finessa
02.08.07,08:13
vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, najviac na 7 dní v kalendárnom roku

Mám nárok na predošlý bod aj v prípade, keď som dostala výpoveď z organizačných dôvodov
§ 63 čl.1 b) ?
Ak áno, môžem napísať vopred oznámenie o návšteve zdravotného zariadenia a poslať poštou, keďže môj šéf klame a mohol by mi voľno neuznať a hodnotiť to ako absenciu?
Mám zdravotné problémy, ktoré som si doteraz riešila na vyšetreniach svojou dovolenkou, keďže mi nedovolil opustiť pracovisko. No keďže mi dal výpoveď, už mi natoľko nezáleží na jeho hrozbách a rada by som si vyšetrenia dokončila.

* taktiež ma zaujíma nárok na platené voľno ohľadne hľadania nového zamestnania a či ho musím nejakým dokladom (razítkom) preukázať.

Ak by bolo možné, uvítala by som zrozumiteľné vysvetlenie a taktiež príslušné paragrafy, aby som sa nimi mohla brániť. Ďakujem
Chobot
02.08.07,07:16
vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, najviac na 7 dní v kalendárnom roku

Mám nárok na predošlý bod aj v prípade, keď som dostala výpoveď z organizačných dôvodov
§ 63 čl.1 b) ?

Toto voľno - presnejšie povedané dôležité osobné prekážky v práci podľa § 141 - nie je podmienené ničím, teda môžeš ísť k lekárovi aj cez výpovednú dobu. Pozor však, voľne nie je automaticky celý deň, ale len na nevyhnutný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie. Takže nie je to tak, že ráno skočíš na odber krvi a potom celý deň neprídeš do práce. Musí to byť celodenné vyšetrenie potvrdené lekárom, že trvalo celý deň. Inak máš nárok len na nevyhnutný čas.


Ak áno, môžem napísať vopred oznámenie o návšteve zdravotného zariadenia a poslať poštou, keďže môj šéf klame a mohol by mi voľno neuznať a hodnotiť to ako absenciu?
Mám zdravotné problémy, ktoré som si doteraz riešila na vyšetreniach svojou dovolenkou, keďže mi nedovolil opustiť pracovisko. No keďže mi dal výpoveď, už mi natoľko nezáleží na jeho hrozbách a rada by som si vyšetrenia dokončila.

Žiadne oznámenie nemusíš písať. Stačí mu ústne nahlásiť, že na durhý deň ideš na ošetrenie a on ťa musí uvoľniť. Máš zákonný nárok na návštevu lekára. Po návrate alebo na druhý deň mu predložíš potvrdenie lekára a on to musí uznať, nemôže ti dať abseciu.


* taktiež ma zaujíma nárok na platené voľno ohľadne hľadania nového zamestnania a či ho musím nejakým dokladom (razítkom) preukázať.

Keď ti dal výpoveď zamestnávateľ z organizačných dôvodov, máš nárok na 1/2 dňa plateného voľna za každý týždeň výpovednej doby na vyhľadanie nového miesta. Pojednáva o tom § 141 ods. 2 písm. i):

"i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať."



Ak by bolo možné, uvítala by som zrozumiteľné vysvetlenie a taktiež príslušné paragrafy, aby som sa nimi mohla brániť. Ďakujem

Ešte nejaké otázky?:cool:
finessa
02.08.07,07:39
Ďakujem, takmer všetky otázky sú vyčerpané, a tentoraz boli aj pozitívne odpovede :)
finessa
02.08.07,09:18
Aby neprislo k nedorozumeniu, este mam otazku:

-ked som dostala vypoved 31.07.2007 k 01.08.2007 a plynie dvojmesacna vypovedna lehota....mozem si ten 1/2 den uplatnit uz zajtra? Pocita sa to ako tyzden? Informovala som sefa o mojom umysle hladania zamestnania a vyhrazal sa mi, takze potrebujem mat istotu.
Chobot
02.08.07,09:37
Aby neprislo k nedorozumeniu, este mam otazku:

-ked som dostala vypoved 31.07.2007 k 01.08.2007 a plynie dvojmesacna vypovedna lehota....mozem si ten 1/2 den uplatnit uz zajtra? Pocita sa to ako tyzden? Informovala som sefa o mojom umysle hladania zamestnania a vyhrazal sa mi, takze potrebujem mat istotu.

V ZP je to takto napísané:

"i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednejdoby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy ...."

Ak píšu v týždni, to znamená, že ak ti beží výp. doba tento týždeň, tak v tomto týždni už máš nárok na ten poldeň. Nie je tam podmienka, že to musí byť celý týždeň.
finessa
02.08.07,09:41
-ospravedlnujem sa za svoju vystresovanost a opat dakujem :)
finessa
03.08.07,08:18
-môj zamestnávateľ mi uznal 9dní dovolenky, ktorá sa začína 6.8.2007 (celozávodná dovolenka), no mne chýba jeden deň na čerpanie dvoch týždňov, ktoré sú dané. Keďže viem, že v kancelárii sa bude nachádzať zamestnanec ''tiež vo výpovednej lehote'', spýtala som sa šéfa, v ktorý deň mám nastúpiť, aby mi neviedol absenciu. Odpovede som sa nedočkala, vraj keď ho napadne, dozviem sa.
Tak teraz neviem.... Má na to nárok (?), keďže si v takejto neistote neviem naplánovať dovolenku. Ď.
Chobot
03.08.07,08:52
-môj zamestnávateľ mi uznal 9dní dovolenky, ktorá sa začína 6.8.2007 (celozávodná dovolenka), no mne chýba jeden deň na čerpanie dvoch týždňov, ktoré sú dané. Keďže viem, že v kancelárii sa bude nachádzať zamestnanec ''tiež vo výpovednej lehote'', spýtala som sa šéfa, v ktorý deň mám nastúpiť, aby mi neviedol absenciu. Odpovede som sa nedočkala, vraj keď ho napadne, dozviem sa.
Tak teraz neviem.... Má na to nárok (?), keďže si v takejto neistote neviem naplánovať dovolenku. Ď.

Vypíš si dovolenkový lístok, kde napíšeš, že žiadaš o dovolenku od 6.8. do 16.8., t.j. 9 dní a daj mu to podpísať. Ak to podpíše, vieš, ktoré dni máš dovolenku. AK to nepodpíše, tak ti nezostáva nič iné, len čakať, kedy sa mu uráči oznámiť ti trvanie dovolenky. :mee: Je to smutné, že aj takéto vzťahy vládnu na pracoviskách.
finessa
03.08.07,10:26
-keďže mi šéf nepodpísal dovolenkový lístok, musím čakať na jeho oznámenie...
Ď.
Takže stres nielen v páci, ešte aj cez dovolenku.
finessa
03.08.07,16:52
-fúúha, nestraš ma Endrju;)
Ale nie, nemyslím si že by si šéf dovolil až také niečo, ako odtajnenie dovolenky. Keďže mi dal výpoveď, pravdepodobne by mi ju mal preplatiť a to by sa mu iste nepáčilo... Neviem či by mi to k niečomu pomohlo, no svojim správaním ma dohnal k tomu, že som si povolenie čerpať dovolenku celkom omylom nahrala do telefónu.
Škoda len, že som sa nepomýlila včera, keď používal iný slovník aj s obsahom.
*******************************

-keďže mi plynie dovolenka vo výpovednej lehote, a ja by som počas nej išla na celodenné lekárske ošetrenie, predpokladám, že tým sa mi dovolenka o dni ošetrenia predlžuje (?)
-ak áno, je pravdou, že mi musí dovolenku pred skončením pracovného pomeru poskytnúť, alebo preplatiť (?)

Nechápte ma zle, no snažím sa šéfovi čo najviac vyhnúť.
Chobot
06.08.07,08:00
-fúúha, nestraš ma Endrju;)
Ale nie, nemyslím si že by si šéf dovolil až také niečo, ako odtajnenie dovolenky. Keďže mi dal výpoveď, pravdepodobne by mi ju mal preplatiť a to by sa mu iste nepáčilo... Neviem či by mi to k niečomu pomohlo, no svojim správaním ma dohnal k tomu, že som si povolenie čerpať dovolenku celkom omylom nahrala do telefónu.
Škoda len, že som sa nepomýlila včera, keď používal iný slovník aj s obsahom.
*******************************

-keďže mi plynie dovolenka vo výpovednej lehote, a ja by som počas nej išla na celodenné lekárske ošetrenie, predpokladám, že tým sa mi dovolenka o dni ošetrenia predlžuje (?)

Ak si počas dovolenky PN alebo máš celodennú návštevu u lekára alebo máš inú dôležitú osobnú prekážku v práci podľa ZP, tak sa dovolenka na tie dni prerušuje. (Napr. napíšeš si dovolenku 5 dní, ale v stredu pôjdeš na celodenné vyšetrenie a dostaneš potvrdenie, tak fakticky si vyčerpáš len 4 dni dovolenky.)


--ak áno, je pravdou, že mi musí dovolenku pred skončením pracovného pomeru poskytnúť, alebo preplatiť (?)


Áno, akurát nei pred skončením, ale pri skončení PP. Robí sa to tak, že nevyčerpaná dovolenka sa vyplatí v poslednej výplate.
finessa
06.08.07,14:00
Ďakujem za odpovede, moje otázky sú v tejto téme vyčerpané :)
gasdiv
03.10.07,08:00
Ahoj poraďaci, aký je Váš názor na § 141 odst.2, písm a) zákonníka práce. Zamestnancovi patrí 56 hodín /7 dní/ ročne celkom, alebo 56 hodín na zamestnanca a 56 hodín ako doprovod na vyšetrenie člena rodiny, čiže spolu 112 hodín ročne. gasdiv
Jana Motyčková
03.10.07,08:08
7 dní na zamestnanca + 7 dní na sprevádzanie.
gasdiv
03.10.07,09:11
Chcem Vás upozorniť na prílohu, ktorú som dala k môjmu dotazu, je to odpoveď ministerstva na môj dotaz. Vyjadrite sa k tomu - ministerstvo uznáva len 56 hodín.
Jana Motyčková
03.10.07,09:58
Chcem Vás upozorniť na prílohu, ktorú som dala k môjmu dotazu, je to odpoveď ministerstva na môj dotaz. Vyjadrite sa k tomu - ministerstvo uznáva len 56 hodín.ˇ
Odpoveď som videla, v nej tiež vidím že ministerstvo tiež uznáva 7 +7 dní.
Chobot
03.10.07,10:08
Chcem Vás upozorniť na prílohu, ktorú som dala k môjmu dotazu, je to odpoveď ministerstva na môj dotaz. Vyjadrite sa k tomu - ministerstvo uznáva len 56 hodín.

V tom liste, čo si pripojila, sa vôbec nepíše o 56 hodinách.
jana32
04.10.07,05:18
Nášmu zamestnancovi sa narodilo druhé dieťa, to prvé nechodí ešte do škôlky a počas manželkinho pobytu v pôrodnici nemá kto s dieťaťom byť. Dal by sa na neho aplikovať § 141 odst.3 ZP a poskytnúť mu na ten čas platené voľno ? Nemá totiž už žiadnu dovolenku. Ďakujem
Jana Motyčková
04.10.07,06:27
Nášmu zamestnancovi sa narodilo druhé dieťa, to prvé nechodí ešte do škôlky a počas manželkinho pobytu v pôrodnici nemá kto s dieťaťom byť. Dal by sa na neho aplikovať § 141 odst.3 ZP a poskytnúť mu na ten čas platené voľno ? Nemá totiž už žiadnu dovolenku. Ďakujem
Počas manželkinho pobytu v nemocnici má nárok na ošetrovné, viď ZSP_§39_ods.1_pism.b) bod 3.
jana32
04.10.07,08:02
Janka ďakujem.
Assea
09.10.07,08:33
Existuje tlačivo, ktoré mám zamestnancovi dať, aby mu ho lekár pri návšteve potvrdil???
Neviem presne ako je to teraz, ale v minulosti som sa stretla s tým, že lekárka povedala: "že čo mi ona čo má dávať nejaké tlačivo"...
Chobot
09.10.07,08:51
Existuje tlačivo, ktoré mám zamestnancovi dať, aby mu ho lekár pri návšteve potvrdil???
Neviem presne ako je to teraz, ale v minulosti som sa stretla s tým, že lekárka povedala: "že čo mi ona čo má dávať nejaké tlačivo"...

Samozrejme, volá sa to priepustka, má to taký malý formát, tuším A7 a dá sa to dostať v predajni tlačív.

A lekárka sa nemá čo pozastavovať nad potvrdením o návšteve lekára, pre ňu je to len jedno razítko a podpis.
Assea
09.10.07,08:57
No to presne mám - ale je to akoby len priepustka z pracoviska, nie je tam žiadne miesto na potvrdenie od lekára (dokonca tam píšu že prii odchode odovzdajte vrátnikovi :))

Mám mu dať to? a nech mu to lekár potvrdí na zadnú stranu...?
Chobot
09.10.07,09:20
No to presne mám - ale je to akoby len priepustka z pracoviska, nie je tam žiadne miesto na potvrdenie od lekára (dokonca tam píšu že prii odchode odovzdajte vrátnikovi :))

Mám mu dať to? a nech mu to lekár potvrdí na zadnú stranu...?

Áno, na zadnej strane (prázdnej) sa to potvrdzuje. Kedysi tam bolo predtlačené aj pre lekára, ale kvôli univerzálnosti priepustiek sa to odtiaľ odstránilo.