2dendy
02.08.07,22:24
Dobry den prajem,

poprosim Vas o radu. Som majitelka a konatelka spolocnosti a zaroven na MD (materska dovolenka). Od oktobra uz nebudem na MD a potrebujem doriesit otazku ohladom konatelskeho prispevku a odvodov.
Musim si vyplacat min. mzdu? Alebo staci raz rocne "odmeny".
Ako je to s odvodmi? Co a kolko by sa malo odvadzat. Mam z toho mierny chaos. :confused:

Velmi pekne dakujem za kazdu radu.

Daniela
Jana Motyčková
03.08.07,07:01
Funkcia konateľa by sa nemala vykonávat v pracovnom pomere a v takom prípade sa na konateľa nevzťahuje Zákon o minimálnej mzde, t.j. odmena konateľa môže byť v ľubovolnej výške, stačí raz ročne, ale môže byť aj bez odmeny. Z príjmu konateľa (nie v PP) sa platia iba odvody iba do zdravotnej poisťovne, do SP nie. Pre ZP sa konateľ považuje za zamestnanca, pri výpočte poistného do ZP má ale výnimku - nevzťahuje sa na neho minimálny základ.
Zoltán Kovács
06.08.07,11:55
Funkcia konateľa by sa nemala vykonávat v pracovnom pomere a v takom prípade sa na konateľa nevzťahuje Zákon o minimálnej mzde, t.j. odmena konateľa môže byť v ľubovolnej výške, stačí raz ročne, ale môže byť aj bez odmeny. Z príjmu konateľa (nie v PP) sa platia iba odvody iba do zdravotnej poisťovne, do SP nie. Pre ZP sa konateľ považuje za zamestnanca, pri výpočte poistného do ZP má ale výnimku - nevzťahuje sa na neho minimálny základ.

A ako je to s daňou? Mne logika káže, že aj daň sa musí zraziť, alebo to konateľ vysporiada sám v rámci daňového priznania?
Jozef Mihál
06.08.07,12:03
Odmena konateľa (nie podiely na zisku) sa považuje za príjem zo závislej činnosti a tak sa i zdaňuje.
Zoltán Kovács
06.08.07,12:05
Ďakujem za promptnú odpoveď. Tá odmena nie je podiel na zisku.
korduľa
22.08.07,12:00
chcela by som sa spytat, ked plati konatel,len do ZP - plati to ako zamestnanec, a firma plati tiez?? ako zamestnavatel?
dakujem
Anja111
22.08.07,12:06
chcela by som sa spytat, ked plati konatel,len do ZP - plati to ako zamestnanec, a firma plati tiez?? ako zamestnavatel?
dakujem

Áno. Konateľ 4 % a firma 10 %.
mysimis
22.08.07,12:16
chcela by som sa spytat, ked plati konatel,len do ZP - plati to ako zamestnanec, a firma plati tiez?? ako zamestnavatel?
dakujem


Firma musí tohto konateľa prihlásiť riadne do ZP, odovzdávať mesačne výkazy a aj platiť odvody aj ako zamestnávateľ.
korduľa
22.08.07,13:50
dakujem velmi pekne
korduľa
22.08.07,13:53
este by som sa chcela spytat, v kvartalnych prehladoch sa uvadza odvedena zrazkova dan z odmeny konatela /je menej ako 5000,-/normalne na prehladoch ako za zamestnanca?
dakujem
Jana Motyčková
22.08.07,17:35
áno .
Deni
04.12.07,13:47
Prosím Vás ešte o informácie ohľadom poistenia do SP. Keďže konateľ z odmeny neodvádza poistné do SP, to znamená, že sa mu ani nič nepočíta do dôchodku? Ako by to bolo treba urobiť čo najvýhodnejšie? Odmena konateľa je pre s.r.o. nákladom? Keďže sa táto odmena aj zdaňuje ako mzda, tak si konateľ môže uplatniť aj nezdaniteľné časti? aj daňový bonus?
Ďakujem
mysimis
04.12.07,13:53
Odmena konateľa je riadnym nákladom pre s.r.o. Z uvedenej odmeny si môže konateľ uplatniť aj nezdaniteľnú časť a aj daňový bonus.
Deni
04.12.07,15:26
A ako je s tou sociálnou poisťovňou?
Anja111
04.12.07,16:22
Prosím Vás ešte o informácie ohľadom poistenia do SP. Keďže konateľ z odmeny neodvádza poistné do SP, to znamená, že sa mu ani nič nepočíta do dôchodku? Ako by to bolo treba urobiť čo najvýhodnejšie? Odmena konateľa je pre s.r.o. nákladom? Keďže sa táto odmena aj zdaňuje ako mzda, tak si konateľ môže uplatniť aj nezdaniteľné časti? aj daňový bonus?
Ďakujem
Keďže do SP neplatí, nie je dôchodkovo poistený, tak sa mu táto doba do dôchodku nepočíta... Ak chce byť dôchodkovo poistený, tak sa musí buď riadne zamestnať, alebo sa prihlási do SP ako dobrovoľný platiteľ...
mysimis
04.12.07,16:41
Platenie dobrovoľného poistenia do SP za konateľa nie je výdavkom s.r.o.
Soňa17
11.12.07,09:12
Chcem sa spytat, konatel je zaroven aj zamestnancom na ciastocny uvazok, cize jeho mzda je mensia ako min. vymeriaci zaklad. Ako platit odvody do ZP? Z titulu konatela (VZ min. 7 600) alebo z titulu zamestnanca cca 5 000,- sk?
mysimis
11.12.07,10:10
Ak je zamestnancom s mesačnou mzdou 5000,- Sk tak vymedriavací základ je táto suma. Ale pozor funkciu konateľa môže robiť len na základe zmluvy o výkone funkcie.
Ilka
11.12.07,10:30
Viete mi prosím poradiť, ako je to s odvodmi zdravotného poistenia v prípade konateľov a členov dozornej rady, ktorí majú trvalý pobyt v ČR a sú zdravotne poistení v Čechách ako zamestnanci? Odmena sa im vypláca za konateľstvo a dozor na Slovensku. Kam treba odvádzať zdrav.poistenie?

Ilka
JanaS.
12.12.07,14:38
A keď konateľ vo firme dostane vyplatene len odmenu zo zisku ..ako sa rata Zdravotka z akej sumy by mal zaplatiť? to znamená že firma ak je len jeden konateľ a nemá žiadneho zamestnanca aj tak sa platí ta zdravotka? z čoho?
Anja111
12.12.07,14:50
A keď konateľ vo firme dostane vyplatene len odmenu zo zisku ..ako sa rata Zdravotka z akej sumy by mal zaplatiť? to znamená že firma ak je len jeden konateľ a nemá žiadneho zamestnanca aj tak sa platí ta zdravotka? z čoho?
Trochu nezrozumiteľne formulovaná otázka...
Ak myslíš konateľom spoločníka s.r.o., a odmenou zo zisku myslíš podiely na zisku, tak z podielov na zisku sa odvody neplatia... Ak však konateľ poberá odmenu, na základe mandátnej zmluvy, (zmluvy o výkone funkcie), tak sa platia odvody do ZP z vyplatenej odmeny, (4% konateľ a 10% s.r.o.)...
Jozef Mihál
12.12.07,15:15
Ilka:zp sa neplatí.
JanaS.
12.12.07,16:53
Aha tak už chápem ja som si myslela že aj z podielu na zisku. Tak ak napríklad za rok nebudem mať žiadnu odmenu na základe zmluvy tak žiadnu zdravotku riešiť nemusím?
bsbs
12.12.07,17:47
Dobry den,
ak nastane takyto pripad:
Konatel a jediny spolocnik s.r.o. je pocas celeho roka dochodca, nema so s.r.o. podpisanu ziadnu zmluvu na vykon funkcie, ani nepobera ziadnu odmenu, musi platit odvody do ZP z min. vymer. zakladu?
Ak ma tento dochodca a konatel podpisanu zmluvu na vykon funkcie a na konci roka mu za vykon bude vyplatena odmena, musi sa z nej odviest do ZP?
slnieckox
19.12.07,17:37
Dobry den,
Citala som si predolse prispevky tykajuce sa konatela a odmeny. V prvom rade by som Vam chcela podakovat za velmi dobre rady a pomoc. Bolo tam mnoho otazok, ktore som mala pripravene, ale uy su zodpovedane, takze mi zostala uz len jedna.
Ale ak mi dovolite chcela by som si to aj zosumarizovat a potvrdit, ci som to spravne pochopila.
Konatel ma odmenu 1000 SK a je vyplacana mesacne. Dostava ju na yaklade vykonu funkcie. Cize plati sa ZP. dan mu nevychadza pretoze si uplatnuje nezd. minimum.
Postupujeme spravne?

Teraz moj problem. Konatel mesacne cely rok dostaval 100 SK odmenu. Teraz v dec bude mat firma prijem 200 tis a on by to chcel 2 konatelom vyplatit ako odmenu po 100. Je potrebne z tejto sumy zaplatit dan aj ZP, alebo len dan?
Konatel chce platit , co najnizsiu dan, je mozne aby si uplatnil nezdanitelne minimum, ktore je 95 616 Sk zo sumy 100 tis, alebo musi platit dan zo 100 tis. Myslim tym, ze zamestnavatel odvedie do ZP tych 14 percent a dan len zo 4 tisic nieco?

Je v buducom roku mozna takato vec? Konatel nebude mesacne dostavat odmenu , ale na konci roka dostane 100 tis odmenu za cely rok. Aka je povinnost firmy, odviest ZP a dan za zamestnanca? Moze si uplatnit 95 616 Sk kedze je to odmena za cely rok (12 mesiacov) len ju nedostaval mesacne?

Je mozne urobit nieco take,ze do firmy pride v dec 200 tis a zaroven to bude vedene ako naklady buduceho obdobia, cize to firme nebude tvorit zisk a budu tieto peniaze pouzite na odmeny konatela v roku 2008?
Dufam, ze to nie je velmi komplikovane a vopred dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
19.12.07,23:07
Otázka je komplikovaná, preto napíšem, ako je to možné urobiť bez ohľadu na to, čo píšete Vy.

1. Konateľ môže ale nemusí dostávať odmenu za výkon funkcie.

2. Ak konateľ dostáva odmenu, odmena môže byť v ľubovoľnej dohodnutej výške.

V takomto prípade sa odmena považuje za príjem zo závislej činnosti - odvádza sa daň, konateľ si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (ak nie je dôchodca).

Z odmeny sa neplatí sociálne poistenie, platí sa však zdravotné poistenie.

Na účely zákona o zdr. poistení sa v takomto prípade konateľ považuje za zamestnanca a z odmeny sa odvádajú preddavky na zdravotné poistenie 4% konateľ, 10% s.r.o. ako zamestnávateľ. Minimálny VZ nie je stanovený, max. VZ v roku 2007 je 51822 Sk. Pozor, ak je konateľovi vyplatená odmena vyššia ako 51822 Sk, bude musieť podať ročné zúčtovanie a čaká jeho i s.r.o. doplatenie nedoplatku. Maximálny VZ v ročnom zúčtovaní (rok 2007) je 621864 Sk.

3. Konateľ môže dostať podiel na zisku (zisk zdaňuje s.r.o.). Ten pre neho nie je predmetom dane - tj. neplatí daň - a neplatí ani žiadne odvody.

Samozrejme ak by konateľ mal len príjem vo forme podielov na zisku, musel by si platiť sám zdravotné poistenie ako samoplatiteľ a nevyužil by nezdaniteľnú čiastku.
liba2
20.12.07,01:33
Dobry den,
ak nastane takyto pripad:
1)
Konatel a jediny spolocnik s.r.o. je pocas celeho roka dochodca, nema so s.r.o. podpisanu ziadnu zmluvu na vykon funkcie, ani nepobera ziadnu odmenu, musi platit odvody do ZP z min. vymer. zakladu? Na platenie odvodov nie je dôvod !
2)
Ak ma tento dochodca a konatel podpisanu zmluvu na vykon funkcie a na konci roka mu za vykon bude vyplatena odmena, musi sa z nej odviest do ZP?
K 2) je odpoveď tu:
http://www.porada.sk/594432-post6.html
slnieckox
20.12.07,08:34
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by som chcela dodat, ze spolocnost zatial nema zisk. A teda ak mesacne dotava konatel odmenu 1000 SK a plati ZP (dan mu nevychadza), tak ked este k tomu v decembri dostane odmenu 100 tis, tak aj z tych 100 tis musi zaplatit ZP aj dan?
Anja111
20.12.07,08:41
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by som chcela dodat, ze spolocnost zatial nema zisk. A teda ak mesacne dotava konatel odmenu 1000 SK a plati ZP (dan mu nevychadza), tak ked este k tomu v decembri dostane odmenu 100 tis, tak aj z tych 100 tis musi zaplatit ZP aj dan?
Áno. V príspevku č. 26 od p. Mihála je to vysvetlené...
Katarína Kolarčíková
27.12.07,14:42
Viem, je tu o tom popísané už veľa, ale mohli by ste mi ešte konkrétne odsúhlasiť, prípadne vyvrátiť, ako rozmýšľam?
Konateľ s.r.o. je zároveň aj SZČO. Ako SZČO si odvody platí rovnako či je, alebo nie je konateľom v s.r.o., jeho živnosť to nijako neovplyvňuje. Konateľovi sa bude mesačne vyplácať odmena na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa. Kvôli odvodom bude výška odmeny len 1.000,- a teda odvody budú len do ZP vo výške 140,-. (4% a 10%). Aby ale konateľ aj z niečoho žil, každý rok sa mu vyplatí odmena pri život. jubileu (narodeniny) napr. vo výške 80.000,- Sk, aby sa neprekročila výška nezdan. časti. Z týchto 80.000,- neplatí žiadne odvody, celé si to s.r.o. zaúčtuje na 521 a konateľ ich prizná len v daň. priznaní DzP.
Je to tak správne?
Katarína Kolarčíková
27.12.07,14:46
Ak by bol ale zamestnancom na prac. zmluvu, odvody platí ako každý zamestnanec a k tomu ešte platí aj odvody ako SZČO?
Zoltán Kovács
27.12.07,15:09
Viem, je tu o tom popísané už veľa, ale mohli by ste mi ešte konkrétne odsúhlasiť, prípadne vyvrátiť, ako rozmýšľam?
Konateľ s.r.o. je zároveň aj SZČO. Ako SZČO si odvody platí rovnako či je, alebo nie je konateľom v s.r.o., jeho živnosť to nijako neovplyvňuje. Konateľovi sa bude mesačne vyplácať odmena na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa. Kvôli odvodom bude výška odmeny len 1.000,- a teda odvody budú len do ZP vo výške 140,-. (4% a 10%). Aby ale konateľ aj z niečoho žil, každý rok sa mu vyplatí odmena pri život. jubileu (narodeniny) napr. vo výške 80.000,- Sk, aby sa neprekročila výška nezdan. časti. Z týchto 80.000,- neplatí žiadne odvody, celé si to s.r.o. zaúčtuje na 521 a konateľ ich prizná len v daň. priznaní DzP.
Je to tak správne?

Treba zraziť daň.
Katarína Kolarčíková
27.12.07,15:40
Treba zraziť daň.

Ach áno... Inak je to v poriadku? A je to teda tak, že keby je normálne zamestnaný, platí odvody aj zo živnosti, aj ako zamestnanec?
Zoltán Kovács
27.12.07,16:30
Ach áno... Inak je to v poriadku? A je to teda tak, že keby je normálne zamestnaný, platí odvody aj zo živnosti, aj ako zamestnanec?

Podľa toho ako mu vychádza povinnosť platiť zo živnosti.
Katarína Kolarčíková
27.12.07,16:34
Podľa toho ako mu vychádza povinnosť platiť zo živnosti.

Hmm, to vlastne celkom presne neviem. Viem, že má na živnosť nejaký pub a večierku už zopár rokov, ale nič viac. Budem mu robiť PÚ len za s.r.o. od 01.01.2008... Vopred chce vedieť, ako to je, aby sa vedel rozhodnúť, či sa v s.r.o. zamestnať, alebo...
snehurka27
27.12.07,20:54
Ahojte Poradaci.
Vela som sa tu uz docitala, no stale mam mensi chaos v hlave, ci uvazujem spravne, tak ma prosim usmernite.
Architekt si založi jednoosobovu s.r.o., ako konateľ podpise s touto s.r.o. zmluvu o vykone funkcie, pricom odmenu si bude vyplacat vo vyske napriklad 5000,- Sk mesacne. Co sa tyka preddavkov na poistne do ZP, tak mi to vychadza tak, ze bude sa postupovať podľa §16 ods. 8 písm. c) zákona o ZP (SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom), teda minimálna výška preddavkov nie je určená a tento konateľ bude platiť iba 4% z 5000,- (200,- Sk) a s.r.o. 10%, teda 500,- Sk. Táto odmena konateľa je jeho jediný príjem, resp. keď s.r.o. vykáže na konci roka zisk, tak ten si vyplatí ako podiel na zisku a z neho už nebude platiť ZP ani daň. Uvažujem správne, keď si myslím, že do ZP stačí týchto 200,- Sk platiť? Nie je potrebné platiť ZP aspoň v takej výške, ako sa požaduje od samoplatiteľa?
Jozef Mihál
27.12.07,21:07
Uvažujete správne. Ak dotyčný chce minimalizovať svoje náklady na zdravotné poistenie, tak odporúčam odmenu vo výške 1 Sk mesačne, preddavky na zdravotné poistenie potom budú 1 + 1 Sk mesačne, spolu 24 Sk ročne, RZZP samozrejme podávať nemusí. Všetko v súlade so zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.
brčko
27.12.07,22:25
Ach áno... Inak je to v poriadku? A je to teda tak, že keby je normálne zamestnaný, platí odvody aj zo živnosti, aj ako zamestnanec?

Čo sa týka odvodov do SP, ako zamestnanec platí odvody bez ohladu na to, či je SZČO alebo nie.
Prečítaj si v Zákone o soc.poistení § 138 ods. 12,13,14, ale hlavne ods.16 (toto je citované zo zákona platného do 31.12.07)
(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

Takže poistenie zo zamestnania je prvoradé. Ak presiahne v súčte VZ zo zamestnania+ SZČO hranicu maximálneho odvodu (NP 28142, DP+Rez.fond 56283-(do 31.12.07)) môže si uplatniť vrátenie poistenia zo SZčO.
Napr. ak si platí povinné poistenie ako SZčo z minima 8100 a mal by napr. HM 20000,- mesačne, spolu má VZ 28100,-, nepresahuje maximálny VZ.
Ak by mal k tomu niekedy odmeny a jeho HM by bola spolu s odmenami napr. 25000,-, presiahol by spolu maximálny VZ o 4958Sk. Ako SZČO by potom mohol žiadať o vrátenie preplatku. Aspon tak som tomu pochopila.
snehurka27
28.12.07,19:02
Dakujem velmi pekne za odpoved. Dufam sa mi podari presadit odmenu vo vyske 5000,- Sk, hoci keby sme isli na minimalzovanie nakladov, tak by sme urcili 1,- Sk. Tento clovek vsak okrem tohto prijmu iny prijem mat nebude (po vzniku s.r.o. pozastavi terajsiu zivnost a uz bude vsetko vykonavat cez s.r.o.), az na konci roka si vyplati podiel na zisku, ak nejaky dosiahne. Preto bude rozumnejsie dat si odmenu vo vyske 5000,- Sk. Stale sa mi to vsak zda divne platiť také nízke odvody do ZP. Asi pani poslanci zamerne nechavaju legislatívnu dieru.
ayya
28.12.07,20:11
mozem sa, prosim, spytat?
spolocnik sro, konatel bez odmeny doteraz ako zamestnanec nahlaseny normalne v poistovniach ... 31.12.07 konci pracovny pomer a od 1.1.08 bude mat iba mesacnu odmenu ako konatel. Zo socialnej poistovne ho odhlasujem, v zdravotnej bude nadalej, ... je treba urobit v ZP zmenu? ukoncit "zamestnanca" a prihlasit "konatela"? ak ano, aky kod mu mam uviest v hlaseni pre zdravotnu poistovnu? dakujem moc
Jozef Mihál
28.12.07,20:16
Ak má pracovný pomer vo svojej s.r.o., tak v ZP zmenu nahlasovať netreba, zamestnancom danej s.r.o. bol do 31.12.2007 (z titulu pracovného pomeru) a bude aj od 1.1.2008 (z titulu že bude mať odmeny ako konateľ).
ayya
28.12.07,20:23
Ak má pracovný pomer vo svojej s.r.o., tak v ZP zmenu nahlasovať netreba, zamestnancom danej s.r.o. bol do 31.12.2007 (z titulu pracovného pomeru) a bude aj od 1.1.2008 (z titulu že bude mať odmeny ako konateľ).
100x vdaka, takze mu zostava to povodne "Z", ako mal v prihlaske pri zacati pracovneho pomeru ... potesil si ma :)
heliosik
01.01.08,21:28
Otázka je komplikovaná, preto napíšem, ako je to možné urobiť bez ohľadu na to, čo píšete Vy.

1. Konateľ môže ale nemusí dostávať odmenu za výkon funkcie.

2. Ak konateľ dostáva odmenu, odmena môže byť v ľubovoľnej dohodnutej výške.

V takomto prípade sa odmena považuje za príjem zo závislej činnosti - odvádza sa daň, konateľ si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (ak nie je dôchodca).

Z odmeny sa neplatí sociálne poistenie, platí sa však zdravotné poistenie.

Na účely zákona o zdr. poistení sa v takomto prípade konateľ považuje za zamestnanca a z odmeny sa odvádajú preddavky na zdravotné poistenie 4% konateľ, 10% s.r.o. ako zamestnávateľ. Minimálny VZ nie je stanovený, max. VZ v roku 2007 je 51822 Sk. Pozor, ak je konateľovi vyplatená odmena vyššia ako 51822 Sk, bude musieť podať ročné zúčtovanie a čaká jeho i s.r.o. doplatenie nedoplatku. Maximálny VZ v ročnom zúčtovaní (rok 2007) je 621864 Sk.

3. Konateľ môže dostať podiel na zisku (zisk zdaňuje s.r.o.). Ten pre neho nie je predmetom dane - tj. neplatí daň - a neplatí ani žiadne odvody.

Samozrejme ak by konateľ mal len príjem vo forme podielov na zisku, musel by si platiť sám zdravotné poistenie ako samoplatiteľ a nevyužil by nezdaniteľnú čiastku.
Ak je tento konatel obcan Rakuska, tak plati ZP do rakusnej zdravotnej poistovni, ak je tam poisteny, ale do slovenskej?
VanBasco
24.01.08,10:00
Uvažujete správne. Ak dotyčný chce minimalizovať svoje náklady na zdravotné poistenie, tak odporúčam odmenu vo výške 1 Sk mesačne, preddavky na zdravotné poistenie potom budú 1 + 1 Sk mesačne, spolu 24 Sk ročne, RZZP samozrejme podávať nemusí. Všetko v súlade so zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.
Vaz pan Mihál,
dakujem za tuto odpoved, ale bol by som rad, keby ste mi poradil v mojej komplikovanej situacii: Som konatel a jediny spolocnik s.r.o. Nemam ziadnu zmluvu s S.r.o. a tym padom nepoberam ziadnu odmenu . Do 28.2.2007 so bol riadne zamestnany a zamestnavatel platil za mna ZP a bol som v tom case aj zaroven konatelom v svojej s.r.o.. Doposial som sa po skonceni zamestnania nenahlasil do zdravotnej poistovne. Je potrebne, resp bolo potrebne sa nahlasit do ZP ak nemam ziaden prijem? Ako a kedy by to bolo vhodne urobit v zmysle horeuvedenej rady o 1 Sk odmene konatelovi? Bude potrebne robit RZZP za rok 2007 v mojom pripade?
Nechcem byt nepoisteny, chcem byt podla moznosti co najlacnejsie poisteny-adekvatne stavu nasho zdravotnictva a poskytovanych sluzieb.
Dakujem za rady
VanBasco
VanBasco
03.02.08,08:03
Mozno sa zda, ze otazka bola len na pana Mihála, bol by som vsak povdacny za kazdu radu.
Dakujem
VanBasco
Zoltán Kovács
03.02.08,08:31
Vaz pan Mihál,
dakujem za tuto odpoved, ale bol by som rad, keby ste mi poradil v mojej komplikovanej situacii: Som konatel a jediny spolocnik s.r.o. Nemam ziadnu zmluvu s S.r.o. a tym padom nepoberam ziadnu odmenu . Do 28.2.2007 so bol riadne zamestnany a zamestnavatel platil za mna ZP a bol som v tom case aj zaroven konatelom v svojej s.r.o.. Doposial som sa po skonceni zamestnania nenahlasil do zdravotnej poistovne. Je potrebne, resp bolo potrebne sa nahlasit do ZP ak nemam ziaden prijem? Ako a kedy by to bolo vhodne urobit v zmysle horeuvedenej rady o 1 Sk odmene konatelovi? Bude potrebne robit RZZP za rok 2007 v mojom pripade?
Nechcem byt nepoisteny, chcem byt podla moznosti co najlacnejsie poisteny-adekvatne stavu nasho zdravotnictva a poskytovanych sluzieb.
Dakujem za rady
VanBasco

K dátumu 1.3.2007 si sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ (ak nemáš príjem, z ktorého by ti išli odvody do ZP) a platiť ako samoplatiteľ. Lacnejšie riešenie by bolo prihlásiť sa ako konateľ s mesačnou odmenou 1,- SK, a tým pádom odvody do ZP boli mesačne 2,- Sk. Teraz ti vznikol nedoplatok na ZP počas roka 2007. Nakoľko od 01.03.2007 nie si nikde poistený a ani neplatíš odvody.
VanBasco
04.02.08,09:35
K dátumu 1.3.2007 si sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ (ak nemáš príjem, z ktorého by ti išli odvody do ZP) a platiť ako samoplatiteľ. Lacnejšie riešenie by bolo prihlásiť sa ako konateľ s mesačnou odmenou 1,- SK, a tým pádom odvody do ZP boli mesačne 2,- Sk. Teraz ti vznikol nedoplatok na ZP počas roka 2007. Nakoľko od 01.03.2007 nie si nikde poistený a ani neplatíš odvody.
Smith, dakujem za odpoved, ale ako z tejto sitacie vykluckovat podla moznosti bez sankcii zo strany zdravotnej poistovne?
Dakujem za rady
VanBasco
qwery551
06.02.08,15:06
Dobry den

Chcem sa opytat ak jediny majitel a konatel s.r.o. nepobera ziaden prijem z sro.
Plati si iba zdravotne poistenie ako samoplatca, je mozne tuto sumu zahrnut do nakladov spolocnosti ?



a este otazka Precital som si prispevky tejto temy pochopil som to spravne:

ak si da odmenu 1Sk , do zdravotnej poistovne zaplati len 24 Sk za rok a je zdravotne poistneny??(toto je jedina zdravotna poistka ktoru si plati)

a este si bude moct uplatnit odpocitatelnu polozku 95000???

dakujem
liba2
06.02.08,20:02
Dobry den
Chcem sa opytat ak jediny majitel a konatel s.r.o. nepobera ziaden prijem z sro. Plati si iba zdravotne poistenie ako samoplatca, je mozne tuto sumu zahrnut do nakladov spolocnosti ? NIE

a este otazka Precital som si prispevky tejto temy pochopil som to spravne:
ak si da odmenu 1Sk , do zdravotnej poistovne zaplati len 24 Sk za rok on zaplatí za rok spolu 12 Sk. Firma zaplatí za rok spolu 12 Sk a táto suma ide do nákladov s.r.o.

a je zdravotne poistneny?? ÁNO
(toto je jedina zdravotna poistka ktoru si plati) a este si bude moct uplatnit odpocitatelnu polozku 95000??? dakujem
Odpočítateľná položka pre rok 2007 je 95.616 Sk. Môže si ju uplatniť celú - ale na začiatku je uvedené, že nemá príjem - takže z čoho si ju uplatní ?
Možno má iný príjem... ;) (dúfam, že nejde o poberateľa starobného dôchodku, ten má nárok na odpočítanie len rozdielu medzi vyplateným dôchodkom a danou sumou).
Isabelle
08.02.08,08:54
Naozaj môže konateľ pracovať aj bez odmeny? Veď je to obchodno-právny vzťah... Zároveň sa chcem spýtať, či musí byť zmluva o výkone funkcie, alebo mandátna zmluva. Nepostačuje na výkon funkcie konateľa iba spoločenská zmluva?
Prosím, poraďte.
ajobs
08.02.08,09:46
Naozaj môže konateľ pracovať aj bez odmeny? Veď je to obchodno-právny vzťah... Zároveň sa chcem spýtať, či musí byť zmluva o výkone funkcie, alebo mandátna zmluva. Nepostačuje na výkon funkcie konateľa iba spoločenská zmluva?
Prosím, poraďte.

1. Konateľ môže pracovať bez odmeny - čo nie je zákonom zakázané, je povolené, a to je tento prípad,
2. V zásade môže byť výkon funkcie konateľa iba na základe spoločenskej zmluvy, ale pre jednoznačnosť a precizovanie napríklad plnení vo forme odmeny, výšky rôznych benefitov a pod. odporúčam uzatvoriť zmluvu o výkone funkcie.
Isabelle
08.02.08,10:13
A ako je to potom s porušenim ustanovenia spoločenskej zmluvy? Nesie zodpovednosť? Ak je zároveň riaditeľom, ma pracovnú zmluvu, môže sa v nej odvolávať na sankcie /napr. nevyplatenie odmeny , ak poruší spoločenskú zmluvu?
Podľa mňa , takéto obmedzenie nie je možné, keďže funkcia riaditeľa nemusí súvisieť s funkciou konateľa.
´ˇDakujem za smajlika. Vpiatok sa to hodí.
qwery551
08.02.08,10:14
nema niekto vzor zmluvy o vykone funkcie ??
liba2
08.02.08,11:06
nema niekto vzor zmluvy o vykone funkcie ??
http://www.porada.sk/608658-post4.html
ajobs
08.02.08,22:30
A ako je to potom s porušenim ustanovenia spoločenskej zmluvy? Nesie zodpovednosť? Ak je zároveň riaditeľom, ma pracovnú zmluvu, môže sa v nej odvolávať na sankcie /napr. nevyplatenie odmeny , ak poruší spoločenskú zmluvu?
Podľa mňa , takéto obmedzenie nie je možné, keďže funkcia riaditeľa nemusí súvisieť s funkciou konateľa.
´ˇDakujem za smajlika. Vpiatok sa to hodí.

Ahoj Isabelle, musíš presne špecifikovať, o aké porušenia spoločenskej zmluvy ti ide. Či nesie zodpovednosť - samozrejme, bez ohľadu na formu vykonávania funkcie konateľa (či iba na základe spoločenskej zmluvy alebo na základe zmluvy o výkone funkcie) konateľ vždy nesie úplnú a neoddeliteľnú zodpovednosť za chod firmy ako právnej a účtovnej jednotky. Môže byť aj riaditeľ (generálny riaditeľ, prezident, CEO apod.), ale na výkon iných činností ako je výkon funkcie konateľa.
Napíš presne, o čo ti ide a vysvetlím.:)
Isabelle
11.02.08,08:49
Mne ide o to, že funkcia konateľa je oddelená od funkcie riaditeľa. Na výkon riaditeľa ma prac.zmluvu a mal dostať odmenu.Rozviazal prac.zmluvu.Odmietli mu vyplatiť odmenu s odôvodnením, že porušil kompetencie vyplývajúce z funckie konateľa. Akékoľvek porušenie spol.zmluvy nie je možné spájať s pracovnou zmluvou. Počas trvania pracovného pomeru to mohli riešiť, ale nie po jeho ukončení. "Riaditeľovanie " skončilo skončením pracovného pomeru, nebolo žiadne porušenie pracovnej zmluvy počas trvania pracovného pomeru, takže jednoznačne mali odmenu vyplatiť.
qwery551
11.02.08,11:26
dakujem za vzor.

Zmenil som bod 3 v danej zmluve takto:

čl. 3


Odplata

Mandatár má za výkon funkcie konateľa nárok na odplatu. Výšku odplaty je stanovená na 1 Sk mesačne.

musi sa overovat podpis?

takze teraz staci ist do zdravotnej poistovne nahlasit zmenu. Zo samoplatca na zamestnanca a udat prijem 1Sk mesacne. Budu chciet v ZP vidiet aj tu zmluvu o vykone funkcie ?
liba2
14.02.08,04:56
......takze teraz staci ist do zdravotnej poistovne nahlasit zmenu. Zo samoplatca na zamestnanca a udat prijem 1Sk mesacne. Budu chciet v ZP vidiet aj tu zmluvu o vykone funkcie ?
1. Odhlásiť sa ako občan-samoplatiteľ.
2. Prihlásiť s.r.o. (ak ešte nie je) za platiteľa ZP v danej poisťovni (tlačivá sú aj na IT stránkach.
3. Prihlásiť zamestnanca (=konateľa) a mesačne zasielať Výkaz poistného, odvádzať poistné ....
4. Registrovať s.r.o. za platiteľa dane zo závislej činnosti (ak ešte nie je, a aj keď sa nebude odvádzať daň) ....

t.j. plniť si všetky povinnosti ako pri zamestnancovi (napr. štvrťročne Prehľad na DÚ a iné).
Fany
05.03.08,11:59
Ak má konateľ mesačnú odmenu 1000 sk, odvádza z nej do ZP a uplatňuje si nezdaniteľné minimum, takže mes.zálohy na daň neplatí. Urobí sa mu potom Ročné zúčtovanie dane, alebo musí podať daňové priznanie? Iné príjmy nemal.
jankasm
05.03.08,12:19
Ak má konateľ mesačnú odmenu 1000 sk, odvádza z nej do ZP a uplatňuje si nezdaniteľné minimum, takže mes.zálohy na daň neplatí. Urobí sa mu potom Ročné zúčtovanie dane, alebo musí podať daňové priznanie? Iné príjmy nemal.

Pokiaľ nemal iné príjmy, tak myslím, že nie.
Jeho príjem nepresiahol 47808,- a teda nemá žiadnu povinnosť voči DÚ. ;)
Dada
05.03.08,12:23
Ak je konateľ zároveň aj zamestnancom musí mať okrem pracovnej zmluvy aj zmluvu o výkone funkcie?
A ak je konateľ len konateľom a nebude poberať žiadnu odmenu z tejto funkcie aj vtedy musí byť zmluva o výkone funkcie?
Fany
05.03.08,13:23
Pokiaľ nemal iné príjmy, tak myslím, že nie.
Jeho príjem nepresiahol 47808,- a teda nemá žiadnu povinnosť voči DÚ. ;)
myslím že nie znamená čo? Že nepodáva daňové priznanie. A ročné zúčtovanie?
liba2
05.03.08,13:58
Ak má konateľ mesačnú odmenu 1000 sk, odvádza z nej do ZP a uplatňuje si nezdaniteľné minimum, takže mes.zálohy na daň neplatí. Urobí sa mu potom Ročné zúčtovanie dane, alebo musí podať daňové priznanie? Iné príjmy nemal.
Urobíš mu ročné zúčtovanie dane, daň aj tak bude mať nulu.
Určite nepodáva daň. priznanie, má len príjmy zo závislej činnosti.
Petra29
05.03.08,14:07
Ak by aj nepožiadal o RZD, DP nemusí podať, pretože príjem je nižší ako stanovená hranica.
jankasm
05.03.08,14:07
Urobíš mu ročné zúčtovanie dane, daň aj tak bude mať nulu.
Určite nepodáva daň. priznanie, má len príjmy zo závislej činnosti.

A RZD musí robiť? Však mal príjem len 12000,-.
jankasm
05.03.08,14:09
myslím že nie znamená čo? Že nepodáva daňové priznanie. A ročné zúčtovanie?

Tým NIE som myslela ani RZD ani DP. Proste žiadna povinnosť čo sa týka DÚ. :cool:
Fany
07.03.08,07:05
OK, a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
RENATAW
11.03.08,11:59
Chcem sa spýtať ako má postupovať konateľ sro, ktorý nemá s sro uzatvorenú žiadnu pracovnú ani mandátnu zmluvu. Za svoju činnosti nie je vôbec odmeňovaný.

V zdravotnej poisťovni si platí 1134 Sk. Nie je vedený ani na úrade práce a nemá ani iný pracovný pomer. Nie je ani SZČO.

Prosím o radu čo všetko preňho vyplýva? Podáva daňové priznanie ako FO? Sú jeho odvody do ZP nákladom sro?
liba2
11.03.08,12:08
Chcem sa spýtať ako má postupovať konateľ sro, ktorý nemá s sro uzatvorenú žiadnu pracovnú ani mandátnu zmluvu. Za svoju činnosti nie je vôbec odmeňovaný.

V zdravotnej poisťovni si platí 1134 Sk. Nie je vedený ani na úrade práce a nemá ani iný pracovný pomer. Nie je ani SZČO.

Prosím o radu čo všetko preňho vyplýva? Podáva daňové priznanie ako FO? Sú jeho odvody do ZP nákladom sro? Podľa tohto zadania nemá žiadny príjem - tak nemá dôvod podávať daň. priznanie.
RENATAW
11.03.08,12:21
a čo keby mal príjem za činnosť konateľa, vtedy daňové podáva? a jeho výdaj by boli odvody do ZP?

ďakujem
liba2
11.03.08,13:27
a čo keby mal príjem za činnosť konateľa, vtedy daňové podáva? a jeho výdaj by boli odvody do ZP?

ďakujem
čo by bolo keby...? :D Príjem za výkon funkcie konateľa je príjem zo závislej činnosti, postupovalo by sa ako u zamestnancov.
Fany
01.04.08,08:27
Ale z príjmu konateľa, ak nemá pracovnú zmluvu, sa odvádza iba do ZP, a to 14% z uvedeného príjmu. Do SP sa neodvádza.
liba2
01.04.08,10:08
a čo keby mal príjem za činnosť konateľa, vtedy daňové podáva? a jeho výdaj by boli odvody do ZP?

ďakujem


čo by bolo keby...? :D Príjem za výkon funkcie konateľa je príjem zo závislej činnosti, postupovalo by sa ako u zamestnancov.


Ale z príjmu konateľa, ak nemá pracovnú zmluvu, sa odvádza iba do ZP, a to 14% z uvedeného príjmu. Do SP sa neodvádza.
Nedá sa mi vojsť to svojho príspevku a upresniť odpoveď. Preto:
Reagovala som na zvýraznené; zamestnávateľ mu môže urobiť RZD postupom ako ostatným zamestnancom; pričom odvod do ZP mu znižuje základ dane.
ekovm
24.10.08,10:32
Keď konateľ je zároveň zamestnancom v inej organizácii / závislá činnosť/ a v s.r.o. poberá 2x ročne /jún a december/odmenu na základe výkonu funkcie konateľa je prihlásený v ZP, musím zasielať do poisťovne nulové výkazy alebo ho odhlasovať a prihlasovať 2x ročne.
Eva99
30.10.08,09:03
Prosím Vás, neviem kde som čítala, ale stále sa mi niečo zdá s výhodami pri vyplatení odmeny konateľovi z dôvodu životného jubilea (narodeniny). Keď má uzatvorenú zmluvu a výkone funkcie, tam má odmenu 500,-Sk, platí z nej odvody do ZP. Raz ročne v apríli by som mu vyplatila odmenu vo výške 80.000,-Sk. V tom mesiaci odvádzam do ZP stále z 500,-Sk, alebo VZ tvorí aj odmena? Konateľ si uplatňuje nezdan. časť ZD, takže v apríli mu vyjde platiť daň. A v ročnom zúčtovaní dane mu už nevyjde nič, pretože jeho príjmy za celý rok aj s odmenou nepresiahli výšku nezdaniteľnej časti. Správne? Ako je to teda s tou ZP???
Aljok
30.10.08,09:17
Eva99
30.10.08,09:24
gregorkam
30.10.08,09:32
Prosím Vás, neviem kde som čítala, ale stále sa mi niečo zdá s výhodami pri vyplatení odmeny konateľovi z dôvodu životného jubilea (narodeniny). Keď má uzatvorenú zmluvu a výkone funkcie, tam má odmenu 500,-Sk, platí z nej odvody do ZP. Raz ročne v apríli by som mu vyplatila odmenu vo výške 80.000,-Sk. V tom mesiaci odvádzam do ZP stále z 500,-Sk, alebo VZ tvorí aj odmena? Konateľ si uplatňuje nezdan. časť ZD, takže v apríli mu vyjde platiť daň. A v ročnom zúčtovaní dane mu už nevyjde nič, pretože jeho príjmy za celý rok aj s odmenou nepresiahli výšku nezdaniteľnej časti. Správne? Ako je to teda s tou ZP???

Ani v inej firme nemá príjem?
Eva99
30.10.08,09:36
Ani v inej firme nemá príjem?

Nie.
Eva99
30.10.08,09:45
Ešte niečomu trošku nerozumiem... Ak bude mať konateľ každý mesiac príjem 500,-Sk a raz ročne odmenu vo výške 80.000,-Sk, ak mu na konci roka podám DP, nevyjde mu daň z tých 80.000,- vrátiť?
Hrubý príjem za rok bude 86.000,-Sk, ešte odrátam poistné (čo bude pár korún), tým pádom mi ZD vyjde cca 85.000,-, nezdaniteľná časť 95.616,- (napríklad za minulý rok, to nie je dôležité, hlavne že to bude viac ako dosiahnutý príjem), daň mi tým pádom vyjde 0,-Sk a keď si v poslednej časti uplatním zaplatené preddavky (tie z apríla z 80.000,-), mal by mi vyjsť preplatok toľko, koľko som zaplatila, nie?
Kde sa mýlim prosím Vás?
Denda
30.10.08,09:51
Prosím Vás, neviem kde som čítala, ale stále sa mi niečo zdá s výhodami pri vyplatení odmeny konateľovi z dôvodu životného jubilea (narodeniny). Keď má uzatvorenú zmluvu a výkone funkcie, tam má odmenu 500,-Sk, platí z nej odvody do ZP. Raz ročne v apríli by som mu vyplatila odmenu vo výške 80.000,-Sk. V tom mesiaci odvádzam do ZP stále z 500,-Sk, alebo VZ tvorí aj odmena? Konateľ si uplatňuje nezdan. časť ZD, takže v apríli mu vyjde platiť daň. A v ročnom zúčtovaní dane mu už nevyjde nič, pretože jeho príjmy za celý rok aj s odmenou nepresiahli výšku nezdaniteľnej časti. Správne? Ako je to teda s tou ZP???
Skôr sa zamerajte na daňovú uznateľnosť tejto vyplatenej odmeny v prípade, že má uzatvorenú len zmluvu o výkone funkcie konateľa. Podľa môjho názoru sa nejedná o daňovo uznaný výdavok z dôvodu, že táto odmena nesúvisí s výkonom funkcie pre spoločnosť a nedá sa aplikovať ani na Zákonník práce.
Jana Acsová
30.10.08,17:08
DusanPE
07.01.09,19:05
Dobry den,
potrebujem poradit : Zalozil som si s.r.o, som jediny spolocnik aj konatel. Co musim odvadzat, ZP,SP? Dakujem
VladoaKatka
08.01.09,07:36
Dobry den,
potrebujem poradit : Zalozil som si s.r.o, som jediny spolocnik aj konatel. Co musim odvadzat, ZP,SP? Dakujem
Konateľ s.r.o. môže mať vyplatenú odmenu na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa.
SRO sa prihlási len do ZP ako zamestnávateľ, zároveň sa prihlásiš ako zamestnanec.
Z tejto odmeny budeš odvádzať ako zamestnávateľ 10% a konateľ(teda Ty) si budeš platiť 4%. Z odmeny ešte odvedieš 19% daň.
Aj na DÚ treba sa registrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
DusanPE
08.01.09,10:13
takze ked si dam odmenu 5000 mesacne, tak za S.r.o budem platit do ZP 500sk, a za seba zo zavislej cinnosti 200? Dobre tomu rozumiem?Dik
VladoaKatka
08.01.09,12:52
takze ked si dam odmenu 5000 mesacne, tak za S.r.o budem platit do ZP 500sk, a za seba zo zavislej cinnosti 200? Dobre tomu rozumiem?Dik

... ale už v €-ách :)

... ešte si môžeš uplatniť odpočítateľnú položku (ak ju neuplatňuješ inde)
DusanPE
08.01.09,13:48
Tak som to spravne pochopil, akurat ze v eurach? A co sa tyka Socialnej poistovne odvody zamestnavatela za konatela (v jednej osobe) nemam?
liba2
08.01.09,13:58
Tak som to spravne pochopil, akurat ze v eurach? A co sa tyka Socialnej poistovne odvody zamestnavatela za konatela (v jednej osobe) nemam?
Odporúčam nedávať si to do polohy "za konateľa". Doterajšie reakcie na tebou zadanú otázku boli k "príjmu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa". V tomto prípade nie je povinnosť odvodu do SP.
Lenže ty môžeš pre svoju s.r.o. vykonávať aj iné práce - okrem povinností konateľa - a za tieto môžeš poberať "príjem zo závislej činnosti na základe pracovnej zmluvy" , tu sú rovnaké povinnosti ako v predchádzajúcom, avšak naviac je tu povinnosť odvodu do SP.
Príjem môžeš mať na základe obidvoch zmlúv súčasne.
mirifuk
14.01.09,19:48
dobry den, ospravedlnujem sa za otazku, ktora tu uz je zodpovedana. chcela by som sa opytat, ak by ste mi vedeli poradit, co je vyhodnejsie. som majitel a konatel jednoosobovej sro. neviem ci mam pracovat ako konatel s tym, ze si budem vyplacat odmeny pre konatela, tym padom sa nahlasim ako zamestnanec do ZP a budem platit 14% z odmeny, alebo sa mam nahlasit do ZP ako samoplatitel. nemam ziadne ine zamestnanie a nie som ani szco. ake plynu vyhody a nevyhody z tychto dvoch moznosti? ako je najlepsie si potom vyberat z firmy na sukromne ucely peniaze, tak aby to nebolo proti zakonne? dakujem pekne
rennka
04.03.09,12:59
Konatelia spolocnosti (bez odmeny) su zaroven aj zamestnancami s.r.o.-cky (veduci odbytu, personalista) s mzdou 500 eur.
1. Maju platit aj nejake ine odvody okrem tych zo mzdy?
2. Ked si rozdelia podiely zo zisku, tie sa nezdanuju. Ale neviem ci sa z nich platia odvody, ak ano, tak ake?
Dakujem za kazdu odpoved
Jana Motyčková
04.03.09,13:16
1. nie
2. odvody ai daň sa neplatí.
rennka
04.03.09,13:28
Dakujem
dudroš
07.09.09,07:18
Ahojte,Mozem sa ako konatel-spoločník zamestnat vo svojej sro aj na dohodu o pracovnej čin.?
Jana Motyčková
07.09.09,08:19
Môžeš. Ale budeš z nej platiť zravotne poistenie.
dudroš
07.09.09,08:30
Dakujem,takže si zaplatím úraz.a garanč.poist.do Sociálky ako zamestnávateľ, 4+10% do ZP, a aj dan 19%. To je všetko ?
Jana Motyčková
07.09.09,08:32
Áno, 4+10% platí tiež zamestnávateľ.
dudroš
07.09.09,08:37
dakujem za pomoc.
marcelaStanakova
15.09.09,10:19
Nová SRO má konateľa , ktorý je vo viacerých sro a v jednej poberá mzdu a sú zaň odvedené každý mesiac platné odvody.
Zaujíma ma či musí platiť odvody aj v tejto novovytvorenej SRO?
ajobs
15.09.09,18:37
Nová SRO má konateľa , ktorý je vo viacerých sro a v jednej poberá mzdu a sú zaň odvedené každý mesiac platné odvody.
Zaujíma ma či musí platiť odvody aj v tejto novovytvorenej SRO?

Nie, nemusí.
striebro1
26.10.09,07:20
dobry den,
.....chcela by som sa opytat som majitel a konatel jednoosobovej sro. planujem pracovat ako konatel so zmluvou o vykone funckie s tym, ze si budem vyplacat odmeny pre konatela, tym padom sa nahlasim ako zamestnanec do ZP a budem platit 14% z odmeny.
ake mam prava a povinnosti ako konatel bez pp, ale so zmluvou o vykone fcie????
mozem si odmeny vyplacat v roznej vyske? kazdy mesiac inak????
budem mat narok na stravne listky??? a nezdanitelnu ciastku????
dakujem za odpoved vopred...)))

ak by som si vyplacala len podiely zo zisku ako majitel spolcnosti, vtedy nemam narok na stravne listky ani na nezdanitelnu ciastku, vsak?
striebro1
26.10.09,07:37
posuvam....
ipomoni
08.11.09,18:24
chcela by som tiez vediet ci majitel a konatel jednoosobovej s.r.o., ktory
odmenu riesi na zaklade zmluvy o vykone funkcie ma narok na stravne listky-gastro. dakujem.
Gabhus
08.12.09,07:41
Poprosím o radu:
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti?
2. Ten istý konateľ (bez odmien, len s podielom na zisku) je zároveň živnostníkom s inou náplňou činnosti - odvody platí len ako bežný živnostník?
3. Zamestnanec s. r. o. a súčasne živnostník - odvody platí ako za zamestnanca zamestnávateľ - má povinnosť platiť odvody aj zo živnosti?

Ospravedlňujem sa, ak tie otázky sú položené nejasne ale lepšia formulácia ma nenapadla.

Ďakujem
mysimis
08.12.09,08:28
Poprosím o radu:
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti? neplatí odvody
2. Ten istý konateľ (bez odmien, len s podielom na zisku) je zároveň živnostníkom s inou náplňou činnosti - odvody platí len ako bežný živnostník? ak má povinnosť platiť odvody zo živnosti tak áno
3. Zamestnanec s. r. o. a súčasne živnostník - odvody platí ako za zamestnanca zamestnávateľ - má povinnosť platiť odvody aj zo živnosti?
ak má povinnosť platiť odvody zo živnosti tak musí platiť aj tam
Ospravedlňujem sa, ak tie otázky sú položené nejasne ale lepšia formulácia ma nenapadla.

Ďakujem

odpoveď zvýraznená v texte
Jana Motyčková
08.12.09,08:34
Poprosím o radu:
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti?

Mal by platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ.
Hanka
08.12.09,08:39
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti?

Mal by platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ.

Potrebujem sa iba uistit, v pripade, ze je poberatelom starobneho dochodku, tak nema ani tuto povinnost voci zdravotnej poistovni. Alebo sa mylim?
mysimis
08.12.09,08:47
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti?


Potrebujem sa iba uistit, v pripade, ze je poberatelom starobneho dochodku, tak nema ani tuto povinnost voci zdravotnej poistovni. Alebo sa mylim?

záleží na tom v akej výške bude mať podiely na zisku.
Andyke
08.12.09,09:01
Ale z podielov na zisku sa neplatia odvody ani na ZP, ani do SP - u konateľa.
Jana Motyčková
08.12.09,10:30
1. Konateľ a spoločník jednoosobovej s. r. o., nie je zamestnaný, nepoberá odmenu konateľa, zoberie len zisk po skončení roku - aké má odvodové povinnosti?


Potrebujem sa iba uistit, v pripade, ze je poberatelom starobneho dochodku, tak nema ani tuto povinnost voci zdravotnej poistovni. Alebo sa mylim?
Ak poberá starobný dôchodok, nemá žiadne odvodové povinnosti,neplatí ani zdravotné poistenie.
Gabhus
08.12.09,12:33
Babenky ďakujeme.
Hanka
08.12.09,13:08
Ak poberá starobný dôchodok, nemá žiadne odvodové povinnosti,neplatí ani zdravotné poistenie.
Janka dakujem :)
Kika69
03.01.10,23:16
Môžete mi prosím pomôcť?
Konateľ s.r.o. si chce dať vyplatiť jednorázovú odmenu za rok 2009 vo výške 2000 Eur. Správne rátam?
Odvody do ZP za konateľa 4% - 80 Eur
odvody do ZP za s.r.o. 10 % - 200 Eur
daň (2000 Eur - 80 Eur) = 1920 x 19%= 364,80 Eur
Mal by dostať 1555,20 Eur
Kedy som povinná prihlásiť konateľa aj s.r.o. do ZP? Ku ktorému dátumu?
VĎKAKA
Kika69
04.01.10,08:18
Ešte som chcela dodať, že konateľ s.r.o. je zároveň aj SZČO a platí si min. ZP 41,37 Eur.
Kika69
04.01.10,14:14
Môžete mi prosím pomôcť?
Konateľ s.r.o. si chce dať vyplatiť jednorázovú odmenu za rok 2009 vo výške 2000 Eur. Správne rátam?
Odvody do ZP za konateľa 4% - 80 Eur
odvody do ZP za s.r.o. 10 % - 200 Eur
daň (2000 Eur - 80 Eur) = 1920 x 19%= 364,80 Eur
Mal by dostať 1555,20 Eur
Kedy som povinná prihlásiť konateľa aj s.r.o. do ZP? Ku ktorému dátumu?
VĎKAKA

Môže mi prosím nejaká dobrá duša pomôcť? Ku ktorému dátumu mám prihlásiť konateľa aj s.r.o. ak si vyššie uvedenú odmenu dal vyplatiť 30.12.2009???
Anja111
04.01.10,14:22
Môže mi prosím nejaká dobrá duša pomôcť? Ku ktorému dátumu mám prihlásiť konateľa aj s.r.o. ak si vyššie uvedenú odmenu dal vyplatiť 30.12.2009???
Nuž, bolo ho treba prihlásiť pred vyplatením odmeny. Prinajmenej k 30.12.2009...
Kika69
04.01.10,14:50
Nuž, bolo ho treba prihlásiť pred vyplatením odmeny. Prinajmenej k 30.12.2009...

Ďakujem Anja. Ale keď ho prihlasujem k dátumu 30.12.2009, tak na to vlastne máme ešte 8 dní t.j. do 6.1.2010 nie?
jana32
31.01.10,08:55
Prosím Vás, ak je zamestnanec u nás riadne zamestnaný v pracovnom pomere ale okrem toho je aj konateľom v s.r.o. ale nemal žiaden vyplatený príjem (nie je spoločníkom, len konateľom ), môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo musí si spraviť daňové priznanie?
jana32
31.01.10,09:25
Prosím Vás, ak je zamestnanec u nás riadne zamestnaný v pracovnom pomere ale okrem toho je aj konateľom v s.r.o. ale nemal žiaden vyplatený príjem (nie je spoločníkom, len konateľom ), môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo musí si spraviť daňové priznanie?

Prosím poraďte mi, je tu kopa príspevkov ohľadom konateľo ma mne je jasné čo sa týka ohlasovacej povinnosti do ZP, atď ale z príspevkov si nejako neviem vyčítať, či mu môžem alebo nemôžem urobiť RZD, ak je konateľom v nejakej s.r.o. ale nemal tam žiaden príjem. Veľmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
31.01.10,10:18
Prosím Vás, ak je zamestnanec u nás riadne zamestnaný v pracovnom pomere ale okrem toho je aj konateľom v s.r.o. ale nemal žiaden vyplatený príjem (nie je spoločníkom, len konateľom ), môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo musí si spraviť daňové priznanie?
Môžeš mu robiť RZD.
Zuzika1862
25.02.10,11:55
Chcem sa spýtať, ak je konateľ spoločnosti zároveň aj zamestnancom. S.r.o. mu vo výplate dá odmenu za výkon funkcie konateľa na základe mandátnej zmluvy. Z tejto odmeny platí odvod aj s.r.o. do ZP odvod, platí aj daň zo mzdy. Nie je mi jasné, či z tejto odmeny platí s.r.o. všetky ostatné odvody? Či sa odvody s.r.o. platia spolu aj z platu aj z odmeny alebo tiež len odvod do ZP? Ďakujem za skorú odpoveď.
Jana Motyčková
26.02.10,19:29
Z odmeny konateľa len odvod do ZP, SP nie.
Evanka
03.03.10,10:17
Prosím o posúdenie, či je táto úvaha správna, prípadne doplnenie, resp. opravu. Ďakujem

Dôchodca, konateľ s majetkovou účasťou (spoločník)
A. Dohoda o pracovnej činnosti, vykonaní práce: (Príjem 167 €/mes)Povinnosť z-teľa
Prihlásiť zamestnanca do SP aj ZP
a) Odvádzať do SP – ÚP a GP
b) Odvádzať do ZP – z-teľ 10% z-nec 4% z vymeriavaciešho základu

B. Jednorázová odmena za výkon činnosti konateľa (príjem 2000 €, vyplatený 10.12.2009)
Povinnosť z-teľa
Prihlásiť zamestnanca iba do ZP, pri jednorázovej odmene ho vzápätí aj v tom mesiaci odhlási.
Zaujímalo by ma k akému dátumu ho treba prihlásiť a k akému odhlásiť?
Odmena vyplatená napríklad a) 8.12. b) 31.12
a) Odvádzať do ZP – z-teľ 10% z-nec 4% z vymeriavaceho základu.


Vysporiadanie na konci zdaňovacieho obdobia.
Daň z príjmov
Ak výška zdaniteľných príjmov nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), daň sa nevyrubí, preto ak si podá DP, zrazená daň sa mu vráti.
DP mu môže vykonať z-teľ (ak nie je SZČO, alebo nepoberal iné príjmy podľa §6 až 8,..) Platí to pre oba prípady.

Zdravotné poistenie.
Z pohľadu ZP sa mi javia oba prípady veľmi odlišne.
Prípad A.
Ak v čase podanie RZZP je zamestnancom, môže požiadať z-teľa o RZZP. Zrazené poistné poisťovňa vráti z-ncovi aj z-teľovi.
Ak nie je zamestnancom v čase podania RZZP, podá si RZZP sám, poisťovňa mu preplatok vráti. Oznámi z-teľovi výšku preplatuk a z-teľ požiada poisťovňu o vrátenie preplatku, ktoré zaplatil za zamestnanca.

Prípad B.
Osoba v prípade B bola v mesiaci, v ktorom jej bola vyplatená odmena zamestnancom, ale vzhľadom na výšku odmeny prestala byť v tomto mesiaci poistencom štátu (suma vyššia ako 191,07 €).
Nakoľko však suma nepresiahjla výšku 2006,17 €, nie je táto osoba povinná podať RZZP.
Poistné je vysporiadané.

Ako najvýhodnejší spôsob mi vychádza kombinácia oboch spôsobov, kedy by bola vyplácaná odmena konateľovi každý mesiac do určitej výšky, aby ako zamestnanec nestratil štatút dôchodcu pre zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
03.03.10,15:10
A. áno.
B. dátumy nie sú zákonom stanovené, niekto prihlasuje na mesiac, niekto na jeden deň, obe varianty sú správne.
Inak všetko správne.
v.balogova
03.03.10,18:39
Konateľ a spoločník v jednoosobovej s.r.o. - nemal žiadne odmeny ani podiel na zisku. 8 mesiacov bol zamestnaný, zvyšok roka nahlásený ako samoplatiteľ na ZP aj SP. Môže podať priznanie A, keďže iné príjmy nemal?
Jana Motyčková
03.03.10,19:00
Ak ide o daňové priznanie A je dobre. Ak ide o rzzp tiež je A dobre.
Evanka
04.03.10,10:54
Nuž, bolo ho treba prihlásiť pred vyplatením odmeny. Prinajmenej k 30.12.2009...

Nesúhlasím s tým, že v ZP musí byť prihlásený vopred.

§11 hovorí iba, že každú zmenu treba oznámiť do 8 pracovných dní.

Konzultovala som s pani na ZP a povedala mi, že dôležité je, aby bol prihlásený za ten mesiac, v ktorom dostal odmenu a bude figurovať aj na tom mesačnom výkaze, v ktorom bola odmena vyplatená.
Podľa zákona by si ho mala prihlásiť najneskôr do 8. januára. V prihláške uvedieš že ho prihlasuješ za meesiac 12 rok 2009.
Od 1.1.2010 už by mal byť odhlásený. V odhláške bude figurovať mesiac 01 rok 2010.
0500429
08.03.10,18:40
Dobry vecer,

je urceny nejaky maximalny zaklad pre odmenu konatela? napr. ak by dostal odmenu vo vyske 5000 eur?
0500429
08.03.10,18:47
mesacna odmena 5000 eur
Jana Motyčková
09.03.10,07:57
Ak sa pýtaś na maximálny vymeriavací základ - konateľ s odmenou je pre účely zdravotného poistenia považovaný za zamestnanca, a tu je určený maximálny mesačný vymeriavací základ v r. 2010 je 2169,09. Ak by ale takú odmenu nemal každý mesiac, potom robí ročné zúčtovanie a tam sa posudzuje maximálny ročný VZ 2169,09x12.
0500429
09.03.10,16:05
dakujem.
0500429
09.03.10,16:09
A este, ak bude pouzivat firemny mobil, auto, PHM, bude to naklad firmy? co stravenky, ma na ne narok?
dara
10.03.10,19:02
prosím Vás môžem kontateľovi vyplatiť odmenu za rok 2009 v roku 2010? do akej výšky by som odmenu mohla vyplatiť, aby nemusel platiť odvod do zdravotnej poisťovne, teda či existuje nejaké minimum.
Evanka
10.03.10,19:25
prosím Vás môžem kontateľovi vyplatiť odmenu za rok 2009 v roku 2010? do akej výšky by som odmenu mohla vyplatiť, aby nemusel platiť odvod do zdravotnej poisťovne, teda či existuje nejaké minimum.
Ak chceš vyplatiť odmenu konateľovi, je treba prihlásiť konateľa do ZP Výška poistného je z-teľ 10%, konateľ 4%. ZP sa nedá obísť.
dara
10.03.10,23:14
Ďakujem, môžem odmenu vyplatiť aj teraz v 3/2010? prihlásiť môžem do 31.3.2010?


Ak chceš vyplatiť odmenu konateľovi, je treba prihlásiť konateľa do ZP Výška poistného je z-teľ 10%, konateľ 4%. ZP sa nedá obísť.
Evanka
10.03.10,23:23
Ďakujem, môžem odmenu vyplatiť aj teraz v 3/2010? prihlásiť môžem do 31.3.2010?
http://www.porada.sk/1322102-post126.html
dara
10.03.10,23:29
Ďakujem, to znamená, že teraz k 11.3. mu vyplatíme odmenu za rok 2009 v prihláške uvedeniem rok 2009? a prihlásim najneskôr do 19.3.2010? rozumiem tomu správne?


http://www.porada.sk/1322102-post126.html
Evanka
10.03.10,23:33
Ďakujem, to znamená, že teraz k 11.3. mu vyplatíme odmenu za rok 2009 v prihláške uvedeniem rok 2009? a prihlásim najneskôr do 19.3.2010? rozumiem tomu správne?
Dara vyplácaš odmenu v mesiaci marec, teda bude figurovať konateľ v ZP ako zamestnanec v mesiaci marec. V ktorom mesiaci bude vyplatená odmena, v tom mesiaci je aj zamestnancom z pohľadu zdravotného poistenia.
FIN
14.03.10,22:26
viete mi poradit co v pripade, ze sa konatel rozhodol vratit odmeny konatela vyplatene v roku 2009? Dakujem
panslav
19.03.10,17:05
mam otazku ak konatel dostava kazdy mesiac odmenu 1sk z toho zaplti on a sro ZP 2 sk, to je vsetko co konatel zaplati do Zdravotnej poistovne a ma normlane zabezpecene zdravotne poistenie ? alebo potom sa musi neico doplatit ?
Evanka
20.03.10,10:46
mam otazku ak konatel dostava kazdy mesiac odmenu 1sk z toho zaplti on a sro ZP 2 sk, to je vsetko co konatel zaplati do Zdravotnej poistovne a ma normlane zabezpecene zdravotne poistenie ? alebo potom sa musi neico doplatit ?
Korunky už neexistujú :).
Ak bude mať konateľ odmenu 0,01 € mesačne, tak odvody do ZP, po zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nadol, sú od 1.1.2009 presne 0,00 €.
juja72
21.03.10,15:49
ahojte poraďaci,
vie mi nikto povedať zákon, ktorý hovorí o povinnosti odvodov do SP a ZP pre konateľov s.r.o.? Ďakujem.
mysimis
21.03.10,15:55
Konateľ do SP neodvádza nič, ale do ZP áno a to na základe zákona o zdravotnom poistení. Odmena konateľa je príjmom zo závislej činnosti.
Benko
26.03.10,20:59
Ahoj,
mám konateľa so zmluvou na funkciu. Doteraz bol zamestnaný v inej firme, tak to bolo v súvislosti so SP jednoznačné. Od 1.4. bude nezamestnaný konateľ.
Prosím vás, je výhodnejšie byť ako zamestnanec vo vlastnej sro alebo byť dobrovoľný plátca v SP so statusom konateľa na výkon funkcie? Počítala som to, ale neviem sa dopočítať konca, lebo ako dobrovoľný plátca nie je náklad na SP nákladom firmy.
ďakujem
tmhwk
28.03.10,13:02
zalezi od toho co chapeme pod pojmom vyhodnost. ak je cielom platit do SP co najmenej, potom vobec nemusi byt v SP prihlaseny, pretoze konatel nie je povinne poistenou osobou. celkove naklady by teda boli 0.

ak do SP platit chce (napriklad kvoli dochodku, nemocenskej...) tak je samozrejme lepsie ked plati ako zamestnanec, pretoze odvody budu danovym nakladom firmy. ako dobrovolny platca by si musel platit odvody sam a neboli by to naklady firmy.

na druhej strane, treba mysliet aj na ZP. ak je nezamestnany, tak sa bud musi zamestnat (kludne aj na skrateny uvazok, trebars 2 hodiny denne, pripadne viac ako 4 hodiny aby mal aj narok na stravne listky) alebo sa prihlasit do ZP ako samoplatca, pripadne mat prijem cez odmenu konatela, z ktorej sa platia odvody do ZP.

kombinacii je vela, a kazdy ma nejaky iny ciel, tak je tazke dat jednoznacnu odpoved.
Benko
28.03.10,14:22
Ďakujem za odpoveď. Chcela som ti pridať bodík, ale nepustí ma.
babobo
14.04.10,12:08
ahojte poradáci, jedna otázočka, ako je to s konateľom, ktorý nepoberá žiadnu odmenu, max 1x ročne podiel zo zisku a súčastne je aj szčo, kde si platí odvody a ako sa to znení ked zruší príp pozastaví živnosť a ostane len konateľom?
grammatika
14.04.10,12:16
ahojte poradáci, jedna otázočka, ako je to s konateľom, ktorý nepoberá žiadnu odmenu, max 1x ročne podiel zo zisku a súčastne je aj szčo, kde si platí odvody a ako sa to znení ked zruší príp pozastaví živnosť a ostane len konateľom?

Keď zruší živnosť, v ZP sa prihlási ako samoplatiteľ a odhlási ako SZČO. V SP ak platil povinne odvody, tak už platiť nebude, ak dobrovoľne,tak platí ďalej.
panslav
14.04.10,12:31
Korunky už neexistujú :).
Ak bude mať konateľ odmenu 0,01 € mesačne, tak odvody do ZP, po zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nadol, sú od 1.1.2009 presne 0,00 €.

No to je pekne:) ale na druhej strane co je toto za stat? nejaky konatel zaplati zdravotnu zo smiesnej odmeny a ma zdravotnu starostlivost zabezpecenu? a taky zivnostnik plati minimalne 40 €. to je trochu na halvu nie ?
Daggmar
03.06.10,11:51
Ahojte, prečítala som to tu všetko odvrchu nadol a dospela som k tomuto záveru : spoločník sro - dôchodca /bez odmeny a zmluvy o výkone funkcie, nie konateľ/ uzatvorí dohodu o prac.činnosti - platí odvody do SP ako zamestnávateľ a daň z príjmu zo závislej činnosti, žiadne iné povinnosti nemá ?Nemusí robiť RZD ani RZZP .... nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Ak si vyplatí podiel na zisku, tiež neplatí ani odvody, ani daň. /zdanila to sro-čka/. Uvažujem správne ?
Evanka
04.06.10,04:04
Ahojte, prečítala som to tu všetko odvrchu nadol a dospela som k tomuto záveru : spoločník sro - dôchodca /bez odmeny a zmluvy o výkone funkcie, nie konateľ/ uzatvorí dohodu o prac.činnosti - platí odvody do SP ako zamestnávateľ a daň z príjmu zo závislej činnosti, žiadne iné povinnosti nemá ?Nemusí robiť RZD ani RZZP .... nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Ak si vyplatí podiel na zisku, tiež neplatí ani odvody, ani daň. /zdanila to sro-čka/. Uvažujem správne ?
Ak sa jedná o spoločníka s.r.o., dohoda zakladá účasť na ZP. Je považovaný za zamestnanca.
Pri ročnom zúčtovaní ZP mu však poisťovňa preplatok ako dôchodcovi vráti.
Jana Motyčková
04.06.10,06:54
Súhlasím s Evanka, až na to, že pri tej dohode ZP vráti preddavky, iba ak bol VZ nizší ako minimálny základ samoplatiteľa - neviem presne - okolo 200 € mesačne v priemere za dobu, kedy mal tú dohodu. RZD bude musieť robiť, ak príjem by bol vyšší ako 2012,85.
Ak si vyplatí podiel na zisku (rozdelenie zisku po skončení roku), neplatí z toho nič, je to vyplácané v čistom (po zdanení zisku).
Daggmar
04.06.10,07:21
Dakujem Evanke aj tebe Janka za rýchlu odpoved. S tým ZP som si nebola istá ako to je. Ak bude dohoda od 6/2010 nesmie prekročiť VZ na ZP 2.479,20 € ročne /12x206,60/, aby mu boli preddavky P vrátené pri RZZP. A kedže je to viac ako 2012,85 bude povinny urobit RZZP. Tak by to malo byt spravne ?
Jana Motyčková
04.06.10,07:31
Keď je dohoda od 1.6.2010, tak ak suma spolu prekročí 7x206,60, tak preddavky sa nevrátia.
RZZP bude musieť robiť, ak v niektorom mesiaci by bol príjem vyšší ako 2169,09€.
RZD bude musieť robiť ak by to spolu bolo viac ako 2012,82€.
Daggmar
04.06.10,07:42
Ak si teda dá mesačne VZ cca 205,- RZZP nebude povinny robit, ale ked si poda budu mu preddavky vrátené ? Tak isto nemusi ale moze podat RZD a tiež mu bude vrátená daň ? Teraz by to malo byť správne :-)
Jana Motyčková
04.06.10,07:45
Tak .
Daggmar
04.06.10,07:50
Dakujem, si poklad.
Evanka
05.06.10,14:25
Ak si teda dá mesačne VZ cca 205,- RZZP nebude povinny robit, ale ked si poda budu mu preddavky vrátené ? Tak isto nemusi ale moze podat RZD a tiež mu bude vrátená daň ? Teraz by to malo byť správne :-)
Nie, v takom prípade by štát prestal byť za neho platiteľom, teda pri RZZP by mu nemohli byť preddavky vrátené. Nesmie v mesiaci prekročiť sumu 191,07 €.
Ospravedlňujem sa, suma je zvýšená na 206,60 €, uvedená suma platila v roku 2009, ako píše Janka.
Daggmar
05.06.10,16:14
Tak teraz som domylená, kde nájdem tú sumu 191,07 €? to je VZ štátu, z ktorého platia za dôchodcov ZP ?
Jana Motyčková
05.06.10,18:54
Nie, v takom prípade by štát prestal byť za neho platiteľom, teda pri RZZP by mu nemohli byť preddavky vrátené. Nesmie v mesiaci prekročiť sumu 191,07 €.
Nesúhlasím. 191,07 platilo v r.2009. Tento rok je tá suma 206,60.