adagergely
14.02.05,10:48
Ahojte, poradte mi prosim. Za 5 rokov podnikanie popri zamestnani sme neplatili odvody do SP. nepytajte sa ma preco, vzniklo to nedorozumenim a aj chybou SP, ktora nam poskytla nedostatocne informacie na zaciatku podnikania. To uz ale nie je teraz dolezite. Za 5 rokov mi neprisla ani jedna upomienka, takze som ani nemala dovod domnievat sa , ze nieco nie je v poriadku.Ved predsa kazda institucia upozornuje na nedoplatky. A este na moju pripomienku, ze keby som tam neprisla ako by sa to vyriesilo, tak mi povedali , ze o niekolko rokov by snad na to prisli. Cistou nahodou som sa dozvedela , ze platit sme mali, hned som danu sumu(ktora predstavovala 65 tis. ) zaplatila, a oni mi chcu na zaklade toho urobit vymer a vymahat odomna este penale. Tak za 5 rokov nie su schopni na to prist a potom , ked to clovek uhradi sam, tak oni az potom zacnu uradovat. Zda sa mi, ze je to vsetko proti logike. Maju na to pravo? Ako sa mam ohradit?

Prosim o radu, caute
Katarína STR
14.02.05,10:15
No podľa mňa bohužiaľ asi na to majú právo. Ale ty zase máš právo požiadať o odpustenie penálov.

Prípadne ti poviem, že aj mne prišlo penále za neskorú platbu a prišlo vo výške 5% z dlžnej čiastky.
Dala som žiadosť o zníženie penálov z 5 % na 0,5 % a vyhoveli mi.
A to je dosť veľký rozdiel.

Počkaj si kým ti nepríde niečo písomne a uvidíš. Potom požiadaš o zníženie %.
Rooibos
14.02.05,10:16
Zalezi na tom, kedy si stihol zaplatit dlznu sumu. Ak prisla SP do 31.12.04 na ucet mas moznost vyuzit generalny pardon a podat ziadost o odpustenie penale z dlznej sumy do 28.02.05. Tlacivo je k dispozicii na SP. Ak sa jedna o FO, musi byt dlzne poistne uhradene aj za zamestnancov ako aj za SZCO a ziadosti sa podavaju kazda samostatne.
Ak si to nestihol do konca roka skus sa spytat na prislusnej pobocke SP. Velke nadeje ti nedavam.
Danuska
14.02.05,11:37
A odvolaj sa na to, že aj pánovi Miklošovi odpustili
Mickya
14.02.05,12:08
A odvolaj sa na to, že aj pánovi Miklošovi odpustiliAj Mikloš sa v tom vezie. Alebo je to omyl a myslela si Kaníka?
Zuzka
14.02.05,12:21
Neviem či to platí, že penále majú nárok si vymáhať iba za posledné 3 roky dozadu, staršie už nie. Asi si treba aj toto zistiť. Predsa by to bolo menej. To by vedel povedať Ervín.
Sociálna poisťovňa je jeden veľký, s prepáčením, bordel. Inak to neviem ani nazvať. Neochota a arogancia, a preháňanie ľudí, to je môj názor, ospravedlňujem sa výnimkám.

Danuška, okrem iných, odpustili penále Kaníkovi. Takých ako Kaník tam bolo oveľa viac, len o tých sa nepíše. To iba tí obyčajní zlíznu všetko zlé.
Heni
14.02.05,12:51
a v SP nie je tak, že ak na to príde SZČO sama, tak si sama "hodí" penále 0,1% a ak oni tak je 0,2% ? či si to mýlim s inou inštitúciou?
adagergely
15.02.05,09:50
dakujem vam za odkazy, ale aj tak mi nejde do hlavy, ze mi neposlali ziadnu upomienku.Oni nemaju oznamovaciu povinnost? je v tom bohovsky bordel. Caute
Janca
15.02.05,10:50
Skus, ci by Ti ziadost o odpustenie penalov nenapisal p. Kanik, xi/xi/xi/xi. Ale vazne, nemusia Ta upozornovat, nemusia nic, iba vyrubovat penale. Potom v ich rozhodnuti bude urcite klauzula o moznosi odvolania, tak ho vyuzi dopodrobna. Kym Ti nejake rozhodnutie pride, prestuduj si poriadne ich zakon, aby si vedela pohotovejsie reagovat. Tu Ti poradime iba vseobecne, ale v ich rozhodnuti budu odvolavky na konkretne paragrafy a pod., tak sa toho chyt.
Zita5
15.02.05,10:52
Skus, ci by Ti ziadost o odpustenie penalov nenapisal p. Kanik, xi/xi/xi/xi. Ale vazne, nemusia Ta upozornovat, nemusia nic, iba vyrubovat penale. Potom v ich rozhodnuti bude urcite klauzula o moznosi odvolania, tak ho vyuzi dopodrobna. Kym Ti nejake rozhodnutie pride, prestuduj si poriadne ich zakon, aby si vedela pohotovejsie reagovat. Tu Ti poradime iba vseobecne, ale v ich rozhodnuti budu odvolavky na konkretne paragrafy a pod.
Nechcem strašiť , ale keď v telke vyhlasovali generálny pardón , bolo povedané , že inštitút odpustenia penálov sa od roku 2005 ruší . Treba si to zistiť .
Janca
15.02.05,10:55
Ved preto hovorim, ze prestudovat a zalezi od toho, co v tom rozhodnuti bude napisane. Nemoze sa pisat odpustenie alebo znizenie niecoho, co este nebolo urcene.
mirkastevekova
16.02.05,08:54
Ahoj. Ani ja nemám dobré skúsenosti so sociálnou poisťovňou. Keď som im po daňovom priznaní doniesla výpis a poprosila som ich, aby mi vypočítali, koľko by som mala platiť odmerane mi povedali, že to je moja povinnosť vypočítať si výšku fondov.
Teraz pre istotu vždy k 31.12. píšem žiadosť, aby mi poslali výpis za zdaňovací rok, či mám všetko dobre uhradené. Takto mám v ruke aspon niečo, čím sa budem obhánať, keby mi povedali, že tam mám najaké nedoplatky. Musím si poklepať, zatiaľ to tak funguje. Skús to aj Ty. Pá
Zuzka
16.02.05,09:32
a v SP nie je tak, že ak na to príde SZČO sama, tak si sama "hodí" penále 0,1% a ak oni tak je 0,2% ? či si to mýlim s inou inštitúciou?
Heni, tak si mohla vypočítať penále podľa starého zákona. Platilo to pre z&dr. poisť., úrad práce a soc. poisťovňu.
Bionke
23.05.05,08:00
Dobrý deň prajem,
vytiahnem SP znovu na povrch diania...
Mám takýto problém, SP nám poslala Exekučný príkaz... Sumu ktorú sme nemali vyplatenú sme uhradili a máme splnené aj všetky platby do konca mája... takže sme takpovediac čistý... ale máme tam ešte penále z omeškania z roku 2003 a z roku 2004 vo výške 141.851,- Sk. Žiadosť o odpustenie penál je do € 3.000,- nad € 3.000,- je potrebné urobiť projekt na odpustenie a poslať ho do Bruselu. Tá druhá možnosť mi vôbec nevyhovuje. Chcela by som sa informovať či už tu niekto má skúsenosti s odpustením týchto penál, alebo aspon so znížením, ako ste napísali odvôvodnenie, v akom znení??? Prosím ak viete pomôžte mi Ďakujem.
Pekný deň prajem.
Katka
via
31.05.05,12:20
neda mi nepovedat este jednu skusenost so socialnou poistovnou, tykalo sa to jedneho nasho zamestnanca. v roku 1992-1995 mal zivnost, davat nieco statu nepokladal za spravne, tak neplatil absolutne nic. v roku 2003 mu prisiel exekucny prikaz na nedoplatok na odvodoch, penale a pravdaze odmena exekutorovi. musim povedat, ze to celkom vo mne vzbudilo zaujem,tak som tam sla s nim ci by sa nedalo nieco poriesit. dostali sme sa az hore k nejakemu mudremu ujovi, ktory nam povedal len tolko, ze uz sa s tym neda robit nic, a celkom sa cudoval, preco od neho vymahaju penale, ze na prikaze od socialnej poistovne exekutorovi nic takeho nebolo ..... tak uz fakt neviem, kde sa zacina a ci niekde konci bordel v instituciach nam nadriadenych ????? a este jedno, nepomohol ani pravnik.
Beba
05.01.06,09:21
Práve kamarátovi prišlo zo SP /na základe žiadosti /odpustenie penálov v sume asi 2 300,- Sk za chybu v roku 2000. Účtuje v JU. V rozhodnutí píšu, že podľa zákona 231/1999 o štátnej pomoci sa tým poskytuje žiadateľovi minimálna pomoc v uvedenej výške /vyčíslili dokonca aj v EUR/a upozornili, že treba pomoc nahlásiť do 30 dní od skončenia štvrťroku od poskytnutia pomoci na MF. Platobný výmer zaevidoval do ostatných záväzkov /do vybavenia žiadosti nehradil/ a čo teraz. Je tá pomoc jeho NP príjem a má ho zaúčtovať do príjmov ovplyvňujúcich ZD?
Zita5
05.01.06,09:30
Práve kamarátovi prišlo zo SP /na základe žiadosti /odpustenie penálov v sume asi 2 300,- Sk za chybu v roku 2000. Účtuje v JU. V rozhodnutí píšu, že podľa zákona 231/1999 o štátnej pomoci sa tým poskytuje žiadateľovi minimálna pomoc v uvedenej výške /vyčíslili dokonca aj v EUR/a upozornili, že treba pomoc nahlásiť do 30 dní od skončenia štvrťroku od poskytnutia pomoci na MF. Platobný výmer zaevidoval do ostatných záväzkov /do vybavenia žiadosti nehradil/ a čo teraz. Je tá pomoc jeho NP príjem a má ho zaúčtovať do príjmov ovplyvňujúcich ZD?


Štátnu pomoc v medziach výšky odpusteného penále vstupuje do ZD . Ak sa mýlim prosím opravte ma . Ale , takto som to pochopila ja , keď sa o tom v médiách debatovalo .
Beba
05.01.06,10:05
Vďaka.Aj ja som mu hovorila, že mi to logicky vychádza ako jeho nepeňažný príjem. Takže dá to do ostatných príjmov ID v rámci uzávierkových operácií a záväzok spáruje s ID, aby mu neostal v knihe, ako neuhradený. Táto informácia v médiách mi ušla, ešteže som to nepotrebovala pre seba -tfuj,tfuj pre šťastie...:D :D :D
bepo
05.01.06,11:31
..... tak uz fakt neviem, kde sa zacina a ci niekde konci bordel v instituciach nam nadriadenych ????? a este jedno, nepomohol ani pravnik.
Tak to tam skúste ešte pokropiť svätenou vodou :D
JanaSys
05.01.06,18:21
dakujem vam za odkazy, ale aj tak mi nejde do hlavy, ze mi neposlali ziadnu upomienku.Oni nemaju oznamovaciu povinnost? je v tom bohovsky bordel. Caute

Zaujímalo by ma, prečo poisťovňa nemá zo zákona povinnosť vykoníávať na konci roka inventarizáciu pohľadávok a záväzkov. Jej sa zákon o účtovníctve netýka? Ak majú špeciálny zákon o účtovníctve poisťovní, ako to majú o inventarizácii tam, nevie niekto?
abel
05.01.06,18:41
Zaujímalo by ma, prečo poisťovňa nemá zo zákona povinnosť vykoníávať na konci roka inventarizáciu pohľadávok a záväzkov. Jej sa zákon o účtovníctve netýka? Ak majú špeciálny zákon o účtovníctve poisťovní, ako to majú o inventarizácii tam, nevie niekto?
Súhlasím a po mnohých zlých skúsenostiach práve so SP - niekedy sa zdá akoby úmyselne vyčkávali - by som odporúčala vždy na konci roka napísať žiadosť o potvrdenie o vyrovnaní záväzkov.
andy22
05.01.06,20:03
Mali sme minulý rok podobnú skúsenosť so zdrav.poisťovňou.Tiež nám pripadalo, že vyčkávajú do do doby,keď by nedoplatok mal byť premlčaný a vtedy sa ozvú. Tiež nás v minulosti chybne informovala pracovníčka VšZP, že SZČO na civ.voj.službe nemusí platiť odvody, čo sme ďalej neskúmali a mali sme....Takže výsledok - doplatenie odvodov a vyrúbené penále asi 50tis.Sk.Požiadali sme o odpustenie penálov na radu veľmi ochotnej pracovníčky ZP(ešte jestvujú).
Nikita
10.01.06,10:54
Existuje nejaké oficiálne tlačivo spomínanej žiadosti?
Nikita
10.01.06,10:57
Ahoj. Ani ja nemám dobré skúsenosti so sociálnou poisťovňou. Keď som im po daňovom priznaní doniesla výpis a poprosila som ich, aby mi vypočítali, koľko by som mala platiť odmerane mi povedali, že to je moja povinnosť vypočítať si výšku fondov.
Teraz pre istotu vždy k 31.12. píšem žiadosť, aby mi poslali výpis za zdaňovací rok, či mám všetko dobre uhradené. Takto mám v ruke aspon niečo, čím sa budem obhánať, keby mi povedali, že tam mám najaké nedoplatky. Musím si poklepať, zatiaľ to tak funguje. Skús to aj Ty. Pá
Oprava - Existuje nejaké oficiálne tlačivo spomínanej žiadosti?
pyton
23.01.06,08:02
Opäť Sociálna poisťovňa, čerstvá skúsenosť.
Zamestnanec firmy potreboval nejaké potvrdenie, išlo sa na SP, tam o ňom nič nevedeli.......zistilo sa, že oni nemajú nahodené 2 roky výkazov firmy. Pýtam sa, načo každý mesiac doporučene posielame tieto výkazy?!
ajobs
23.01.06,10:00
Opäť Sociálna poisťovňa, čerstvá skúsenosť.
Zamestnanec firmy potreboval nejaké potvrdenie, išlo sa na SP, tam o ňom nič nevedeli.......zistilo sa, že oni nemajú nahodené 2 roky výkazov firmy. Pýtam sa, načo každý mesiac doporučene posielame tieto výkazy?!

No to by som aj ja rád vedel ?:p :) :confused: