Persy
03.08.07,09:48
Dobrý deň,
prosím o informáciu:
môj syn, študent SŠ utrpel pracovný úraz pri práci vykonávanej brigádnicky na dohodu o vykonaní práce s predpokladanou dĺžkou PN asi 8 dní. Má nárok na nejakú náhradu mzdy či odškodnenie úrazu. Ak áno od koho - zamestnávateľa či SP?
Ďakujem
Peter
persy@atlas.sk
Jana Motyčková
03.08.07,09:28
Pri DVP nie je nárok na náhradu príjmu pri PN, ani na úrazový príplatok. Mohol by byť iba nárok na úrazovú rentu alebo jednorazové vyrovnanie, to je ale iba v prípade trvalých následkov.
Persy
06.08.07,11:07
Tak neviem - 2 odpovede ktoré si navzájom asi odporujú. Čo som pozeral ja na www inde ako laik tak sa mi zdá pravdeúpodobnejšia odpoveď druhá - čo vy na to odborníci?
Ale potom má tá naša legislatíva ešte asi dosť dier.
Kolenčík
07.08.07,05:04
Túto problematiku by som riešil v súvislostí so Zákonom 124/2006, ktorý v § 3 vymedzuje pojem fyzickej osoby, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu, alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a vykonáva pre zamestnávateľa prácu, to je určené aj ZP. Z uvedeného vyplýva, že študent pracujúci na dohodu je v obdobnom vzťahu k zamestnávateľovi ako účastník pracovného procesu a preto by mal mať všetký nároky ako riadny zamestnanec.
Jana Motyčková
07.08.07,07:51
Zákon 124/2006 nehovorí o finančných nárokoch zamestnanca, resp. dohodára. V §3 sú vymedzené pojmy pre tento zákon. 124/2006 hovorí všeobecne o bezpečnosti pri práci - povinnosti, práva, evidencia, hlásenie pracovného úrazu. Nárok na dávky rieši Zákon o sociálnom poistení, § ako napísal Endrju. Endrjuova odpoveď nie je v rozpore s mojou - iba on uviedol §, ja som uviedla zhruba obsah. Ak si prečítate uvedené §, zistíte to.
Persy
08.08.07,05:47
V poriadku, náhrada mzdy zrejme neprichádza do úvahy, ale čo konkrétne treba podniknúť, keď zamestnávateľ napr. nechce prevziať ani dať svoju pečiatku na PN-ku (tam je i okienko - prac. úraz), ani inak komunikovať. Tie paragrafy príslušného zákona sú na mňa príliš všeobecné - zrejme existuje nejaký vykonávací predpis, návod na postup, tlačivá o prac. úraze a pod. Ak Vás to moc nezaťažuje poraďte prosím, čo robiť, resp. kde možno nájsť potrebné detaily.
Peter