IVEB
03.08.07,06:12
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Zamestnanci , odmeňovaní mesačnou mzdou majú v pracovnej zmluve uvedenú základnú mzdu. Táto základná mzda sa logicky upravuje o to keď je zamestnanec na dovolenke popr. je PN a pod. V našom mzdovom poriadku je uvedené: Osobné ohodnotenie je dané základnou mzdou zamestnanca , percentuálnym pomerom osobného ohodnotenia a základnej mzdy . A tu som narazila na problém , ktorí si niektorí vo firme vysvetľujú po svojom. Ak napr. v mesiaci júl odpracujem 12 dní za to mi patrí alikvotná časť základnej mzdy a za 10 kedy čerpám dovolenku mi patrí náhrada mzdy. Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam patrí zamestnancovi osobné ohodnotenie zo mzdy vypočítanej za tých 12 pracovných dní / nakoľko náhrada za dovolenku nie je mzda/ alebo zo základnej mzdy uvedenej v pracovnej zmluve ? Môj názor je a takto som to robila aj v iných firmách , ale v tejto firme to doteraz bolo tak , že výška ohodnotenia sa vypočítavala zo mzdy uvedenej na pracovnej zmluve bez ohľadu na tom , či som mala celý mesiac odpracovaný alebo som bola napr. na dovolenke , popr. na PN . Aký máte názor na tento problém? Budem Vám povďačná za každú skúsenosť popr. radu.
Anja111
03.08.07,04:51
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Zamestnanci , odmeňovaní mesačnou mzdou majú v pracovnej zmluve uvedenú základnú mzdu. Táto základná mzda sa logicky upravuje o to keď je zamestnanec na dovolenke popr. je PN a pod. V našom mzdovom poriadku je uvedené: Osobné ohodnotenie je dané základnou mzdou zamestnanca , percentuálnym pomerom osobného ohodnotenia a základnej mzdy . A tu som narazila na problém , ktorí si niektorí vo firme vysvetľujú po svojom. Ak napr. v mesiaci júl odpracujem 12 dní za to mi patrí alikvotná časť základnej mzdy a za 10 kedy čerpám dovolenku mi patrí náhrada mzdy. Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam patrí zamestnancovi osobné ohodnotenie zo mzdy vypočítanej za tých 12 pracovných dní / nakoľko náhrada za dovolenku nie je mzda/ alebo zo základnej mzdy uvedenej v pracovnej zmluve ? Môj názor je a takto som to robila aj v iných firmách , ale v tejto firme to doteraz bolo tak , že výška ohodnotenia sa vypočítavala zo mzdy uvedenej na pracovnej zmluve bez ohľadu na tom , či som mala celý mesiac odpracovaný alebo som bola napr. na dovolenke , popr. na PN . Aký máte názor na tento problém? Budem Vám povďačná za každú skúsenosť popr. radu.
Ja rátam tak, ako ty. Z odpracovaných dní a teda alikvotnej časti mzdy...
katka50
03.08.07,04:52
Myslím si,že máš pravdu a osobné ohodnotenie patrí podľa zmluvy zo základnej mzdy, t.z. bez náhrady za dovolenku a ost. náhrad.
Jara
03.08.07,04:54
Môj názor je, že odmena, prémie či osobné ohodnotenie patrí za čas odpracovaný a nie za čas kedy je človek na PN alebo na dovolenke. Jedine, že zamestnávateľovi pošleme video, /po dohode/, aké máme pekné nové bikiny :D alebo video hore bez :D a on to ocení.
Nika
03.08.07,05:08
A čo v prípade, že pracovník je má mesačnú mzdu + odmenu za výkon. Napr. je predavač a zo zisku z predaného tovaru(ktorý predá on) má určité percento. V tomto prípade by sa mu to podľa mňa nemalo krátiť.
Jara
03.08.07,05:15
Ak je to percento zo zisku tak to nemá predsa vplyv na to či ho vytvoril za 5 dní alebo za 20 dní. Ak ho vytvoril tak mu patrí to percento ktoré je určené. Je to podľa mňa celkom iná situácia.
Eva
05.06.10,10:41
A čo v prípade ak má zamestnanec základnú mzdu + osobné ohodnotenie a v mesiaci má ešte aj nadčasy. Je potom správne, ak do výpočtu výšky osobného ohodnotenia v danom mesiaci vstupujú aj hodiny nadčasov, t.j. mzda za prácu nadčas?
psps
30.06.10,19:41
Zamestnankyňa má v zmluve základnú mzdu + osobné ohodnotenie + % zo zisku. Môže zametnávateľ hýbať s osobným ohodnotením, prípadne vôbec nevyplatiť aj bezdôvodne?
truch
30.06.10,19:52
Zamestnankyňa má v zmluve základnú mzdu + osobné ohodnotenie + % zo zisku. Môže zametnávateľ hýbať s osobným ohodnotením, prípadne vôbec nevyplatiť aj bezdôvodne?
Záleží to od toho, či je osobné hodnotenie nárokovou zložkou mzdy, ako to máte ošetrené v internej smernici. Ak je nárokovou zložkou iba základná mzda, zamestnávateľ nie je povinný osobné hodnotenie vyplatiť.
drobeceva
01.07.10,06:17
Zamestnankyňa má v zmluve základnú mzdu + osobné ohodnotenie + % zo zisku. Môže zametnávateľ hýbať s osobným ohodnotením, prípadne vôbec nevyplatiť aj bezdôvodne?
Záleží, ako to máte ošetrené.
Osobné hodnotenie sa stanoví tak, že obsahuje body, za predpokladu ktorých sa môže to osobné hodnotenie krátiť - napr. za nesplnenie istých úloh, za nesplnenie istých termínov,...to znamená, že sa to vyhodnocuje a pri nesplnení sa osobné hodnotenie kráti /ale treba to dať zamestnancovi písomne aj s odôvodnením/
lienka492
26.01.11,15:34
ja mam v sucasnosti rovnaky problem. v predchadzajucej firme bolo samozrejme ze sa osobne hodnotenie vyplacalo z odpracovanych hodin. lenze som prisla do inej firmy a tam sa vyplacalo kazdy mesiac fixnou sumou. - aj ked by bol clovek 2 tyzdne na dovolenke alebo PN. Chystam sa to urobit podla odpracovanych hodin. Je to v nejakom zakone osetrene, ze sa to ma tak robit? Idem prave na to urobit smernicu...
Tweety
26.01.11,15:58
ja mam v sucasnosti rovnaky problem. v predchadzajucej firme bolo samozrejme ze sa osobne hodnotenie vyplacalo z odpracovanych hodin. lenze som prisla do inej firmy a tam sa vyplacalo kazdy mesiac fixnou sumou. - aj ked by bol clovek 2 tyzdne na dovolenke alebo PN. Chystam sa to urobit podla odpracovanych hodin. Je to v nejakom zakone osetrene, ze sa to ma tak robit? Idem prave na to urobit smernicu...
OH je pohyblivá zložka mzdy, len nie stále má práve takýto názov. Je to čiste interná záležitosť.