johny0111
01.08.07,18:16
Nenašiel som žiadnu podobnú tému,tak som moj dotaz zaradil sem.
Sme vlastníci bytov v bytovke so svojou kotolňou so spoluvlastníctvom spoločných priestorov.Platíme odvody do fondu opráv v dohodnutej výške schválenej na schôdzi vlastníkov bytov.Nakoľko kotolňa vyžaduje neustále opravy,tak som sa rozhodol,že sa odpojím od spoločného vykurovania a dám si urobiť svoje kúrenie.Chcel by som vedieť,ako to ovplyvní moje náklady spojené s fondom opráv,keď väčšina prostriedkov sa investuje do kotolne.Či mám nárok na zníženie príspevkov do fondu opráv aj keď som spoluvlastník kotolne ako spoločného priestoru,no nebudem ju využívať.Ešte by som chcel vedieť,koľko budem platiť ako pevnú čiasku,keď bývam na prízemí a musím zachovať potrubie na vykurovanie pre ďaľších vlastníkov.
Ďakujem za odpoveď.
svojar
02.08.07,03:49
Nárok na zníženie príspevkov do fondu opráv nebudete mať, pretože Váš spoluvlastnícky podieľ na kotolni bude zachovaný. To máte tak aj pri výťahu aj keď ho nevyužívate, máte na ňom podieľ a ste povinný prispievať na jeho prevádzkyschonosť.
Teraz ešte doplním tú platbu - musel som to nájsť presne. Takže pozrite si Vyhlášku ÚRSO č.630/2005 Z.z. a v nej § 5, ods. 2. Nebude to teda pevná čiastka, ale pomer k nákladom.
Polis
15.08.07,11:46
Chcem sa opýtať koľko platíte do FO ? U nás je to 13 sk/m2. Máme tak isto vlastnú kotolňu. (fotky sú v galérií foto) Nie som presvedčený, že za podmienok že máte vlastnú kotolňu by som rozmýšlal na odpojení sa. Svojar má pravdu. Náklady na zriadenie si vlastného kúrenia budú asi aké ? Máš zimu v byte ?
duves
23.08.07,09:52
Myslim, ze okrem toho, ze sa nezbavite povinnosti platit do fondu oprav aj na staru kotolnu, tak je velky problem legislativne doriesit cely proces odpojenia. Este v roku 2001 som raz vytiahol jedneho majitela bytu u nas zo sidliska na stretnutie, ktoremu sa to podarilo. Kupoval byt po neplatičovi a kupnu zmluvu mal nakoncipovanu, ze mu to musi byt umoznene, spravca zabezpecil vsetky podpisy ostatnych vlastnikov. Byt ma pri kuchynskom okne vyvod z turbokotla, tak som ho objavil na sidlisku, kde mame standartne centr.zas.teplom. Ako čerečničku ešte mozem povedat dve veci: ak by ste to ktokolvek chceli robit, "asi" to neprejde z enviromentalistickeho hladiska, nakolko prislusny urad zivotneho prostredia neschvali maly zdroj znecistovania ovzdusia. A posledne poleno prihodia plynari, ktori budu pozadovat "hodiny", t.j. merac umiestnit z bytu do spolocnych priestorov (na schodiste) a nove rozvody budu podla novej normy iba ako zvarane (stare su spajane na zavit), resp.neschvalia odber plynu, nakolko siet v dome, nie je konstruovana na taky odber.