Kinga99
01.08.07,16:02
Pred rokom sme s manzelom kupili starsi dom so zahradou o rozlohe 6 arov 20 x 30 m. Pri obhliadke objektu nam bolo povedane, ze je v skutocnosti ohradenych o 10 m viac, ale ze to nie je problem, ze je vôla tychto 10 m predat. Pred 55 min. rokmi, ked sem totiz prisli starousadlici, tyto dostali kazdy dom so zahradou a za nou taky isty siroky pas role, ktoru si mohli obrabat. Kazdy z tychto usadlikov si presunul plot o 10 m smerom do vlastnej role aby si zvacsil zahradu. Kazdopadne v kupnej zmluve je uvedenych 600 m2 a cislo parcely ktoru kupujem. Ked som po niekolkych mesiacoch chcela kupit aj tych 10 m naviac, ko mi bolo slubene, majitel, ktory bol dedicom domu so zahradou aj tych roli za zahradou, mi povedal, ze nevedel, ze sa planuje IBV, a ze budem musiet pockat, pretoze chce dany pozemok predat obci na tuto IBV. Na katastri som vsak zistila, ze pozemok s danym cislom ktory som kupila, ma 800 m2, teda aj tych 10 m naviac, akurat ze v kupnej zmluve mam uvedene ze kupujem 600 m2. Na cely ten pozemok s danym cislom som vsak v katastri zapisana ako vylucna vlastnicka ja. Mam predkupne pravo na tychto 10 m ktore su vlastne odjakziva nielen plotom aj funkcne (na tom pozemku stoja sopy, vinohrady ktore idu az od domu) pridelen k zahrade? Vopred vdaka pripadnu radu.
Chobot
01.08.07,14:15
Pred rokom sme s manzelom kupili starsi dom so zahradou o rozlohe 6 arov 20 x 30 m. Pri obhliadke objektu nam bolo povedane, ze je v skutocnosti ohradenych o 10 m viac, ale ze to nie je problem, ze je vôla tychto 10 m predat. Pred 55 min. rokmi, ked sem totiz prisli starousadlici, tyto dostali kazdy dom so zahradou a za nou taky isty siroky pas role, ktoru si mohli obrabat. Kazdy z tychto usadlikov si presunul plot o 10 m smerom do vlastnej role aby si zvacsil zahradu. Kazdopadne v kupnej zmluve je uvedenych 600 m2 a cislo parcely ktoru kupujem. Ked som po niekolkych mesiacoch chcela kupit aj tych 10 m naviac, ko mi bolo slubene, majitel, ktory bol dedicom domu so zahradou aj tych roli za zahradou, mi povedal, ze nevedel, ze sa planuje IBV, a ze budem musiet pockat, pretoze chce dany pozemok predat obci na tuto IBV. Na katastri som vsak zistila, ze pozemok s danym cislom ktory som kupila, ma 800 m2, teda aj tych 10 m naviac, akurat ze v kupnej zmluve mam uvedene ze kupujem 600 m2. Na cely ten pozemok s danym cislom som vsak v katastri zapisana ako vylucna vlastnicka ja. Mam predkupne pravo na tychto 10 m ktore su vlastne odjakziva nielen plotom aj funkcne (na tom pozemku stoja sopy, vinohrady ktore idu az od domu) pridelen k zahrade? Vopred vdaka pripadnu radu.

Ty si majiteľom pozemku tak, ako je zapísaný v katastri. Ak je v katastri napísané, že parcela XXX/XXX, ktorú vlastní majiteľ Kinga99 má 800 m2, tak vlastníš 800 m2 pozemku. Daj si vytýčiť hranice pozemku v súlade s katastrálnou mapou (šikovný geodet to spraví raz dva), riadne si tento pozemok oploť a nikto nebude mať právo ti tento pozemok zobrať.

Pokiaľ nie si majiteľom tých 10 metrov, tak nemáš na ne predkupné právo, hoci by si to užívala, pokiaľ to predkupné právo nie je zapísané ako ťarcha toho pozemku.

Neviem, či som ti dobre poradil, ale ak nie, tak som otázku možno z toho stručného vysvetlenia zle pochopil.
vieroslava
01.08.07,14:45
Prepáč, ale mne je záhadou, ako Ti mohli povoliť na katastri vklad, keď v zmluve bol chybný údaj o výmere? Si si na 100% istá, že na katastri figuruje pozemok s inou výmerou, ako máte v zmluve? A skontroluj si, či náhodou nemáte v liste vlastníctva poznámku, že stav právny nie je v súlade so stavom užívania.
Kinga99
03.08.07,09:20
V katastri z nejakych neznamych dovodov nemaju uvedene miery daneho cisla pozemku v m. Kazdopadne som na cisle tohoto pozemku uvedena ako jedina vlastnicka. V liste vlastnictva nie je uvedene ze stav pravny nie je v sulade so stavom uzivania.
Chobot
03.08.07,09:51
V katastri z nejakych neznamych dovodov nemaju uvedene miery daneho cisla pozemku v m. Kazdopadne som na cisle tohoto pozemku uvedena ako jedina vlastnicka. V liste vlastnictva nie je uvedene ze stav pravny nie je v sulade so stavom uzivania.

To sa mi nezdá. Poriadne si pozri výpis z katastra. Pri každom pozemku býva uvedená výmera v m2. Neverím, že by si mala uvedené len vlastníctvo čísla parcely.

Dajte si vytýčiť hranice pozemku podľa katastrálnej mapy, ako som ti poradil hore.
Kinga99
04.08.07,08:37
Ano, samozrejme v liste vlastnictva je uvedenych 600 m2 parca cislo xxx/xxx. V katastralnej mape na katastralnom urade je uvedena parcela xxx/xxx v mojom vlastnictve, avsak udaj o m2 chyba. Takze urobim ako si mi poradil chobot, dakujem za radu. Ak mozes prosim Ta pozri sa na prispevok cislo 2, ktory som dala na poradu vcera, su to moji susedia avsak ti su v trochu inej situacii, lebo vedia ze pozemok im nepatri. Vopred dakujem za radu.
Chobot
06.08.07,08:47
Ano, samozrejme v liste vlastnictva je uvedenych 600 m2 parca cislo xxx/xxx. V katastralnej mape na katastralnom urade je uvedena parcela xxx/xxx v mojom vlastnictve, avsak udaj o m2 chyba. Takze urobim ako si mi poradil chobot, dakujem za radu. Ak mozes prosim Ta pozri sa na prispevok cislo 2, ktory som dala na poradu vcera, su to moji susedia avsak ti su v trochu inej situacii, lebo vedia ze pozemok im nepatri. Vopred dakujem za radu.

Katastrálna mapa je mapa s vyznačenými hranicami parciel. Vlastníctvo na katastrálnej mapy nie je zaznačené, iba čísla parciel. Na KM tiež nie je uvedená veľkosť parcely.

Ostatné údaje - veľkosť parcely, vlastníctvo príp. iné údaje sú zapísané na liste vlastníctva. Tam, ako si uviedla, je napísané, že tvoja parcela má 600m2, tak to vyzerá byť v poriadku s kúpnou zmluvou. Si teda majiteľom parcely o rozlohe 600m2. Hranice pozemku sú v katastrálnej mape.

Neviem, aký skutočne veľkúý pozemok užívaš, ale je možné, že užívaš časť cudzieho pozemku. Ak si necháš vyznačiť hranice pozemku podľa KM, môže sa stať, že sa ti zmenší pozemok - bude ohraničená len parcela, ktorú skutočne vlastníš.