poloha69
01.08.07,15:05
Zdravím vospolok.
Odpovedzte mi, prosím na jednu otázku: Mám právo žiadať zamestnávateľa o novú opravenú výplatnú pasku a doplnenie odvodov, pokiaľ pochybil? A je On povinny mi ju vystaviť?


Bližšie k problému:
Za mesiac Jún 2007 som nevybrala žiadnu dovolenku. Teda od 1.1.2007 keď som nastúpila do tejto firmy som mala mať stále zostatok 20 dní dovolenky.
Avšak šéf urobil chybu a nechtiac mi prirátal kolegových 5 dní dovolenky.
Dúfam, že budem korektná ak poviem, že sa mi hodinový priemer na dovolenku rátal v Júni ešte z prvého štvrťroku, keď som bola ešte v skúšobnej dobe, a teda aj moj plat bol nižší.
Mzdy nám robí externá firma, ktorej ekonómka bola práve na dovolenke keď som žiadala novú pásku aj doplatenie odvodov a taktiež mzdy (v mzde bol rozdiel cca 500 korún). Jej šéf mi odobril, že až sa vráti, tak mi to preráta a pošle nový dokument. Ok teda.
Teta keď sa však vrátila mi zahlásila, že ona to už takým spôsobom robiť nemôže, lebo jej systém ju nepustí do Júna, že mi to opraví v mesiaci Júl. Pre mňa to je však absolútne neprípustné, ja chcem mať všetky svoje doklady v poriadku a chcem si presne vediet skontrolovať, kde mam aký priemer a kde mám aké odvody atď. Ja ešte viem, že nie je predpísaná forma akou sa má páska vystaviť - povedala som jej, nech to pre mňa za mňa aj ručne urobí, keď má problémy so systémom.
Taktiež som okrem tejto firmy ešte v inej oblasti samostatne zárobkovo činná osoba a tak si daňové podávam sama. Ona sa odvoláva, že v konečnom súčte na konci roka to bude sedieť. Ale viem to ja? Mám sa spoľahnúť na to? Môžem mať právo si to každý mesiac sama skontrolovať a teda žiadať opravenú pásku aj odvody?? Posexujú daňovníci mňa alebo ju keď tam budem mať chybu hoc v 100 korunách v odvodoch?
Volala som aj na inšpektorát práce, kde mi týpek potvrdil, že zákon je v tomto na mojej strane a táto osoba je postihovateľná. Ďalej som to nerozvíjala, iba si to nechávam ako argument, ked po opätovnej žiadosti mi odmietne vystaviť môj správny doklad.

Ďakujem pekne za všetky rady, názory aj postrehy k tomuto problému.
Chobot
01.08.07,13:32
Zdravím vospolok.
Odpovedzte mi, prosím na jednu otázku: Mám právo žiadať zamestnávateľa o novú opravenú výplatnú pasku a doplnenie odvodov, pokiaľ pochybil? A je On povinny mi ju vystaviť?


Bližšie k problému:
Za mesiac Jún 2007 som nevybrala žiadnu dovolenku. Teda od 1.1.2007 keď som nastúpila do tejto firmy som mala mať stále zostatok 20 dní dovolenky.
Avšak šéf urobil chybu a nechtiac mi prirátal kolegových 5 dní dovolenky.
Dúfam, že budem korektná ak poviem, že sa mi hodinový priemer na dovolenku rátal v Júni ešte z prvého štvrťroku, keď som bola ešte v skúšobnej dobe, a teda aj moj plat bol nižší.
Mzdy nám robí externá firma, ktorej ekonómka bola práve na dovolenke keď som žiadala novú pásku aj doplatenie odvodov a taktiež mzdy (v mzde bol rozdiel cca 500 korún). Jej šéf mi odobril, že až sa vráti, tak mi to preráta a pošle nový dokument. Ok teda.
Teta keď sa však vrátila mi zahlásila, že ona to už takým spôsobom robiť nemôže, lebo jej systém ju nepustí do Júna, že mi to opraví v mesiaci Júl. Pre mňa to je však absolútne neprípustné, ja chcem mať všetky svoje doklady v poriadku a chcem si presne vediet skontrolovať, kde mam aký priemer a kde mám aké odvody atď. Ja ešte viem, že nie je predpísaná forma akou sa má páska vystaviť - povedala som jej, nech to pre mňa za mňa aj ručne urobí, keď má problémy so systémom.
Taktiež som okrem tejto firmy ešte v inej oblasti samostatne zárobkovo činná osoba a tak si daňové podávam sama. Ona sa odvoláva, že v konečnom súčte na konci roka to bude sedieť. Ale viem to ja? Mám sa spoľahnúť na to? Môžem mať právo si to každý mesiac sama skontrolovať a teda žiadať opravenú pásku aj odvody?? Posexujú daňovníci mňa alebo ju keď tam budem mať chybu hoc v 100 korunách v odvodoch?
Volala som aj na inšpektorát práce, kde mi týpek potvrdil, že zákon je v tomto na mojej strane a táto osoba je postihovateľná. Ďalej som to nerozvíjala, iba si to nechávam ako argument, ked po opätovnej žiadosti mi odmietne vystaviť môj správny doklad.

Ďakujem pekne za všetky rady, názory aj postrehy k tomuto problému.

Podľa môjho názoru z toho vyrábaš väčší problém, než je samotná skutočnosť, že zamestnávateľ sa pomýlil.

Veď zamestnávateľ má záujem omyl opraviť v nasledujúcej výplate. Zároveň sa ti opravia a upravia aj všetky odvody. Nie je to také jednoduché opraviť chybu v mzde takým spôsobom, ako si to ty predstavuješ - že nech to aj ručne spraví na výplatnej páske. Na zúčtovanie mzdy totižto nadväzuje kopec odvodov - daň, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, prípadne iné. Tam sa nedá pri každom omyle zasielať mesačne opravy. Jednoducho sa to opraví v nasledujúcom mesiaci.

Nemusíš sa báť, o svoje peniaze myslím, že neprídeš.

Napríklad u nás sa uzatvára dochádzka ešte pred koncom mesiaca, nakoľko výplaty sa prevádzajú okolo 2. v nasledujúcom mesiaci. Preto ak niekto ochorie, alebo si zoberie v posledný deň dovolenku, tak už mu zamestnávateľ neopravuje výplatnú pásku za predošlý mesiac, ale ten deň dovolenky mu zúčtuje v nasledujúcom mesiaci.

Mám pocit, že na inšpektoráte práce ťa nesprávne pochopili, nakoľko si to viac nerozvádzala. V prvom momente so to aj tak pochopil a bol by som ti napísal, že áno, máš nárok na opravu chybne vypočítanej mzdy. Ale neviem, že by nejaký zkon prikazoval vyslovene vystavenie novej výplatnej pásky. Bežne sa to robí v zúčtovaní v ďalšom mesiaci.

Samozrejme, pokiaľ to účtovný systém firmy dovoľuje, bolo by možné vystaviť aj opravenú pásku, ale v zhľadom k tým nadväzujúcim odvodom to skôr nie je možné, alebo len veľmi obtiažne.

Daňový úrad sa nezaujíma o mesačné výplatné pásky. K daň. priznaniu prikladáš ročné zúčtovanie mzdy, kde to opravené budeš mať. Tam problém nevidím žiadny. Rovnako v prípade odvodov. Vzhľadom na výplatu, ktorá je uvedená na páske sú odvody a daň v poriadku. Jediná nezrovnalosť je v tých čerpaných dňoch dovolenky. V nasledujúcom mesiaci ti to opravia a zase budú odvody v poriadku.

Ak by aj bola chyba v odvodoch, nie ty si zodpovedná za to, ale firma, ktorá vykonala zúčtovanie odvodov.

Ak je problém len v tomto, tak ja by som sa uspokojil s tým, že mi to opravia v nasledujúcom mesiaci, najmä ak chybu priznávajú a sú ochotní to opraviť. Ak by si tvrdohlavo trvala na oprave pásky, môžeš si pokaziť vzťahy so zamestnávateľom.

To je môj názor na vec.
Orsz
01.08.07,15:06
Plne súhlasím s Chobotom. Nie je jednoduché opravovať to spätne. Bola by som v tomto prípade veľmi zhovievavá - veď nemali záujem Ti uškodiť, teda nebolo to zámerné a oprava sa urobí v ďalšom mesiaci - takže nebol dôvod volať na inšpektorát práce. Môžeš byť kľudná, že o nič neprídeš. Iba si môžeš naštrbiť dobré vzťahy - a úplne zbytočne.
Monika Kováčová
01.08.07,15:48
Dúfam, že budem korektná ak poviem, že sa mi hodinový priemer na dovolenku rátal v Júni ešte z prvého štvrťroku, keď som bola ešte v skúšobnej dobe, a teda aj moj plat bol nižší.


Ak máš problém len z uvedením nesprávneho počtu dní zostávajúcej dovolenky, tak nemáš vôbec žiadny problém.. tragédia sa nekoná.

Čo sa týka priemeru na dovolenku tak v júni 2007 sa počíta naozaj z prvého štvrťroku (aj keď si mala nižší príjem)...

V podstate teda nechápem, kde máš rozdiel 500 Sk na odvodoch a mzde.
poloha69
02.08.07,06:19
Dakujem Vam za Vase nazory, cenim si to.
Panovi na Inspektorate prace som obsiahlo vysvetlila uplne cely problem tak ako tu. On suhlasil a presvedcil ma o tom, ze ak pozadujem novu opravenu pasku, ako pre mna doklad, ona je povinna mi to vystavit. Ze vraj jej system, je len jej problem. Viem ze danove sa podava zo suhrnu, uz som si ho podavala (o:
Mne islo hlavne o to, aby som ja nebola kvoli chybam posexovana od Danoveho uradu, nevedela som nakolko je zamestnavatel za to zodpovedny. Nie je to tak, ze danovy urad moze ako kontrolu pozadovat aj vyplatnu pasku ak mu cisla nebudu sediet? (neviem, preto sa pytam)
Dalsia vec je, ze ked to iba opravia v dalsom mesiaci, na paske nebude specialna polozka "oprava za Jun", ale vsetko scitaju, cize si to nebudem vediet spravne odkontrolovat, istotne tam nebudu drbat dva priemery na hodinu za dovolenku v jednej paske, atd.
Myslim, ze nie je nic zle chciet a mat vsetky doklady v poriadku.
Pokial to bude ozaj az taky problem vystavit novu, navrhnem jej, ako mi povedal sef, nech zvyrazni v paske opravy - v tej Julovej.
Majte krasny den :cool:
veronikasad
02.08.07,06:26
Súhlasím s príspevkom č. 2 od Chobot.
Myslím, že zo strany organizácie bola snaha dať do do poriadku a preto nebol od teba dôvod, aby si to riešila cez inšpekciu práce.
Za všetky mzdové účtovníčky ti prajem, aby si sa ty vo svojej profesii "nikdy nepomýlila".

-----------
Veronika
poloha69
02.08.07,06:50
Vraciame sa do komunizmu?
Na inspektorate prace nevedia o aku firmu ide, nie som ica, zistovala som si akurat info a chcela vediet na co mam zo zakona narok. To je snad fer, nie? Taktiez preto som s tym problemom prisla Tu.
Kazdy ked nieco nevie by sa mal pytat, vznikalo by tak mozno menej problemov.. Tesim sa za kazdy nazor kt. povies, tak sa nestaviaj na zadne akokeby som proti niekomu robila razie (o: oko?

Btw. ich chovanie bolo voci mne nekorektne. Sef mzdarky mi dal slovo, ze mi po navrate z dovolenky pasku Teta vystavi a posle. Na co ona prisla a zacala vymyslat. Cize tak.
Monika Kováčová
02.08.07,06:55
poloha69;[/B]506958]Vraciame sa do komunizmu?
Na inspektorate prace nevedia o aku firmu ide, nie som ica, zistovala som si akurat info a chcela vediet na co mam zo zakona narok. To je snad fer, nie? Taktiez preto som s tym problemom prisla Tu.
Kazdy ked nieco nevie by sa mal pytat, vznikalo by tak mozno menej problemov.. Tesim sa za kazdy nazor kt. povies, tak sa nestaviaj na zadne akokeby som proti niekomu robila razie (o: oko?

Btw. ich chovanie bolo voci mne nekorektne. Sef mzdarky mi dal slovo, ze mi po navrate z dovolenky pasku Teta vystavi a posle. Na co ona prisla a zacala vymyslat. Cize tak.


tvoj nick a tvoj spôsob vyjadrovania nepatrí na stránky tohto fóra.... tu nikto nikoho nesexuje, radíme si a vyjadrujeme svoje názory bez injektív...
veronika povedala pravdu a zaželala ti všetko dobré...
keby niektorí z nás predpokladali tvoju reakciu, odpovede by si sa pravdepodobne nedočkala... :mad:
poloha69
02.08.07,07:04
Ak niekto prahne po informaciach a zaroven vyjadruje svoj nazor, je zly? :D
Gooood.
Tvarim sa, ze nie som otvorena dalsim nazorom? Ak si to myslis, tak si Ta dovolim poopravit, citam vsetko a zo vsetkeho si nieco beriem ;) Som rada ze prispievas aj Ty, tak sa nehnevkaj a bud tiez otvorena. Skus brat veci viac pozitivne.

Nemam nic proti mzdarkam, dokonca s jednou mam dobry vztah. Chcela som vediet ako som na tom, atd. Na tom predsa nic zle nie je.

Clovek zaoberajuci sa obalom je podla mna dost povrchny, ked uz sa o nicku bavime. Aj keby som si dala krokodilciatko, budem stale ten isty clovek. Cize je bezpredmetne toto riesit.
katkaj
02.08.07,07:14
Mám pocit že táto téma sa už odkláňa trochu iným smerom....:cool:
poloha69
02.08.07,07:17
Aj ja :D ktovie cim to bude..

Tak este raz asi podakujem vsetkym zucastnenym za nazory a tymto to ukoncime.

Dakujem. Have a nice day :)
IVEB
02.08.07,07:25
Vraciame sa do komunizmu?
Na inspektorate prace nevedia o aku firmu ide, nie som ica, zistovala som si akurat info a chcela vediet na co mam zo zakona narok. To je snad fer, nie? Taktiez preto som s tym problemom prisla Tu.
Kazdy ked nieco nevie by sa mal pytat, vznikalo by tak mozno menej problemov.. Tesim sa za kazdy nazor kt. povies, tak sa nestaviaj na zadne akokeby som proti niekomu robila razie (o: oko?

Btw. ich chovanie bolo voci mne nekorektne. Sef mzdarky mi dal slovo, ze mi po navrate z dovolenky pasku Teta vystavi a posle. Na co ona prisla a zacala vymyslat. Cize tak.


Tiež pracujem ako mzdárka a ver mi aj ja som človek , ktorý sa môže pomýliť. Ale vždy je cesta späť a korektne sa dá všetko upraviť. Myslím si , že si si nezvolila najšťastnejší spôsob , ale to je už Tvoj problém. Ja som vlastne len chcela reagovať na to , že Šef mzdarky mi dal slovo,
ze mi po navrate z dovolenky pasku Teta vystavi a posle. Nechcem podceňovať šéfov , ale si myslím , že môžno ani nevedel , akým spôsobom sa to dá vysporiadať , neoveril si skutočnosti ani možnosti programu , sľúbil Ti niečo čo si vopred neoveril a tak z toho vznikol tento problém. Tak ja len toľko.
poloha69
02.08.07,07:33
Suhlasim, mozno nevedel o com hovori, ale co ak ano? To veru nezistime, a podla mna nemal potom davat sluby kt. nevie splnit. Je to nevhodne jednanie na jeho pozicii.
Koniec koncov chybu urobil v prvopociatku moj sef, nie mzdarka, ked mi nauctoval kolegove dni dovolenky, cize ja skutocne proti nej nic nemam. Chcela som len spravny doklad lebo som nevedla presne ako sa veci maju. Myslela som, ze je pre mna nevyhnutny a som postihovatelna ak ho nebudem mat. Po tejto "porade" som uz vsak mudrejsia :) cize pohoda.
Orsz
02.08.07,09:50
Suhlasim, mozno nevedel o com hovori, ale co ak ano? To veru nezistime, a podla mna nemal potom davat sluby kt. nevie splnit. Je to nevhodne jednanie na jeho pozicii.
Koniec koncov chybu urobil v prvopociatku moj sef, nie mzdarka, ked mi nauctoval kolegove dni dovolenky, cize ja skutocne proti nej nic nemam. Chcela som len spravny doklad lebo som nevedla presne ako sa veci maju. Myslela som, ze je pre mna nevyhnutny a som postihovatelna ak ho nebudem mat. Po tejto "porade" som uz vsak mudrejsia :) cize pohoda.

Ešte k tomuto dodám: daňový úrad nemá ako zistiť, že to nie je správne, že tých 5 dní dovolenky naúčtovaných na páske nebolo v skutočnosti vyčerpaných - oni si nekontrolujú dochádzky, ich zaujíma výpočet mzdy, a výpočet daní, uplatnenie nezdaniteľných častí, daňový bonus atď. A podľa mňa je nemožné, aby Ti mzdová účtovníčka vyznačila na júlovú pásku - oprava júna - to sa naozaj nerobí, dá Ti ten rozdiel-doplatok napr. do prémií, alebo osob.príplatkov. Prepáč, ale vidno, že sa tejto problematike nerozumieš, a preto sú rady poraďákov na tejto stránke pre Teba dôležité ;) - aby si bola fakt opatrná v trvaní na vyznačení tejto chyby /nedoporučujem, aby si na tom trvala/ - ver mi, že naozaj o nič neprídeš, a môžeš ostať v ich očiach trochu inak, než si predstavuješ. Ber to všetko ako dobrú radu ;) . Držím palce.