White Dog
02.08.07,13:11
Ahojte,

Chcem sa opýať ako sa dá urobiť nasledujúca vec:

Mam počítač (resp. akykoľvek majetok) v osobnom užívaní mimo živnosti. Tento majetok používam aj v živnosti na podnikanie. V prípade počítača - tlačím prostredníctvom neho faktúry, účtujem, mam na ňom naištalovaný účtovnícky software, prijímam objednávky atď.
Je to v poridaku keď takýto majetok nebudem mať zaradený v účtovníctve a používať ho v živnosti na podnikanie?

Ďakujem
Leila2006
02.08.07,11:19
Nemusíš ho mať zaradený, akurát, že si potom nemôžeš dávať do výdavkov veci s ním spojené - opravy, údržba.
White Dog
02.08.07,11:30
A keď na takomto počítači, ktorý nemám v živnosti vediem účtovníctvo je to v pohode?
Anja111
02.08.07,11:30
Ahojte,

Chcem sa opýať ako sa dá urobiť nasledujúca vec:

Mam počítač (resp. akykoľvek majetok) v osobnom užívaní mimo živnosti. Tento majetok používam aj v živnosti na podnikanie. V prípade počítača - tlačím prostredníctvom neho faktúry, účtujem, mam na ňom naištalovaný účtovnícky software, prijímam objednávky atď.
Je to v poridaku keď takýto majetok nebudem mať zaradený v účtovníctve a používať ho v živnosti na podnikanie?

Ďakujem

Môžeš si ho zaradiť do obchodného majetku... Aj v nulovej hodnote.
White Dog
02.08.07,11:39
V prípade že ho nezaradím a budem ho používať aj v živnosti (účtovať na ňom) bude v poriadku voči daňovému úradu. Samozrejme že si výdavky s tým spojené nebudem mat v živnosti
Leila2006
02.08.07,11:40
A keď na takomto počítači, ktorý nemám v živnosti vediem účtovníctvo je to v pohode?

Je to v pohode. Len si nedáš do nákladov softvér. Ale ako už bolo povedané, môžeš ho zaradiť v nulovej hodnote a všetky spojené výdavky môžeš uplatňovať.
JM1968
19.12.07,16:22
ahojte, trošku oneskorene k téme, takže ak si počítač, ktorý bol kúpený 2 roky pred začatím podnikania SZČO, zaradím s nulovou hodnotou, môžem si uplatňovať náklady na opravu a spotrebu, príp.modernizáciu, zakúpiť učt.softvér a uplatniť si aj DPH? znie to ideálne....díky
KEJKA
19.12.07,16:30
ak je ten PC len 2 roky starý, je škoda ho zaradiť v nulovej hodnote. Zaraď ho v pôvodnej, vypočítaj odpisy - rovnomerné, a odpisy za 3. a o rok aj za 4. rok si uplatni v prevádzkovej réžii ako výdavok na zabezpečenie príjmu.
Samozrejme musíš mať doklad o kúpe - na preukázanie nadobúdacej ceny.
ekopo
19.12.07,16:31
ahojte, trošku oneskorene k téme, takže ak si počítač, ktorý bol kúpený 2 roky pred začatím podnikania SZČO, zaradím s nulovou hodnotou, môžem si uplatňovať náklady na opravu a spotrebu, príp.modernizáciu, zakúpiť učt.softvér a uplatniť si aj DPH? znie to ideálne....díky
Nemáš doklad o nadobudnutí že ho chceš zaradiť s nulovou hodnotou? Ešte ho môžeš doodpisovať 2 roky. Pozor na technické zhodnotenie. To sa nedáva priamo do výdavkov, ale až vo forme odpisov. DPH si môžeš uplatniť.
Infarkt
19.12.07,16:40
Nemáš doklad o nadobudnutí že ho chceš zaradiť s nulovou hodnotou? Ešte ho môžeš doodpisovať 2 roky. Pozor na technické zhodnotenie. To sa nedáva priamo do výdavkov, ale až vo forme odpisov. DPH si môžeš uplatniť.

Chcem si niečo uzrejmiť... ;)

Keďže nemám doklad o nadobudnutí PC, zaradím ho do majetku v nulovej hodnote...Odpisovanie odpadá...to mi je jasné :rolleyes: Ale po zaradení do majetku potom môžem všetky náklady súvisiace s údržbou, opravou, prípadne kúpou SW dať do nákladov ? Môžem si aj uplatňovať DPH ? Som SZČO, učtujem v JU...som platca DPH.

Díky.
JM1968
19.12.07,16:50
díky za ozaj rýchle odpovede...veru doklad o zaplatení nemám...že nie sú odpisy nevadí, to ostatné poteší...pekný večer
Zoltán Kovács
19.12.07,16:53
Chcem si niečo uzrejmiť... ;)

Keďže nemám doklad o nadobudnutí PC, zaradím ho do majetku v nulovej hodnote...Odpisovanie odpadá...to mi je jasné :rolleyes: Ale po zaradení do majetku potom môžem všetky náklady súvisiace s údržbou, opravou, prípadne kúpou SW dať do nákladov ? Môžem si aj uplatňovať DPH ? Som SZČO, učtujem v JU...som platca DPH.

Díky.

Áno budeš môcť uplatniť si DPH z tých nákladov.