vanilka
02.08.07,11:41
je montážny list danovy doklad?
seda
02.08.07,10:40
Taký, aký ja poznám montážny list, daňovým dokladom určite nie je. Ja na základe montážneho listu vystavujem, faktúru /danový doklad/ za služby. Ale možno existuje nejaký montážny list, ktorý má všetky náležitosti čo má mať daňový doklad.
TinkiDinki
02.08.07,10:55
U nás je montážny list skôr dokladom k záruke.
Na ňom je vidno kto montáž vykonal a kedy (záruka platí od dňa dokončenia montáže)
Ak je reklamácia ide si to opravovať ten kto to podľa mon.listu montoval.

A tiež je tam uvedené, že zákazník si hotový výrobok sám prevzal skontroloval a nič nieje poškriabané rozbité, puknuté a podobne. Prípadne ak je uvedie sa čo konkrétne. Toto je dôležitá veta. Stávalo sa nám, že sa niekto ozval po mesiaci s takými vecami, ktoré si spôsobil sám a mi sme nevedeli dokázať opak.

Nikto sa nevráti s autom do obchodu po mesiaci, že si ho kúpil poškriabané.
Aljok
02.08.07,11:00
je montážny list danovy doklad?
Ak si platiteľom DPH pozri sem : http://www.porada.sk/t45359-faktury-vzor-faktury-vysvetlenie.html
rastom
02.08.07,11:52
Podla mna nie je... ak teda nemáš nejaký špeciálny.
klasický určite nie je.
Jana Acsová
02.08.07,13:51
Pred časom som uvádzala príspevok tohto významu.

Faktúra je doklad, ktorý má predpísané náležitosti podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. Nie je rozhodujúce, ako sa volá, ale čo obsahuje, čo sa ním dokladuje.

Napríklad za platnosti predchádzajúceho zákona o DPH sa doklady pre účely DPH podľa zákona nazývali "daňové doklady" a v obehu boli bežne faktúry. Dnes sú zas v obehu aj doklady s názvom daňové doklady a tiež nikto nič nenamieta, hoci ako pojem sa táto terminológia už vytratil. V praxi však zostal. A mohol lebo:

Faktúrou podľa platného zákona môže byť:
- faktúra (teda aj s pomenovaním),
- zmluva,
- doklad z ERP,
- dodací list,
- vyúčtovanie zákazky (dodávky),
- pokladničný doklad,
- splátkový kalendár,
- dohoda o splátkach ...

a teda aj montážny list...

...
niekedy dávno som pre názornosť uvádzala, že aj "liebesbrief", ak spĺňa všetky náležitosti podľa zákona - v tomto prípade Zákona o dani z pridanej hodnotyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif je "daňovým dokladom", dnes faktúrou.

Záver: nie je podstatný názov dokladu, ale jeho náležitosti. Ak ich napríklad montážny list obsahuje, je platným dokladom pre účely dane z pridanej hodnoty.
rastom
03.08.07,07:09
Ved to som písal Na klasickom mont. liste, nie sú všetky náležitosti.
Samozrejme, že ak si vytvoríš svoj montážny list, ktorý náležitosti splňa, tak potom je to ok.
Len treba doriešiť číslovanie montážnych listova číslovanie faktúr.
A pozor tiež na montážne listy, ktoré sú bez sumy. (Napríklad záručné opravy, alebo ak je montáž zdarma.)