova
03.02.10,17:15
Prevzala som mzdy jednej firmy , kde majú zamestnanci minimálnu mzdu, pracujú 12 hodín každý druhý deň ale celý kalendárny mesiac tak im to vychádza napríklad 187 hodín takže ten zbytok hodín navyše by mali byť nadčasové hodiny ? A keď to vychádza na nedeľu a sviatky potom ako im vyplácať príplatky?
Llívia
08.02.10,08:14
Počíta sa do minimálnej mzdy, aj paragraf aj sviatok.
Dovolenka ani § sa do minimálnej mzdy nepočítajú, ale pracovnoprávny priemer musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy platnej v mesiaci, kedy ho treba použiť.[/QUOTE]

Zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou. V r. 2009 bola 295,50. Od 1.1.2010 je 307,70. V januári si čerpal jeden deň dovolenky. Doplatok do hodinového priemeru na dovolenku po zvýšení minimálnej mzdy som vyrátala, ako keby zvýšenú minimálnu mzdu mal už v 10-12/2009:
október 22 dní min. mzda 307,70
november 21 dní min. mzda 307,70
december 23 dní min. mzda 307,70

923,10/66/8 (7,5) = 1,7483 (1,8649)
1,7483 (1,8649) - suma vpočítaná mzdový programom = doplatok do priemeru.

Alebo je správny taký výpočet, kedy sa vychádza z priemerného počtu pracovných dní v mesiaci, t.j. 307,7/21,74/8 (7,5) = 1,7693 (1,8872)?

Tento doplatok do priemeru mám dať do výplat do "zvlášť" kolonky, alebo môžem ručne zmeniť priemer, ktorý ponúka program - čo je správne?
Jana Motyčková
08.02.10,09:03
§ 134 ods.5 hovorí, že ak priemerný zárobok je nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v mesiaci, kedy vznikla potreba priemerný zárobok použiť, priemerný zárobok sa navýši na sumu tejto minimálnej mzdy. T.j. napr, v januári - 21 prac. dní, jeho minimálna mzda je 307,70/21/8, čiže priemerný zárobok treba navýšiť na 307,70/21/8.
Čo je správne v porgrame, závisí od programu (u nás program toto minimum automaticky kontroluje).
Llívia
08.02.10,10:27
Ďakujem za odpoveď. To znamená, že si nemôžem ručne zmeniť hodinový priemr, lebo vo februári bude 20 pracovných dní, v marci 23, a teda každý mesiac vyjde priemer inak.
(Mzdy robím v Money S3 - tomuto programu sú min. nároky fuk, všetko treba zadávať ručne. :mad:)
Llívia
10.02.10,10:19
§ 134 ods.5 hovorí, že ak priemerný zárobok je nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v mesiaci, kedy vznikla potreba priemerný zárobok použiť, priemerný zárobok sa navýši na sumu tejto minimálnej mzdy. T.j. napr, v januári - 21 prac. dní, jeho minimálna mzda je 307,70/21/8, čiže priemerný zárobok treba navýšiť na 307,70/21/8.
Čo je správne v porgrame, závisí od programu (u nás program toto minimum automaticky kontroluje).

Takže potom to je pre 2. stupeň: 307,7*1,2/21/8 = 2,1979
307,7 *1,2/21/7,5 = 2,3444
Aké je správne zaokrúhľovanie pri priemeroch (koľko destinných miest, matematicky alebo nahor)?
Keď má zamestnanec menší priemer než podľa tohto výpočtu, mám mu to dať zvlášť ako doplatok do min. mzdy (priemeru), alebo môžem každý mesiac v programe zmeniť sumu priemeru?
Jana Motyčková
10.02.10,10:44
V tomto prípade zaokrúhľovanie nie je, zaokrúhlila by som na 4 d.m. matematicky. Doplatok do min.mzdy by to nemal byť - nie je to mzda, mal by sa navýšiť priemer.
Llívia
11.02.10,19:34
Mala som na mysli doplatok do minimálneho priemeru. Zmenila som priemery, ktoré vypočítal program, ale neviem, či je to tak správne, aby to nejaká kontrola v budúcnosti náhodou nenapadla, že tam mal zostať priemer vypočítaný programom a ten rozdiel do min. priemeru mal byť vyčíslený zvlášť (v konečnom dôsledku je to jedno, lebo suma bude rovnaká).
sybila3
15.02.10,07:45
Ďakujem za odpoveď. To znamená, že si nemôžem ručne zmeniť hodinový priemr, lebo vo februári bude 20 pracovných dní, v marci 23, a teda každý mesiac vyjde priemer inak.
(Mzdy robím v Money S3 - tomuto programu sú min. nároky fuk, všetko treba zadávať ručne. :mad:)
aj ja robím v Money S3 a tiež v januári mala pracovníčka deň dovolenky a vyšla min. nižšia ako 307,70. Zmenila som priemer na dov. ručne na 2,3148, potom mi vyšla MM 307,72. Je to dobre?
sybila3
15.02.10,07:49
aj ja robím v Money S3 a tiež v januári mala pracovníčka deň dovolenky a vyšla min. nižšia ako 307,70. Zmenila som priemer na dov. ručne na 2,3148, potom mi vyšla MM 307,72. Je to dobre?
Alebo musím upraviť , aby vyšlo presle 307,70?
Jana Motyčková
15.02.10,07:59
Prečo 2,3148 ?
Iveta Matlovičová
15.02.10,08:08
aj ja robím v Money S3 a tiež v januári mala pracovníčka deň dovolenky a vyšla min. nižšia ako 307,70. Zmenila som priemer na dov. ručne na 2,3148, potom mi vyšla MM 307,72. Je to dobre?

§ 134 ods. 5 ZP "ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde."

T.z., že priemer na dovolenku upravuješ len vtedy, ak klesne pod zákonom stanovenú hranicu. Ak má zamestnanenec ustanovený pracovný čas 40 hodín/týždenne,jeho priemerný hodinový zárobok by nemal byť nižší ako 1,7680 €, ak je - len vtedy ho upravuješ.
sybila3
15.02.10,08:16
prepočítavam to, ona pracuje 6 dní v týždni po 6,33 hod. Takže celk. 307,7/164,58(celk.počet hod.=1,8696. Ale keďže jej dovolenku rátalo z priemeru za 4 Q, tak bol asi 1,715. Takže som ho upravila na 1,8688:
23dní odpr.x6,33hodín=145,59x1,8696=272,20
2dni sviatok(pri mesačnej mzde)x6,33hod.=12,66x1,8696=23,70
1den dovolenkax6,33=6,33x(pôvodne bolo 1,715)1,8688(upravený priem.)=11,83 no a celkom keď zrátam vychádza 307,70,môže to tak byť?
Iveta Matlovičová
15.02.10,08:21
prepočítavam to, ona pracuje 6 dní v týždni po 6,33 hod. Takže celk. 307,7/164,58(celk.počet hod.=1,8696. Ale keďže jej dovolenku rátalo z priemeru za 4 Q, tak bol asi 1,715. Takže som ho upravila na 1,8688:
23dní odpr.x6,33hodín=145,59x1,8696=272,20
2dni sviatok(pri mesačnej mzde)x6,33hod.=12,66x1,8696=23,70
1den dovolenkax6,33=6,33x(pôvodne bolo 1,715)1,8688(upravený priem.)=11,83 no a celkom keď zrátam vychádza 307,70,môže to tak byť?

aký má zamestnankyňa ustanovený týždenný pracovný čas?
Jana Motyčková
15.02.10,09:19
prepočítavam to, ona pracuje 6 dní v týždni po 6,33 hod. Takže celk. 307,7/164,58(celk.počet hod.=1,8696. Ale keďže jej dovolenku rátalo z priemeru za 4 Q, tak bol asi 1,715. Takže som ho upravila na 1,8688:
23dní odpr.x6,33hodín=145,59x1,8696=272,20
2dni sviatok(pri mesačnej mzde)x6,33hod.=12,66x1,8696=23,70
1den dovolenkax6,33=6,33x(pôvodne bolo 1,715)1,8688(upravený priem.)=11,83 no a celkom keď zrátam vychádza 307,70,môže to tak byť?
Prečo na dovolenku 1,8688, priemer by mal byť najmenej, to čo by zarobila, keby robila t.j. 1,8696.
T.j. za odpracovaný čas 25 x 6,33 x 1,8696 = 295,8642
za dovolenku 1x 6,33 x 1,8696 = 11,8345. Zaókrúhľovať by sa mala celková vyplácaná mzda nahor, ale ja zaokrúhLujem nahor každú položku, t.j. 295,87+1,84 = 307,71.
(Sviatok je u mesačne odmeňovaného považovaný za odpracovaný čas, preto ho počítam spolu s odpracovaným časom).
Monika09
15.02.10,12:20
Dobrý deň, prosím Vás o radu, či mám správne vypočítanu mzdu:
1/Mzda zamestnanca na 1. stupni /pôvodne 295,50/, v januári 3 dni dovolenka.
Mzda v programe Olymp:
18 odpr. dní /vrátane sviatkov/: 253,90
dovolenka 3 dni: 42,44
Doplatok : 10,46
Celkom za mesiac: 306,19
Je to správne vypočítane, keď nie je dodržaná min. mzda?

2/Mzda na 3. stupni - má byť 400 01 Eur
Výpočet v programe:
21 dní /vrát. sviatkov/ 384,15
doplatok 46,65
Celkom 430,80
Je to správne? Prečo je tam takýto doplatok? Mám to opraviť?
Jana Motyčková
15.02.10,12:58
1. mne to vychádza inak
2. to je dobre. Pri 3.stupni je minimálny mzdový nárok 1,4x370,70 = 430,78 MMN sa zaokrúhľuje na 10 eurocentov, t.j. 430,80.
Monika09
15.02.10,13:49
Ďakujem za odpoveď, ale ako by to malo byť správne v tom bode 1. Neviem sa k tomu dopátrať.
Ale ani tomu bodu 2 nerozumiem - odkiaľ sú tie čísl 1,4x370,70?
Stále som mala také mzdy, že nebolo potrebné nič doplácať, tak mám teraz z toho zmätok.
Janka, nemôžeš mi to vysvetliť ako sa vlastne ten minimálny mzdový doplatok vypočíta?
sybila3
15.02.10,14:18
Prečo na dovolenku 1,8688, priemer by mal byť najmenej, to čo by zarobila, keby robila t.j. 1,8696.
T.j. za odpracovaný čas 25 x 6,33 x 1,8696 = 295,8642
za dovolenku 1x 6,33 x 1,8696 = 11,8345. Zaókrúhľovať by sa mala celková vyplácaná mzda nahor, ale ja zaokrúhLujem nahor každú položku, t.j. 295,87+1,84 = 307,71.
(Sviatok je u mesačne odmeňovaného považovaný za odpracovaný čas, preto ho počítam spolu s odpracovaným časom).
preto 1,8688, lebo keď dám 1,8696 tak mi vychádza 307,72, tak som upravila aby vyšlo 307,70. Mne program zaokrúhľuje aj jednotlivé ceny na 2 des. miesta.Nie je to dobre? Mám upraviť na 1,8696 a mzdu nechať 307,72?
Andyke
15.02.10,14:27
Monika O9 :
Prečítaj celý § 120 Zákonníka práce (minim.mzdové nároky)
a http://www.porada.sk/t123484-minimalna-mzda-od-1-1-2010-a.html
sybila3
15.02.10,14:33
prečítala som si chápem to, že min.mzdový nárok by mal byť 1,8696, lenže keď ho tam nahodím, nakoľko zaokrúhľuje jednolivé sumy na 2 des. miesta-čiže dovolenku zvlášť aj odpr. zvlášť, tak zaokrúhlením mi výde 307,72.. Preto som skúsila upraviť na 1,8688, aby mi vyšlo 307,70-min.mzda.
Takže podľa všetkého by som mala nechať 1,8696 a 307,70?
Jana Motyčková
15.02.10,16:44
307,72 nevadí. ZP síce hovorí o zaokrúhľovaní až celkovej vyplácanej sumy na €c nahor, ale to je v praxi ťažko realizovať, my tiež zaokrúhľujeme jednotlivé sumy na €c nahor.
Jana Motyčková
15.02.10,16:54
Ďakujem za odpoveď, ale ako by to malo byť správne v tom bode 1. Neviem sa k tomu dopátrať.
Ale ani tomu bodu 2 nerozumiem - odkiaľ sú tie čísl 1,4x370,70?
Stále som mala také mzdy, že nebolo potrebné nič doplácať, tak mám teraz z toho zmätok.
Janka, nemôžeš mi to vysvetliť ako sa vlastne ten minimálny mzdový doplatok vypočíta?
Môj preklep - nie 370,70 ale 307,70 (mesačná minimálna mzda), pri 3. stupni náročnosti práce sa minimálny mzdový nárok zvyšuje o 40%, t.j. 1,4x307,70.

Ten prvý prípad mi vychádza:
mzda vrátane doplatku do minimálnej mzdy 307,70/21x18 = 263,75 (zaokrúhľovanie môže byť trochu inak, ale nechcem to komplikovať)
dovolenka 1,8315x8x3 = 43,97 € (príp. 307,70/21x3 = 43,96)
Spolu 307,72, resp. 307,71.

Ale možno má nejak inak hodiny, pripadne nie je hodinovo platený?
sybila3
16.02.10,07:43
no veď práve, ona pracuje 7 hod. päť dní a v sobotu 3 hodiny, priemer je 6,33, robí mi to pri výpočtoch trocha šarapatu.
Ejo
03.03.10,15:23
Dobrý deň. Mohol mať pracovník, ktorý pracoval 4 hodiny denne minimálnu mesačnú mzdu v roku 2009 147,72 EUR? Nemalo by byť 295,50/2=147,75,- EUR?
Doplatok do minimálnej mzdy sa ako počíta?
Ejo
03.03.10,16:41
Dobrý deň. Mohol mať pracovník, ktorý pracoval 4 hodiny denne minimálnu mesačnú mzdu v roku 2009 147,72 EUR? Nemalo by byť 295,50/2=147,75,- EUR?
Doplatok do minimálnej mzdy sa ako počíta?
???
Jana Motyčková
03.03.10,17:26
Dobrý deň. Mohol mať pracovník, ktorý pracoval 4 hodiny denne minimálnu mesačnú mzdu v roku 2009 147,72 EUR? Nemalo by byť 295,50/2=147,75,- EUR?
Doplatok do minimálnej mzdy sa ako počíta?
Pri kratšom pracovnom úväzku sa suma minimálnej mzdy zaokrúhľuje na "najbližších 10 eurocentov".
Takže ak je ustanovený úväzok 40 hod a dohodnutý úväzok 20 hod, tak minimálna mzda je 295,50/2 = 147,75 zaokrúhlené na najbližších 10 eurocentov. :)A teraz mi povedzte či je bližšie 147,70 alebo 147,80.