lenchie
02.08.07,17:14
Ahojte..prosim o radu.
Montaznik nezvolil spravny postup pri montazi. Konecnemu zakaznikovi sa museli vratit peniaze, montaznikovi fakturujeme pokutu za nespravne zvoleny postup pri montazi. Takuto pokutu nema zazmluvnenu, cize sa nejedna o zmluvnu pokutu. Neviem, ci sa to fakturuje s DPH alebo bez.. :eek:
Viete mi s tym niekto pomoct?
Johanka
02.08.07,15:20
Pokuta nie je predmetom dane v zmysle § 2 Zákona o DPH. Z pohľadu DPH je jedno či je zmluvná alebo nezmluvná. Iný je pohľad Zákona o dani z príjmov ;) .
DELCO
02.08.07,15:21
Stačí sa rozhodnuť čo mu faktúrujete.

Ak mu faktúrujete náklady na opravu, napr. faktúra od iného montážnika, dodatočné náklady na materiál, tak by som to považoval za dodanie služby resp. tovaru a uplatnil DPH.

V prípade vyčíslovania škody napríklad ušlý zisk, sankcia od odberateľa... sa nejedná o plnenie (dodávku) poskytnuté montážnikovi a teda takáto fakturácia nie je predmetom zákona o DPH. To zanmená, že by ste faktúrovali bez DPH.

Sankcie, pokuty, uroky.... nie sú predmetom zákona o DPH
lenchie
02.08.07,15:26
dakujem za rychle a hlavne dobre odpovede... utvrdili ste ma v mojom laickom nazore... :---
emgeton
21.08.07,07:24
Stačí sa rozhodnuť čo mu faktúrujete.

Ak mu faktúrujete náklady na opravu, napr. faktúra od iného montážnika, dodatočné náklady na materiál, tak by som to považoval za dodanie služby resp. tovaru a uplatnil DPH.

.........................


Určite by som to nepovažoval za dodanie služby, resp. tovaru.

Jednoznačne sa jedná o náhradu škody. A tá nie je predmetom dane.