finly
02.08.07,20:35
Mam s pocitacom problem,ktory sa uz velmi dlho snazim vyriesit,ale nedari sa.Dufam,ze mi niekto bude vediet pomoct,lebo je to asi zlozity problem.
Mam dvojjadrovy procesor intel 3.00 GHz a ramku 2*512,ale pc je taky brzdeny,ze nemozem tam vykonavat viac veci naraz,napr. mat spustene dva programy,napr.nero a winamp.Z dvd mi kopiruje do pc 30 minut.DVD napaluje 50 minut pri rychlost 4*.Nedaju sa pozerat dvd filmy,lebo to seka a pocut to aj v reprakoch.Takisto kopirovanie iba v ramci hardisku robi problemy,ale iba ked sa to tyka jedneho z tych dvoch,co mam:ked kopirujem v ramci hdd D,tak to nie je spomalene,ale ked v ramci C,alebo z D na C,alebo z C na D tak je.Ked pocuvam vo Winampe pesnicky a robim hocico ine napr. s nejakym programom,alebo obycajne kopirovanie,tak mi pesnicky sekaju.Prejavuje sa to na historii procesora.Lave jadro ide naplno a prave takmer vobec a vysledna hodnota je,ze procesor pracuje na 50%,ale ked si dam procesy,tak procesy systemovej necinnosti maju cislo 95.Ten pocitac nemam pripojeny k internetu a ani som nemal.
Vopred dakujem ochotnym ludom,ktory mi pomozu vyriesit tento problem.
LubosP
02.08.07,18:42
problemov moze byt viacero, od problemov z windowsom az po rozne hardveroe problemy
ako prve by som vyskusal preinstalovat windows - tie sa zvyknu po case spomalovat a zasekavat presne takymto sposobom

ak to nepomoze tak je mozne ze je chyba v ramke

ak hovoris ze seka len v jednej particii disku a to C - je mozne ze su tam vadne sektory a kedze je to systemova particia sposobuje problemy aj pri behu systemu
finly
02.08.07,19:06
Windows som naposledy preinstalovaval pred tromi tyzdnami.Za posledny rok som ho instaloval asi 7 krat a vzdy sa po case objavili tieto chyby.Spociatku nie su alebo su iba minimalne, no po case sa to uz neda vydrzat.Ten isty windows mam na tomto pc.Tento pc je ovela starsi,ale v ramci svojich moznosti ide bez problemov.
Po tejto poslednej preinstalacii sa to prejavuje na hdd C,ale vzdy predtym sa to prejavovalo na hdd D,ktory nebol systemovy a robilo to to iste.
Newww
03.08.07,02:50
A aku win mas?Skus defragmentaciu, vycistit registre napr. reg cleaner- om ..., upgrede ovladacov
jberko
03.08.07,10:16
Nebeží Ti tam náhodou nejaký antivír, ktorý Ti online skenuje disk C a registre, atd...
Chobot
03.08.07,10:31
Mam s pocitacom problem,ktory sa uz velmi dlho snazim vyriesit,ale nedari sa.Dufam,ze mi niekto bude vediet pomoct,lebo je to asi zlozity problem.
Mam dvojjadrovy procesor intel 3.00 GHz a ramku 2*512,ale pc je taky brzdeny,ze nemozem tam vykonavat viac veci naraz,napr. mat spustene dva programy,napr.nero a winamp.Z dvd mi kopiruje do pc 30 minut.DVD napaluje 50 minut pri rychlost 4*.Nedaju sa pozerat dvd filmy,lebo to seka a pocut to aj v reprakoch.Takisto kopirovanie iba v ramci hardisku robi problemy,ale iba ked sa to tyka jedneho z tych dvoch,co mam:ked kopirujem v ramci hdd D,tak to nie je spomalene,ale ked v ramci C,alebo z D na C,alebo z C na D tak je.Ked pocuvam vo Winampe pesnicky a robim hocico ine napr. s nejakym programom,alebo obycajne kopirovanie,tak mi pesnicky sekaju.Prejavuje sa to na historii procesora.Lave jadro ide naplno a prave takmer vobec a vysledna hodnota je,ze procesor pracuje na 50%,ale ked si dam procesy,tak procesy systemovej necinnosti maju cislo 95.Ten pocitac nemam pripojeny k internetu a ani som nemal.
Vopred dakujem ochotnym ludom,ktory mi pomozu vyriesit tento problem.

Popisuješ tu viacej chýb.

Keď napaľujem alebo renderujem video, tak tiež nemôžem robiť nič iné, všetky ostatné procesy sú potom spomalené . Na to treba mať asi silnešiu celú zostavu, nielen procesor. Samotný dvojjadrový procesor nie je všeliekom, pretože kopec programov nedokáže využívať súčasne obe jadrá a potom sa využíva len jedno jadro ako keby to bol klasický jednojadrový procesor.

Ak ti seká aj DVD film a kopíruje z DVD tak dlho, či napaľuje na DVD tak dlho, a máš DVD mechaniku prepojenú ce PATA kábel, tak viem, že tam existuje dvojité nastavenie prenosu. Jedno je pomalejšie a druhé rýchlejšie. Teraz ti neviem povedať presne ako sa to nastavuje, čítal som o tom párkrát na fórach, ale nepamätám si to. Skúsim to cez víkend nájsť.

Väčšiu rýchlosť na DVD mechanike dosiahneš, ak si kúpiš takú, ktorá s pripája cez SATA konektor.
Chobot
03.08.07,11:04
Našiel som to, je to na stránke www.pcrevue.sk (http://www.pcrevue.sk) v sekcii Poradňa - Hardvér. Aby si to nemusel hľadať, pripájam to sem:

problem s napalovackou
mam problem s dvd napalovackou na laptope-napali vsetko ok ale ak tam dam dvd ci cd tak to seka pri prehravani,co predtym nerobilo.ktosi mi tu poradil nastavit dma ale neviem de to je?ps laptopje novy!
Odpovedať (http://www.pcrevue.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=816&message_id=771474)
04.7.2007, Hardvér (http://www.pcrevue.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=816)
Steffy (martinstefany@centrum.sk)
RE: problem s napalovackou
nooo...
pre prenos udajov medzi jednotlivymi zariadeniami sa pouzivali dve "metody" PIO a (U)DMA v niekolkych rychlostiach.
v minulosti sa mi casto stavalo, ze sa mi to samovolne prehodilo z UDMA2 na PIO4, ktorý je ale sakra pomalsi a pouziva omnoho viac procesora. Riesenie:
otvorte správcu zariadení o odstrante primarny a sekundarny IDE kanal (keby ich tam bolo viac, tak vsetky). System bude vyzadovat restart, tak mu ho povolte, lebo on ich odoberie a potom pri starte ich zase naspat nainstaluje. Mali by zase vsetky zariadenia nabehnut v plnej rychlosti. Otázka znie, ako casto sa to zase vrati spat na to PIO.

pozn.: DMA - direct memory access je nejaky rychlejsi prenos dat, bez takeho zatazenia procesora ako PIO...
Odpovedať (http://www.pcrevue.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=816&message_id=771838)

Ja ti v tom konkrétne pomôcť neviem, ale aspoň vieš, ktorým smerom máš hľadať problém.
finly
03.08.07,13:59
Dnes sa mi to podarilo vyriesit.V spravcovi zariadeni som mal dma prepnute na pio,ale bolo to v policku,v ktorom sa to nedalo zmenit.Zmenil som to pomocou tohto navodu,ktory mi odporucili:

Horšia situácia však nastane vtedy, ak tam zostane hodnota „Pio Mode“ – a môžem potvrdiť, že mne osobne zostala.
Vtedy sa nezaobídeme bez zásahu do registrov. Pozor! Ideme zasahovať do nastavení systému a preto musíme byť
nanajvýš opatrní. Spustíme si program regedit, kde nájdeme položku HKEY_LOCAL_MACHINE – HARDWARE – DEVICEMAP – Scsi – Scsi Port 0, 1, … Počet položiek „Scsi Port“ záleží od konkrétnej HW konfigurácie. V pravom okienku sa pozrieme na položku „DMAEnabled“.
Ak pracuje zariadenie v DMA móde, môžeme tam nájsť aj hodnotu 1 alebo 3 – to záleží od typov a počtu zariadení pripojených
na túto zbernicu. V prípade, že tam nájdeme hodnotu 0, pracuje príslušné zariadenie v PIO móde a mali by sme ju zmeniť na 1.
Klikneme na ňu pravým tlačidlom a výberom „Zmeniť“ ju opravíme.
Teraz ešte musíme odstrániť informácie o chybách, pretože by sme nedosiahli požadovaný výsledok. Prejdeme na položku
HKEY_LOCAL_MACHINE – SYSTEM – CurrentControlSet – Class – {4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} – 0001, 0002, …
Počet znovu záleží od konkrétnej HW konfigurácie. V pravom okienku nás zaujímajú položky „MasterIdDataCheckSum“,
„SlaveIdDataCheckSum“, „MasterDeviceDetectionTimeout“ a „SlaveDeviceDetectionTimeout“. Pomocou pravého tlačidla
ich jednoducho vymažeme. Prvé dve obsahujú kontrolné súčty a ak ich Windows po reštarte nenájde, vytvorí ich znovu.
Druhé dve označujú, či na danom kanáli je pripojené zariadenie a po reštarte ich Windows znovu zdetekuje.
Samozrejme, týmto sme ešte nezaistili, aby Windows pri opakovaných chybách znovu neprepol príslušné zariadenie do PIO módu.
Preto je výhodné, aby Windows automaticky nastavoval kontrolný súčet na pôvodnú hodnotu pri každom úspešnom zápise alebo čítaní.
Za týmto účelom pre každý potrebný IDE radič 0001, 0002, … vytvoríme výberom z kontextového menu „Nové – Hodnota DWORD“ novú
položku „ResetErrorCountersOnSuccess“, ktorú nastavíme na hodnotu 1.
Po reštarte systému by všetko malo pracovať v poriadku. Ak napriek tomu zariadenia nepracujú korektne, budú sa musieť reinštalovať ich ovládače alebo aj operačný systém.


To Chobot:Podla mna mam aj ostatny hardver dost silny,nielen procesor:Ramku mam 2*512.Dva Harddisky 160GB a graficka 7600GT.A urcite mam aj SATA spojenie.
Ako som uz spomenul,problem bol tym smerom,ako si napisal v druhom prispevku,ale bolo to zlozitejsie.
duves
03.08.07,18:16
Nove MB (moja skusenost) implicitne nastavuju pre HDD a DVD napalovacky vzdy iba PIO mod pri zadani volby AUTO. Treba v setupe pre BIOS spravne nastavit parametre. A za dalsie: ak nepouzivas SATA disky, treba vypnut SATA kontroler v setupe BIOS-u tiez. Inak ma Windows chaos a nevie pridelit DMA mod pre EIDE hardisk. Obe tieto problemy sposobuju na sebalepsej zostave, aj na takej co uvadzas, ze sa sprava ako stara 486-ka. Tolko moje skusenosti.
unidat
04.08.07,06:38
Máš ho nastavený ako ACPI Multiprocesor PC?
Inak výrazné spomalenie výkonu spôsobujú hlavne spyware.
Skus tesnut napr.SW Doctor.
Ľubomír
05.08.07,09:09
poraďte, vypína sa mi počítač. Krátko po zapnutí sa mi počítač vypne a znovu zapne, ako by som ho reštartoval. Nemože byť na pričine kamerka, ktorú mám nainštalvanu a nemusí byť kompaktibilná atď?Alebo mám niečo s obrazovkou, lebo mi bliká kontrolka zapnutého monitora?Potom už funnguje ako by nič.
sybila3
16.03.10,10:54
ja mám tiež dosť spomalený notebook asus-Windows Vista, poradíte čo s tým, ale lopatisticky. ďakujem
Vlado40
16.03.10,11:08
poraďte, vypína sa mi počítač. Krátko po zapnutí sa mi počítač vypne a znovu zapne, ako by som ho reštartoval. Nemože byť na pričine kamerka, ktorú mám nainštalvanu a nemusí byť kompaktibilná atď?Alebo mám niečo s obrazovkou, lebo mi bliká kontrolka zapnutého monitora?Potom už funnguje ako by nič.

Príčinou reštartu môže byť aj zdroj.
mecky
16.03.10,12:15
robi to len 1x ked ho spustis?
salvosko
16.03.10,12:57
Moze to byt zdroj, zachvilu vypadne uplne.
Alebo to moze byt aj niektory komponent ktory sa prehrieva.
Alebo aj nieco ine.
sfinks
02.04.10,02:11
ja mám tiež dosť spomalený notebook asus-Windows Vista, poradíte čo s tým, ale lopatisticky. ďakujem

preinstalovat
sfinks
02.04.10,02:12
poraďte, vypína sa mi počítač. Krátko po zapnutí sa mi počítač vypne a znovu zapne, ako by som ho reštartoval. Nemože byť na pričine kamerka, ktorú mám nainštalvanu a nemusí byť kompaktibilná atď?Alebo mám niečo s obrazovkou, lebo mi bliká kontrolka zapnutého monitora?Potom už funnguje ako by nič.

mas ho zapraseny ... pravdepodobne grafika alebo procak teda ventilator je tak zapraseny ze sa ti prehreje a vypne sa ako by sa mal poskodit .. povysavaj a bude oki :)
Maruška54
02.04.10,12:11
mas ho zapraseny ... pravdepodobne grafika alebo procak teda ventilator je tak zapraseny ze sa ti prehreje a vypne sa ako by sa mal poskodit .. povysavaj a bude oki :)


ako povysávaj?
Vlado40
02.04.10,12:21
Lepšie je vyfúkať PC kompresorom kto má možnosť.Napr. zo zdroja je problém povysávať prach.
salvosko
02.04.10,15:46
Lepšie je vyfúkať PC kompresorom kto má možnosť.Napr. zo zdroja je problém povysávať prach.

Uz ma na benzinke poznajú ;)
MikiHalasko
12.04.10,12:52
ja mám tiež dosť spomalený notebook asus-Windows Vista, poradíte čo s tým, ale lopatisticky. ďakujem

mozno dake parametre by sa zisli, a co vsetko mas v pc nainstalovane.
mimochodom sama vista je pomala, ale daco sa stym da urobit.
sfinks
12.04.10,14:29
Nuz mal som rok vistu a nezdala sami pomala .... isla svizne ... cca 400 MB ramky po nastartovani PC mala .a to uz antivirus bezal ... takze ako si ju nastavis co vsetk ozakazaes pri bootovani tak rychlo ti pojde : )vsak nepotrebujes xy veci aby sa ti spustali ked ich nepotrebujes ..spustis si le nt oco potrebujes a vtedy ked potrebujes.... A sybila3 spomaleny bude najpravdepodobnejsie ze tam mas uz velmi vela programovav po starte systemu aby sa ti spustili ... a neivme kolk odalsich xy aplikacii ti mzoe bezat na pozadi .. pripadne aj vir mozes mat ktory ti enico posiela na siet ... a to ta spomaluje ked stale neico musis spracovavat komp
MikiHalasko
13.04.10,08:32
Nuz mal som rok vistu a nezdala sami pomala .... isla svizne ... cca 400 MB ramky po nastartovani PC mala .a to uz antivirus bezal ... takze ako si ju nastavis co vsetk ozakazaes pri bootovani tak rychlo ti pojde : )vsak nepotrebujes xy veci aby sa ti spustali ked ich nepotrebujes ..spustis si le nt oco potrebujes a vtedy ked potrebujes.... A sybila3 spomaleny bude najpravdepodobnejsie ze tam mas uz velmi vela programovav po starte systemu aby sa ti spustili ... a neivme kolk odalsich xy aplikacii ti mzoe bezat na pozadi .. pripadne aj vir mozes mat ktory ti enico posiela na siet ... a to ta spomaluje ked stale neico musis spracovavat komp
no mne vista pri 1G RAM isla dost pomali. :confused: Teraz mam xp.
na toto som myslel, len ja to tak neviem vyjadrit :(, ale dovolim si doplnit taku finticku:)
system/spresnenie/ okienko vykon- nastavenie/nastavit s cielom dosiahnutia naj. vykonu.
+ vycistiti disk
Vlado40
13.04.10,08:36
no mne vista pri 1G RAM isla dost pomali. :confused: Teraz mam xp.


Bolo viackrát spomenuté , že Vista má väčšie nároky na hardwar.
Maruška54
13.04.10,08:38
Uz ma na benzinke poznajú ;)
to mám ísť vážne na benzínku?
arizona
13.04.10,09:09
Maruška54
13.04.10,09:22
http://www.zive.cz/Clanky/Video-jak-na-prach-v-pocitaci/sc-3-a-141875/default.aspx ;)
dobrý nápad lenže ja mám ntb, so šrubovákom by som vedela narábať aj rozobrať hocičo nemám problém len so zložením naspäť by to bolo horšie
Vlado40
13.04.10,09:33
Pozrel som si video , ale ako Salvosko radí radšej benzínka ,keď nie je možnosť kompresorom doma.
Vlado40
13.04.10,09:36
dobrý nápad lenže ja mám ntb, so šrubovákom by som vedela narábať aj rozobrať hocičo nemám problém len so zložením naspäť by to bolo horšie

Ak nemáš problém , tak otvor dole kryt , vyber chladič na procesore , očisti ho , utri starú a daj novú pastu na procesor.Nezabudni vyčistiť otvory cez ktorý vyfukuje ventilátor .
Maruška54
13.04.10,09:40
hm vyskúšam teda
arizona
13.04.10,09:41
dobrý nápad lenže ja mám ntb, so šrubovákom by som vedela narábať aj rozobrať hocičo nemám problém len so zložením naspäť by to bolo horšie
Aj pri NB stačí občas dať dolu kryt a občas trochu vyčistiť. Trochu zručný sb by to mal zvládnuť. A raz za čas dať príp. do servisu na kompletné vyčistenie.
Ten prach veru dokáže narobiť riadnu šarapatu! Mala som pred časom veľký :Dproblém s NB. Prehrieval, šiel pomaly, neskôr už po hodine aj vypínal a musel sa chladiť. Vyskúšala som všetko možné , najskôr som mala podozrenie na vírusy ( antiviráky, antispamy, odinštalovanie programova a všeličo iné).
Až potom ma napadlo, že asi je na vine prach. Dala som do servisu kompletne vyčistiť a odvtedy NB beží ako nový-a to ten môj teda dostáva riadne zabrať;):---
Maruška54
13.04.10,10:06
šikovný sb nie je...teda ani šikovný ani žiadny
sfinks
13.04.10,10:11
šikovný sb nie je...teda ani šikovný ani žiadny

ZOber vysavac .. aj tam plny vykona v okoli ventilatoru snaz sa povtysavat .. vacinou prach vtedy pusti ..a cosi povysavas :) alebo ptoom ako arizona radi odsrovbukjj zozadua pprefukni ..nie aby si fukala do vnutra notasu vzduch ..ale vzdy z neho von fukaj ...
MikiHalasko
13.04.10,14:07
Bolo viackrát spomenuté , že Vista má väčšie nároky na hardwar.

ved to je len dobre, mozno niekomu nestaci raz, ani dva krat si to precitat, aby si daky ten komponent vymenil, ci dal iny os.

myslim ze sem sa pisu skusenosti, a nikde nie je napisane ze musim citat x stran, a az potom pridat nazor.
MikiHalasko
14.04.10,08:00
Riesenie:
otvorte správcu zariadení o odstrante primarny a sekundarny IDE kanal (keby ich tam bolo viac, tak vsetky). System bude vyzadovat restart, tak mu ho povolte, lebo on ich odoberie a potom pri starte ich zase naspat nainstaluje. Mali by zase vsetky zariadenia nabehnut v plnej rychlosti. Otázka znie, ako casto sa to zase vrati spat na to PIO.

tak toto funguje, no pockam, kedy to skoci naspat. to dlhe riesenie nizsie sa mi moc nechce . :)
Ancias66
14.04.10,09:03
Skus scandisk na Cko :) ked uz nic...
A ak ti preinstalovanie nepomaha, tak sformatovat najskor a potom instalovat OS .

Jo inak to bude najskor hardware, pretoze software ti nemoze spomalovat komp ak ziaden okrem OS nemas :D
MikiHalasko
14.04.10,10:46
Skus scandisk na Cko :) ked uz nic...
A ak ti preinstalovanie nepomaha, tak sformatovat najskor a potom instalovat OS .

Jo inak to bude najskor hardware, pretoze software ti nemoze spomalovat komp ak ziaden okrem OS nemas :D

mno u mna bol problem tiez s IDE kanalom, sakala cd romka filmy. no po odinstalovani IDE kanalu a restarte,je to uz ok.
jedine co mam dojem ze mi to este spomaluje je antivir avast. lebo tam mam nastavene veci, ktore som pre istotu nechal. napr. scanovat pri otvarani suboru, scanovat pri spusteni programu. atd.
MikiHalasko
28.06.10,07:30
mas ho zapraseny ... pravdepodobne grafika alebo procak teda ventilator je tak zapraseny ze sa ti prehreje a vypne sa ako by sa mal poskodit .. povysavaj a bude oki :)
no ja som fukol s kompresorom do vsetkych otvorov v notebooku, no co som videl tak som len pozeral kolko prachu s neho islo. Potvrzdujem pc sa tak nezahrieva a slape lepsie.
xM4tHeWx
03.07.10,14:23
sfinks ma pravdu určite je zaprašeny treba to s vatku vyčistit.