silviaproch
01.08.07,16:16
DPH pri dovoze z číny, preclenie v EÚ[/B]
Dobry den, potrebovala by som si overit postup pri dovoze tovaru z ciny, je to zvlastny pripad, tu su fakty:
1. dodavatel z ciny vystavil FA este v roku 2006 - 14 250 EUR (faktura nam prisla az v januari)
2. zaplatili sme akreditivom, platba bola oductovana z bank. uctu 5.1.2007
3. tovar prisiel do antverp , kde sme ho prostrednictvom colneho zastupcu preclili - JCD je zo dna 31.1.2007, je na nom uvedena colna hodnota tovaru 14 600 EUR + belgicka DPH 21 % (k colnej hodnote neviem ako dospeli, pretoze sucet za tovar a jeho prepravu nesuhlasi s uvedenou hodnotou, ale to snad nevadi)
4. colny deklarant poslal fakturu zo dna 13.2., kde mi oznamuje ze colna hodnota podla JCD z 31.1. je 14 600 a DPH 0,- lebo ide o intrakomunitarny obchod.
5. tovar sme prijali na sklad 13.2.
6. mam potom niekolko faktur, ktore suvisia s obstaranim tovaru, napr. za to colne zastupovanie, za vykladku tovaru, za prepravu - tieto FA su z EU alebo zo SR, maju rozne datumy
7. kedze ide tovar, ktory bol sice z ciny ale prepusteny do EU v belgicku a statom zaslania je Belgicko, ide o intrakomunitarny obchod

Mam nasledovne problemy:
1. akym kurzom zistit DPH na reverse charge - 31.1. alebo 13.2.?
2. zakladom dane je predpokladam tych 14 600 EUR
3. akym kurzom mam prepocitat fa od číňana?
4. aky kurz pouzit pri prijimani tovaru na sklad? ma byt rovnaky ako kurz pouzity pri prepocte FA od číňana?

Je mi jasne ze ak som urobila chyby, budem musiet podat dodatocne DP, ale co uz , hlavne by som chcela vediet spravne odpovede, hladam na porade, mam uz aj nejaku predstavu, ale ak je niekto skusený v tejto oblasti, prosim o radu, som uz z toho hladania nestastna :(
silviaproch
01.08.07,14:51
všimla som si že som dala otazku mimo temy, ospravedlňujem sa, neviem ako to mam preložiť
silviaproch
06.08.07,09:12
prosim poradte, ide mi hlavne o tu DPH, nie som si ista ci ju mam prepocitat kurzom z 31.1. alebo 13.2., potom to suvisi aj s podanim DP v januari alebo februari, osobne sa priklanam asi k 13.2., kedze mi tu DPH akoze vyfakturoval ten colny deklarant z belgicka (aj ked vo vyske 0,- , kedze ide o intrakomunitarny obchod)
silviaproch
09.08.07,07:00
tak si odpoviem sama, bola som na danovom urade, tam mi povedali ze zakon hovori jasne, pocita sa den vystavenia faktury, co je v tomto pripade 13.2., cely system ani princip uctovania sa im vsak vobec nepacil, tak mi pani konzultujuca povedala, ze sa poradi so skusenejsimi DPHckarkami a ozve sa mi...tak som zvedava co vymyslia
Vladimír Ozimý
09.08.07,07:09
no pozrite mi oceňujeme fa v zahraničnej mene kurzom prijatia na sklad to jest aby mi sedela príjemka zo zúčtovanou faktúrou v účtovníctve
čo satýka DPH z belgicka a intrakomunitárnej dodávky v prípade že vám bol vystavený doklad 13.2. týmto dňom máte aj vznik daňovej povinnosti pretože faktúra nebola vystavená pred dodaním tovaru prepočítate kurzom 13.2. na účely DPH...
silviaproch
09.08.07,09:45
ano, dakujem, taky je aj moj nazor....zial pani na DU ma problem s celym pripadom...nepaci sa jej ze obstaranie tovaru uctujem na zaklade faktury od cinana (131/321) a DPH vo vyske 0 je vystavena na fakture (z 13.2.) od nasho colneho deklaranta z belgicka, konkretne tam je napisane:
colna hodnota tovaru podla JCD z 31.1. - 14 000 EUR
DPH 21 % - 0 EUR
total - 0 EUR
a na zaklade tejto faktury som vystavila ID , kde uctujem reverse charge s danovym zakladom 14 000 EUR a 19 % DPH.
(tiez ma problem ze je vsetko v anglictine, chúďa nerozumie ani slovu invoice)
silviaproch
23.08.07,06:48
Keďže mi prvýkrýt nedali na DU uspokojujúcu odpoveď, nedala som im pokoj a bola som tam opäť....takže pani úradníčka si so mnou prešla celý prípad a jej záver je nasledovný: ak niekto dováža tovar z číny (resp. tretej krajiny), ktorý bol preclený v členskej krajine EU (mimo slovenska - teda nie je slovenské JCD), a aj keď tovar príde na slovensko so štatútom že štátom zaslania je členská krajina, nejde o intrakomunitárnu dodávku, ale o normálny dovoz. Ja som síce dostala faktúru od môjho colného deklaranta z belgicka, na ktorej stálo nasledovné:
1. colná hodnota 14 000 EUR
2. DPH 21% - 0 EUR (dokonca tam bola odvolávka na to, že ide o intrakomunitárny obchod)
3. total - 0 EUR (kedže náš colný deklarant nikdy tovar nevlastnil, nemohol mi tú sumu fakturovať - a toto je aj moment, na základe ktorého pani daňová úradníčka usúdila, že nejde o intrakomunitárnu dodávku).
Záver z celého prípadu je taký, že nejde o nadobudnutie, teda reverse charge nerobím. DPH malo byť vyrúbené v belgicku na základe belgického JCD, ale nebolo, resp. mi ho nikto neoznámil...
AdrianaA
26.10.07,09:20
Silviaproch ako to celé dopadlo. Zaujíma ma to, lebo dnes som dostala na stôl fiškálne JCD z Hamburgu len s colnou hodnotou a DPH 0. Neviem čo s tým. Niekde to musím zdaniť, ale kde a ako. Čo je ten reverse charge ?
silviaproch
26.10.07,09:50
Ja som to nakoniec urobila tak, že som to zdanila, tvarila som sa že ide o nadobudnutie, teda zaroven daňová povinnosť aj daňový odpočet (t.j. reverse charge). Náš belgický daňový zástupca mi tvrdil , že u nich to zdanené nebolo, že povinnosť zdaniť to sa prenáša na nás (podľa belgického zákona o DPH) - výsledok je nulový tak či tak, či to priznám alebo nie, ale kde je pravda, to neviem.
AdrianaA
26.10.07,10:46
No teda, robíme s EU a fakt som nevedela, že samozdanenie je vlastne reverse charge :--- . Ak začiatočník :--- a pritom sme registrovaný aj v ČR. Človek sa učí celý život.
Aj ja som sa dopracovala k tomu, že to budem samozdaňovať v SR.
Ešte mi má špeditér zistiť ako to robia iné slovenské firmy, lebo on to robí týmto spôsobom aj pre iných. Ak sa niečo dozviem, tak dám vedieť.
AdrianaA
26.10.07,10:48
Píšeš, že belgický daňový zástupca ti vravel..., načo Vám daňový zástupca v Belgicku ? Ste tam registrovaná na DPH?
silviaproch
26.10.07,10:57
volám ho daňový zástupca - ked nam fakturovali za poskytnuté služby do faktúry napísali že "fiscal representation".. proste zaplatili sme si služby belgickej firmy , ktorá nám mala vybaviť colné formality pri vykládke tovaru z lode - teda JCD a dane ak treba...no a dopadlo to takto...základný problém vidím v tom, že náš DÚ tvrdí že to malo byť zdanené v Belgicku a belgičan tvrdí že na Slovensku, ale keďže to nebolo zdanené vôbec, tak som to radšej zdanila tu. Adriana budem ti veľmi vďačná ak mi napíšeš ako dopadla tvoja skúsenosť. Ja dúfam, že to malo byť zdanené u nás, už som kvôli tomu podávala aj dodatočné DP.
silviaproch
26.10.07,10:59
Aby som si upresnila ... ide aj u vás o tovar z tretích krajín, ktorý bol vpustený na územie EÚ mimo Slovenska? teda JCD bolo vystavené povedzme v tom Nemecku , ale tovar končí na Slovensku.
AdrianaA
26.10.07,11:05
Áno. Tovar dovezený z tretej krajiny a preclený v Nemecku a následne dovezený do SR a tu ho predávame .
silviaproch
26.10.07,11:11
Fajn, len pre istotu :-) , situaciu máme teda rovnakú. ked budes vediet viac, budem rada ak napíšeš.
AdrianaA
30.10.07,14:19
Takže niečo som našla.
Takže daňový zástupca je pojem, ktorý sa vyskytuje aj u nás v zákone o DPH §69a. Je to vlastne osôbka alebo firma, ktorá sa zaregistrovala na DU ako daňový zástupca a následne môže zastupovať dovozcu . Daňový úrad daňovému zástupcovi pridelí osobitné identifikačné číslo , pod ktorým vlastne koná za konkrétneho dovozcu. Daňový zástupca ale( podľa mňa ) môže zastupovať iba dovozcu, ktorý je platiteľom DPH v krajine, kde tovar skončí. Tento zástupca ešte pred preclením zaregistruje dovozcu na príslušnom DU v danej krajine a k tomu potrebuje určité splnomocnenia a vyhlásenia. Potom tovar preclí a podáva za zastúpeného dovozcu daňové priznanie DPH a súhrnný výkaz. Ten súhrnný výkaz vlastne hovorí o tom, že z krajiny EU bol tovar odoslaný do tuzemska § 43. Takže pre mňa je takýto tovar nadobudnutie z inej krajiny a samozdaňujem. Okrem toho nám daňový zástupca dal nemecké JCD, kde je uvedené, že je to fiškálne zastupovanie prostredníctvom daňového zástupcu, kde uviedol aj svoje IČ DPH nemecké a zárove uviedol naše údaje. Na originál faktúru dopísal text, že sa jedná o tovar, ktorý prešiel fiškálnym zastupovaním prostredníctvom daňzástupcu. Takže potiaľto by to malo byť vyriešené.
Ešte mám problém so vznikom daňovej povinnosti. Aký dátum mám použiť na prepočet ?
Fakúru my vystavili v tretej krajine ešte 29.09.2007, 01.10.2007 bol tovar nalodený, dňa 26.10.2007 preclený a do skladu prišiel 29.10.2007.
silviaproch
30.10.07,14:38
Zdá sa teda, že je to aj môj prípad, na faktúre od daňového zástupcu som mala napísané, že ide o fiškálne zastupovanie s uvedenou colnou hodnotou tovaru a s tým, že DPH sa prenáša na nás, s tým, že celková hodnota bola 0,- (keďže zástupcovi neplatím colnú hodnotu, na základe tejto faktúry robím len samozdanenie) - adriana, máš aj ty takú faktúru? (práve tá sa daňovému úradu totiž vôbec nepáčila). presne som mala problém s dátumami. Ja som mala totiž od čínskeho dodávateľa vystavenú faktúru ešte v decembri 2006, na JCD je pečiatka 31.1., tovar mi prišiel 13.2. a faktúra od daňovému zástupcu bola vystavená 13.2. - najprv som na účely DPH prepočítavala kurzom 31.1. (zdalo sa mi to logické), ale keďže podľa par.20 ZDPH je pri nadobudnutí tovaru dôležitý deň vystavenia faktúry, potom som podávala dodatočné DP, lebo som tú colnú hodnotu prerátavala kurzom 13.2. Dúfam teda, že tento prípad sa posudzuje ako nadobudnutie z EÚ - vtedy veľmi nemusíš rozmýšľať nad kurzom, dovoz to už nie je a niečo iné náš zákon o DPH nepozná.
silviaproch
30.10.07,14:46
Aha, práve som si všimla, že tvoj prípad je trochu iný. Tebe daňový zástupca na originál faktúru dopísal, že ide o fiškálne zastupovanie, mne môj daňový zástupca vystavil faktúru síce na 0 EUR ale s tým, že ide fiškálne zastupovanie tovaru na základe JCD s colnou hodnotu x EUR. Keďže som to považovala za nadobudnutie tovaru, prepočítavala som to podľa kurzu dňom vystavenia tej srandovnej faktúry. Ale čo sa týka tvojho prípade, uf, to je problém, myslím že náš zákon sa k takémuto prípadu vôbec nevyjadruje, čo sa týka dátumov - ak by sme sa riadili par. 20 a považovali tento prípad za nadobudnutie, tvojím dňom by bol 29.9. a musela by si robiť dodatočné DP, jediné šťastie, že výsledok by bol 0, keďže ide o samozdanenie.
AdrianaA
30.10.07,14:51
Mám tiež faktúru, kde mi bolo prefakturované clo bez DPH a k tomu mi dali aj nemecké JCD, kde je uvedené, že je to fiškálne preclené.Potom mám faktúru od dodávateľa a daňový zástupca aj tam vyznačil, že to prešlo fiškálnym preclením.
Cez miestne DU by som to neriešila, lebo je to dosť komplikované a taká radová úradníčka by to podľa mňa ani nevedela. Skôr cez DRSR alebo ja ešte skúsim cez časopis Dane a účtovníctvo v praxi. Už sme tam raz písali a odpovedala nám Jablonková.
Ja to teda považujem za dodanie v rámci EU, len si musím ešte premyslieť ten dátum dodania. Ono v podstate dopad na rozpočet 0, ale pre istotu, nech je to správne.
AdrianaA
30.10.07,14:55
Aha, práve som si všimla, že tvoj prípad je trochu iný. Tebe daňový zástupca na originál faktúru dopísal, že ide o fiškálne zastupovanie, mne môj daňový zástupca vystavil faktúru síce na 0 EUR ale s tým, že ide fiškálne zastupovanie tovaru na základe JCD s colnou hodnotu x EUR. Keďže som to považovala za nadobudnutie tovaru, prepočítavala som to podľa kurzu dňom vystavenia tej srandovnej faktúry. Ale čo sa týka tvojho prípade, uf, to je problém, myslím že náš zákon sa k takémuto prípadu vôbec nevyjadruje, čo sa týka dátumov - ak by sme sa riadili par. 20 a považovali tento prípad za nadobudnutie, tvojím dňom by bol 29.9. a musela by si robiť dodatočné DP, jediné šťastie, že výsledok by bol 0, keďže ide o samozdanenie.
Mysím si, že sú to rovnaké prípady. Tvbj daňový zástupca ti vystavil fa na clo bez dane a tam uviedol, že je to fiškálné zastupovanie a s tým súvisí faktúra od dodávateľa z tretej krajiny.
silviaproch
30.10.07,15:05
No nebola to faktura na clo (clo sme neplatili), len tam bola uvedená colná hodnota z JCD (ukazku ti prikladam), ale ak by sme clo platili, asi by to urobil tak ako vravíš. Nuž v každom prípade som rada, že si ma našla s mojím problémom a že sme sa mohli podeliť o skúsenosti. Ak budeš mať niečo k tým dátumom, napíš ešte.
AdrianaA
31.10.07,07:21
Z toho mi je zrejmé, že Vaša firma využila fiškálne preclenie preto, lebo v danej krajine sa z uvedeného tovaru neplatí z nejakého dôvodu clo a ušetrili na cle. V podstate je to aj náš prípad. Len my sme clo mali a le o trošku nižšie. Ja mám od daňového zástupcu podobnú fa. ale s tým rozdielom, že tam mám vyčíslené clo.
silviaproch
31.10.07,07:28
v tom prípade som rada, že máme rovnaký názor na to, že ide o samozdanenie, veď niekde sa to zdaniť musí! ak tak neurobili v krajine kde vydali JCD tak potom jedine na Slovensku.
AdrianaA
31.10.07,07:34
Ja som našla nato konkrétny príklad. Mám to zoskenované, len mi to nejde stiahnuť na poradu, vypisuje chybu. Môžem ti to však naemailovať alebo faxnúť.
silviaproch
31.10.07,07:43
prílohy musia byť vo formáte ktorý porada podporuje, aj ja som mala trochu problémy s pridaním prílohy. poslala som ti súkromnú správu.
Excise Duty
31.10.07,17:48
Z toho mi je zrejmé, že Vaša firma využila fiškálne preclenie preto, lebo v danej krajine sa z uvedeného tovaru neplatí z nejakého dôvodu clo a ušetrili na cle. V podstate je to aj náš prípad. Len my sme clo mali a le o trošku nižšie. Ja mám od daňového zástupcu podobnú fa. ale s tým rozdielom, že tam mám vyčíslené clo.

S týmto vašim príspevkom nesúhlasím. Európska únia je súčasne aj colnou úniou, clá teda uplatňuje iba voči tretím štátom, a to na základe spoločnej legislatívy, ktorou je Colný kódex spoločenstva vydaný nariadením Rady (EHS) č. 2913/92, ďalej nariadenie Komisie (EHS) č. 2454/93, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva a nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku. Keďže ide o nariadenia, tieto majú priamu účinnosť a preto treba postupovať podľa týchto nariadení a nie improvizovať s národnou legislatívou. Rozhodne neexistuje niečo také, aby sa na rovnaký tovar pôvodom z tretích štátov v jednom členskom štáte clo uplatňovalo a v inom nie alebo clo s rôznou výškou. Vyššie uvedené nariadenia ako aj ostatná legislatíva sú uverejnené v Úradnom vestníku EÚ a sú záväzné pre všetky členské štáty. Na tomto mieste si dovolím upozorniť na zákon č. 416/2004 Z. z. o Úradnom vestníku Európskej únie, najmä na znenie ustanovenia § 2 ods. 1, podľa ktorého:
„O všetkom, čo bolo v úradnom vestníku uverejnené, platí, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti uverejnených právne záväzných aktov Európskeho spoločenstva a Európskej únie je nevyvrátiteľná.“ Tu je stránka umožňujúca prístup k právu EÚ:
http://eur-lex.europa.eu/sk/index.htm (http://eur-lex.europa.eu/sk/index.htm)
AdrianaA
05.11.07,07:44
Áno, máš úplnú pravdu. Tak by to malo fungovať. Žiaľ, realita je iná. Prečo, to nám colníci nevedia vysvetliť. Tovar, ktorý sme doviezli do SR sme preclievali s vyšším clom ako náš obchodný partner, ktorý tovar preclieva v inej krajine. Keď sme sa domáhali tohto nižšieho cla, tak sme nepochodili. Tak sme sa rozhodli, že to preclíme v Nemecku prostredníctvom daňového zástupcu. A podarilo sa nám to bez akýchkoľvek problémov a s tými istými dokumentami a tým istým tovarom precliť s nižším clom. Ako je to možné sa ma nepýtaj. Ja viem, že v EU má platiť jednotné clo, ale .....
zolik2001
03.12.07,14:58
Áno, máš úplnú pravdu. Tak by to malo fungovať. Žiaľ, realita je iná. Prečo, to nám colníci nevedia vysvetliť. Tovar, ktorý sme doviezli do SR sme preclievali s vyšším clom ako náš obchodný partner, ktorý tovar preclieva v inej krajine. Keď sme sa domáhali tohto nižšieho cla, tak sme nepochodili. Tak sme sa rozhodli, že to preclíme v Nemecku prostredníctvom daňového zástupcu. A podarilo sa nám to bez akýchkoľvek problémov a s tými istými dokumentami a tým istým tovarom precliť s nižším clom. Ako je to možné sa ma nepýtaj. Ja viem, že v EU má platiť jednotné clo, ale .....

Ja by som sa iba rad opytal: cital som pozorne celu vasu debatu v podstate je to tak komplikovane az jednoduche.
takze moja otazka je : pisali ste ze ste ziadali nizsie clo, ja by som rad vedel kolko je to vyssie clo a kolko bolo to nizsie clo. Taktiez planujem dovazat z Chiny tak citam a nasavam maximum informacii.
dakujem
Bebak76
25.06.08,10:59
Mam podobny pripad, s ktorym si neviem rady, skor ako sa vyberiem na DU, tak skusim, ci niekto by nevedel pomoct. Nasa firma platca DPH kupila tovar od USA firmy. Tento tovar nam vsak predala v sklade v Holandsku-Rotterdam s tym, ze tovar je precleny, DPH neplatene.My sme ten tovar z Rotterdamu odviezli rovno do CR platcovi DPH. Mam tento pripad povazovat za trojstranny obchod ? Do teraz som cakala na to, ake doklady dojdu zo skladu z Rotterdamu. Dosla len faktura od toho skladu (za poplatky skladne-nakladka a pod.),kde bol ten tovar naskladneny (su platcovia DPH v Holandsku) a CMR, kde je uvedene odosielatel tovaru -ten sklad a prijmatel-my. Ja mam vsak fakturu za nakup tovaru z USA firmy. Tak je to trojstranny obchod ? Samozdanim fakturu z USA datumom, ktory je uvedeny na CMR z toho skladu ? Ja totiz ani neviem ci amici mali nejakeho dan.zastupcu, ktory to preclil. Prosim, skuste mi poradit, ak niekto ma s tymto nejaku skusenost.
Bebak76
25.06.08,11:34
Nikto nevie ?
saman
02.12.08,11:50
Bebak76, prosím Ťa ako si to vyriešil/a? Ja mám podobný prípad a tiež si lámem hlavu! Ďakujem.
Bebak76
22.10.09,11:30
Pisem neskoro, ale u mna to bol klasicky pripad trojstranneho obchodu. USA firma bola registrovana pre DPH v Holandsku)samozrejme do celej realizacie obchodu tito ludia nemali potrebu ma o tom informovat-takze treba sa pytat a pytat a pytat), tovar bol odoslany priamo k nasmu odberatelovi do CR, tiez platcovi DPH a my sme registrovani tu.Betka
Tinika
18.10.12,21:54
ahojte, ja mam pripad ze tovar z indie je preclený v ČR, na jcd ako vyvozca je indicka firma, k jcd mam platobny vymer kde je colny urad praha. a rozpisane CLOD (celni dluh(duty duty) a suma dph a cla z platobného výmeru. Kde vy mate pisane ze je to fiskalne preclenie? ja nič take nevidim.
Dufam, ze mi tu niekto napíse, aj ked je to starsia téma, zatial som podobnu nenasla. dakujem
Tinika
19.10.12,07:08
Tak volala som na DU do Call centra mi povedali, ze sem sa mali registrovat pre dph v ČR a tam si dat SV aj DPH a tu samozdanit tak som uz uplny pako :(
AlaNR
19.10.12,07:22
Tinika, presne tak...

My dovážame cez Nemecko, sme zaregistrovaní na nemeckom daňáku, máme pridelené nemecké IČ DPH.
Keď sa tovar dovezie do Nemecka, prepravca, ktorý je zároveň naším zástupcom dá nás vystaviť nemecké JCD (clo si fakturuje klasickou faktúrou).
Za nás podáva nemecký súhrnný výkaz pod naším nemeckým IČ DPH, že sme dodali tovar z jednej krajiny EU do druhej (z DE do SR).
K nám príde faktúra z tretej krajiny + faktúry od prepravcu...

Vystavíme si faktúru "zo seba na seba" tj pod naším nemeckým IČ DPH ako dodávateľ a pod slovenským IČ DPH ako príjemca - jeto doklad o tom, že sme dodali tovar...
Vo faktúre vyčíslime hodnotu tovaru, prirátame hodnotu prepravy, hodnotu cla a ostatných súvisiacich nákladov a výslednú sumu samozdaníme...

Toto je postup...
Tinika
19.10.12,07:46
Tinika, presne tak...

My dovážame cez Nemecko, sme zaregistrovaní na nemeckom daňáku, máme pridelené nemecké IČ DPH.
Keď sa tovar dovezie do Nemecka, prepravca, ktorý je zároveň naším zástupcom dá nás vystaviť nemecké JCD (clo si fakturuje klasickou faktúrou).
Za nás podáva nemecký súhrnný výkaz pod naším nemeckým IČ DPH, že sme dodali tovar z jednej krajiny EU do druhej (z DE do SR).
K nám príde faktúra z tretej krajiny + faktúry od prepravcu...

Vystavíme si faktúru "zo seba na seba" tj pod naším nemeckým IČ DPH ako dodávateľ a pod slovenským IČ DPH ako príjemca - jeto doklad o tom, že sme dodali tovar...
Vo faktúre vyčíslime hodnotu tovaru, prirátame hodnotu prepravy, hodnotu cla a ostatných súvisiacich nákladov a výslednú sumu samozdaníme...

Toto je postup...

mna odporučili na tento zápis na drsr
Popis problému predloženého SKDP :
V praxi sa vyskytujú viaceré situácie, ktoré nie sú upravené v zákone o DPH v tejto súvislosti a ani vydaný metodický pokyn k daňovému zástupcovi pri dovoze tovaru podľa § 69a zákona o DPH tieto situácie nerieši.
V tejto súvislosti uvádzame tieto modelové situácie :

Situácia A
Dovoz tovaru z tretieho štátu do iného členského štátu EU pre slovenského platiteľa DPH. Slovenský platiteľ DPH je v inom členskom štáte zastúpený tzv. daňovým zástupcom pri dovoze tovaru, pričom následne je dovezený tovar prepravený z iného členského štátu do tuzemska.

Slovenský platiteľ DPH má na Slovensku tzv. intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v súlade s §11 zákona o DPH, ktoré je predmetom dane a pri ktorom vzniká daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH. Daňový zástupca z iného členského štátu nevystaví pre zastupovanú osobu – slovenského platiteľa DPH ani faktúru ani relevantný doklad o premiestnení. Pre účely samozdanenia by mala slúžiť faktúra vystavená dodávateľom z tretieho štátu.

Pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru vzniká právo na odpočítanie dane v súlade s § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH. Zákon o DPH ďalej špecifikuje (§ 51 ods. 1 písm. c), že pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) (pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru) môže platiteľ uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru.

Slovenskému platiteľovi vznikne povinnosť odviesť DPH z prijatého tovaru. Slovenský platiteľ má k dispozícii faktúru od dodávateľa z tretej krajiny. Táto faktúra nezakladá právo na uplatnenie odpočítania dane, pretože nie je vystavená dodávateľom z iného členského štátu a slovenský platiteľ nemá k dispozícii ani doklad o premiestnení tovaru. Vychádzame z toho, že implementácia smernice nestanovuje povinnosť daňovému zástupcovi vystavovať faktúru alebo iný doklad pre účely DPH pri premiestnení tovaru z iného členského štátu na Slovensko a teda slovenskému platiteľovi v takomto prípade nevznikne právo na uplatnenie odpočítania dane.
Nakoľko slovenskému platiteľovi nevzniká právo na uplatnenie odpočítania dane, je narušená neutralita zdanenia DPH.

Situácia B
Zahraničná osoba dováža tovar z tretieho štátu na Slovensko a následne ho premiestňuje zo Slovenska do iného členského štátu. Pre DPH účely je zahraničná osoba zastúpená daňovým zástupcom – slovenským platiteľom DPH.
Ani v tomto prípade nie je poriešené, akým dokladom sa preukáže intrakomunitárne dodanie tovaru zo Slovenska do iného členského štátu. Daňovému zástupcovi vznikajú v súvislosti s intrakomunitárnym dodaním tovaru povinnosť podávať za zastúpených dovozcov daňové priznanie, súhrnný výkaz a povinnosť viesť záznamy o dovoze tovaru a jeho následnom dodaní do iného členského štátu, pričom pri určení dňa dodania musí vychádzať z § 19 ods. 8 zákona o DPH. Daňový zástupca nemá povinnosť a ani nie je oprávnený vystavovať doklad o premiestnení alebo faktúru pre zahraničnú osobu registrovanú pre DPH v inom členskom štáte.

Ustanovenie § 43 ods. 5 zákona o DPH stanovuje ako nevyhnutnú podmienku oslobodenia od DPH pri intrakomunitárnom dodaní tovaru kópiu faktúry s náležitosťami podľa § 72 zákona o DPH. Faktúra vystavená dodávateľom z tretej krajiny nespĺňa definíciu „DPH faktúry“ a zákon nestanovuje povinnosť vystaviť faktúru (alebo iný doklad, ktorý je možno považovať za faktúru) daňovému zástupcovi. V metodickom pokyne hovorí DR SR o faktúre vystavenej dodávateľom z tretej krajiny ako o relevantnej faktúre pre tieto účely, čo však nemá oporu v zákone o DPH.

Záver komisie k bodu 3 :
K situácii A :
Slovenský zákon o DPH upravuje zastúpenie daňovým zástupcom pre prípady, ak je tovar prepustený do voľného obehu v Slovenskej republike a ďalej tento tovar je prepravovaný z tuzemska do iného členského štátu. Na zastupovanie daňovým zástupcom v iných členských štátoch sa slovenský zákon o DPH nevzťahuje.
Slovenský platiteľ dane, ktorý je pri dovoze tovaru z tretieho štátu zastúpený daňovým zástupcom v inom členskom štáte a má nadobudnutie tovaru v tuzemsku, musí mať na účely určenia výšky daňovej povinnosti a na účely odpočítania dane doklad, a to faktúru alebo doklad o premiestnení tovaru z iného členského štátu (štátu dovozu) do tuzemska, z ktorého je zrejmá hodnota tovaru a príp. iné výdavky, ktoré tvoria súčasť základu dane. Faktúra vyhotovená dodávateľom z tretieho štátu môže byť podkladom pre vystavenie dokladu o premiestnení. Doklad o premiestnení môže vyhotoviť daňový zástupca, ak mu táto povinnosť vyplýva z ustanovení zákona členského štátu, kde je ustanovený, alebo platiteľ dane v tuzemsku, ktorému vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru.

K situácii B :
Bez ohľadu na to, kto vyhotoví doklad o premiestnení tovaru do iného členského štátu, či daňový zástupca alebo zastúpená osoba, daňový zástupca musí mať k dispozícii doklad o premiestnení, inak nemôže uplatniť za zastúpenú osobu oslobodenie od dane podľa § 48 ods. 3 zákona o DPH.


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
takze podla tvojho postupu by sme mali byt registrovany aj my (čo ak to uz bude len dodotočne, aby sme tu dph dostali? Ako tebe to učto v nemecku robi kto? lebo ja netusim ako sa to riesi v CR a klientka ked zisti ze este dajaku dalsiu učtovničku ma platit .... Mimochodom prečo tam platit dan a nemate vyuzity statut oslobodenia od dph? Lebo to mi povedal pan na drsr ze tak sme to mali urobit ,a dph by sme resili na slovensku. Takze riadne podavate aj DZP v Nemecku? To asi nerobis ty čo? takze akoby si skopirovala fakturu za tovar a clo a ti ju akoze "tvoja nemecka firma" vystavi a posle tu a tu ju mas ako prijatu fakturu a to dph si uz na fakturu nedavas len clo a hodnotu tovaru ze? a čo mam robit s fakturou od ceskeho zastupcu ak je vystaveny na slovensku firmu? na fakture je len ičo, nie je tam dic ani ič dph. Resp. na inej fakture k inemu tovaru je slovenske ic dph
Tinika
19.10.12,07:50
a ak mam aj pripad ze mam jcd zo slovenska, tak v tom pripade si uplatnim riadne dph na slovensku a tovar z 3krajiny učtujem bez dph vsak?
Tinika
19.10.12,21:22
Nakoniec som este volala do firmy čo to preclieva ze prečo to nie je bez dph, tak ze v cr a sr to zakon nedovoluje tak ako v nemecku napr. takze mi odporučil este neregistrovat ale ziadat o dan zo zahraničnia čo dlhsie trva ... ale je teraz prijatelnejsie.
pavol5000
21.10.12,14:24
Dobry deň, mam prosim otazku. Ako zaučtovať tovar dovezený s činy? JSD doručene s colnice - DPH 279,80eur , Clo vsetko uhradene DHL pri doručení.. Ide o to že sučasne bol dovezený aj tovar s českej republiky v sume 685,62eur bez DPH . Sme platci DPH, vedenie jednoduche učtovnictvo OBERON. Dakujem za odpovede . Čo dať kde v učtovnictve :-( dakujem