stívko
01.08.07,14:36
Potreboval by som poradiť, ak si slovenská spoločnosť registrovaná ako platca DPH objednala u našej spoločnosti /platci DPH/ stavebné práce s miestom dodania v českej republike budem vystavovať faktúry s DPH alebo bez DPH??? Podľa mojho názoru by to malo byť s DPH nakoľko sú práce vykonávané pre osobu identifikovanú pre dan na slovensku??? Viete mi prosim poradiť, prípadne napísať odvolavky na dané paragrafy??? Dakujem
Jana Acsová
01.08.07,13:10
Podľa mojho názoru by to malo byť s DPH nakoľko sú práce vykonávané pre osobu identifikovanú pre dan na slovensku?
Bude to s DPH - českou. Miesto dodania je ČR. Dodávate službu podľa českého zákona o DPH. Vzťahuje sa na Vás český predpis a registrácia na daň v ČR.
§ 15 ods. 2:
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
DELCO
01.08.07,14:58
Na doplnenie:
Nie vždy je potrebná registrácia a uplatenie DPH. Rozhodujúce je to, či objednávateľ (aj keď Slovenská firma) je registrovaný ako platiteľ v ČR a má pridelené české IČ DPH. V tomto prípade sa uplatnía ustanovenia českého zákona o DPH, obdobné nášmu § 5 ods. 1 písm c) v náväznosti na "náš" §69 ods. 2. To znamená, že objednávateľ registrovaný ako platiteľ v ČR by urobil samozdanenie podľa českého zákona a vy faktúrujete bez DPH za službu s miestom dodania v zahraničí.
Jana Acsová
01.08.07,15:36
Ano, preto je uvedene cesky predpis a registracia ... v zmysle ceskej legislativy.
stívko
02.08.07,06:38
tak dakujem za vaše reakcie, myslim že som vynechal ešte nejaké informacie, ako si tak čítam vaše reakcie, slovenská firma pre ktorú vykonávame stavebné práce /klasické murárske/ nie je registrovaná v čechách ako platca DPH, a mi im robíme len poddodávku. Objednávateľom je rakúska firma, ktorá je platcom DPH ale je registrovaná aj v rakúsku aj v čechách. Tak v stručnosti.. my vykonávame stavebné práce pre slováka ktorý nie je registrovaný v čechách stavebné práce na nehnuteľnosti patriacej rakúskej spoločnosti registrovanej v čehách ako platca DPH. Nie je mi jasné z čoho mi vyplýva povinnosť registrácie v čechách ked podľa pokynu DR ak vykonavam prace na nehnuteľnosti môžem uvadzať vo faktúre len ak je odberateľ registrovaný v danej krajine ak nie musim odviesť DPH a platí všeobecné pravidlo /miesto sídla/ ktoré je pre nás slovenská spoločnosť, pozriete sa na to pls :(
ALBO
02.08.07,07:33
tak dakujem za vaše reakcie, myslim že som vynechal ešte nejaké informacie, ako si tak čítam vaše reakcie, slovenská firma pre ktorú vykonávame stavebné práce /klasické murárske/ nie je registrovaná v čechách ako platca DPH, a mi im robíme len poddodávku. Objednávateľom je rakúska firma, ktorá je platcom DPH ale je registrovaná aj v rakúsku aj v čechách. Tak v stručnosti.. my vykonávame stavebné práce pre slováka ktorý nie je registrovaný v čechách stavebné práce na nehnuteľnosti patriacej rakúskej spoločnosti registrovanej v čehách ako platca DPH. Nie je mi jasné z čoho mi vyplýva povinnosť registrácie v čechách ked podľa pokynu DR ak vykonavam prace na nehnuteľnosti môžem uvadzať vo faktúre len ak je odberateľ registrovaný v danej krajine ak nie musim odviesť DPH a platí všeobecné pravidlo /miesto sídla/ ktoré je pre nás slovenská spoločnosť, pozriete sa na to pls :(

V §15/1 je napísané, že miestom dodania je sídlo ak sa nižšie v § 15 nepíše inak. Ale v § 15/2 sa píše inak a to, že miesto dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. česko. Miesto dodania znamená v ktorej krajine je treba odviesť DPH, to je jasné = v česku. Teraz je otázka či máte na koho preniesť daňovú povinnosť. Lebo aj náš zákon hovorí, že sa musí tu dodavateľ zaregitrovať ak ru začne vykonávať nejaké práce s miestom dodania Slovensko, ale nemusí sa len v prípade ak má na koho preniesť DP, to je v § 5. No a vy keď budete fakturovať slovenskej firme neregistrovanej pre daň v česku ,budete sa tam musieť zaregistrovať aby ste tú českú daň odviedli. Tá firma už asi nebude musieť, lebo ona prenesie DP na rakúšana, ktorý je zaregistrovaný v česku a ten rakúšan to samozdaní a sama si tá sl. fy vami fakturovanú DPH vypýta od DU Praha.
Vzhľadom k tomu, že miesto dodania je česko a teda všetko je v kompetencii českej legislatívy (majú odlišnosti od našeho zákona), prekonzultujte si postup s DU v prahe.
stívko
02.08.07,10:27
ok tak ak mi to takto tvrdite tak potom chcem vedieť váš nazor na § 16/6 z ktorého mi vyplýva že miestom dodania služby je v tom štáte, v ktorom bola vydané odberateľovi IČ DPH a u nas je to slovensko, nakolko je tam uvedené sprostredkovanie je práca na cudzí účet , čo sa myslí na cudzí účet??? pretože sme len subdodávatelia a pracu vykonávame na základe zmluvy s hlavným dodávateľom, čiže vykonávame prácu na cudzí účet. Rad by som vedel Vaš nazor na tento § 16/6. Ďakujem a sorry že Vas tu takto trapim :)
emgeton
02.08.07,10:49
ok tak ak mi to takto tvrdite tak potom chcem vedieť váš nazor na § 16/6 z ktorého mi vyplýva že miestom dodania služby je v tom štáte, v ktorom bola vydané odberateľovi IČ DPH a u nas je to slovensko, nakolko je tam uvedené sprostredkovanie je práca na cudzí účet , čo sa myslí na cudzí účet??? pretože sme len subdodávatelia a pracu vykonávame na základe zmluvy s hlavným dodávateľom, čiže vykonávame prácu na cudzí účet. Rad by som vedel Vaš nazor na tento § 16/6. Ďakujem a sorry že Vas tu takto trapim :)


Vy robíte subdodávku, to nie je žiadna práca na cudzí účet.
ALBO
02.08.07,11:20
ok tak ak mi to takto tvrdite tak potom chcem vedieť váš nazor na § 16/6 z ktorého mi vyplýva že miestom dodania služby je v tom štáte, v ktorom bola vydané odberateľovi IČ DPH a u nas je to slovensko, nakolko je tam uvedené sprostredkovanie je práca na cudzí účet , čo sa myslí na cudzí účet??? pretože sme len subdodávatelia a pracu vykonávame na základe zmluvy s hlavným dodávateľom, čiže vykonávame prácu na cudzí účet. Rad by som vedel Vaš nazor na tento § 16/6. Ďakujem a sorry že Vas tu takto trapim :)

§16/6 by mohol byť, keby napr. tá druhá sl. fy vás dohodila tomu rakúšanovi a vy by ste fakturovali rakúšanovi a oni( druhá sl Fy) by si fakturovali províziu za sprostredkovanie.Tak by konala v mene a na účet inej osoby.
Ale vy tam sprostredkovateľské odmeny nefakturujete, vy konáte vo svojom mene na účet kohosi.
DELCO
02.08.07,15:12
Treba pozrieť § 2 ods.1 zákona o DPH, teda čo je predmetom tohto zákona. V prípade služieb ide výslovne o služby s miestom dodania v tuzemsku. Pri prácach na nehnuteľnosti sa miesto dodania určuje podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza (§ 15 ods. 2). §16 ods. 6 je úplne o niečom inom. Vaše práce nie sú predmetom slovenského práva a preto sa musíte riadiť jurisdikciou planou v Českej republike. Podľa nej potom určíte kedy a za akých podmienok Vám vznikne povinnosť registrácie v ČR a či Vám vznikne povinnosť odviesť českú DPH.

Vzhľadom na daňovú úsporu je potrebné posúdiť aj registráciu Vášho odberateľa (slovenskej firmy) aby mu nezanikol nárok na odpočítanie českej DPH, ktorú by ste mu prípadne faktúrovali. Ale to všetko podľa českého práva.

Mimochodom, ešte som sa nestretol s prípadom, že Česká daňová správa dorubí neodvedenú daň alebo vymáha sankcie za nesplnenie si povinnosti registrácie subjektom z iného členského štátu. Samozrejme, že sú na to bilaterálne zmluvy ale v praxi som sa s ich uplatnením ešte nestretol. Ak máte niekto skúsenosti pošlite info.
Lydka R
20.10.07,08:52
Mám presne takú istú situáciu ako zakladateľ tejto témy, ibaže sa jedná o Holandsko. Pre úplnosť, ide o živnostníka pracujúceho na stavbe v Holandsku, objednávateľom je slovenská s.r.o., ktorá v Holandsku nie je platcom DPH.
Chcela by som ale vedieť, kde by som mohla nájsť informácie o holandských zákonoch týkajúcich sa DPH a registrácie.
A ešte jedna otázka:
Ten môj klient má so slovenskou s.r.o. podpísanú dlhodobú zmluvu o dielo, presahujúcu obdobie pol roka. Na DÚ mi povedali, že nemusí tam byť fyzicky 184 dní v roku, stačí, ak to vyplýva zo zmluvy a vznikne mu tam stála prevádzkáreň a tým povinnosť registrácie v Holandsku aj pre daň z príjmu.
Neviete, kde by som mohla nájsť informácie o Holandských daňových zákonoch a podľa možnosti v nemčine alebo angličtine. (Úplne super by bola slovenčina.)
emgeton
20.10.07,11:20
Mám presne takú istú situáciu ako zakladateľ tejto témy, ibaže sa jedná o Holandsko. Pre úplnosť, ide o živnostníka pracujúceho na stavbe v Holandsku, objednávateľom je slovenská s.r.o., ktorá v Holandsku nie je platcom DPH.
Chcela by som ale vedieť, kde by som mohla nájsť informácie o holandských zákonoch týkajúcich sa DPH a registrácie.
A ešte jedna otázka:
Ten môj klient má so slovenskou s.r.o. podpísanú dlhodobú zmluvu o dielo, presahujúcu obdobie pol roka. Na DÚ mi povedali, že nemusí tam byť fyzicky 184 dní v roku, stačí, ak to vyplýva zo zmluvy a vznikne mu tam stála prevádzkáreň a tým povinnosť registrácie v Holandsku aj pre daň z príjmu.
Neviete, kde by som mohla nájsť informácie o Holandských daňových zákonoch a podľa možnosti v nemčine alebo angličtine. (Úplne super by bola slovenčina.)

Ohľadom vzniku stálej prevádzkarne pri prácach na stavbe si pozrite zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Holandskom. Táto je nadradená národným zákonom o dani z príjmu.
ErikaDP
20.09.09,12:25
Prosim o názor:
Firma A zaregistrovaná v SR ako platiteľ DPH je poddodavateľom pre druhú slovenskú firmu (B), kotrá je tiež platiteľom DPH v SR.
Firma (B) nie je registrovaná pre DPH v Českej republike.

(B) je hlavným dodavateľom stavby v Českej republike.

Odberateľ (C) je osoba registrovaná pre DPH v Českej rep.

Miesto poskytnutia stavebných prác je na nehnuteľnosti v ČR.

Moja otázka: Slovenský poddodávateľ (A) fakturuje práce vykonané v Čechách hlavnému dodávateľovi slovenskéje firme (B) práce bez DPH, t.j. nepodliehajú slovenskej DPH ?

Mám za to, že nie je podstatné že ide o vsťah medzi dvomi slovenskými firmami, ale podstatné je že ide o dodanie s miestom v ČR ( §15 ods.2)

Hlavný dodavateľ vyfakturuje odberateľovi (C) tiež bez slovenskej DPH s tým, že odberateľ (C) vykoná samozdanenie do Českého ŠR.
ErikaDP
21.09.09,05:13
Prosim o názor:
Firma A zaregistrovaná v SR ako platiteľ DPH je poddodavateľom pre druhú slovenskú firmu (B), kotrá je tiež platiteľom DPH v SR.
Firma (B) nie je registrovaná pre DPH v Českej republike.

(B) je hlavným dodavateľom stavby v Českej republike.

Odberateľ (C) je osoba registrovaná pre DPH v Českej rep.

Miesto poskytnutia stavebných prác je na nehnuteľnosti v ČR.

Moja otázka: Slovenský poddodávateľ (A) fakturuje práce vykonané v Čechách hlavnému dodávateľovi slovenskéje firme (B) práce bez DPH, t.j. nepodliehajú slovenskej DPH ?


Mám za to, že nie je podstatné že ide o vsťah medzi dvomi slovenskými firmami, ale podstatné je že ide o dodanie s miestom v ČR ( §15 ods.2)

Hlavný dodavateľ vyfakturuje odberateľovi (C) tiež bez slovenskej DPH s tým, že odberateľ (C) vykoná samozdanenie do Českého ŠR.
posuvam
Marianna01
21.09.09,09:54
Prosim o názor:
Firma A zaregistrovaná v SR ako platiteľ DPH je poddodavateľom pre druhú slovenskú firmu (B), kotrá je tiež platiteľom DPH v SR.
Firma (B) nie je registrovaná pre DPH v Českej republike.

(B) je hlavným dodavateľom stavby v Českej republike.

Odberateľ (C) je osoba registrovaná pre DPH v Českej rep.

Miesto poskytnutia stavebných prác je na nehnuteľnosti v ČR.

Moja otázka: Slovenský poddodávateľ (A) fakturuje práce vykonané v Čechách hlavnému dodávateľovi slovenskéje firme (B) práce bez DPH, t.j. nepodliehajú slovenskej DPH ?

Mám za to, že nie je podstatné že ide o vsťah medzi dvomi slovenskými firmami, ale podstatné je že ide o dodanie s miestom v ČR ( §15 ods.2)

Hlavný dodavateľ vyfakturuje odberateľovi (C) tiež bez slovenskej DPH s tým, že odberateľ (C) vykoná samozdanenie do Českého ŠR.

toto je presne ten istý prípad, ako má zadávateľ - dve slovenské DPH firmy vykonávajú práce na nehnuteľnosti (čo je dôležité) v ČR. Firma A fakturuje fimre B práce na nehnuteľnosti s českou DPH - musí sa registrovať na DPH v Čechách, alebo sa bude registrovať firma B - hlavný dodávateľ, vtedy prenesie firma A daňovú povinnosť v ČR na firmu B
ErikaDP
21.09.09,10:08
toto je presne ten istý prípad, ako má zadávateľ - dve slovenské DPH firmy vykonávajú práce na nehnuteľnosti (čo je dôležité) v ČR. Firma A fakturuje fimre B práce na nehnuteľnosti s českou DPH - musí sa registrovať na DPH v Čechách, alebo sa bude registrovať firma B - hlavný dodávateľ, vtedy prenesie firma A daňovú povinnosť v ČR na firmu B
Prečo sa má firma A a B registrovať v Čechách na DPH ? Za predpokladu že slovenskej firme ( A alebo B ) nevznikne stála prevádzkareň, t.j. stavebné práce nebudú poskytované viac ako 183 dní v roku, a budú sa poskytovať osobe - odberateľovi C ktorý je v Čechách registrovaný pre DPH, t.j. firma B vyfakturje bez slovenskej aj bez českej DPH a povinnosť samozdaniť sa prenesie na odberateľa C v Čechách, t.j. sám odbreteľ dodaní Českou DPH do českého ŠR.
Alebo zle chápem kedy vzniká prevádzkáreň slovenskej firme v Čechách ?
Lebo ak prevádzkáreň vznikne firmám A a B, tak potom nozaj platí že A a B musia fakturovať Českú DPh.