Janca
03.08.07,12:21
Prosím poradiť:
Známa - doktorand v dennej forme doktorandského štúdia dostáva v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 204/2002 Z.z. štipendium, ktoré sa v zmysle tohoto zákona považuje za pzč - t.j. robia jej odvody do poisťovní, aj tento príjem zdaňujú.
Okrem tohoto príjmu si založila v r. 2006 aj živnosť, z ktorej zatiaľ nemala žiaden príjem (to len pre komplexnosť).
Cez MŠ SR od 9/2007 odchádza na 9-mesačný zahraničný pobyt, s ktorým škola súhlasí a dokonca jej bude štipendium tu na Slovensku aj naďalej poskytovať aj počas tohoto 9-mesačného pobytu v zahraničí, podmienkou je len vypracovanie dizertačnej práce v dohodnutom termíne.
Môj pohľad na vec (prosím potvrdiť, resp. vyvrátiť):
- pzč zo školy bude naďalej dostávať, t.j. na konci roka
dostane Potvrdenie od zamestnávateľa (školy) o zrazených odvodoch a
preddavkoch na daň,
- nakoľko nebude mať žiaden príjem zo živnosti, nie je nutnosť ju
prerušiť, ale DP bude podávať typ B, avšak v §-6 bude uvádzať nulu.
To by malo byť všetko, alebo má nejaké iné povinnosti vzhľadom na dlhodobý pobyt v zahraničí (samozrejme okrem komerčného pripoistenia), alebo musí nahlásiť tento pobyt v ZP, keď tam bude odvádzať odvody škola ?
Ďakujem za názory
Janca
06.08.07,11:10
Skúsi mi niekto poradiť ? Ď
Jozef Mihál
06.08.07,11:16
Nie je čo radiť, je to OK.
Janca
08.08.07,09:59
No práve, že som v rozpakoch. Problém je v tom, že tá známa odchádza hneď začiatkom septembra a vlastne jej neviem povedať, čo má urobiť, aj na základe týchto informácií:http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=28952
Ak by niekto vedel viac, prosím poraďte ako postupovať v zadanej otázke, či treba nahlásiť zmeny v registri v ZP a SP. Samozrejme na poisťovniach mi nikto t.č. nevie dať uspokojivú odpoveď. Ď.