nicolek
02.08.07,09:48
Prosim vas surne o radu.Mame v najme priestory na vyrobu. Momentalne sme urobili na nich upravy. vyburali priecku aby nam vosiel stroj. V zmluve o najme sa hovori ze mozeme robit opravy a upravy. Pricom ak robime stavebne upravy , nesmieme pozadovat od prenajimatela plnenia a naroky zodpovedajucem pripadnemu zhodnoteniu predmetu najmu. To znamena ze tie stavebne upravy mam brat ako TZ DHM? A teda zacat odpisovat? Problem je aj v tom, ze neviem ako urcit uctovne odpisy (ako dlho odpisovat)pretoze doba trvania najmu je jeden rok. A kazdy rok sa obnovuje ale len na jeden rok. Prosim poradte dakujem
KEJKA
02.08.07,15:06
1. pri odpisovaní musíte mať súhlas vlastníka/prenajímateľa.
2. účtovné odpisy - počas doby nájmu, to vyzerá tak, že asi to pojde do nákladov (vo Vašom prípade)
3. daňové odpisy - tak ako budova, teda 20 rokov. Ale uplatniť sa dajú v prípade splnenia bodu 1.
Johanka
02.08.07,15:12
Vybúranie priečky sa mi skôr javí ako technické znehodnotenie ako zhodnotenie ....
nicolek
03.08.07,05:29
ahoj , ďakujem za odpoveď, chcela by som sa spýtať tak ak bude s tym prenajimatel suhlasit, mam uctovne urcit na jeden rok?
Ak nie tak to mam uctovat na 511? robi to cca.246000,-
ďakujem Zuzana
adato
03.08.07,12:11
Zamyslela som sa nad tým, či je vybúranie priečky vôbec technické zhodnotenie. Keď sa na to pozerám z vecnej stránky tak sa mi to skôr javí ako čiastočná likvidácia, lebo ste niečo odstránili a nič nové a lepšie nepostavili. Bolo by potrebné zobrať do úvahy, čo máte v nájomnej zmluve uvedené aj ohľadom uvedenia priestorov do pôvodného stavu a potom pouvažovať, či by nebolo lepšie prepracovať zmluvu na dlhšie obdobie.
Vedela by som si predstaviť vybúranie priečky aj ako náklady súvisiace s obstaraním (montážou stroja).
betka
05.08.07,11:31
Búranie priečok je určite TZ-stavebná úprava.
TZ na prenajatom majetku vykonávam so súhlasom prenajímateľa. pripravte si nejaký dodatok k zmluve, čo všetko ste urobili na nehnuteľnosti, a že prenajímateľ s tým súhlasí, vypíšte si všetko, čo ste na nehnuteľnosti vykonali, aby v budúcnosti nedošlo k sporu.

Ak ako nájomca uhrádate TZ, odpisujete ho samostatne ako iný majetok.Tento iný majetok zaradíte do tej OS, ako je nehnuteľnosť, teda na účte, na kt. by sa majetok účtoval, ak by ste boli jeho vlastníkom, teda 4:0S, 20 rokov.

Ak by prenajímateľ nesúhlasil s vykonaným TZ, a urobili ste ho, vtedy by išlo o Vaše nedańové výdavky, preto potrebujete súhlas.
Po ukončení nájmu si to vysporiadate tak, že: - píšete, že prenajímateľ Vám nezaplatí nič po ukončení NZ, vtedy bude Vaša ZC TZ, nedaňovým výdavkom. (preto pozor...)

Posudzujete pri priečkach:
1. Je to oprava? Nie je. Neodstraňujete čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie, aby ste majetok uviedli do prev.schop. stavu. Jednoducho ste priečku vybúrali, nie opravili....
2. Je to udržiavanie? Nie je. Vyúranm priečky neodstraňujete ani drobné závady, ani opotrebenie....
3. Ide o stavebnú úpravu. Jednoducho ste prispôsobili nehnuteľnosť, aby Vám prešiel stroj na miesto, kde ho potrebujete.
Eva99
03.09.07,09:03
Ak mám nájomnú zmluvu na 10 rokov, zhodnotenie základného prostriedku budem odpisovať:
účt. odpisy - 10 rokov
daň. odpisy - 20 rokov?
Eva99
03.09.07,09:31
Ak mám nájomnú zmluvu na 10 rokov, zhodnotenie základného prostriedku budem odpisovať:
účt. odpisy - 10 rokov
daň. odpisy - 20 rokov?

Môžete mi to prosím niekto potvrdiť, prípadne vyvrátiť??? :o
simka999
21.09.07,08:01
Dobrý deň zahrňuje sa projekt statika do TZ?
betka
21.09.07,12:02
To Simka999:
(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.