bui
01.08.07,19:50
Chcem sa spytat,
prvykrat idem vystavovat fakturu za poskytnute inzinierske prace firme do USA. Neviem ako je to s DPH. Ak vystavujem fakturu do Ciech, tak nevycislujem DPH a pisem ze danovy dlh prebera zakaznik podla zakona 222/04 Zb.o DPH podla paragrafu 15 ods.7 a 8b.
Ako tak citam tento paragraf tak mam pocit ze by to malo byt aj pri vystaveni faktury do USA. No vobec nie som si ista. Vie mi niekto poradit?
bui
01.08.07,19:39
ale zase ked pozriem paragraf 73 tak odkaz na par.15 sa ma uvadzat pri fakturach za sluzby do inej clenskej krajiny..teda nie do 3. krajin....uz som z toho uplne popletena...alebo je vyvoz sluzby do USA od dane oslobodeny? Prosim poardte mi...
bui
01.08.07,20:23
no, skusim si odpovedat si sama, poriadne som sa zahladela do zakona o dph a myslim si to co je uvedene nizsie....prosim skontroljte ma ci sa nemylim:(

kedze miesto zdnitelneho plnenia je v USA..teda tam kde ma odberatel nasej sluzby ...inzinierske prace ...(par.15 ods 8 pis.b) sidlo... (par.15 ods.7)...tak poskytovana sluzba nie je predmetom dane.

A odkaz na par. 15 do faktury nemusim dat pretoze podla par.73, je to povinnostou uvadzat iba v pripade poskytnutia sluzby do ineho clenskeho statu...nie do 3. krajin...
DELCO
01.08.07,20:43
Súhlasím. Miesto dodania služby je USA (§15, ods. 7), nakoľko ide o službu podľa § 15 os. 8 písm b) (nie 16b ako uvádzate, taký ani nie je).
To znamená, že toto dodanie nie je predmetom slovenského zákona o DPH. V znení § 2 ods. 1 písm b) je predmetom zákona o DPH poskytnutie služby (ďalej len "dodanie služby") za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou. Povinnosť vyhotoviť faktúru v zmysle zákona o DPH Vám nevzniká.
bui
01.08.07,22:37
:o Dakujem. Pomylila som sa...pisala som to z hlavy..a pamatala som si ze to ide po sebe, a ze to bolo pismenko b...nemalo to byt §15 a §16 ale § 15 ods 7 a §15 ods.8 b.....prepacte...uz som to opravila, nech niekoho zbytocne nepopletiem



Takze fakturu do USA za inzinierske prace vystavim bez DPH a bez doplnujucich odkazov.
Vladimír Ozimý
02.08.07,05:50
Chcem sa spytat,
prvykrat idem vystavovat fakturu za poskytnute inzinierske prace firme do USA. Neviem ako je to s DPH. Ak vystavujem fakturu do Ciech, tak nevycislujem DPH a pisem ze danovy dlh prebera zakaznik podla zakona 222/04 Zb.o DPH podla paragrafu 15 ods.7 a 8b.
Ako tak citam tento paragraf tak mam pocit ze by to malo byt aj pri vystaveni faktury do USA. No vobec nie som si ista. Vie mi niekto poradit?

ano vystavujete bez dph...daňová povinnosť v prípade služieb v par. 15 ods 8 prechádza aj na tretie osoby...to jest aj USA
bui
02.08.07,18:38
ale ten odkaz na paragraf 15 pisat na fakturu nemusim...ak sa nemylim

co konkretne znamena ze danova povinnost prechadza na USA?
ALBO
03.08.07,08:55
ale ten odkaz na paragraf 15 pisat na fakturu nemusim...ak sa nemylim

co konkretne znamena ze danova povinnost prechadza na USA?
Ono je to skôr tak, že služba nepodlieha s.l. dani a teda nemáte DP na Sl. Keby to bolo vrámci EU tak podľa 6. sm. tá daň by sa musela niekde odviesť , či už by sa DP preniesla na odberateľa, alebo by ste sa museli registrovať vy v krajine EU. To sú spoločné pravidlá.
V tretích krajinách majú tiež nejako toto upravené vo svojich zákonoch ale nie tak, že by ste tam vy mali odvádzať daň. Zoberte si čo by ste vy robili pred rokom 2004. Ak ste dostali tovar z EU tak vám ho zdanili na colnici ak ste dostali napr. SW=službu tak to z pohľadu dph nebolo zaujímavé, nedodaňovali ste dovoz služieb. No a tak to najkôr bude aj u toho američana.