bui
02.08.07,00:56
Vie mi niekto poradit kde mam najst postup ako sa uctuje prototyp? Stretavam sa s tym prvy krat. Nasa firma sa rozhodla vyvinut prototyp zariadenia ..da vyrobit suciastky, zlozi, naprogramuje....s ktorym chce ist do sutaze a v pripade ze uspeje, tak vyrobi celu zakazku, niekolko kusov.

Uz mi prisla prva faktura za vyrobu nejakej skatulky, v ktorej bude namontovany plosny spoj za pomoci nejakych suciatok, a ten sa este naprogramuje....no hrozna predstava

Na fakture je rozpisane ...priprava vyroby a vyroba krabicky za priblizne 10000 sk a potom je tam rozpisany aj material pouzity na vyrobu tejto krabicky...v hodnote asi 15000 sk...
Ako to zauctovat? Ako sluzbu a material? Material cez 111 alebo 501?
Mam to brat cele ako sluzbu?...teda vyrobu krabicky?
Alebo cele ako material?...ako krabicku?

Neviem ako uctovat vsetky naklady spojene s vyrobou prototypu. Nakoniec to bude co? Vyrobok? Alebo nejaky majetok? Kedze hodnota toho celeho bude urcite nad 30000...?Asi nie...hm
Na akom ucte danu vec evidovat? Ak sutaz nevyhrame prototyp nam zostane. Ak vyhrame...budeme vyrabat dalsie....a mozeme vyvinuty prototyp ponukat aj v inych firmach.
Ak viete o nejakej literature, alebo niecom z coho by som si to mohla nastudovat alebo ak mate s niecim podobne skusenosti prosim poradte mi:mee:
A teiz neviem ak sutaz vyhrame pojde o uctovanie zakazky? Viem ze je to v postupoch uctovania vyclenene ako postup uctovania zakazky, no ja som sa s tym v zivote nestretla...
bui
02.08.07,19:29
som sa bala ze mi nikto neodpovie:mee:
zlatica76
03.08.07,09:46
Zaujimavy problem :)

Pozri si napln uctu 012 - o.i. sa tam hovori, že ako vývoj sa účtuje najmä dizajn a zhotovenie a testovanie prototypov a modelov...

Naklady na tento vývoj by si mala účtovať 5xx / 321 a sucasne 041/623, ich výška by mala byť viac ako 50.000 tis. Sk.

Ono je to trochu zložitejšie, ako dlho budete vyrábať prototyp? Dozviete sa už tento rok ako to dopadne? Aké je riziko, že neuspejete? (to by mal povedať niekto, kto to navrhol, nie účtovníčka).
Ja by som zatiaľ účtovala o aktivácii nákladov na vývoj. V okamihu, keď by som sa dozvedela, že prototyp uspel, zaúčtovala by som 012 / 041, a odpisovala by som tak dlho, ako dlho očakávam predaj výrobkov podľa tohto jedného prototypu.

Trošku horšie to bude zrejme, keď s prototypom neuspejete. Ak to bude v r. 2007, tak v pohode, zrušíte zápisy 041 / 623, zostanu vam naklady a budete hovoriť že je to výskum (ten sa dáva hneď to nákladov). Myslím však, že aj v nasledujúcich rokoch môžete tento zápis zrušiť bez rizika, že by vám to daniari vyhodili.

Je to aspoň trochu zrozumiteľné?
bui
10.08.07,23:32
Dakujem za odpoved. Bala som sa ze mi neodpovie nikto. Je to neobvykly pripad, a vacsina uctovnikov sa s tym nestretava.

Prototyp by mal byt vyrobeny uz tento rok. Sanca na vyhru..netusime..sme traja v sutazi...dufame ze je sanca vyhrat tak na 80 percent.
Ak by sme vyhrali tak by sa vyrobilo objednane mnozstvo kusov....Podotykam, mi vsetko nevyrabame sami..vela veci na prototyp..ako uz spominana krabicka, dalej rozne suciastky..to si davame vyrobit..my to cele len zmontujeme...vymyslime, naprogramujeme...

A to ako dlho a ci sa to bude dalej predavat je velmi tazke odhadnut. Ide o uplne novu vec, takze vobec nevieme ci niekto o take nieco bude mat zaujem..a ak aj bude neviem kedy vymysli niekto nieco podobne, no lepsie..a tym by sa nas vyrobok prestal predavat..je to tazke
Teraz je to nieco co sa vymyslelo pre firmu ktora vyhlasila sutaz. A my dufame, ze ak sa to cele podari, ze o to bude mat niekedy zajem aj niekto iny.
Je pravda ze mne, uctovnicke sa om zle hovori, lebo su to technicke zalezitosti, no takto nejako mi to bolko podane , vysvetlene..
mne uz len zacinaju chodit faktury k prototypu a som z toho nestastna,..aj ked by som sa mala tesit, lebo ide o nasu firmu, o zisk...

Stale hladam v casopisoch ci nenajdem podobny pripad, no zatial sa m nepodarilo nic najst.
Budem teda uctovat ako ste mi poradili....dakujem
No uz pri prvej fakture som mala problem..ak som uz pisala..neviem ci uctovat cele sluzbu (vyroba snimaca), ci cele ako material (snimac)...a ak material, ci mam uctovat rovno do nakladov, alebo musim ist cez obstaranie, kedze zasoby uctujeme sposobom A., alebo mam rozuctovat zvlast sluzbu a zvlast material...,
Text faktury je vyoba dielov na snimac podla dokumentacie:
priprava vyroby cca10000
material..podrobne rozpisany spolu za cca7000
zlatica76
13.08.07,08:23
Tak skusim to este skonkretizovat (ale vela veci zalezi na tebe, skus to popisat v internej smernici):

Dojde ti faktura za vyrobu snimaca..... 501 / 321
aktivácia obstarania prototypu............041 / 623

teoreticky by si to ešte mala prehnať cez účty 111 a 112, ale zalezi na tebe (ci mate audit a pod.)

Zvlášť by som to neúčtovala, lebo to čo dostanete je hotový materiál.
bui
16.08.07,22:25
aj ked je tam vycislena zvlast suma za sluzbu, teda za pripravu vyroby snimaca?

Povinnost auditu nemame. No v internej smernici ma, ze obstaranie zasob uctujem sposobom A uctovania zasob.
primo do spotreby uctujem len niektore veci ako napr. kupu nejakych drobnych veci ako pracovne nastroje, kancelarske potreby, prac. oblecenie, drobny majetok pod 30 tis,...atd.
zlatica76
17.08.07,08:08
To je pre teba nepodstatna informacia (mozno to potrebuju oni pre svoje vyhodnotenie). Ty sa na to musis pozerat zo svojho hladiska: co je ten snimac (ako celok) pre teba?? Je to material, tebe ziadnu sluzbu neposkytovali, len na fakture to rozpisali.

Co sa tyka uctovania materialu - napisala som, ze uctuj na 501 a medzitym to prezen cez ucty 111 a 112. Neporusis teda ani svoju internu smernicu. Cely postup by teda vyzeral nasledovne:

prijem faktury .......... 111 / 321
prijatie na sklad ....... 112 / 111 (moze to byt hned na fakture zauctovane)
spotreba mat............ 501 / 112 (aj toto mozes teoreticky hned na fakture, zalezi na tvojom programe)
aktivacia prototypu .... 041 / 623
A/ v pripade vyhry - zaradenie prototypu do pouzivania..... 01x / 041
B/ v pripade prehry - zrusenie obstaravania prototypu - prehodnotenie ... 623 / 041
bui
07.09.07,22:47
a c vpripade ze prehrame, no prototyp ostava mozno ho ponukneme niekde inde..aj vtedy treba zrusit 041? a nechat vsetko v nakladoch?
Danila
08.09.07,10:15
Aktivované náklady na vývoj /012/ môžeš účtovať v prípade, že vývoj úspešne dokončíš, budeš využívať, prípadne budeš môcť predať!!!V prípade, že kúpiš výsledky úspešne dokončených vývojových prác účtuješ
041/321. V prípade úspešne dokončených vlastnou činnosťou zaúčtovaním prvotných nákladov a aktiváciou 041/623.
Lianka
19.06.09,15:53
Mam takyto problem:
FO podla autorskeho zakona vyvinie pre PO nieco ako prototyp (vysledok dusevnej cinnosti) - napr. modul softveru, cast softveru - nazvime ho produkt.

Uvazujem spravne, ak si myslim, ze:
a) Pre PO to bude majetok. PO ma zaujem produkt nechat vo firme ako urcite know-how.
ba) Ak hodnota jedneho produktu bude nizsia ako 2 400 EUR, uctujem na 518. Zaradujem na kartu DrNM?
bb) Ak bude vyssia ako 2 400 EUR, uctujem 012/041 a odpisujem 5 rokov.
bc) Ak produkty budu spolu suvisiet a ich uhrnna hodnota bude vyssia ako 2 400 EUR, uctujem 012/041 a odpisujem 5 rokov.

Akym sposobom moze v buducnosti tento majetok vyradit a ako vyradenie zauctovat? Aky iny dovod ako predaj moze byt na vyradenie takehoto majetku?

PO tento produkt dalej nepredava, ale testuje na nom, zdokonali ho, "uci sa" na nom, skusa na nom a pod. S odberatelom ma dlhodobu zmluvu (2-3 roky), odberatelovi poskytuje len sluzby, v konecnom dosledku pracuje na jeho "produktoch", softveroch.

Dufam, ze sa mi to podarilo vysvetlit zrozumitelne.

Este podotknem, ze FO je zavislou osobou - je zaroven aj spolocnikom, aj konatelom v PO. Ma to na nieco vplyv? Pri oceneni svojho produktu podla autorskeho zakona som mu odporucila ocenit produkt cenou obvyklou. Ako moze cenu obvyklu preukazat? (Hovoril, ze ceny v IT su rozne.)
liba2
19.06.09,16:06
Mam takyto problem:
Akym sposobom moze v buducnosti tento majetok vyradit a ako vyradenie zauctovat? Aky iny dovod ako predaj moze byt na vyradenie takehoto majetku?

PO tento produkt dalej nepredava, ale testuje na nom, zdokonali ho, "uci sa" na nom, skusa na nom a pod. S odberatelom ma dlhodobu zmluvu (2-3 roky), odberatelovi poskytuje len sluzby, v konecnom dosledku pracuje na jeho "produktoch", softveroch.... že by sa to časom mohlo opotrebovať ? :confused: ;)
Barakon
19.06.09,17:24
Učtujem v jednoduchom učtovníctve a tam to učtujem ako réžijné náklady, proste súvisí to s podnikaním a nemienim sa baviť otázkou čo s tým budem robiť. Ak to predám dám to do príjmu, ak nie tak je to moja streta s podnikania, sú to moje peniaze, a podnikanie nie je len otázka zisku, ale aj straty. Takže do réžijných nákladov, v podvojnom učtovníctve si na to nájdite vhodné účty, ale každopádne je to réžijný náklad bez toho, aby som niekomu vysvetľoval čo s tým v budúcnosti vyrobím, či to predám a budem mať zisk, alebo to zošrotujem.
Lianka
19.06.09,17:42
Učtujem v jednoduchom učtovníctve a tam to učtujem ako réžijné náklady, proste súvisí to s podnikaním a nemienim sa baviť otázkou čo s tým budem robiť. Ak to predám dám to do príjmu, ak nie tak je to moja streta s podnikania, sú to moje peniaze, a podnikanie nie je len otázka zisku, ale aj straty. Takže do réžijných nákladov, v podvojnom učtovníctve si na to nájdite vhodné účty, ale každopádne je to réžijný náklad bez toho, aby som niekomu vysvetľoval čo s tým v budúcnosti vyrobím, či to predám a budem mať zisk, alebo to zošrotujem.

Vdaka za nazor, takto by som si to predstavovala. Len sa obavam, ci to nahodou nemusi evidovat v majetku, v pomocnej evidencii alebo to nebude niekedy zdanit ako vynos. Cielom je naklad, vynos je len v podobe tych sluzieb. Obstoji to?
Lianka
19.06.09,17:48
... že by sa to časom mohlo opotrebovať ? :confused: ;)

Toho sa prave obavam, ze opotrebovat tazko... :confused: Ze by moralne? :rolleyes:

Ja som by som sa toho najradsej "zbavila", aby to nemuselo v dalsich rokoch nikde figurovat, aby sa to v uctovnictve neprenasalo. Postaci, ked to dam na 518 a do ziadnej pomocnej evidencie :eek:? Kedze je to podla autorskeho zakona, nie su to klasicke sluzby, ale vysledkom musi byt nejaky produkt.

Jemu ani tak nejde o to, aby mal cosi v majetku, ale o to, aby to bolo nakladom, a aby v buducnosti nebol problem s vyradenim (majetku) - aby pripadne vyradenie nebolo vynosom.
Barakon
20.06.09,11:33
Ak to dáš do réžijných nákladov tak zbohom krstná mama, je to strata s podnikania /podnikanie nie je len zisk, ale aj strata/. Kam a čo zaučtujete ak firma svojím zlým podnikateľským rozhodnutím skrachuje. Ja osobne by som ten krach ponechal ako darček nejakému priblbému úradníčkovi z daňového úradu, aby dokázal z každej podnikateľskej straty urobiť zisk, to by bola zábava. Ja osobne pracujem na vývoji a výrobe nových výrobkov, a nie každý výrobok sa mi podarí dotať do výroby a predávať, ale náklady aj na neúspešný vývoj musí znášať firma, nie len zisky/to je alfa aomega podnikania/, to čo mi nevijde musím znášať ako stratu s podnikania, mám o to menší zisk ap.
Lianka
22.06.09,09:25
Rozumiem, Barakon, vdaka za nazor. Ide o firmu mojho klienta, pri svojej vlastnej by som zrejme riskla viac, ak ide o druhych, radsej som opatrnejsia.

Ak by sa este niekto vedel vyjadrit, budem rada.
Lianka
23.06.09,08:33
Mam takyto problem:
FO podla autorskeho zakona vyvinie pre PO nieco ako prototyp (vysledok dusevnej cinnosti) - napr. modul softveru, cast softveru - nazvime ho produkt.

Uvazujem spravne, ak si myslim, ze:
a) Pre PO to bude majetok. PO ma zaujem produkt nechat vo firme ako urcite know-how.
ba) Ak hodnota jedneho produktu bude nizsia ako 2 400 EUR, uctujem na 518. Zaradujem na kartu DrNM?
bb) Ak bude vyssia ako 2 400 EUR, uctujem 012/041 a odpisujem 5 rokov.
bc) Ak produkty budu spolu suvisiet a ich uhrnna hodnota bude vyssia ako 2 400 EUR, uctujem 012/041 a odpisujem 5 rokov.

Akym sposobom moze v buducnosti tento majetok vyradit a ako vyradenie zauctovat? Aky iny dovod ako predaj moze byt na vyradenie takehoto majetku?

PO tento produkt dalej nepredava, ale testuje na nom, zdokonali ho, "uci sa" na nom, skusa na nom a pod. S odberatelom ma dlhodobu zmluvu (2-3 roky), odberatelovi poskytuje len sluzby, v konecnom dosledku pracuje na jeho "produktoch", softveroch.

Dufam, ze sa mi to podarilo vysvetlit zrozumitelne.

Este podotknem, ze FO je zavislou osobou - je zaroven aj spolocnikom, aj konatelom v PO. Ma to na nieco vplyv? Pri oceneni svojho produktu podla autorskeho zakona som mu odporucila ocenit produkt cenou obvyklou. Ako moze cenu obvyklu preukazat? (Hovoril, ze ceny v IT su rozne.)

Posuvam... Mohol by sa, prosim, este niekto vyjadrit? Cielom je, aby to bol naklad pri uhrade. Nevyplyva nutnost viest produkt na karte?
Lianka
23.06.09,10:02
Rozhodla som sa to uctovat podla § 37 Postupov uctovania PU:

(7) Na účtoch dlhodobého nehmotného majetku sa neúčtujú náklady na výskum, ktorým sa rozumie pôvodné a plánované zisťovanie, vykonávané s cieľom získať nové vedecké poznatky alebo technické poznatky. Náklady na výskum sa účtujú do nákladov v účtovných obdobiach, v ktorých vznikli. Nákladmi na výskum sú najmä náklady na
a) činnosti zamerané na získanie nových poznatkov,
b) skúmanie, zhotovenie a konečný výber aplikácií zo záverov výskumu alebo iných poznatkov,
c) hľadanie alternatívnych materiálov, zariadení, výrobkov, procesov, systémov alebo služieb,
d) formuláciu, dizajn, hodnotenie a konečný výber možných alternatív nových alebo zlepšených materiálov, zariadení, výrobkov, procesov, systémov alebo služieb.

518/379 - zauctovanie zmluvy podla autorskeho zakona, suma do 2 400 EUR.

Hadam spravne. :) Obsahovo je to ono.