yoyka
03.08.07,12:15
Ahojte poraďáci
súrne potrebujem poradiť dostala som v meste na parkovisku papuču. Iste sa pýtate prečo, no samozrejme, že som nezaplatila parkovné. Kto by mi vedel poradiť ako sa mám z toho dostať bez ujmy v peňaženke?
Gabi03
03.08.07,10:18
zlezaradil a že cestovanie! :D :D :D
janka.janka
03.08.07,10:31
skontroluj, ci je parkovisko viditelne oznacene ako platene.. ak nie, tak mas sancu policajtov "ukecat".. alebo im mozes povedat, ze si nevedela, kde je ten pristroj kde si treba kupit listok... a tvar sa, ze si rada, ze prisli a nech Ti ukazu kde si to treba zakupit atd... :---
ale kedze Ti dali uz papucu, mensej pokute sa zrejme nevyhnes.. drzim palce a napis, ako si dopadla :)
dad111
03.08.07,10:44
Hadam by bolo najlepsie teraz to zaplatit. Ak v buducnosti pocestujes na zapad od nasich hranic skus to spravit tam a tamojsi policajti Ta naucia ako sa to vybavuje. Ale teraz vazne. Samozrejme ze aj ja porusujem a casto predpisy, pochopim ak niekto napriklad nezastavi na stopke, prekroci rychlost, zastavi v zakaze, prejde cez plnu ciaru a podobne veci, ktore su myslim nezmyselnou buzeraciou bez opodstatnenia. Nezaplatit ale na platenom parkovisku, ktore je jasne oznacene a z trzby mame na koniec prospech vsetci je nespravne. Preco by sme my ostatni a poctivo platiaci mali doplacat a nemohucne sa pozerat na ludi, za ktorych to platime nakoniec my. To iste plati aj o dilalnicnych poplatkoch a cestovnom v MHD. Parkovanie za uhradu je normalna platena sluzba, nehnevaj sa preto na moje slova.
janka.janka
03.08.07,10:52
Samozrejme ze aj ja porusujem a casto predpisy, pochopim ak niekto napriklad nezastavi na stopke, prekroci rychlost, zastavi v zakaze, prejde cez plnu ciaru a podobne veci, ktore su myslim nezmyselnou buzeraciou bez opodstatnenia.

no to snad nemyslis teraz vazne.. :eek: tak podla mna prekrocenie rychlosti alebo nezastavenie na stopke je ovela zavaznejsi priestupok pretoze priamo ohrozujes bezpecnost seba aj inych.. najma tou rychlostou..
to, ze nezaplatis dake parkovne - nehnevaj sa, tym nikoho neohrozujes a vzdy je to vymozitelne.. ale ked uz havarujes neda sa toho vela napravat..
Pepa
03.08.07,11:07
Hadam by bolo najlepsie teraz to zaplatit. Ak v buducnosti pocestujes na zapad od nasich hranic skus to spravit tam a tamojsi policajti Ta naucia ako sa to vybavuje. Ale teraz vazne. Samozrejme ze aj ja porusujem a casto predpisy, pochopim ak niekto napriklad nezastavi na stopke, prekroci rychlost, zastavi v zakaze, prejde cez plnu ciaru a podobne veci, ktore su myslim nezmyselnou buzeraciou bez opodstatnenia. Nezaplatit ale na platenom parkovisku, ktore je jasne oznacene a z trzby mame na koniec prospech vsetci je nespravne. Preco by sme my ostatni a poctivo platiaci mali doplacat a nemohucne sa pozerat na ludi, za ktorych to platime nakoniec my. To iste plati aj o dilalnicnych poplatkoch a cestovnom v MHD. Parkovanie za uhradu je normalna platena sluzba, nehnevaj sa preto na moje slova.
Mňa málo čo a málo kto "vytočí" ale toto sa ti podarilo. Takýto "samozrejme" porušujúci predpisy ma takmer zabil pri predbiehani kamióna cez plnú čiaru, Sa čudujem, že ešte vlastníš vodičský preukaz.
dad111
03.08.07,12:21
Cesty su na to, aby po nich jazdili auta. Reci co by bolo, keby bolo nemaju cenu. Nenahovarajme si, ze len vdaka nasej pozornosti na cestach nezomieraju ludia. Jazdime tak, aby sme druhym neprekazali a nezdrzovali. Je to nebezpecne, uznavam. Neviem, ci si niekto mysli, ze normalny clovek bude predbiehat s vedomim, ze niekoho zabije. Prapricina je asi niekde inde. Nase cesty su plne nezmyselnych prikazov a zakazov, len pre to, ze nejaky byrokrat si riesi svoje komplexy a rozhodne o umiestneni prikazu. Je normalne, ze ti co tie zakazy maju respektovat po case zistia, ze su z velkej casti nezmyselne a nedodrzuju ich. Dufam, ze ma nikto nechce presvedcit, ze v zivote nikdy neporusil ziadny zakaz. Kazde porusenie moze mat katastrofalne nasledky. Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba. Tragicke nasledky maju mnohe zanedbania. Moj nazor je teda ten, ze ak ma byt niekde zakaz, tak len taky, ktory je nutny. Na druhej strane, zlepsenie moze priniest len investovania a budovanie lepsich ciest. Robi to tak velka cast vyspeleho sveta. Na to je treba peniaze. Musia to zaplatit len ti, co cesty pouzivaju. Ked ale budeme za hrdinstvo povazovat neplatenie, tak nezostane nic ine len od tych co platia pytat viac. Nevidim dovod, preco by som mal ja platit len preto, ze niekto sa tomu vyhyba. Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.
Gabi03
03.08.07,12:25
Cesty su na to, aby po nich jazdili auta. Reci co by bolo, keby bolo nemaju cenu. Nenahovarajme si, ze len vdaka nasej pozornosti na cestach nezomieraju ludia. Jazdime tak, aby sme druhym neprekazali a nezdrzovali. Je to nebezpecne, uznavam. Neviem, ci si niekto mysli, ze normalny clovek bude predbiehat s vedomim, ze niekoho zabije. Prapricina je asi niekde inde. Nase cesty su plne nezmyselnych prikazov a zakazov, len pre to, ze nejaky byrokrat si riesi svoje komplexy a rozhodne o umiestneni prikazu. Je normalne, ze ti co tie zakazy maju respektovat po case zistia, ze su z velkej casti nezmyselne a nedodrzuju ich. Dufam, ze ma nikto nechce presvedcit, ze v zivote nikdy neporusil ziadny zakaz. Kazde porusenie moze mat katastrofalne nasledky. Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba. Tragicke nasledky maju mnohe zanedbania. Moj nazor je teda ten, ze ak ma byt niekde zakaz, tak len taky, ktory je nutny. Na druhej strane, zlepsenie moze priniest len investovania a budovanie lepsich ciest. Robi to tak velka cast vyspeleho sveta. Na to je treba peniaze. Musia to zaplatit len ti, co cesty pouzivaju. Ked ale budeme za hrdinstvo povazovat neplatenie, tak nezostane nic ine len od tych co platia pytat viac. Nevidim dovod, preco by som mal ja platit len preto, ze niekto sa tomu vyhyba. Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.

Podľa mňa veeeeľmi špatný príspevok. :( Bol by skôr vhodný do témy čo sa mi dnes stalo,...
Paula
03.08.07,12:26
Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.

Ak pri Tvojom vyššie uvedenom spôsobe jazdy ešte vôbec žije :cool:
biaaa
03.08.07,12:31
Tu uz pravdepodobne nepomoze nic - ked si mala papucu je to zaevidovane a v tom pripade sa policajti neradi dohaduju. Mozno ich skus poprosit o znizenie pokuty povedzme na tych minimalnych 500 s odôvodnenim ze si v minulosti este nemala priestupok (teda ak si naozaj nemala).
janka.janka
03.08.07,12:32
Cesty su na to, aby po nich jazdili auta. Reci co by bolo, keby bolo nemaju cenu. Nenahovarajme si, ze len vdaka nasej pozornosti na cestach nezomieraju ludia. Jazdime tak, aby sme druhym neprekazali a nezdrzovali. Je to nebezpecne, uznavam. Neviem, ci si niekto mysli, ze normalny clovek bude predbiehat s vedomim, ze niekoho zabije. Prapricina je asi niekde inde. Nase cesty su plne nezmyselnych prikazov a zakazov, len pre to, ze nejaky byrokrat si riesi svoje komplexy a rozhodne o umiestneni prikazu. Je normalne, ze ti co tie zakazy maju respektovat po case zistia, ze su z velkej casti nezmyselne a nedodrzuju ich. Dufam, ze ma nikto nechce presvedcit, ze v zivote nikdy neporusil ziadny zakaz. Kazde porusenie moze mat katastrofalne nasledky. Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba. Tragicke nasledky maju mnohe zanedbania. Moj nazor je teda ten, ze ak ma byt niekde zakaz, tak len taky, ktory je nutny. Na druhej strane, zlepsenie moze priniest len investovania a budovanie lepsich ciest. Robi to tak velka cast vyspeleho sveta. Na to je treba peniaze. Musia to zaplatit len ti, co cesty pouzivaju. Ked ale budeme za hrdinstvo povazovat neplatenie, tak nezostane nic ine len od tych co platia pytat viac. Nevidim dovod, preco by som mal ja platit len preto, ze niekto sa tomu vyhyba. Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.

Noo.. tak mal by si si tusim urobit este raz vodicak a tam by Ti vysvetlili, co sposobuje dopravne nehody a nestastia.. pretoze akoby to vyzeralo, keby sa kazdy nezavisle od seba a na zaklade vlastnej uvahy rozhodol, ze to-ktore pravidlo cestnej premavky je blbost.. :eek: zlepsenie coho moze priniest zvysenie kvality ciest?? zeby zlepsenie kvality ciest? tak asi ano.. ale iste nie zlepsenie statistik nehodovosti.. to su prave arogantni vodici ktori si samovolne vyberaju ktore pravidla budu dodrziavat a ktore nie..
misolga
03.08.07,13:05
Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba.
-dad111, to myslíš vážne?Pri troch autách vedľa seba na ceste má chladnú hlavu len ten bezohľadný vodič v strede!!!
Gabi03
03.08.07,13:12
A prečo si si taký istý, že všetci zúčastnení majú chladnú hlavu? Možno ak by som tam bola ja, by som blondínovsky spanikárila a stalo by sa niečo hrozné. A to asi by som ja bola na vine, že som nemala chladnú hlavu. :eek:
Heni
03.08.07,13:28
Cesty su na to, aby po nich jazdili auta...
Kazde porusenie moze mat katastrofalne nasledky. Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba...
ja len dúfam, že ťa na ceste za volantom nestretnem...
Pepa
03.08.07,13:52
ja len dúfam, že ťa na ceste za volantom nestretnem...
Nestretneš jeho, stretneš iného - jemu podobného. Na cestách je ich bohužial dosť a tak to aj vyzerá. Kríže povedľa ciest, nešťastné rodiny, siroty ......... :mee:
Excise Duty
03.08.07,14:29
Cintoríny sú plné takých "frájov", čo majú svojské vlastné pravidlá na cestách. Bohužiaľ ešte plnšie tých, ktorých takí frájovia zabili...
adi11
03.08.07,19:24
Mi sme tiež na dovolenke dostali papuču.Hneď sme volali policajtov a oni, že sme nezaplatili parkovné.Mali sme asi štastie,lebo som ich spracovala z 2500 Sk na 350 Sk. Je to vraj porušenie predpisov a tá pokuta vas neminie, len záleží na koho natrafíte.Držím palce.
misomiso
03.08.07,20:02
Cesty su na to, aby po nich jazdili auta. Reci co by bolo, keby bolo nemaju cenu. Nenahovarajme si, ze len vdaka nasej pozornosti na cestach nezomieraju ludia. Jazdime tak, aby sme druhym neprekazali a nezdrzovali. Je to nebezpecne, uznavam. Neviem, ci si niekto mysli, ze normalny clovek bude predbiehat s vedomim, ze niekoho zabije. Prapricina je asi niekde inde. Nase cesty su plne nezmyselnych prikazov a zakazov, len pre to, ze nejaky byrokrat si riesi svoje komplexy a rozhodne o umiestneni prikazu. Je normalne, ze ti co tie zakazy maju respektovat po case zistia, ze su z velkej casti nezmyselne a nedodrzuju ich. Dufam, ze ma nikto nechce presvedcit, ze v zivote nikdy neporusil ziadny zakaz. Kazde porusenie moze mat katastrofalne nasledky. Verim, ze aj pri tej plnej ciare bolo stale dost miesta a s chladnou hlavou sa na takuto cestu vojdu aj tri auta vedla seba. Tragicke nasledky maju mnohe zanedbania. Moj nazor je teda ten, ze ak ma byt niekde zakaz, tak len taky, ktory je nutny. Na druhej strane, zlepsenie moze priniest len investovania a budovanie lepsich ciest. Robi to tak velka cast vyspeleho sveta. Na to je treba peniaze. Musia to zaplatit len ti, co cesty pouzivaju. Ked ale budeme za hrdinstvo povazovat neplatenie, tak nezostane nic ine len od tych co platia pytat viac. Nevidim dovod, preco by som mal ja platit len preto, ze niekto sa tomu vyhyba. Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.

Podla poctu rozhorcenych prispevkov na ktore nasleduju za tymto viem, ze si prave teraz vyrabam 100 nepriatelov na Porade a stracam sympatie mnohych dalsich. Ale napriek tomu sa priznam, ze s autorom tohto prispevku v podstate suhlasim.

Kazdy clovek ma urcitu hranicu, po ktoru sa necha buzerovat nezmyslenymi parikazmi a zakazmi. (To iste plati aj napr. v podnikateleskej sfere - legislativa). jednoducho - clovek to znasa, ale rastie v nom adrenalin a potom sa rozhodne zakon porusit. Napr. dnes som bol napr. medzi mnohymi, ktori museli prejst cez blikajuce zeleznicne priecestie, pre pokazenu signalizaciu. Aj ked som videl, ze auta predo mnou uz prechadzaju, ja som z ucty k zakonu cakal este par minut, ale to rozhodnutie nakoniec prislo aj u mna. Co je ale horsie - v pripade tych nezmyselnych 4O Km/h obmedzeni a pod, ze clovek sa vynervuje, kym tu hranicu disiahne a potom, ked sa rozhodne "uplatnit zdravy rozum" uz tak kona s riadne zvysenym adrenalinom. To je to, co robi nase cesty nebezpecnymi.

Je to dosledom skutocne velmi idiotskeho uvazovania tych, co maju dopravu na starosti. Bohuzial udomacnil sa tento model:

Hovori statistika, ze v urcitej obci sa stalo vela nehod? Zomreli tam chodci? Tak tam dame celoplosne 40. Lenze nikto uz neskuma, ze tych chudakov nezabili soferi, ktori isli 60, ale taki, co isli 110, casto z diskoteky navyse totalne opiti. Zabili sa v obci dokonca ludia v aute? Opat 40. Lenze nikoho nezaujima, ze to boli mladi bez vodicaku, ktori vliezli do starej skodovky siesti a ani jeden nebol priputany.

Podobne je to s alkoholom. Donedavna platil limit 0.3 promile. To je limit, pri ktorom je preukazane, ze nema ziaden vplyv na pozornost vodica. Lenze bolo na Slovensku vela nehod "pod vplyvom alkoholu", tak sa dala nulova hranica. Nikoho nezaujima, ze ludia ktori sposobovali nehody mali najcastejsie od 1 do 3 promile.

Vcera sme meli navstevu z Danska. Ten pan sa cudoval, ze je u nas nula. Oni maju 0.5 a nemaju s tym problem. Tak som sa mu to snazil vysvetlit.

Nehovorim, ze par mafianov, ktorym chyba nie len ucta k akymkolvek zakonom ale aj elementarna slusnost a casto aj soferske skusenosti nie su pre nase cesty problemom. Ale hlavny problem spociva inde.

Ak idete autom napr. vo Viedni, ste sucastou prudu ludi, z ktorych kazdy sa snazi co najrychlejsie ale zaroven bezpecne dostat do ciela a to iste umoznuje aj inym. Vsetci idu nad limit ale idu v podstste rovnako. U nas sa stretavaju vystrasenci, ktori respektuku nezmyselne zakony s tymi, pre ktorych je auto nie prostriedkom an dopravu, ale iba na prezentaciu moci a do toho este par tych vylozenych blaznov a vysledok musi byt taky, aky je.
misomiso
04.08.07,05:09
Cintoríny sú plné takých "frájov", čo majú svojské vlastné pravidlá na cestách. Bohužiaľ ešte plnšie tých, ktorých takí frájovia zabili...

Este napisem par slov k tejto teme. Vase prispevky vseobecne odrazaju nazor, ze respektovanie Pravidiel cestnej premavky zabezpeci bezpecnost na cestach. Tento nazor je bohuzial dost rozsireny a treba otvorene povedat, ze je nie len nespravny, ale aj v svojej podstate nebezpecny.

Vyhlaska nikdy nemoze riesit mnohorakost dopravnych situacii, ktore vznikaju na vsetkych cestach kazdu sekundu. Dva priklady, ktore som zazil celkom nedavno - ziadne vymyslene situacie. Dve auta idu v obci po trojprudovej komunikacii v krajnych pruhoch, stredny je volny. V rovnaky okamih sa rozhodnu dat blinker a sucasne zment pruh - samozrejme smeruju obaja do stredneho (Prazska ulica v Bratislave). Ktory ma prednost? Ten, ktory prichadza z prava? No nie som si tym taky isty, pokial viem, toto pravidlo sa tyka krizovatiek a nie jazdy v pruhoch. Ak som si nejaku novelizaciu vyhlasky nevsimol, prosim opravte ma.

Druhy pripad - ovela horsi. Pred par dnami som isiel mimo obce. Predo mnou dedko isiel asi 85, tak som ho predbehol. Nasledne na to som videl za nami hukajucu sanitku, ktora isla skutocne velmi rychlo (asi 130). Sanitke sa podarilo bez problemov predbehnut dedka, no nato uz isla v protismere kolona aut. Cesta nebola nejako zvlast siroka. Ale prave v bode, v ktorom ma sanitka dobehla bola z pravej strany taka odbocka (obrateny Y), skratka pripajala sa tom dalsia cesta. Tym vzniklo rozsirenie cesty. Ked som videl ako ide sanitka rychlo, blikol som pravym blinkrom, aby si bol vodic isty, ze ho pustam a pri sucasnom brzdeni som vybocil doprava na to rozsirenie. O par metrov sa cesta zasa zuzovala, no ja som odhadol toho vodica sanitky podla stylu jazdy ako skuseneho, veril som, ze nebude zmatkovat a ze ma co najrychlejsie predbehne, co sa aj stalo.

Lenze za sanitkou sa ma rozhodol predbiehat aj dedko. (Ja som dedka predbiehal asi 100, ale potom som kvoli sanitke prudko brzdil, takze som mohol mat 60.) Dedko sa mozno nastval ze som ho pred tym predbehol, alebo co, skratka zacal ma predbiehat tiez. Ja som ho aj videl v spatnom zrkadle ale cesta sa opat zuzovala, takze som si mohol vybrat - bud naspat na cestu, alebo do priekopy. Tak som si povedal - dedko mas molu, budes musiet pouzit brzdu, ked si taky ignorant, ze nevies, o co ide. Lenze dedko zasal brzdit dost neskoro, flekoval, nemal ABS a mal som dojem, ze sa rozhoduje, ci narazi do mojho naraznika alebo do tych oproti. Nastastie mam dost silne auto, takze to kapokon vyslo.

Keby sa stala nehoda - ako by to posudzovali policajti podla vyhlasky? Ja som pustal sanitku, je to moja nie len moranla, ale aj zakonna povinnost. Dedko by ale zasa mohol povedat, ze ja som dal blinker a zastavoval som pri okraji cesty a ked ma zacal predbiehat, rozmyslel som si to - a mal by tiez pravdu.

Najvacsim problemom slovenskych ciest je to, ze sa mnohi spoliehaju na vyhlasku, namiesto toho, aby sa pozerali pred seba a rozmyslali. Ja jazdim denne, denne porusujem predpisy, predovsetkym rychlostne limity ale obcas aj ine. Mam najazdenych viac ako 500.000, nikdy v zivote som nemal nehodu z vlastnej viny, naopak zachranil som mnozstvo chyb inych. Tym nechcem povedat, ze som nikdy nespravil chybu a nemuseli ju zahranovat zasa ti druhi. Ale to sa vynimocne stane kazdemu, kto najazi cez pol miliona. Skratka vysledok je taky, ze za cely zivot som si sam 2 x rozbil blinker na poladovici v rychlosti 10 km/h a zucastnil som sa dvoch nehod, ktore boli jednoznacne policiou posudene ako vina toho druheho. Tieto nehody boli nastastie tiez uplne banalne. Prvu z nich som absolvoval tesne po obdrzani vodicaku a nemal som skusenosti. Dnes uz viem, ze (napriek tomu, ze som bol na hlavnej ja) aj takato situacia sa da casto zvladnut.

Moju statistiku myslim ilustuje aj to, ze namam ziadne zo svojicj aut havarijne poistene, lebo by sa mi to nerentovalo. Co sa tyka zakonnej oistky, tu samozrejme platim, ale tam su na mne poistovne v 100% zisku, lebo ani raz v zivote za mna neplnili ani korunu.

Poznam mnozstvo ludi, ktori nenajazdia ani polovicu km, dosledne dodrziavaju predpisy ale auto maju stale naburane v servise.

Jedine, co moze zabezpesit bezpecnost na cestach je pouzivanie zdraveho rozumu, zodpovednost k sebe aj inym, sustredenie za volantom (ktore paradoxne znizuju casto nezmyselne obmedzenia rychlosti), odhad svojicj schopnosti a elementarna slusnost k druhym. Respektovanie pravidiel vyhlasky s tym casto nema nic spolocne.
wagner
04.08.07,14:05
Myslím si, že by si si mala zistiť, či ten, kto Ti tú papuču na auto dal, má na to vôbec oprávnenie. Spomínaš si na problém v Blave? Mestský policajti nesmeli dávať papuče a dávali, až pokiaľ s nimi trochu nezatočili. Potom to museli riešiť. Pýtaj si od nich zriaďovaciu listinu a tam by mali mať uvedené, čo môžu a čo nie a tiež či je schválená ich zriaďovateľom. Len nejaký strážnik na parkovisku nemôže dávať papuče. Skús sa orientovať týmto smerom. Ak to majú schválené, tak potom žiaľ bohu, musíš platiť.
Danila
04.08.07,17:19
Myslím si, že by si si mala zistiť, či ten, kto Ti tú papuču na auto dal, má na to vôbec oprávnenie. Spomínaš si na problém v Blave? Mestský policajti nesmeli dávať papuče a dávali, až pokiaľ s nimi trochu nezatočili. Potom to museli riešiť. Pýtaj si od nich zriaďovaciu listinu a tam by mali mať uvedené, čo môžu a čo nie a tiež či je schválená ich zriaďovateľom. Len nejaký strážnik na parkovisku nemôže dávať papuče. Skús sa orientovať týmto smerom. Ak to majú schválené, tak potom žiaľ bohu, musíš platiť.To boli vtedy odťahovky, ale všetko so všetkým súvisí, tak súhlasím s tebou.
Gabi03
06.08.07,05:12
Misomiso, tvoj názor by bol správny, keby fungoval aj v praxi. :( Myslím, že je dosť alibistické poukazovať na to, že každý by sa mal správať rozumne a fungovalo by to na 100%, pravdepodobne aj bez nehôd. Moja dnešná skúsenosť: Jeden drahý vodič za mnou nevydržal čakať v kolóne, a keďže má zrejme videnie aj do zákruty, začal predbiehať skôr. Keďže ja som práve trochu "vykukla" spoza nákladiaku, aby som sa pozrela na situáciu či môžem predbiehať, skoro mi zobral spätné zrkadlo.
Tak ako i v iných oblastiach života, ani v oblasti dopravy sa nemôžeme spoliehať na to, že každý človek sa bude správať rozumne.
yoyka
06.08.07,06:43
No, ujala sa tu celkom slušná debata. s tou mojou papučou som to vyriešila asi tak, snažila som sa ich ukecať, no schytala som 300 korunovú pokutu. Majte sa dobre a vďaka všetkým za cenné rady.
misomiso
06.08.07,07:55
Misomiso, tvoj názor by bol správny, keby fungoval aj v praxi. :( Myslím, že je dosť alibistické poukazovať na to, že každý by sa mal správať rozumne a fungovalo by to na 100%, pravdepodobne aj bez nehôd. Moja dnešná skúsenosť: Jeden drahý vodič za mnou nevydržal čakať v kolóne, a keďže má zrejme videnie aj do zákruty, začal predbiehať skôr. Keďže ja som práve trochu "vykukla" spoza nákladiaku, aby som sa pozrela na situáciu či môžem predbiehať, skoro mi zobral spätné zrkadlo.
Tak ako i v iných oblastiach života, ani v oblasti dopravy sa nemôžeme spoliehať na to, že každý človek sa bude správať rozumne.

No terz nechapem, kto sa v tomto pripade spraval nerozumne? Ten vzadu, ktory predbiehal (co bolo mozno proti zasadam slusnosti, neviem to posudit ak som tam nebol, ale asi to nebolo v rozpore s vyhlaskou) alebo Ty, ked si "trosku vykukla" bez toho, aby si sa presvedcila, ci Ta niekto nepredbieha. Vesobecne odporucam pouzivat viac spatne zrkadla a to aj v dobe, ked to zdanlivo vobec netreba. Ked uz ide do tuheho "napr pri prudkom brzdeni" prijde cloveku vhod, ked vie, ako to vyzera za nim, pretoze potom uz na nejake pohlady do zrkadle nie je velmi cas.

V suvislosti s tou kolonou: Vsimol som si na Slovenskych cestach zaujimavy fenomen. Ide nejaky pomaly traktor, vytvori sa nekonecna kolona. Vodici vzadu na chvoste kolony sa predbiehaju navzajom, tym si iba zbytocne zvysuju adrenalin. Kym sa chvost kolony dostane az za traktor, ti ludia su uz tak totalne vycerpani, ze nepredbiehaju ani na prehladnej rovinke. Mne potom nepomoze nic ine, ako predbehnut hoci aj 20 aut odrazu, co nie je dva razy bezpecne, pretoze rozdiel v mojej rychlosti a v rychlosti toho prveho za traktorom je obrovsky. Riesim to obcas preventivnym klaksonom, a viem, ze som v tomto pripade povazovany za toho najhorsieho pirata ciest, ktoremu by mali dozivotne zobrat vodicak. Ale ak vidim pred sebou 2 km prazdnu rovinku, bez jedineho auta v protismere a kolona ide 40 a nikto nepredbieha, tak nie je ina sanca. Neviem, preco to funguje normalne vo vyspelych krajinach. Tam sa vzadu v kolone nepredbieha, ale zasa ti vzadu maju istotu, ze ti vpredu predbiehaju vzdy, ked je to mozne a za sa dostanu o chvilu na rad.

Ked hovoris o nejakom mojom modele spravania na castach a o tom, ze to nefunguje v praxi, tak Ti musim napisat, ze funguje. Ja tak jazdim cely zivot, dostal som dobru skolu od svojho otca, ktory jazdil cely zivot po celej Europe bez nehody a vobec nejazdil pomaly. Myslim, ze patrim do skupiny vodicov, ktora mozno na Slovensku nie je velmi pocetna, ale jestvuje, nie som sam. Spoznate nes podla tychto znakov:

- porusujeme dopravne predpisy, predovsetkym rychlostne limity tam, kde su nezmyselne. Na druhej strane jazdime pomaly tam, kde je to nutne.

- ak respektujeme plnu ciaru tak iba vtedy, ked mame strach s policajnej kontroly. Vlastny usudok pri predbiehani povazujeme za lepsi nastroj nato, akosa nezabit. (Na mnohych miestach na ktorych je prerusovana ciara by som nepredbiehal ani keby som mal nevyliecitelnu rakovinu).

- Napriek tomu, ze jazdime rychlo, respektujeme ostatnych na ceste a ich tempo. Ak idem po dialnici 160, a niekto predo mnou predbieha 120 v lavom pruhu, tak vcas spomalim, nelepim sa mu na chrbat a pockam bez toho, aby som nan blikal. Blikam iba na tych ignorantov, ktori idu vlavo bez toho, aby niekoho predbiehali.

- pusteme ostatnych z vedlajsich ciest a parkovisk, pokial je taka premavka, ze maju problem sa dostat na hlavnu.

- na prechodoch pustame chodcov, predosvetkym v dazdi, ked ini moknu a my sedime v suchu

- nevchadzame do krizovatky ani na zelenu ak si nie sme isti tym, ze ozeme prejazd krizovatky aj dokoncit

- neparkujeme krizom cez dve parkovacie miesta. Robia to niektori mafiani a potom casto zeny - vodicky. Obe skupini vsak z uplne ineho dovodu.

- neparkujeme na miestach vyhradenych pre invalidov. Robia to mafiani a potom ti, ktori sice dodrziavaju vsetky 40-ky, ale robili vodicak davno a hoci sa snazia inych vychovavat nepoznaju znacky alebo si ich nevedia vsimnut.

- hoci sa snazime pri predbiehani neobmedzovat protiiduce auta, sme si vedomi toho, ze kazdy moze urobit obcas v odhade chybu. Preto na auta, ktore predbiehaju proti nam neblikame, ale radsej vcas pribrzdime ak je to nutne, pretoze ziadne ine riesenie nikomu nepomoze.

- blikame na kolegov, ak v ich smere zaregistrujeme meranie rychlosti policiou. Za minuleho rezimu to fungovalo vseobecne ako taky prejav solidarity.

- sustredime sa na riadenie auta a predvidame spravanie inych vratane ich moznych chyb.

- pri zbiehani sa 2 pruhov do jedneho pustame auta z vedlajsieho pruhu systemom zips,ako jeto bezne vsade v Europe. Na kruhovom objazde pouzivame pravy blinker pri vyjazde.

- udrziavame auto v dobrom tech. stave a zimne obutie je pre nas samozrejmostou.

- Pri zmene klimatickych podmienok (hlavne ked nasnezi) sa na vhodnom useku cesty "naucime znova brzdit" - samozrejme potom, ked sa presvedcime, ze za nami nic nejde. Trenujeme idealny sposob brzdenia na smyklavych povrchoch, ktory ma daleko od brzdenia za pouzitia ABS. ABS bol vyvinuty iba ako zachranny system pre velmi zlych vodicov alebo pre situacie, ked aj dobry vodic prepadne panike. Brzdenim silou, ktora je tesne pred aktivaciou ABS sa da skratit brzdne draha velmi vyrazne, a to za plnej ovladatelosti auta (pri pouziti ABS je auto volantom ovladatelne iba cistocne).

- nesnazime sa "vychovavat" inych ucastnikov cestnej premavky. (samozrejme to neznamena, ze aj my to vynimocne nerobime, pretoze kazdy ma iba isty limit ako udrzat svoje nervy na uzde :) )

Toto su v skratke pravidla (urcite som na nieco zabudol), ktore Vas privedu vzdy co najrychlejsie a najbezpecnejsie do ciela. Navyse nebudete mat zvyseny adrenalin a mozno budte mat dobry pocit a toho, ze aj ostatnych na ceste ste nechali zit.

Kto sa prida?
Gabi03
06.08.07,08:07
:( No neviem misomiso. Som sklamaná z tvojho príspevku. Opis dnešnej rannej situácie som skrátila na minimum, lebo som predpokladala, že detaily netreba opisovať (pohlad do spätného zrkadla, auto nepredbiehalo len mňa, ale aj ďalšie auto za mnou, ...). Isto som mohla aj ja spraviť chybu, som v podstate oproti tebe neskúsený vodič. Ale dnes ani zajtra ma nepresvedčíš, že tvoje správanie je lepšie, ako to moje. Možno o nejaký ten čas, keď budem mať silné auto, budem vedieť predbehnúť 20 áut naraz a budem vidieť aj do zákruty.
Ja som človek, ktorý rešpektuje iných. Pri nezmyselných situáciách na cestách nenadávam, ako mnohí moji známy, ale beriem to s kľudom a dosť často aj úsmevom na tvári.
K tvojmu príspevku ešte: rešpektujem aj tvoju jazdu z pohľadu čítajúceho, ale to, že sa doteraz tebe ani tvojmu autu nič nestalo, neznamená, že pri taktomto štýle jazdenia (a v podstate hociakom) sa ti nemôže v budúcnosti nikdy nič stať. Možno som ešte príliš mladá a životom neoplieskaná, ale ešte zatiaľ sa snažím rešpektovať zákony.
evina
06.08.07,08:08
- neparkujeme krizom cez dve parkovacie miesta. Robia to niektori mafiani a potom casto zeny - vodicky. Obe skupini vsak z uplne ineho dovodu.

-
Kto sa prida?

S niečím súhlasím, s niečím nie.
To čo som vyznačila červeným sa mi v dnešnej dobe už zdá nenáležité tvrdenie. Mnoho žien vodičiek schová do vrecka niektorých mužov vodičov a najmä tých, ktorí parkujú cez dve parkovacie miesta väčšinou z arogancie a nadradenosti a nie sú to mafiáni.

P.s. parkovanie cez dve miesta ma ináč tiež mimoriadne dráždi :) , najmä v Bratislave, kde tých miest je málo...
misomiso
06.08.07,08:34
S niečím súhlasím, s niečím nie.
To čo som vyznačila červeným sa mi v dnešnej dobe už zdá nenáležité tvrdenie. Mnoho žien vodičiek schová do vrecka niektorých mužov vodičov a najmä tých, ktorí parkujú cez dve parkovacie miesta väčšinou z arogancie a nadradenosti a nie sú to mafiáni.

P.s. parkovanie cez dve miesta ma ináč tiež mimoriadne dráždi :) , najmä v Bratislave, kde tých miest je málo...

Prepac, rozhodne som nechel urazit vsetky zeny - vodicky. S tvrdenim, ze niektore zeny schovaju do vrecka mnohych muzov suhlasim. Mozno sm mal smolu, ze som v uplynulych tyzdnoch videl takto parkovat zrovna zeny.
misomiso
06.08.07,08:47
:( ale to, že sa doteraz tebe ani tvojmu autu nič nestalo, neznamená, že pri taktomto štýle jazdenia (a v podstate hociakom) sa ti nemôže v budúcnosti nikdy nič stať.

To som aninikdy netvrdil. Stat sa moze kazdemu. Neviem, ci viete, ako sa udava stupen bezpecnosti jadrovych elektrarni. Udava sa v obdobiach, v ktorych sa v takomto zariadeni ocakava havaria. Pokial viem, tie najbezpecnejsie elektrarne maju tento index niekde medzi 800 az 1100 rokov, mozno tento udaj nie je napresnejsi, ak je tu nejaky jadrovy fyzik, prosimopravte ma.

Chcel som povedat iba to, ze je to statisticke vyjadrenie. Jednoducho elektraren je v prevadzke mozno 30 rokov a jej bezpecnost je 800 rokov. To ale neznamena, ze by musel abyt v prevadzke 800 rokov, aby havarovala. Tento index vyjadruje to, ze ak spustime na svete napr. 27 takychto elektrarni, pravdepodobne jedna z nich bude mat poces tychto 30 rokov (mozno hned v prvom roku?) nehodu.

Presne tak je to i u soferov. Su taki, ktori jazdia bezpecnejsie, ini menej, ale riziko je u kazdeho. To ze porovnate 2 ludi, z ktorych kazdy jazdil 30 rokov a jeden mal raz nehodu a druhy nie este neznamena, ze prvy jazdi lepsie. Ak je napr. ich index rovnaky (napr 100 rokov) tak jeden sa svojim zivitom don trafil, druhy nahodou nie.

To vsak neznamena, ze nemozeme s istotou oznacit za zlych soferov, ktori naju 4 nehody rocne (aj taki su).

Skratka - nikdy by som si nedovolil tvrdit, ze jazdim absolutne bezpecne. Ale to by sme vobec nemohli na cety, takto sa uvazovat jednoducho neda. Mimochodom - jestvuju napr. ludia, ktori maju pamicky strach z lietania. Napadlo Vas ale niekedy, ze nato, aby clovek zahynul pri leteckom nestasti, nemusi vobec ani mastupit do lietadla?

Tych par bodov, ktore som uviedlo vyssie ni eje recept na absolutne bezpecnu jazdu, ale na co mozno najbezpecnejsiu. Dobri psychologovia by vam vedeli povedat, kolko nehod bol zapricinenych tym, ze vodic sa nevenoval riadeniu pretoze isiel prilis pomaly a nudil sa (obzeral reklamy, nove fasady a prirodu). Policia ale samozrejme takuto statistiku nerobi.
Gabi03
06.08.07,08:53
Tych par bodov, ktore som uviedlo vyssie ni eje recept na absolutne bezpecnu jazdu, ale na co mozno najbezpecnejsiu. Dobri psychologovia by vam vedeli povedat, kolko nehod bol zapricinenych tym, ze vodic sa nevenoval riadeniu pretoze isiel prilis pomaly a nudil sa (obzeral reklamy, nove fasady a prirodu). Policia ale samozrejme takuto statistiku nerobi.

No asi sme každý išli iným smerom. Ak by každý dodržiaval "tvoje" pravidlá (a tu sa pýtam, prečo nie zákonom stanovené pravidlá? :rolleyes: ), zrejme by bolo všetko v poriadku, nehodovosť na cestách by sa aspoň znížila. Ja týmto smerom ani nechcem rozvýjať diskusiu, lebo, ako som už písala, ja sa pokladám za neskúsenéh šoféra.
Mňa skôr zarazilo to, že tvojou teóriou ospravedlňuješ či vysvetluješ svoj štýl jazdenia. Teda aspoň som to tak pochopila ja. Ak to tak nie je, nie je potrebné ďalej rozvýjať túto tému.
misomiso
06.08.07,09:33
(a tu sa pýtam, prečo nie zákonom stanovené pravidlá? :rolleyes: ),.

Este snad odpoved preco nie "zakonom stanovene pravidla"? No preto, ze tie tvoria ludia v zatuchnutych kancelariach (odmietam spekulovat o tom, ci su sami dobri vodici alebo aspon odbornici na dopravu) a schvaluju to poslanci, ktori si pocas rokovania v parlamente obzeraju Playboya.

Tie konkretne rozhodnutia v terene /kde aka ciara a rychlost/ robia potom ludia, ktorych uroven uz vobec nebudem komentovat. Naproti tomu vodic sa nachadza vzdy na mieste, navyse za konkretnej dopravnej aj poveternostnej situacie, ktoru ziaden zakonodarca nemoze predvidat.

Typickym prikladom je malovanie stredovych ciar. Niekde su namalovane spravne. No je vela takych usekov, kde si kompetentni chcu usetrit robotu(aj peniaze za farbu) a v blizkosti kizovatky mimo obce daju zo vsetkych stran plnu. Namizso toho, aby pouzili dvojitu ciaru, smerom ku krizovatke plnu, ale v smere od krizovatky prerusovanu. Vysledkom je potom to, ze vodici, ktori respektuju zakon idu casto nejakych 400 m uplne zbytocne bez moznosti predbiehat a zacnu predbiehat az ked skonci pnla ciara, co byva casto uz nebezpecne, pretoze tie rovinky nie su vsade take dlhe.

To je samozrejme iba jeden priklad zo 100, preco nie podla zakona, ale tak, aby som dosiel bezpecne do ciela.
Gabi03
06.08.07,09:41
Nebudem sa opakovať, len doplním: Robíš niečo preto, aby sa to dostalo riadne do predpisov, tak ako tvrdíš, že je to správne? (Okrem toho, že to využívaš v praxi.)
misomiso
06.08.07,09:54
Nerobim nic, pretoze na to nemam ziadne paky. Asi si ma nerozumale dobre. NIE JE MOZNE vypracovat dokonalu vyhlasku, na ktoru by sa dalo spoliehat, z vyssie uvedenych dovodov. Jednoducho zakonodarca nemoze predvidat vsetko, sofer v tomto je v uplne inej situacii.

Prepac Gabi, budem asi troch nezdvorily, aj ked to nemam casto vo zvyku. Uvedomujes si absurdnost tejto situacie? Snazis sa ma poucat o respektovani pravidiel, pritom pred predbiehanim nepozeras do laveho zrkadla. (Ku cti Ti sluzi, ze si sa tu aspon priznala). Naozaj mam pocit, ze uz som k tomu povedal vsetko...
Gabi03
06.08.07,09:59
Nie nie nie. :D Už mi je to smiešne. Mne vadí iba to, že súdiš tých, čo tie zákony, aj keď sú nezmyselné, dodržiavajú.
dad111
06.08.07,10:30
misomiso. Odviedol si 100% pracu. Ani nestacim pripajat moj nazor. Kiez by na nasich cestach bolo co najviac takychto ucastnikov. Predsa este aj ja vyjadrim svoj nazor. Zacinali sme tym, ze niekto sa rozhodol nerespektovat platny predpis, jeho vaha je uplne rovnaka ako vsetky ostatne, budto plati alebo neplati, zastavil namieste, kde mal zaplatit parkovne. Majitel parkoviska a mimochodom aj investor, t.j subjekt ktory investoval svoje peniaze, v umysle prevadzkovat svoju zivnost a zarabat na tom, legalne vyuzil svoje pravo na ochranu svojej investicie a snazil sa domoct svojho prava, jedneho z najzakladnejsich v trhovej ekonomike na nedotknutelnost vlastnictva. Opat sa niekto sam svojvolne rozhodol, nerespektovat tieto prava. Naopak verejne sa snazi ziskat informacie ako dalej porusovat zakony. Odbornici na pravo, by asi hovorili o korupcii, zneuzivani pravomoci a neviem co este vsetko. Ak som pochopil niektorych prispievatelov, mali by sme toto konanie podporovat a chvalit. Preco ale potom na druhej strane kritizujeme ludi, ktori sa tiez rozhodli nedodrzovat pravidla, ktore su pre nich nezmyslom. V Porade asi vela ludi vie co je to investovat. Schvalujeme snad to, ze sa niekto rozhodne chovat sa k nasej vlastnej investicii podobne, a nezaplati nam za jej vyuzivanie? Asi nie, pretoze to su nase peniaze a nas zisk. Preco potom ten vztah k spolocnej investicii. Co nechceme aby robili nam, nerobme ani my druhym. Tolko k zakladnej myslienke temy. Rozvinula sa tu slusna debata, v ktorej sa hovori aj o inych otazkach. Snad by to bolo aj na novu temu. Bolo by to mozno aj dobre pokecat o tom. Aj by sme sa pri tom navzajom poucili. Pobavil som sa pri citani o tych zazracnych skutkoch, zabranujucich obrovskym nehodam. Cest Vasej praci. Skoda len, ze ti zachranari nezili pred mnohymi rokmi v casoch dinosaurov. Mohli ich zachranit a nemuseli vyhynut. Istotne by vedeli ako na to. Na dnesnych cestach im to ide, podobne ako tym chrobacikom, co pred sebou tlacia gulicku a stale im niekam uteka. Tlacia ju pred sebou aj ked im ani nikomu druhemu nanic nie je. Kto si bez viny hod kamenom. Kto nikdy neporusil predpisy na ceste? Denne vidime ako nespravne sa u nas jazdi v jazdnych pruhoch, za jazdy sa veselo telefonuje, zdrzujeme bezdovodne pomalou jazdou, prekazame plynulosti a tym samozrejme aj bezpecnosti. Je az neuveritelne, ako sme u nas dokazali zneuctit okruzne krizovatky, ked v kruhaku nikto nie je a vsetci stoja na vjazdoch, len pre to, ze nedokazeme spravne odhadnut situaciu a nemame odvahu do kruhaku vojst. Ako su u nas budovane cesty bez pripojovacich a odbocovacich pruhov, dokonca stopky na vyjazdoch z dialnice. S tym skutocne sofer jazdiaci v zahranici nepocita. Preco? Vsade to funguje len u nas nie. Nie sme spravne vychovavani. Ak to nerobia autoskoly mali by to robit policajti. Ti vsak radsej sedia v kricku a lapaju na nezmyselnej 40-ke alebo stopke. Ti co su zodpovedni za cesty kludne sedia na svojich teplych flekoch. Pred niekolkymi rokmi sme jazdili do juznej europy a vlasy nam stavali pri pohlade na domacich vodicov a auta popadane a zhorete v roklinach bez zvodidiel. Ti domaci predbiehali na takych miestach a takym sposobom, ze nasi dnesni zachranari by sa asi prebudzali zo sna spoteni a bledi. Dnes su v tych krajinach vybudovane nove dialnice a aj tie cesty veduce v strmych horach su prestavane. Asi museli investovat aby dosiahli dnesny stav. Nam nezostava nic ine. Musime tie paniaze dat dokopy tiez. Ak sa teda nahodou stretneme na nasich cestach, nemajte zo mna strach. Dohodnime sa ako a ja Vas upozornim zablikanima lebo zatrubenim, vy sa mi a mne podobnym uhnite a chode si dalej svojim tempom a sposobom, nebudeme si tak navzajom prekazat. Snad nas az tak moc nie je. Ak by aj bolo, nevadi. My bezocivi hazarderi a pirati sa s tym uz nejako naucime zit. Len nam prosim dajte vediet ako mame na Vas zablikat.
andreaS
06.08.07,10:42
[quote=misomiso;508285] Myslim, ze patrim do skupiny vodicov, ktora mozno na Slovensku nie je velmi pocetna, ale jestvuje, nie som sam. Spoznate nes podla tychto znakov:

- porusujeme dopravne predpisy, predovsetkym rychlostne limity tam, kde su nezmyselne. Na druhej strane jazdime pomaly tam, kde je to nutne.

- ak respektujeme plnu ciaru tak iba vtedy, ked mame strach s policajnej kontroly. Vlastny usudok pri predbiehani povazujeme za lepsi nastroj nato, akosa nezabit. (Na mnohych miestach na ktorych je prerusovana ciara by som nepredbiehal ani keby som mal nevyliecitelnu rakovinu).

- Napriek tomu, ze jazdime rychlo, respektujeme ostatnych na ceste a ich tempo. Ak idem po dialnici 160, a niekto predo mnou predbieha 120 v lavom pruhu, tak vcas spomalim, nelepim sa mu na chrbat a pockam bez toho, aby som nan blikal. Blikam iba na tych ignorantov, ktori idu vlavo bez toho, aby niekoho predbiehali.

- pusteme ostatnych z vedlajsich ciest a parkovisk, pokial je taka premavka, ze maju problem sa dostat na hlavnu.

- na prechodoch pustame chodcov, predosvetkym v dazdi, ked ini moknu a my sedime v suchu

- nevchadzame do krizovatky ani na zelenu ak si nie sme isti tym, ze ozeme prejazd krizovatky aj dokoncit

- neparkujeme krizom cez dve parkovacie miesta. Robia to niektori mafiani a potom casto zeny - vodicky. Obe skupini vsak z uplne ineho dovodu.

- neparkujeme na miestach vyhradenych pre invalidov. Robia to mafiani a potom ti, ktori sice dodrziavaju vsetky 40-ky, ale robili vodicak davno a hoci sa snazia inych vychovavat nepoznaju znacky alebo si ich nevedia vsimnut.

- hoci sa snazime pri predbiehani neobmedzovat protiiduce auta, sme si vedomi toho, ze kazdy moze urobit obcas v odhade chybu. Preto na auta, ktore predbiehaju proti nam neblikame, ale radsej vcas pribrzdime ak je to nutne, pretoze ziadne ine riesenie nikomu nepomoze.

- blikame na kolegov, ak v ich smere zaregistrujeme meranie rychlosti policiou. Za minuleho rezimu to fungovalo vseobecne ako taky prejav solidarity.

- sustredime sa na riadenie auta a predvidame spravanie inych vratane ich moznych chyb.

- pri zbiehani sa 2 pruhov do jedneho pustame auta z vedlajsieho pruhu systemom zips,ako jeto bezne vsade v Europe. Na kruhovom objazde pouzivame pravy blinker pri vyjazde.

- udrziavame auto v dobrom tech. stave a zimne obutie je pre nas samozrejmostou.

- Pri zmene klimatickych podmienok (hlavne ked nasnezi) sa na vhodnom useku cesty "naucime znova brzdit" - samozrejme potom, ked sa presvedcime, ze za nami nic nejde. Trenujeme idealny sposob brzdenia na smyklavych povrchoch, ktory ma daleko od brzdenia za pouzitia ABS. ABS bol vyvinuty iba ako zachranny system pre velmi zlych vodicov alebo pre situacie, ked aj dobry vodic prepadne panike. Brzdenim silou, ktora je tesne pred aktivaciou ABS sa da skratit brzdne draha velmi vyrazne, a to za plnej ovladatelosti auta (pri pouziti ABS je auto volantom ovladatelne iba cistocne).

- nesnazime sa "vychovavat" inych ucastnikov cestnej premavky. (samozrejme to neznamena, ze aj my to vynimocne nerobime, pretoze kazdy ma iba isty limit ako udrzat svoje nervy na uzde :) )

quote]


len doplnim podla vlastnej skusenosti - svietime celý rok (nie iba hmlovkami) a hmlovkami LEN vtedy, ak je skutocne zla viditelnosť
misomiso
06.08.07,10:48
Nie nie nie. :D Už mi je to smiešne. Mne vadí iba to, že súdiš tých, čo tie zákony, aj keď sú nezmyselné, dodržiavajú.
Troska mi vadi, ze reagujes na to, co v mojich prispevkoch ches vidiet, a nie ne to, co som skutocne napisal. Ja v ziadnom pripade nesudim tych, co dodrziavaju vyhlasku. Iba som napisal, preco ju ja niekedy ignorujem.

Co sa tyka tych druhych, - este raz - v ziadnom pripade ich nesudim. Ak vsak spoliehaju na predpisy ako na hlavny nastroj, ako si zabezpecit bezpecnost na ceste, tak mi je ich trocha luto, pretoze sa moze stat, ze napriek pomalej a opatrnej jazde dlho nepoziju. To je vsetko.
misomiso
06.08.07,10:51
[quote=misomiso;508285]

len doplnim podla vlastnej skusenosti - svietime celý rok (nie iba hmlovkami) a hmlovkami LEN vtedy, ak je skutocne zla viditelnosť

Aha vidis, predsa som zabudol - diky. To svietenie stretavacimi svetlami je naozaj dolezite a tej slusnosti na cestach sa tyka druha cast Tvojej vety. Zasadne pouzivam (hlavne zadne) hmlove svetlo iba za hustej hmly, silneho dazda a v podstate iba na dialnici, a nie vzdy a vsade ako to robi pomaly tretina slovenskych vodicov.
Gabi03
06.08.07,10:54
Troska mi vadi, ze reagujes na to, co v mojich prispevkoch ches vidiet, a nie ne to, co som skutocne napisal.

Tak to sme na tom rovnako. Zrejme nie sme na rovnakej vlnovej dĺžke. :o Aj keby sme boli zoči-voči, my dvaja by sme asi túto debatu nevedeli ukončiť zhodným názorom. :rolleyes:
janka.janka
06.08.07,10:59
Este napisem par slov k tejto teme. Vase prispevky vseobecne odrazaju nazor, ze respektovanie Pravidiel cestnej premavky zabezpeci bezpecnost na cestach. Tento nazor je bohuzial dost rozsireny a treba otvorene povedat, ze je nie len nespravny, ale aj v svojej podstate nebezpecny.

Dve auta idu v obci po trojprudovej komunikacii v krajnych pruhoch, stredny je volny. V rovnaky okamih sa rozhodnu dat blinker a sucasne zment pruh - samozrejme smeruju obaja do stredneho (Prazska ulica v Bratislave). Ktory ma prednost? Ten, ktory prichadza z prava? No nie som si tym taky isty, pokial viem, toto pravidlo sa tyka krizovatiek a nie jazdy v pruhoch. Ak som si nejaku novelizaciu vyhlasky nevsimol, prosim opravte ma.


§ 8 ods.5 z. 315/1996:

(5) Vodič smie prechádzať z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu len vtedy, ak neohrozí vodiča jazdiaceho v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho v pravom jazdnom pruhu.


misomiso, pozri, ja netvrdim, ze zakony su dokonale.. ale treba ratat s tym, ze nie vsetci ludia su dostatocne vyspeli a zodpovedni a vedia co robia.. bezne nad tym mozes mavnut rukov, pozname predsa ludi, co maju stres z kazdej "hluposti" PLUS nehovorim o vodicoch zaciatocnikoch, ktori len zacinaju jazdit... a prave nato su tu iste pravidla, ktorymi by sme sa mali riadit.. prave pre to, lebo auta nam davaju pocit bezpecia, lenze te sa moze velmi rychlo zmenit.. a nehnevaj sa, nemyslim si, ze je spravne, aby sa niekto rozhodol, ved tu je cesta siroka tak si v strede urobim svoj jazdny pruh.. alebo - tento pruh je vyhradeny pre autobusy, ale ved JA sa ponahlam, nech si ostatni cakaju.. alebo sak dobre, spravim si mysku, ved mam na to auto, trochu vystresujem vodicov naookolo, ale hlavne ze minutu tym ziskam... jaaaaj.. a smerovka?? to je naco?? sak koho ma co zaujimat kam JA chcem ist.. asi tak..

nehovorim, ze mame sa striktne riadit vsetkymi pravidlami, ale zakladne pravidla su dolezite.. takze by som to vobec nezlahcovala
misomiso
06.08.07,11:03
Majitel parkoviska a mimochodom aj investor, t.j subjekt ktory investoval svoje peniaze, v umysle prevadzkovat svoju zivnost a zarabat na tom, legalne vyuzil svoje pravo na ochranu svojej investicie a snazil sa domoct svojho prava, jedneho z najzakladnejsich v trhovej ekonomike na nedotknutelnost vlastnictva..

Co sa tyka tychto ekonomickych uvah: uvedomuje si niekto, ze spoplatnenie parkovania v cantrach miest je jedinou moznostou, ako zabezpecit, aby sa tam autom dostal ten, co to naozaj potrebuje? Viete si predstavit pri dnesnej motorizacii, ako by to vyzeralo, ak by parkovanie v centrach miest nebolo regulovane?

Ja by som bol v niektorych pripadoch dokonca za zvysenie cien tohto parkovania, hoci tiez platim a na peniaze nemam tlaciaren. To ptreto, ze jednoducho v istych oblastach je uz cena parkovania nedostatocna na to, aby regulovala dopyt a ponuku. Ja by som provital stav, keby vzdy, v kazdom case a v kezdej zone (parkovisku) bolo zopar miest volnych (2 - 3%) to by bol pre mna idealny stav. Parkovanie by bolo sice drahsie, ale clovek by mal istotu, ze ak to naozaj potrebuje, tak zaparkuje. A ak surne nepotrebuje parkovat v centre a chcem usetrit, tak sa zariadim inak, apropos mozno rozumnejsi evzhladom k mojmu zdraviu. Jednoducho - ak mam cas, nemusim minat peniaze a prejdem sa peso. Ak nemem cas, dobre padne aj drahe parkovanie. Ale auto, ktore stoji v centre bez platenia dobre nepadne nikomu. Ako sa hovori - "takych by bolo".
misomiso
06.08.07,11:14
§ 8 ods.5 z. 315/1996:

(5) Vodič smie prechádzať z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu len vtedy, ak neohrozí vodiča jazdiaceho v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho v pravom jazdnom pruhu.


misomiso, pozri, ja netvrdim, ze zakony su dokonale.. ale treba ratat s tym, ze nie vsetci ludia su dostatocne vyspeli a zodpovedni a vedia co robia.. bezne nad tym mozes mavnut rukov, pozname predsa ludi, co maju stres z kazdej "hluposti" PLUS nehovorim o vodicoch zaciatocnikoch, ktori len zacinaju jazdit... a prave nato su tu iste pravidla, ktorymi by sme sa mali riadit.. prave pre to, lebo auta nam davaju pocit bezpecia, lenze te sa moze velmi rychlo zmenit.. a nehnevaj sa, nemyslim si, ze je spravne, aby sa niekto rozhodol, ved tu je cesta siroka tak si v strede urobim svoj jazdny pruh.. alebo - tento pruh je vyhradeny pre autobusy, ale ved JA sa ponahlam, nech si ostatni cakaju.. alebo sak dobre, spravim si mysku, ved mam na to auto, trochu vystresujem vodicov naookolo, ale hlavne ze minutu tym ziskam... jaaaaj.. a smerovka?? to je naco?? sak koho ma co zaujimat kam JA chcem ist.. asi tak..

nehovorim, ze mame sa striktne riadit vsetkymi pravidlami, ale zakladne pravidla su dolezite.. takze by som to vobec nezlahcovala

Prepac, ale po prve: ten paragraf, ktrory citujes, sa neda aplikovat na pripad, ktory som spominal. Ten zakon riesi iba pripad, kedy sa dva pruhy zbiehaju. Ja som ale zazil, ze sme sa v uplne rovnaky okamih rozhodli zmenit pruh davaja na mieste, kde sa pruhy nezbiehali.

Mohol by som uviest aj dalsie pripady, dokonca ked napriek tomu, ze nikto neporusil vyhlasku, doslo k nehode.

A ak si pozorne precitas moj "kodex spravania" ktory je asi 10 prispevkov vyssie, urcite tam nenajdes jazdu v autobusovom pruhu ani napouzivanie smeroviek.

To, co je a co nie je "myska" je dost relativne a vagne. Jednoducho je nas na ceste vela, a bude nas stale pribudat. Musime sa naucit s tym zit. Nemoze dnes niekto pozadovat, aby mal v kazdom momente vedla seba tolko miesta, ako v r. 1970. Tyka sa to aj inych oblasti. Napr. v oblasti riadenia tetovej prevadzky jestvuju tiez pravidle, na aku vzddialenost sa mozu k sebe lietadle priblizit. Ak budete niekedy pristavat na niektorom z najvacsich letisk v USA, (sucasne 3 drahy v prevadzke) a mate co i len trocha odhad vzdialenosti, budu Vam taketo informacie smiesne. Ak by sa mali riadit podla tychto noriem, letisko by mohli radsej zavriet. Vo vestibuloch tychto letisk by nastala humaniterna katastrofa, hlad a epidemie. Jednoducho - este raz - je nas viac, musime sa s tym naucit zit. Kto ma problem, odporucam kratku navstevu Japonska, alebo Ciny.
janka.janka
06.08.07,11:58
no, je jasne, ze sa nezhodneme.. to konkretne ustanovenie mozes kludne aplikovat na danu situaciu analogicky...

tvoje pravidla som si precitala a suhlasim s nimi.. v principe ide o zakladne pravidla slusnosti v spolocnosti.. lenze si pozabudol na to, ze kazdy ma svoje vlastne kriteria a to, co je unosne pre jedneho, moze absolutne vyviest z miery niekoho ineho.. presne na toto vzniklo pravo.. na stanovenie urcitych pravidiel, urciteho ramca, v ktorom sa clovek moze pohybovat.. inak vzhladom na ludsku naturu by sme sa dopracovali na pravidla typu "kto z koho".. ked niekto nemusi respektovat to ci ine pravidlo alebo princip tak preco ja?? hmm? tie tvoje pravidla by boli dobre pre velmi vyspelu spolocnost - nemyslim ale technologicky..
misomiso
06.08.07,12:23
Moj model spravania nevylucuje respektovanie pravidiel, najma tam, kde to ma zmysel z hladiska upravy vztahu dvoch ludi (aut) ktore so sebou prichadzaju do kontaktu. Teda
- ak nahodou nezastavim na stopke, tak si to dovolim spravit iba tam, kde to dobre poznam a viem, ze tam staci spomalit. (na druhej strane poznam krizovatky, kde je vhodne vzdy zastavit, hoci je tam iba trojuholnik.

- ak predbieham cez plnu, tak iba tam, kde tym nikoho neobmedzim (o ohrozeni nemoze byt ani reci.)

- ak vidim znacku 40 km/h - vyjazd vozidiel stavby - nerespektujem ju v pripade, ak idem tade cez vikend a vidim z daleka, ze tam ziadne stavebne prace siroko - daleko neprebiehaju.

Ak napisem, ze porusujem dopravne predpisy, to neznamena, ze ich porusujem vtedy, ked maju zmysel, teda vtedy, ked zrovna upravuju vztah medzi mnou a niekym inym.

Analogicky by sa to mozno mohlo vztahovat aj na ostatne pravo. Ak mi napr. obciansky zakonnik uklada povinnost spravat sa slusne k susedom a nerusit nocny klud, (existuju presne hyg. normy - 50db cez den a 40 v noci merane u okna suseda) tak to budem respektovat v situacii, ked to ma zmysel. Napr. my mame chalupu na samote, ale nie sme tam sami, su to dve chalupy pri sebe. teda ak je druhy sused "doma", zakon pre mna plati, ak zrovna nie je na chalupe asi by som debil, keby ma trapili nejake zvukove normy.

Uz ma tu nebavi stale odpisovat, ale ked nabuduce budem mat cas, mozem napisat, ako moj otec sposobil nehodu (jedinu v zivote) bez toho, aby porusil platnu vyhlasku a ako som ja raz sposobil dopravnu nehodu, ktorej som sa nakoniec nezucastnil, prave porusenim kodexu, ktory som uvadzal vyssie (bez toho, aby som porusil jedine ustanovenie vyhlasky). Preto som aj napisal, ze som v zivote nesposobil nehodu, (myslene podla zakona) - v skutocnosti musim priznat, ze som jednu sposobil - alebo som k nej minimalne prispel. To, ze som tym neporusil vyhlasku iba podciarkuje absurditu celej debaty.
misomiso
06.08.07,12:32
no, je jasne, ze sa nezhodneme.. to konkretne ustanovenie mozes kludne aplikovat na danu situaciu analogicky...


No to si teda nie som celkom isty. Predstav si, ze ja idem v uplne pravom pruhu z troch a rozhodnem sa zmenit pruh za stredny. V tom istom okamihu sa rozhodne spravit to aj kolega, ktory ide uplne vlavo. Ak ja budem takto "aplikovat analogicky" toto pravidlo, nemusim sa uz starat, ako sa situaci vyvinie? Myslis, ze som v prave, ze mam prednost? No mysim, ze ak by som uplatnoval taketo pravne vedomie, uz by som tu pri tych najazdenych km nebol...

Nevyse - nie som si isty tym, ci by som o vhodnosti takejto "analogickej aplikacie" presvedcil toho druheho a tiez policajta.
Lion Topoľčany
06.08.07,12:37
Misomiso, už keď si začal-dokonči...Fakt by ma zaujímali detaily oboch dopr.nehôd-Tvojho otca aj Tvojej. Človek sa môže predsa poučiť, resp. neopakovať chyby iných. A ešte aj kvôli objektívnosti posúdenia...
misomiso
06.08.07,12:41
Keby plosne znizenie rychlosti naozaj malo tu moc zabranit tomu, aby na cestach zomierali ludia, tak ja budem jazdit vsade na dvojku. Ty nepozeras Ceske spravy? Cesi su prave teraz v tychto dnoch vytoceni zverejnenim statistik, ktore hovoria o tom, ze ten prisny bodovy system, ktory zaviedli spolu s 50.tkou mal iba kratkodoby pozotovny efekt a teraz (po roku a nieco) je nehodovost v CR na ovela horsej urovni ako pred tym. O dovodoch pisem v mojich prvych prispevkoch k tejto teme.
Lion Topoľčany
06.08.07,12:49
Súhlasím so Slavica. My sme sa pred 2 dňami vrátili z prázdnin z Moravy a mám presne tie pocity. Spočiatku sa to zdá človeku aj trochu divné /tá 50-ka/, ale potom si zvykneš. A určite je veľký rozdiel v brzdnej dráhe pri 60-ke a 50-ke.A súhlasím s tou charakteristikou bratislavských šoférov/sorry, nie každého Blaváka sa to týka/, ale také niečo sme napr. v Brne nevideli.Proste pohodička-pohoda, a bolo jedno, či išlo o víkend, alebo stred týždňa v najväčšej dopravnej špičke.
bepo
06.08.07,12:56
Češi došli na to že rýchlosť na stacionárnych radaroch sa meria spredu a nemať predné evidenčné číslo nie je priestupok tak si ich odmontujú a sú nepostihnuteľný, zato sa to míňa účinku.
JAJA11
06.08.07,13:04
Ked ale budeme za hrdinstvo povazovat neplatenie, tak nezostane nic ine len od tych co platia pytat viac. Nevidim dovod, preco by som mal ja platit len preto, ze niekto sa tomu vyhyba. Ked niekto nezaplati zato, zaco platim ja, zije na moj ucet. A to sa mi nepaci.[/quote]

To je jediná časť, s ktorou sa dá súhlasiť, s ostatným nie. A prispievateľa tejto témy to bude stáť určite viac ako to parkovné.:o Ale rýchla jazda a nedodržiavanie pravidiel často vedie k väčším tragédiam.
misomiso
06.08.07,13:11
Misomiso, už keď si začal-dokonči...Fakt by ma zaujímali detaily oboch dopr.nehôd-Tvojho otca aj Tvojej. Človek sa môže predsa poučiť, resp. neopakovať chyby iných. A ešte aj kvôli objektívnosti posúdenia...

No dobre - ako som uz spominal, moj otec najazdil skutocne mnozstvo km bez nehody s jedinou vynimkou. Pri tejto nehode vsak neporusil VTEDY PLATNU vyhlasku.

Isiel po ceste, ktora bol tak uzka, ze sa na nej nemohli vyhnut dve auta. Vtedy bola vo vyhlaske iba klauzula (doteraz platna), ze vodic musi byt schopny kedykolvek zastavit na vzdialenost, naktoru ma dohlad (alebo rozhlad?). Neskor vyhlasku doplnili (aj na zaklade skusenosti z takychto nehod) o klauzulu, hovoriacu o povinnosti zastavit NA POLOVICNEJ VZDIALENOSTI zo vzdialenosti, na ktoru ma vodic rozhlad, pokial ide o cestu, na ktorej sa namozu vyhnut dve auta.

Myslim, ze uz tusite, ako doslo k nehode. Jednoducho sa zrazili v neprrehladnej zakrute dve protiiduce auta. Otec podla vyhlasky nebol na vine (ani nebol popotahovany) ale vedel, ze to zapricinil "nevhodnym spravanim". Staval vtedy RD, isiel na stavbu, lebo mali prist murari. Murari vsak neprisli, tak bol riadne nastvany. Isiel po takejto uzkej ceste domov tak rychlo, ze to odporovalo bezpecnej jazde a zdravemu rozumu nie vsak vyhlaske). Vysledok poznate.

To, ze dnes uz taketo ustanovenie vyhlaska obsahuje, z pohladu tejto debaty nie je dolezite. Iba to dokumentuje fakt, ze vyhlaska bude vzdy pokrivkavat za praxou, akokolvek casto by bola novelizovana a ze spoliehanie sa na takuto normu je cesta na cintorin.

Moj pripad - ja som opat neporusil vyhlasky, porusil som vsak jeden bod mnou sformulovaneho kodexu, ze nebudem "vychovavat" inych na cestach.

Isiel som vecer, za tmy mimo mesta za jemneho dazda. Predo mnou auto, ktore svietilo zadnym hmlovym svetlom. Isiel asi 90 - 100, co mi vyhovovalo, neplanoval som ho predbiehat. To hmlove mal velmi silne, skutcne to dost oslnovalo. Parkrat som mu blikol dialkovymi, ale akosi nepochopil, pripadne ma mal "v pazi". ak som sa nakoniec predsa len rozhodol, ze ho predbehnem, kvoli tym svetlam, aby som do toho nemusel stale pozerat.

Ked som sa zaradoval pre neho, asi na 2 sec. som tiez zapol zadne hmlove, a k tomu som sa dotkol brzdy, aby som mu ukazal, v com je problem. Podotykam, ze som ABSOLUTNE NEBRZDIL, taketo veci skutocne NIKDY nerobim, hoci na slovenskych cestach sa stretnete aj s tym. Este raz podotykam - kvoli eliminacii dalsich zbytocnych debat, ze zom nebrzdil iba som rozsvietol tie hmlove + brzdove svetla. Jeho to tak nastvalo, ze ma zacal okamzite znova predbiehat. No to sa ma uz prestalo tykat, bol som sice nastvany, ale nemienil som sa takymto clovekom nechat vyprovokovat, blizilo sa mesto, bola nadej, ze niekde odboci.

Lenze on ma zacal predbiehat v najmenej vhodnom mieste - pred krizovatkou, tvaru T s pravou pravouhlou odbockou, kde 80% aut spomaluje a odbocuje vpravo. Tym, ze ma predbiehal, musel zrychlit, a to uz auto pred nami brzdilo, lebo odbacalo. Oproti isla kolona aut, sice miesto na predbehnutie mna v pohode mal, ale miesto na predbehnutie toho vpredu uz nie. Navyse ho tie auta oproti asi tiez trocha oslnili. Tie brzdove svetla si asi nevsimol, pretoze ked vychadzal spoza mna, ten vpredu uz brzdil. takze tem moment "rozsvietenia" brzd. svetiel nezbadal.

Podla SPZ - ky to nebol miestny, inak by nespravil taku blbost ze by zacal predbiehat pred takouto krizovatkou. Ja som uz iba videl, ako ho v smyku toci (moc brzdit nevedel, ABS nemal) a narazil do toho chudaka vpredu. Toho mi bolo skutocne luto, bol to nejaky cudzinec, asi si o nas pomyslel...

Z hladiska vyhlasky - no neviem, ci by sa dalo povazovat za priestupok, ze som na 2 sek. zapol zadne hmlove za dazda. Ta intenzita dazda je vzdy relativna vec, ja som bol toho nazoru, ze hmlovky by sa nemali pouzivat, ale rozsvietenie na taky moment za dazda rozhodne priestupkom nie je. Brzdu som nepouzil, aj keby ano, tak v ziadnom pripade by neslo o "prudke brzdenie ak to nevyzaduje ..." co aj zakazuje (logicky) vyhlaska. Po treti raz ale zdoraznujem, ze som nebrzdil vobec.

Napriek tomu som si vedomy, ze som svojim spravanim vyprovokoval nehodu. Spravanie nebolo sice v rozpore s vyhlaskou, ale nebolo velmi vhodne v danom momente. Ina vec je to, ze nehoda vznikla porusenim pravidiel vyhlasky tym vodicom, co mi povodne svietil do oci. (Neprisposobil rychlost povahe...). Ale aj tak plati, ze keby som sa nenechal vyprovokovat k "vychovavaniu vodicov", nehoda by sa nestala. Teda este raz naposledy - sposobil som nehodu nie porusenim vyhlasky, ale porusenim mojho vlastneho - osvedceneho - kodexu spravania na cestach tym, ze som sa rozhodol "vychovavat" druhych.
misomiso
06.08.07,21:20
No ja rad vyuzijem kazdu prilezitost k tomu, aby som sa poucil, a v podstate clovek sa uci dozivotne. Ale hlavne sa asi mal poucit ten, co tam nabural. Myslim, ze ak by nenabural tam tesne predo mnou, tak by pri takomto style jazdy nabural mozno o 5 km dalej...
andreaS
07.08.07,04:49
zrejme budem "off topic" ale tato tema sa rozvinula trosku inym smerom a moj prispevok sem zapadne (pripadne urobme novu temu)

zrovna dnes rano som sa na ceste stretla s "majstrom sportu" za volantom... este teraz ma trasie...

do prace chodim po novej dvojprudovke, kde namiesto ciar su pravidelne osadene dopravne znacenia. Je to dost obmedzujuce ked chcete niekoho predbehnut. Bezne chodievam v pravom pruhu, no predo mnou isiel autobus, kt. ma zastavku v pravom pruhu. Tak sup ho do laveho, no zrazu zacal autobus brzdit a to rovno pred prechodom pre chodcov, tak som zacala aj ja brzdit. Nakoniec autobus zrejme len niekoho "vyhodil" a pomalinky sa opat rozbiehal... no za mnou piskot brzd a trubenie... potom ma nasrdene obehol po pravom pruhu a zacal mi ukazovat ci mi nehrabe... a opat valil dalej. Zaujimalo by ma ako by sa zachoval, keby do mna zozadu vrazil na 40tke pred prechodom pre chodcov - bola by to totiz 100% jeho chyba.... On si to totiz zrejme absolutne neuvedomil ze na tej ceste moze byt aj prechod a predsa by bolo absolutne sialenstvo nezastavit na prechode ked autobus vedla zastavoval a nevidite preco... radsej by som rozflakala auto ako nebodaj zrazit cloveka.... a uz vidim ako bude on dnes rozpravat ze kvoli akej krave si on skoro rozbil auto...
misomiso
07.08.07,08:19
zrejme budem "off topic" ale tato tema sa rozvinula trosku inym smerom a moj prispevok sem zapadne (pripadne urobme novu temu)

zrovna dnes rano som sa na ceste stretla s "majstrom sportu" za volantom... este teraz ma trasie...


Do tejto temy mozno pribudnu este stovky podobnych prispevkov. Ja sam by som mohol pridat niekedy aj 1 - 3 denne. S tolkymi ignorantmi sa totiz stretnem, ak jazdim dlhsie po Blave, alebo idem napriec Slovenskom na vychod. Samozrejme - tieto priecinky Porady sluzia na relax takze je to v pohode. Ale velky vyznam to (spominat tu vsetky tie zazitky) nema.

Mysim, ze keby niekto skumal "profil" clena Porady, vysiel by z toho clovek, ktory ma aspon stredoskolske vzdelanie, vazi si pracu, planuje buducnost. napriek tomu, ze mnohi z Poradakov su urcite aj rozvedeni, myslim, ze sa sa da povedat, ze hodnoty ako rodina a deti im nie su "ukradnute". Treba sa ale zmierit aj s tym, ze v kazdej spolocnosti zije aj pomerne pocetna skupina ludi, ktorych niektori nazyvaju v Cesku "luza", u nas "zberba", aj ked priznavam, ze su to hanlive oznacenia a ja teraz nemam u umysle nikoho urazat. Ked to ale zoberieme z vecneho hladiska - su to casto ludia ulice, rodicia sa im spijali v krcme. Niektori mozno pochadzaju aj z dobrych rodin, no manazovanie svojho zivota nezvladaju.

Ja napriklad tazko pochopim, preco sa niekto rozhodne napr. lupit pre 20 Sk a potom sediet 10 rokov v base. Je ale vela ludi, ktori neplanuju svoju buducnost viac ako na 10 minut vopred, nejaka ucta k akymkolvek hodnotam, vratane vlastneho zivota je im celkom cudzia. Mnohi takito ludia ale maju vodicak. Vodicak maju aj mnohi alkoholici a drogovo zavisli. V tejto suvislosti treba povedat, ze nestaci, ak alkoholik riadi auto, ked je zrovna triezvy. Takyto clovek je za triezva este v horsom stave ako ked ma vypite.

Teda po cestach jazdi mnozstvo ludi, od ktorych normalne spravanie tazko ocakavat - s tym asi nic nespravime a nie je to problem iba Slovenska. Jedine, co mozme pre nasu bezpecnost spravit my je - zariadit sa podla toho. Kazdy mame iny recept na to, ako to spravit. Vy to riesite doslednym dodrziavanim vyhlasky a zakonov (asi profesionalna deformacia uctovnikov :) ), ja zasa tym, ze sa snazim jazdit jednoducho "dobre". "Dobre" znamena, ze sa snazim zachovat v kazdej konkretnej situacii tak, ako je to najvhodnejsie z hladiska plynulosti a hlavne bezpecnosti premavky.

Kazdy mame teda iny recept, dolezite ale je, ze nam to kazdemu funguje. Zelam teda vsetkym Vam nech je to tak aj nadalej a nech spravime po nasich cestach este vela km. bez nehody :) .
Gabi03
07.08.07,08:27
Vy to riesite doslednym dodrziavanim vyhlasky a zakonov (asi profesionalna deformacia uctovnikov :) )

Už nechcem k správnosti dodržiavania či nedodržiavania zákonov, zdá sa, že v tejto oblasti je to veľmi subjektívne.
Ale citovaná veta stojí za to. :D :D :D
evina
07.08.07,08:47
[quote=misomiso;508889

. Vy to riesite doslednym dodrziavanim vyhlasky a zakonov (asi profesionalna deformacia uctovnikov :) ), ja zasa tym, ze sa snazim jazdit jednoducho "dobre". "Dobre" znamena, ze sa snazim zachovat v kazdej konkretnej situacii tak, ako je to najvhodnejsie z hladiska plynulosti a hlavne bezpecnosti premavky.

.[/quote]

Misomiso a nie to tak trošku aj o tom, že si sa pasoval do role 110%tného dopravného inžiniera? Kto je oprávnený presne určiť to slovo "dobre" a kto je oprávnený povedať, že my tak dodržiavame predpisy napr. v oblasti dopravy, že sme profesionálne deformovaní? Čo bude na cestách , keď pojem "jazdiť dobre " si bude každý vysvetlovať po svojom.

Poviem jeden postreh z Chorvátska. Jazdím tam už minimálne 12 rokov, takže často aj po známych serpentínach. O predbiehaní a nedodržiavaní doporučených rýchlosti môžem napísať knihu najmä na adresu Nemcov a Čechov. Ja som si napr. odskúšala, ak prejdem zákrutu doporučenou rýchlosťou /takmer vždy/ prejdem ju pekne plynulo, bez problémov a vytŕčania do protismeru na daných úzkych cestách. Každým zvýšením tejto rýchlosti ma primerane viac a viac z tejto zákruty vynáša. Myslíš, že to naozaj robili ľudia obťažujúci z kancelárie?

V mnohých veciach, čo tu píšeš máš pravdu, ale problém je v tom, že to prispôsobovanie sa daným podmienkam za danej situácie /proti predpisom/ každý môže chápať ináč a z toho môžu byť práve tie rôzne tragédie....a asi aj sú.
Každý z nás sem tam prekročí predpisy, najmä v rýchlosti. Nedajbože sa niečo stane a súdny znalec vymeria, že došlo k zabitiu práve kvôli tomu prekročeniu rýchlosti a sedíš, ak by si neprekročil rýchlosť, zabrzdil by si a nesedíš...napr. aj o tom to je.
Samozrejme každý musí prispôsobiť jazdu aj druhu svojho auta. Ja keď budem mať Škodovku a Ty BMW tak sa nemôžeme stretnúť v pojme "plynulosť premávky", lebo je u každého iná podľa možností motora aj to je fakt, napr...
misomiso
07.08.07,09:01
Ja som si napr. odskúšala, ak prejdem zákrutu doporučenou rýchlosťou /takmer vždy/ prejdem ju pekne plynulo, bez problémov a vytŕčania do protismeru na daných úzkych cestách. Každým zvýšením tejto rýchlosti ma primerane viac a viac z tejto zákruty vynáša. Myslíš, že to naozaj robili ľudia obťažujúci z kancelárie?


A kedy som ja napisal, ze nedodrziavam predpisy a znacky tam, kde su osadene logicky a spravne? Skus si prosim prejst este raz moje prispevky k tejto teme.
misomiso
07.08.07,09:09
VSamozrejme každý musí prispôsobiť jazdu aj druhu svojho auta. Ja keď budem mať Škodovku a Ty BMW tak sa nemôžeme stretnúť v pojme "plynulosť premávky", lebo je u každého iná podľa možností motora aj to je fakt, napr...

Ale ved o tom to cele je. Mne nevadi, ze su na ceste ludia, ktori jadzia inak, napr. pomaly, a pod. Ja sa s tym dokazem vysporiadat. Dokonca som sa doposial vedel vysporiadat aj so spravanim vyslovenych tych ignorantov v tom zmysle, ze som v podstate nemal nehodu. Samozrejme - ak Vas nabura niekto, kto cuva v protismere v jednosmerke a pri tom telefonuje a vobec sa nepozera dozadu, (moja sponinana druha nezavinena nehoda) tak sa to nie vzdy da, ale tragediu z toho nerobim. Mal som nejake behacky s poistovnou (tam mi povedali, ze je to uz jeho stvrta!!! nehoda pocas roka) a so servisom, ale zivot ide dalej. Jednoducho doprava na cestach vzdy nesie so sebou nejake riziko a tych ignorantov z ciest nedostaneme, treba sa s tym naucit zit.

Pripadate mi ako niekto, kto sa panicky boji toho, ze ho prepadnu a olupia. No ak ma niekto smolu, moze sa to stat. Moze sa to stat v USA, na Slovensku, aj v nemecku. Dokonca su aj ludia, ktori mali taku smolu, ze kontakt s nejakymi takymito grazlami neprezili. A ja sa mam kvoli tomu teraz pripravit o radost zo zivota a nechodit vecer do kina?
evina
07.08.07,09:09
A kedy som ja napisal, ze nedodrziavam predpisy a znacky tam, kde su osadene logicky a spravne? Skus si prosim prejst este raz moje prispevky k tejto teme.

To som si nikde neprečítala, ale ide práve o to, že Ty posudzuješ, ktoré sú osadené logicky a správne...:)
evina
07.08.07,09:13
Pripadate mi ako niekto, kto sa panicky boji toho, ze ho prepadnu a olupia. No ak ma niekto smolu, moze sa to stat. Moze sa to stat v USA, na Slovensku, aj v nemecku. Dokonca su aj ludia, ktori mali taku smolu, ze kontakt s nejakymi takymito grazlami neprezili. A ja sa mam kvoli tomu teraz pripravit o radost zo zivota a nechodit vecer do kina?

Tomu ani nerozumiem s čím to súvisí priznám sa. Samozrejme, že nie, ja som za 28 rokov jazdenia mala asi 4 ťukance, ktoré som ani raz nezavinila ja, vždy si poviem, všetci sme zdraví, nič sa nestalo, plechy sa dajú opraviť, chvalabohu. Grázlom na ceste sa snažím vyhýbať ako môžem a snažím sa jazdiť plynule a bezpečne....to na čo ja reagujem na Teba je len v tej časti, že sa cítiš plne Ty oprávnený určiť kedy čo je správne, aspoň ja mám z toho taký dojem...No a keď bude takých , akože aj je viacero, len to správne a dobré určia inak- je z toho problém :)
Aj preto máme na svete predpisy, aby nás akosi zjednotili na tom, čo máme robiť všetci, nech nie je chaos. Samozrejme v predpisoch je tisíce nezmyselností..., ale tak ako tolerujem, že má niekto pomalšie auto, tolerujem aj tieto nezmyselností, lebo nás tu žije veľa...
dad111
07.08.07,11:14
Myslim, ze nik doteraz nenapisal jediny prispevok, v ktorom by sa zastaval hazarderov, piratov, samovrahov. Su tu proti sebe len najmenej dva tabory. Jedni, ktori si myslia, ze ti druhi im chcu ublizit a druhi, ktori nechcu byt obtazovani a obchadzat inych, ktori im podla nich prekazaju v pohybe. Ja by som sa zaradil do druhej kategorie. Neznamena to ale, ze som schopny tych prvych bezhlavo strielat a uz vobec nie zrazat vlastnym autom. To by som si predsa skodil sam sebe. Jednoducho sa len snazim pohybovat po svete a mat pri tom co najvacsiu volnost. Nariadenia ktore ma evidentne obmedzuju mi samozrejme prekazaju. V ziadnom pripade vedome nevojdem do zakruty, ak za nu nevidim a je mi jedno, ci je tam plna alebo prerusovana ciara, vedome nevojdem do neprehladnej krizovatky, aj keby tam nebola ziadna znacka a ja by som mal prednost ako prichadzajuci z prava. Istotne neletim do neznamej zakruty ak nie som si isty,ze ju zvladnem, aj keby tam bola znacka doporucujuca neviem aku vysoku rychlost. Na druhu stranu ale nepovazujem za potrebne respektovat stopku v prehladnej krizovatke, plnu ciaru na prehladnom prazdnom useku a podobne. Jazdim teda casto podla vlastneho uvazenia (aj ked sa Vam to nepaci) a nie podla predpisov. V tej neprehladnej zakrute ale moze byt na ceste spadnuty balvan, na rovnom prehladnom useku mi moze necakane vbehnut do jazdnej drahy zver. Aj v prehladnej krizovatke ma moze prekvapit sanitka, ak zastavim na cervenu odzadu do mna nabura iny. Jazdim teda tak, aby som sa snazil predist aj takym nebezpeciam. Pred nikym sa s tym ani nebudem vychvalovat, nebuden sa stazovat na hazarderske zvierata, ani nezazlievam nikomu, co prave potrebuje rychlu lekarsku pomoc. Je mi jedno, kto ide proti mne, ak sa odrazu rozhodne spachat samovrazdu, naburanim prave do mna, verim, ze sa mu vyhnem. Pojdem si dalej svojou cestou a on ma uz nezaujima. Nebudem vsak chvalit ludi, ktori prekazaju a nemusia, ktori si myslia, ze ked oni neprejdu, cez usko ihly nemusi ani iny. Zi a nechaj zit. Drzme sa toho hesla. Nejazdime na doraz, doprajme si nejaku rezervu. Nerobme si ale zasluhy, ak niekedy potocime volantom, alebo dame nohu dolu z plynu. Neverim, ze to niekto robi casto, ak ano nech sa zamysli, ci nie je chyba aj v nom. Je nespravna myslienka, ze nas je cely pravy jazdny pruh. Nie. Jazdime vpravo, ak tomu nebrania zvlastne okolnosti pri pravom okraji vozovky. Ak niekto iny jazdi rychlejsie ako my, asi ma na to dovod. Aj na tych horskych serpentinach sme sa nakoniec museli snazit prisposobit tamojsim vodicom, alebo nam jasne davali najavo, aby sme zastavili na najblizsom odpocivadle a umoznili prejst tym, ktori to dokazali. Niektorych sme po par km jazdy stretali v este horiacom aute prave dopadnutom na dno rokliny. Oni si to u nich doma zmenili. Dnes uz maju cesty v inom stave ako vtedy. Od zaciatku je tato debata smerovana na odsudenie zleho stavu nasej cestnej dopravy. Stale si tu niekto mysli, ze denne na cesty vyrazaju stovky soferorov s umyslom zabit seba a inych. Nemate taky isty strach z opravarov vytahov, z automechanikov, ktori Vam opravuju auto,z lekarov, ktori Vas nechaju kludne zomriet, pretoze si neumyvate zuby a im sa to nepaci a tisice podobnych prikladov? Nik nie je taky aby povedal, ze on nikdy nezhresil. Ako sa rozhodol, ze prave jeho zhresenie je to spravne? Odpoviete na tieto otazky? Nehovorte uz prosim ako ste zachranili svet.
Gabi03
07.08.07,11:23
mimotemy No aspoň jedno mi táto téma dala. Začala som silne uvažovať o tom, že sa so svojím zamestnávateľom dohodnem, že nech mi na papier dá minimálnu mzdu a ostatné na ruku. Predsa firma na mne ušetrí, ja ušetrím na poistnom a ani nehovorím o daniach. Viete čo to bude! Hoci doteraz som si nemohla dovoliť každý rok dovolenku, odteraz sa to zmení! :--- A možno si kúpim aj lepšie auto a konečne budeme mať trochu viac penazí postaviť dom! Viete si to predstaviť?! :D Predsa tým, že nebudem platiť poistné, nikomu inému neuškodím. A dane?! Takmer všetko ide do verejnej správy, štátny zamestnanci nebudú musieť toľko pracovať, dokonca takto aj oni ušetria na mne! To bude paráda!
Vďaka, že ste mi vnukli túto myšlienku. Načo dodržiavať predpisy! :D :D :D

PS: Bez urážky hocikoho, bolo to myslené ironicky! :rolleyes:
dad111
07.08.07,11:46
mimotemy
Vďaka, že ste mi vnukli túto myšlienku. Načo dodržiavať predpisy! :D :D :D

PS: Bez urážky hocikoho, bolo to myslené ironicky! :rolleyes:
Takze skutocne si nikdy neporusila ziadny predpis ani zakon. Odpovedz prosim. Ak ano, ako si prisla na to, ze prave tento sa moze a ostatne nie?
Gabi03
07.08.07,11:49
Takze skutocne si nikdy neporusila ziadny predpis ani zakon. Odpovedz prosim. Ak ano, ako si prisla na to, ze prave tento sa moze a ostatne nie?

Dad111, prosím prečítaj si znovu post skriptum. Nebudem sa opakovať. ;)

Doplnenie: A kto bude rozhodovať o tom, ktorý predpis sa má dodržať a ktorý nie?! :rolleyes: Hmmm, žeby tí, ktorí majú silné autá? :eek:
evina
07.08.07,12:17
Takze skutocne si nikdy neporusila ziadny predpis ani zakon. Odpovedz prosim. Ak ano, ako si prisla na to, ze prave tento sa moze a ostatne nie?

Myslím, že to tu nikto ani nepovedal. Aj v našej práci sa snažíme obísť niektoré nezmyselnosti ak sa dajú....
Ja napríklad netvrdím, že som nikdy neprekročila rýchlosť /a nie preto, že som prišla na to, že môžem, ale.../ vedomá si samozrejme následkov a nielen tých čo sa pokuty týkajú...neobhajujem to však a nepovažujem to za správne a nemám pocit, že Tí čo dodržujú predpisy ma v mojom živote obmedzujú a obťažujú...
janka.janka
07.08.07,13:21
A kedy som ja napisal, ze nedodrziavam predpisy a znacky tam, kde su osadene logicky a spravne? Skus si prosim prejst este raz moje prispevky k tejto teme.

misomiso, vsetky tvoje argumenty maju jednu spolocnu "chybicku krasy" - KTO urcuje kriterium, co je spravne, logicke, alebo zbytocne... mozno ty si taky macher :eek: a stale vies spravne odhadnut danu situaciu, podmienky, atd. .. ale neda sa zarucit, ze vsetci ludia vzdy dokazu danu situaciu vyhodnotit spravne
misomiso
07.08.07,14:16
Ano - ved preto vznikaju tie nehody. Preto, ze sa po cestach pohybuju soferi, ktori nedokazu vzdy "situaciu spravne vyhodnotit". A myslis, ze s tym ma nieco spolocne cestna vyhlaska?

Je celkom jedno, ci sofer, ktory "nie je schopny spravne vyhodnotit" patri medzi "cestnych piratov" alebo medzi tych, co jazdia v meste 40 a mimo mesta 70.

Myslis, ze vsade, kde nie je mimo mesta obmezdena rychlost (teda je tam 90) mozes vojst do zakruty 90 alebo hoci 70?? A co este ked v zime snezi??

Este raz - ak nie je niekto "schopny vyhodnotit", potom nema co na ceste robit.
misomiso
07.08.07,14:44
Misomiso a nie to tak trošku aj o tom, že si sa pasoval do role 110%tného dopravného inžiniera?


Mozno Vam bude pripadat to, co teraz napisem velmi neskromne. (V zmysle toho vtipu - bonmotu: "Kedysi som byval namysleny, teraz som ale uz dokonaly" :)

Ale napisem to aj tak, nepatrim k ludom, ktorych by velmi trapilo, aku mienku maju o nich druhi.

Jestvuju sikovnejsi ludia a potom taki "menej sikovni". Jedni dokazu pozoruhodne veci aj v oblastiach, ktore nestudovali, ini maju problem zastat si povinnosti v zamestnani v oblasti, na ktoru maju papier. Mne sa napr. podarilo vybudovat firmu v oblasti, ktora patrila iba do mojho hobby. Sme zatial jedini na Slovensku, zacinali sme v garazi, a prva otazka tych, ktori maju svojim vzdelamim blizsie k tomu co robime ako ja, bola: "A kto ti predal licenciu? Odkial mas know-how?"

Okrem toho co robim ma odmalicka zaujimal aj motorizmus. Okrem toho ma zaujima prave aj oblast bezpecnosti dopravy. Bude sa to mnohym a Vas zdat smiesne, ale ak by som mal v rukach legislativu a prax v tejto oblasti (dopr. policiu) vedel by som zabezpecit vyssiu mieru bezpecnosti na cestach.

Ako som pocul, uz sa pripravuju nejake zmeny. Nieco k lepsiemu, nieco k horsiemu.

1 - Chysta sa celoplosne 50 v obci. Velmi zle opatrenie - krok spat. Ti, co doteraz v obci zabijali, zvacsa nejazdili 60 ale vyse 100. Namisto toho by som selektivne oznacil jednotlive useky ciest limitmi, ktore su pre ne naozaj vhodne vzhladom ku konkretnej situacii.

2 - Ja by som predovsetkym upustil od buzerovania za nepodstatne porusenia vyhlasky. Take tie - prejazd "stopkou" rychlostou 0,8 km/h, prekrocenie rychlosti o 10 - 20, predbehnutie traktora cez plnu na prehladnom useku a pod. Namiesto toho by som podstatne tvrsie trestal jednanie, ktore skutocne ohrozuje inych, ale aj obycajnu drzost - ako napr. predbiehanie cez krajnicu v zapche, cez autobusove pruhy, cez odbocovacie pruhy a pod. Taketo jednanie casto nemozno oznacit ani za nebezpecne (casto sa predbieha stojaca kolona) ale je to drze a zvysuje to adrenalin ostatnym - slusnym vodicom, a tym to neprispieva k dobrej klime na cestach a kbezpecnosti. Bohuzil v tomto za sotva nieco zmeni. Policia si spravila dobry biznis prave z buzerovania, uz sa v tom vycvicili a dobre im to vynasa.

3. - Chystaju sa nejake zmeny, ktore vitam. Packa avizoval nieco v tom zmysle, ze budu tvrdo postihovat tych, ktori zapricinuju nehody. Vraj ak niekto zapricini nehodu 2 x v priebehu 2 rokov, nez pardonu pride o vodicak a bude mat problemy. Toto by mohlo z dlhodobeho hladiska dost pomoct. Jednu nehodu teoreticky moze zapricinit aj clovek, ktoreho nehodovy index je aj 1000 rokov, ak ma tu smolu, ze sa s nou trafi akorat do svojho zivota. Ale dve nehody v priebehu 2 rokov - to uz skutocne nie je nahoda. Ja by som nemal problem tymto ludom zobrat vodicak aj dozivotne. Dufam, ze tato snaha policie nezostane iba na papieri.

Samozrejme - dalo by sa uvazovat aj o inych opatreniach - limitovat rychlost u novych vodicov, nejake preskusanie po dvoch rokoch a pod. Vacsinu nehod zapricinuju novi neskuseni vodici. Tiez by sa dalo uvazovat o vacsej zodpovednosti spravcov ciest - v pripade neuplneho dopravneho znacenia a pod. Tiez nejaka osveta, zimne gumy v zime, ako to chel Malcharek a pod. Aj kopec dalsich opatreni. Mozno sa poucia z toho, ze v CR nefunguje prisny bodovy system a vymyslia nieco lepsie.

O mojom nazore na bezpecnost premavky vseobecne si mozete mysliet co chete. Ani sa nechystam v tejto oblasti nijako realizovat. Pre mna je dolezite, ze mam svoj vlastny model bezpecnosti na ceste, ktory funguje.

Aby som to povedal celkom jasne - jazdim podla vyhlasky vtedy, ak to povazujem za vhodne a podla vlastneho rozumu vtedy, ak to povazujem za vhodne. Konam tak predovsetkym preto, ze sa nechem na ceste zabit. Az druhorady je zamer neplytvat casom.
evina
07.08.07,14:53
Mozno Vam bude pripadat to, co teraz napisem velmi neskromne. (V zmysle toho vtipu - bonmotu: "Kedysi som byval namysleny, teraz som ale uz dokonaly" :)

Ale napisem to aj tak, nepatrim k ludom, ktorych by velmi trapilo, aku mienku maju o nich druhi.


Aby som to povedal celkom jasne - jazdim podla vyhlasky vtedy, ak to povazujem za vhodne a podla vlastneho rozumu vtedy, ak to povazujem za vhodne. Konam tak predovsetkym preto, ze sa nechem na ceste zabit. Az druhorady je zamer neplytvat casom.

Prosím, ja , čo som vybrala z Tvojho príspevku si to o Tebe aj tak trochu myslím:D /najmä tá prvá časť/, neznamená to však, že s Tebou súhlasím, a to je všetko:)
misomiso
07.08.07,15:01
Prosím, ja , čo som vybrala z Tvojho príspevku si to o Tebe aj tak trochu myslím:D /najmä tá prvá časť/, neznamená to však, že s Tebou súhlasím, a to je všetko:)

Mozno by si sa cudovala, ale ja sa vobec nepovazujem za vseobecne sikovneho cloveka. Je vela oblasti, kde nedosahujem ani len priemernu uroven a za niektore nedostatky sa dost hanbim. Jazdnie autom ma ale bavi ud 16 rokov, dost som o bezpecnosti aj premyslal, mam nejaku prax, preto si myslim, ze k tomu mam co povedat.

Hovori sa, ze kazdy muz sa povazuje za najlepsieho milenca a sofera a kazda zena sa povazuje za nakrajsiu na svete. No mozno na tom nieco bude. Ja sa ale nepovazujem za najlepsieho sofera, moja sikovnost siaha iba do tej urovne, ze mi to staci na to, aby som zatial cely zivot jazdil v podstate bez nehody a casto aj plynulo a bez nutnosi nechat sa buzrovat vsetkymi (aj tymi nezmyselnymi predpismi). A to mi staci. Vysiie ambicie namam. Nechcem byt pretekarom, ani sefom policie.
Danila
07.08.07,15:06
Mozno by si sa cudovala, ale ja sa vobec nepovazujem za vseobecne sikovneho cloveka. Je vela oblasti, kde nedosahujem ani len priemernu uroven a za niektore nedostatky sa dost hanbim. Jazdnie autom ma ale bavi ud 16 rokov, dost som o bezpecnosti aj premyslal, mam nejaku prax, preto si myslim, ze k tomu mam co povedat.

Hovori sa, ze kazdy muz sa povazuje za najlepsieho milenca a sofera a kazda zena sa povazuje za nakrajsiu na svete. No mozno na tom nieco bude. Ja sa ale nepovazujem za najlepsieho sofera, moja sikovnost siaha iba do tej urovne, ze mi to staci na to, aby som zatial cely zivot jazdil v podstate bez nehody a casto aj plynulo a bez nutnosi nechat sa buzrovat vsetkymi (aj tymi nezmyselnymi predpismi). A to mi staci. Vysiie ambicie namam. Nechcem byt pretekarom, ani sefom policie.No konečne si bonzol, v čom sa považuješ za najlepšieho.:)
evina
07.08.07,15:08
Mozno by si sa cudovala, ale ja sa vobec nepovazujem za vseobecne sikovneho cloveka. Je vela oblasti, kde nedosahujem ani len priemernu uroven a za niektore nedostatky sa dost hanbim. Jazdnie autom ma ale bavi ud 16 rokov, dost som o bezpecnosti aj premyslal, mam nejaku prax, preto si myslim, ze k tomu mam co povedat.

Hovori sa, ze kazdy muz sa povazuje za najlepsieho milenca a sofera a kazda zena sa povazuje za nakrajsiu na svete. No mozno na tom nieco bude. Ja sa ale nepovazujem za najlepsieho sofera, moja sikovnost siaha iba do tej urovne, ze mi to staci na to, aby som zatial cely zivot jazdil v podstate bez nehody a casto aj plynulo a bez nutnosi nechat sa buzrovat vsetkymi (aj tymi nezmyselnymi predpismi). A to mi staci. Vysiie ambicie namam. Nechcem byt pretekarom, ani sefom policie.

Jazdím 30 rokov /vtedy ženy skoro ani nešoférovali :D/ prakticky ako som povedala s pár ťukancami nie mojou vinou. Dokonca som pred 19 rokmi používala detskú sedačku, čo bolo vtedy zriedkavé. Šoférovanie ma mimoriadne baví, auto je môj veľký pomocník a sadám si do neho vždy s veľkým rešpektom, lebo naozaj neviem koho na ceste stretnem...v tom sa asi zhodneme.
Ani keby sme napísali neviem koľko ďalších príspevkov nebudem jednoducho súhlasiť s tým, že by si každý mal určiť svoj model bezpečnosti-skrátka každý máme iný názor:)
Teraz nám už len ostáva zaželať si mnoho a mnoho ďalších kilometrov bez nehody:)
misomiso
07.08.07,15:16
Polozim Vam otazku: Je pre bezpecnost premavky nebezpecnejsi ten, kto porusuje predisy vedome, alebo ten, kto to spravi nevedomky (nieco prehladine co sa - ako pisete - moze stat obcas kazddemu)..

Mozno sa na prvy pohlad natiska odpoved - ten, ktory to robi vedome. To preto, ze je to grazel, nezodpovedny jedinec a pod. Ja ale tvrdim, ze ti, co predpisy porusuju vedome su ovela mensim rizikom ako ti, co tak obcas spravi a nevedomky.

Ked idem cez "stopku" rychlostou 5 km/h, dovolim si to spravit iba tam, kde to poznam a za predpokladu, ze sa skutocne skoncentrujem a poriedne obzriem oba smery. Ak idem v useku 40 km/h - pozor skola - rychlostou 60, tak iba preto, ze su napr. prazdniny a vidim, ze sa tam ziadne deti nenachadzaju. Vzdy ale mam "vzadu v hlave" tu hrozbu, ze - co ak predsa - keby sa stala nehoda - bol by som zodpovedny - a.t.d., tym padom sa skutocne ustredim, a dobre obzeram teren, ci tam predsa nemoze niekto vybehnut. Podobne, ked predchadzam cez plnu som si plne vedomy svojej zodpovednosti a plne sa koncentrujem, nedovolim si predbiehanie bez dostatocnej rezervy. Paradoxne vtedy prave jazdim najbezpecnejsie.

Jedna prihoda - nedavno som isiel cez jednu kludnu Bratislavsku stvrt v nedelu dopoludnia. Ziadne auta, ziadni ludia, ale zabudnuty zapnuty semafor. Na krizovatke cervena a ja som sa zaradil za jedine auto, co tam stalo. V nom dve mlade baby, ktore sa rozpravali. Ked blikla zelena, nevsimli si to. (Sorry - dopisem vecer) (Prisla suseda, ze jej padol PC a potrebuje vybavit maily, ma firmu, takze som jej nemohol branit v podnikani). Teda tie baby tu zelenu nezaregistrovali. Ja som mal vtedy mimoriadne vela casu (nestava sa casto), preto som netrubil, ale cakal co bude. O chvilu naskocila opat cervena. Za mnou stale ziadne auto. Po chvilke sa uz vodicka zacala pozerat dopredu, ale potom sa asi rozhovor stal opat zaujimavejsim. Vtedy naskocila po druhy raz zelena. Tie baby prekecali aj druhu zelenu!!! Kym sa vodicka zbadala, opat svietila cervena. To uz jej asi bolo dost cudne, pretoze sa prestali rozpravat a zacala sa pozerat stale dopredu, navyse so zaradenou jednotkou. Na tretiu zelenu sa jej podarilo vystartovat.

Evidentne to nebola nejaka "piratka ciest co jazdi rychlo" - motala sa mi potom pod nihami este 2 kilometre. Myslite, ze jazdi bezpecne? No toto bol taky usmevny probeh, nikoho tym neohrozila. Ale ja som z nej nemal pocit, ze (napriek tomu, ze asi vedome neporusuje pravidla) jazdi bezpecne. Ked raz prehliadne dve zelene, nabuduce si nemusi vsimnut cervenu, alebo zeleznicne priecestie. Jednoducho ak niekto nie je zvyknuty sa za volantom sustredit, je pre mna potencialne nebezpecny clovek.
Danila
07.08.07,15:27
Polozim Vam otazku: Je pre bezpecnost premavky nebezpecnejsi ten, kto porusuje predisy vedome, alebo ten, kto to spravi nevedomky (nieco prehladine co sa - ako pisete - moze stat obcas kazddemu)..

Mozno sa na prvy pohlad natiska odpoved - ten, ktory to robi vedome. To preto, ze je to grazel, nezodpovedny jedinec a pod. Ja ale tvrdim, ze ti, co predpisy porusuju vedome su ovela mensim rizikom ako ti, co tak obcas spravi a nevedomky.

Ked idem cez "stopku" rychlostou 5 km/h, dovolim si to spravit iba tam, kde to poznam a za predpokladu, ze sa skutocne skoncentrujem a poriedne obzriem oba smery. Ak idem v useku 40 km/h - pozor skola - rychlostou 60, tak iba preto, ze su napr. prazdniny a vidim, ze sa tam ziadne deti nenachadzaju. Vzdy ale mam "vzadu v hlave" tu hrozbu, ze - co ak predsa - keby sa stala nehoda - bol by som zodpovedny - a.t.d., tym padom sa skutocne ustredim, a dobre obzeram teren, ci tam predsa nemoze niekto vybehnut. Podobne, ked predchadzam cez plnu som si plne vedomy svojej zodpovednosti a plne sa koncentrujem, nedovolim si predbiehanie bez dostatocnej rezervy. Paradoxne vtedy prave jazdim najbezpecnejsie.

Jedna prihoda - nedavno som isiel cez jednu kludnu Bratislavsku stvrt v nedelu dopoludnia. Ziadne auta, ziadni ludia, ale zabudnuty zapnuty semafor. Na krizovatke cervena a ja som sa zaradil za jedine auto, co tam stalo. V nom dve mlade baby, ktore sa rozpravali. Ked blikla zelena, nevsimli si to. (Sorry - dopisem vecer)misomiso, tiež mám vodičák tridsať rokov, nespôsobila som jedinú dopravnú nehodu a neobdržala jedinú pokutu. Ale vôbec si nemyslím, že som vzorný, či vynikajúci vodič. Skôr to bude v dodržiavaní predpisov, a by si sa asi veľmi čudoval, koľko frajerov mi pri dodržiavani rýchlosti vystrčilo veľmi zreteľne prostredný prst. Nevšimla som si ani raz, že by takú stupídnosť urobila žena. Z toho usudzujem, že prispievajú aspoň k slušnosti na cestách. To len kým sa vrátiš a dopíšeš Tvoj príbeh.
misomiso
07.08.07,15:53
Tak to, ze si nedostala pokutu Ti skutocne zavidim. :) S tou slusnostou to mas pravdu. Zeny su slusnejsie. Ja v tomto partim k zenam...:)
Monika Kováčová
07.08.07,15:59
ja ťa tu verejne vyzývam misomiso aby si napísal knihu!!! Aspoň internetovú... dobre sa čítaš. (predpovedám ti úspech Rowlingovej :) )
M3G
07.08.07,21:51
Myslim, ze patrim do skupiny vodicov, ktora mozno na Slovensku nie je velmi pocetna, ale jestvuje, nie som sam. Spoznate nes podla tychto znakov:

- porusujeme dopravne predpisy, predovsetkym rychlostne limity tam, kde su nezmyselne. Na druhej strane jazdime pomaly tam, kde je to nutne.

- ak respektujeme plnu ciaru tak iba vtedy, ked mame strach s policajnej kontroly. Vlastny usudok pri predbiehani povazujeme za lepsi nastroj nato, akosa nezabit. (Na mnohych miestach na ktorych je prerusovana ciara by som nepredbiehal ani keby som mal nevyliecitelnu rakovinu).

- Napriek tomu, ze jazdime rychlo, respektujeme ostatnych na ceste a ich tempo. Ak idem po dialnici 160, a niekto predo mnou predbieha 120 v lavom pruhu, tak vcas spomalim, nelepim sa mu na chrbat a pockam bez toho, aby som nan blikal. Blikam iba na tych ignorantov, ktori idu vlavo bez toho, aby niekoho predbiehali.

- pusteme ostatnych z vedlajsich ciest a parkovisk, pokial je taka premavka, ze maju problem sa dostat na hlavnu.

- na prechodoch pustame chodcov, predosvetkym v dazdi, ked ini moknu a my sedime v suchu

- nevchadzame do krizovatky ani na zelenu ak si nie sme isti tym, ze ozeme prejazd krizovatky aj dokoncit

- neparkujeme krizom cez dve parkovacie miesta. Robia to niektori mafiani a potom casto zeny - vodicky. Obe skupini vsak z uplne ineho dovodu.

- neparkujeme na miestach vyhradenych pre invalidov. Robia to mafiani a potom ti, ktori sice dodrziavaju vsetky 40-ky, ale robili vodicak davno a hoci sa snazia inych vychovavat nepoznaju znacky alebo si ich nevedia vsimnut.

- hoci sa snazime pri predbiehani neobmedzovat protiiduce auta, sme si vedomi toho, ze kazdy moze urobit obcas v odhade chybu. Preto na auta, ktore predbiehaju proti nam neblikame, ale radsej vcas pribrzdime ak je to nutne, pretoze ziadne ine riesenie nikomu nepomoze.

- blikame na kolegov, ak v ich smere zaregistrujeme meranie rychlosti policiou. Za minuleho rezimu to fungovalo vseobecne ako taky prejav solidarity.

- sustredime sa na riadenie auta a predvidame spravanie inych vratane ich moznych chyb.

- pri zbiehani sa 2 pruhov do jedneho pustame auta z vedlajsieho pruhu systemom zips,ako jeto bezne vsade v Europe. Na kruhovom objazde pouzivame pravy blinker pri vyjazde.

- udrziavame auto v dobrom tech. stave a zimne obutie je pre nas samozrejmostou.

- Pri zmene klimatickych podmienok (hlavne ked nasnezi) sa na vhodnom useku cesty "naucime znova brzdit" - samozrejme potom, ked sa presvedcime, ze za nami nic nejde. Trenujeme idealny sposob brzdenia na smyklavych povrchoch, ktory ma daleko od brzdenia za pouzitia ABS. ABS bol vyvinuty iba ako zachranny system pre velmi zlych vodicov alebo pre situacie, ked aj dobry vodic prepadne panike. Brzdenim silou, ktora je tesne pred aktivaciou ABS sa da skratit brzdne draha velmi vyrazne, a to za plnej ovladatelosti auta (pri pouziti ABS je auto volantom ovladatelne iba cistocne).

- nesnazime sa "vychovavat" inych ucastnikov cestnej premavky. (samozrejme to neznamena, ze aj my to vynimocne nerobime, pretoze kazdy ma iba isty limit ako udrzat svoje nervy na uzde :) )




presne takto jazdím aj ja. Len ešte doplním:

- sme maximálne ohľaduplní voči vodičom autoškoly, húkajúcim sanitkám a policajným autám. Keď zbadáme v spätnom zrkadle takéto húkajúco-blikajúce rýchle auto, vždy dávame smerovku, ako znak, že ich registrujeme

- sme ohľaduplní voči pomalým autám typu Avia a stará škodovka, ktoré nemôžu za svoju pomalosť.

- neberieme prílišný ohľad na vodičov ostatných automobilov, ktorý bez zjavného dôvodu bránia plynulosti cestnej premávky, neznamená to však to, že budeme zbytočne riskovať a ukazovať im, že za volantom sa nemá okrem šoférovania vykonávať žiadna iná činnosť, keď sa takáto činnosť paralelne so šoférovaním očividne nezvláda(t.j. telefonovanie, jedenie, diskutovanie, pozeranie krajiny a pod)

- ak stojíme pred železničnými závorami(a to hlavne večer), vypíname stretávacie svetlá a nechávame iba parkovačky

- ak sa už rozhodneme v aute trochu prečistiť ventily a výfuk rýchlou, prípadne riskantnou jazdou, vždy sa predtým pozrieme na sedadlo spolujazdca a na zadné sedadlá, či tam niekto nesedí. Ak tam niekto sedí, uvedomíme si, že máme zodpovednosť aj za týchto ľudí, nielen za seba a necháme riskantnú jazdu na neskôr, keď budeme v aute sami.

- ak chceme zaparkovať tam, kde nie je veľa miesta, napríklad na hlavnej ceste, vždy sa snažíme zaparkovať tak, aby sme čo najmenej obmedzovali plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky.

- v dedine zbytočne nepredbiehame, keď už musíme, uistíme sa, že pred nami nie je žiadna križovatka, do ktorej by nám mohlo odbočiť predbiehané auto, alebo odkiaľ by mohlo vstúpiť na hlavnú cestu iné auto.

- na neúnavných "lepičov" používame s mierou systém pravou nohou plyn a ľavou nohou mierne stlačená brzda.



:D
Eulalia
08.08.07,03:30
............
- na neúnavných "lepičov" používame s mierou systém pravou nohou plyn a ľavou nohou mierne stlačená brzda.

:D
"Milujem" lepičov, najmä ak sú to TIRáci, autobusy, jeepy a podobné autá. V Čechách som videla na mnohých autách nápisy:"Nelep se mi na prdel, nejsem tvoje stará". Priznávam, že keď za mnou ide takýto lepič, veľmi ľutujem, že nemám takýto nápis, ktorý by som mohla rozsvietiť nejakou páčkou, keď taký lepič stojí za mnou.
A veľmi "milujem" majiteľov BMW, meďákov, silných VW a už spomínaných jeepov, ktorí na mňa blikajú a trúbia, aby som im uvolnila ľavý pruh diaľnice práve vtedy, keď predbieham kolónu kamiónov. A pri takomto predbiehaní skutočne vedome idem rýchlejšie, aby som ich predbehla čo najskôr a nezavadzala v ľavom pruhu silnejším vozidlám. Ale z tohto správania vodičov silných áut mám občas dojem, že čím drahšie a silnejšie auto, tým menší mozog jeho vodiča.
Manual
08.08.07,03:40
"Milujem" lepičov, najmä ak sú to TIRáci, autobusy, jeepy a podobné autá. V Čechách som videla na mnohých autách nápisy:"Nelep se mi na prdel, nejsem tvoje stará". Priznávam, že keď za mnou ide takýto lepič, veľmi ľutujem, že nemám takýto nápis, ktorý by som mohla rozsvietiť nejakou páčkou, keď taký lepič stojí za mnou.
A veľmi "milujem" majiteľov BMW, meďákov, silných VW a už spomínaných jeepov, ktorí na mňa blikajú a trúbia, aby som im uvolnila ľavý pruh diaľnice práve vtedy, keď predbieham kolónu kamiónov. A pri takomto predbiehaní skutočne vedome idem rýchlejšie, aby som ich predbehla čo najskôr a nezavadzala v ľavom pruhu silnejším vozidlám. Ale z tohto správania vodičov silných áut mám občas dojem, že čím drahšie a silnejšie auto, tým menší mozog jeho vodiča.
Ak sa bude niekto na teba ešte "lepiť" :D, tak zapni výstražné smerovky a spomal aj na 60 km. A nech má nervy on.
Paula
08.08.07,04:52
. Ale z tohto správania vodičov silných áut mám občas dojem, že čím drahšie a silnejšie auto, tým menší mozog jeho vodiča.


Takýto dojem zo skromne vyvinutých sivých buniek mám nie občas, ale často.....a lepiaceho sa za mnou tiež nemusím, vďačne ho pustím pred seba smerom do jeho záhuby (do môjho pidikufra by sa i tak nevmestil, ak si náhodou myslí, že je vhodným miestom na parkovanie :cool: ).
dad111
08.08.07,06:54
Myslím, že to tu nikto ani nepovedal. Aj v našej práci sa snažíme obísť niektoré nezmyselnosti ak sa dajú....
Ja napríklad netvrdím, že som nikdy neprekročila rýchlosť /a nie preto, že som prišla na to, že môžem, ale.../ vedomá si samozrejme následkov a nielen tých čo sa pokuty týkajú...neobhajujem to však a nepovažujem to za správne a nemám pocit, že Tí čo dodržujú predpisy ma v mojom živote obmedzujú a obťažujú...
Tak predsa. Su na svete aj ini a ine predpisy a zakony, ktore sa porusuju. Uz som sa zacinal bat, ze nas je akosi malo. Len mi prosim Vas uz niekto vysvetlite, ako sa rozhodujete, pre to, ktory predpis je a ktory nie je mozne porusit. Mne osobne vobec nevadi ked si Ty, alebo niekto iny prekrocil rychlost, ocenujem, ze si si bola vedoma aj nasledkov. Verim ale ze si nepocitala s tym, ze niekoho zabijes. Ak by sme sa aj boli vtedy stretli na ceste, verim, ze by som to prezil. Vobec Ti a tebe podobnym nic v tomto pripade nezazlievam. Ak ale pod pojmom "nasa praca" treba rozumiet porusenie predpisov, v ktorych dosledku dojde k znizeniu napriklad danovych prijmov statu A teda nas vsetkych, zasadne nesuhlasim a odsudzujem, aj keby sa jednalo o smiesne sumy. To su peniaze nas vsetkych. Aj obete dopravnych nehod sa liecia za peniaze nas vsetkych, ale znova opakujem. Nezastavam sa piratov a hazarderov. O tom aky je medzi tym rozdiel sa tu uz pisalo. Nechcem ani sam seba hodnotit aky som sofer, netvrdim ani ze sa mi nic nemoze na ceste stat, nie je rozhodujuce, kolko kto zaplatil pokut, predpisy porusujem casto a pokuty vlastne ani neplatim. Je to len o stasti. Su taki co raz porusia a hned platia. Maju smolu. O neduhoch na cestach by aj podla mna bolo najlepsie zalozit novu temu, tato o tom povodne nebola. Debata sa rozbehla slusna, snad by sme spolu nieco dokazali.
misomiso
08.08.07,07:08
presne takto jazdím aj ja. Len ešte doplním:

- sme maximálne ohľaduplní voči vodičom autoškoly, húkajúcim sanitkám a policajným autám. Keď zbadáme v spätnom zrkadle takéto húkajúco-blikajúce rýchle auto, vždy dávame smerovku, ako znak, že ich registrujeme

:D

Suhlasim, hoci som prave kvoli tomu len celkom nedavno skoro sposobil nehodu. (vid prispevok c. 21) Mohla to byt vazna nehoda, pretoze keby toho dedka od mojho laveho boku odrazilo na tie protiiduce auta, bolo by o zabavu postarane. Nuz - zivot niekedy naozaj prinasa nevyspytatelne situacie.
misomiso
08.08.07,07:21
presne takto jazdím aj ja. Len ešte doplním:


- na neúnavných "lepičov" používame s mierou systém pravou nohou plyn a ľavou nohou mierne stlačená brzda.
:D

Tak toto ja uz teraz nerobim Tymto som nie "skoro" ale skutocne vyprovokoval nehodu (hoci som vobec nebrzdil) pri ktorej takyto podobny (sice nie lepic, ale svietic zadnymi hmlovkamˇ) nabural nevinneho cloveka. Teraz sa mi nechce hladat, v ktorom priepevku som to opisoval.

Je mi smutno z toho, ze sa tu nachadza taka pocetna partia ludi, ktori sa NECHCU dozvediet, ako by mohli jzadit DOBRE, ktori spoliehaju na vyhlasku a pri jazde nerozmyslaju (casto sa ani nesustredia, k comu sa tu "poniektori" priznali).

(Prepac, to terz nemyslim na Teba M3G, to som nahodou prilepil k reakcii na Tvoj citat,:) )

Polpsal som tu dost nehod a kritickych situacii. Ak budem mat este chvilu casu, opisem Vam este nejake nehody ktore sa ma osobne dotykaju (z toho jednu tragicku) ktore zvacsa tiez dokazuju, ze dodrzanie predpisov paradoxne smrtelne nasledky.
misomiso
08.08.07,07:27
No konečne si bonzol, v čom sa považuješ za najlepšieho.:)

No ak myslis teraz toho milenca, tak si bohuzial opat netrafila do cierneho. Ja sa skutocne netrapim tym, aky som milenec, mne staci, ze si to s chutou uzivam a manzlka (aspon sa tvari) je spokojna. Ine ambicie v oblasti sexu nemam... :) :) :)
janka.janka
08.08.07,07:47
No ak myslis teraz toho milenca, tak si bohuzial opat netrafila do cierneho. Ja sa skutocne netrapim tym, aky som milenec, mne staci, ze si to s chutou uzivam a manzlka (aspon sa tvari) je spokojna. Ine ambicie v oblasti sexu nemam... :) :) :)

tak to je blbe.. :D
M3G
08.08.07,08:22
Suhlasim, hoci som prave kvoli tomu len celkom nedavno skoro sposobil nehodu. (vid prispevok c. 21) Mohla to byt vazna nehoda, pretoze keby toho dedka od mojho laveho boku odrazilo na tie protiiduce auta, bolo by o zabavu postarane. Nuz - zivot niekedy naozaj prinasa nevyspytatelne situacie.

Tak, tak.
Hlavne treba byť opatrný, obozretný a predvídať chyby ostatných vodičov. A tiež riskovať s mierou.


Tak toto ja uz teraz nerobim Tymto som nie "skoro" ale skutocne vyprovokoval nehodu (hoci som vobec nebrzdil) pri ktorej takyto podobny (sice nie lepic, ale svietic zadnymi hmlovkamˇ) nabural nevinneho cloveka. Teraz sa mi nechce hladat, v ktorom priepevku som to opisoval.

Je mi smutno z toho, ze sa tu nachadza taka pocetna partia ludi, ktori sa NECHCU dozvediet, ako by mohli jzadit DOBRE, ktori spoliehaju na vyhlasku a pri jazde nerozmyslaju (casto sa ani nesustredia, k comu sa tu "poniektori" priznali).

(Prepac, to terz nemyslim na Teba M3G, to som nahodou prilepil k reakcii na Tvoj citat,:) )

Polpsal som tu dost nehod a kritickych situacii. Ak budem mat este chvilu casu, opisem Vam este nejake nehody ktore sa ma osobne dotykaju (z toho jednu tragicku) ktore zvacsa tiez dokazuju, ze dodrzanie predpisov paradoxne smrtelne nasledky.

Tiež to nerobím, pokiaľ nemám dobrý odhad šoféra za mnou. Ak sa niekto na mňa lepí, väčšinou sa mu snažím vzdialiť a iba v prípade neúnavných a nepoučiteľných "lepičov" používam uvedený trik.

Inak ja si myslím, že som dobrý šofér aj napriek tomu, že chodím dosť rýchlo. Za 6 rokov a najazdených asi 100.000 km som ešte dosiaľ nebol účastníkom žiadnej havárie. Mal som už párkrát namále, ale to boli hlavne hlúpe začiatky v prvých dvoch rokoch.

Ale minimálne raz za rok sa mi stane kolízia, t.j. takmer havária, ktorú zapríčini väčšinou moja rýchla jazda. Naposledy pred pol rokom idem cez dedinu, cez ktorú chodím 4x denne a viem, že posledných 500 metrov z dediny nie je žiadna križovatka a aj keď chodci tu majú svoj chodník, stretávam ich málokedy. Na konci dediny je taká mierna zákruta, viditeľnosť je asi 1 km, takže pokiaľ nevidím chodca, cyklistu alebo iný problém, chodievam tadiaľ veľmi rýchlo. Stalo sa mi teda, že som na konci dediny pri poslednom dome zaregistroval auto, videl som, že nemá vyhodenú smerovku, tak som ja hlúpy predpokladal, že vychádza z dediny ako ja. Zrýchlil som ešte :cool:, aby mi vyšiel predbiehací manéver tesne pred neprehľadnou zákrutou.

Bohužiaľ to auto stálo a chcelo odbočiť do posledného domu. Bohužiaľ ten šofér(ka) predpokladal, že nikto nedokáže tak rýchlo za ním dofrčať, tak nepoužil ani smerovku. A keďže asi 500 metrov za ním sa už začali blížiť protiidúce autá, jednoducho ten šofér zastavil a čakal, aj keď podľa môjho názoru mohol v pohode odbočiť. Boli to sekundy, a mne nezostávalo nič iné ako brzdiť(mohol som ho úplne jednoducho obehnúť zľava, avšak predpokladal som, že odbočí, keďže na odbočovanie bolo dosť času). Radšej som však flekoval, asi 60 metrov som mal brzdnú dráhu a skončilo to tak, že ja som v rýchlosti asi 20 km/hod prešiel jednou stranou auta po tráve a druhou stranou sme sa minuli o 10 cm, pretože ten šofér predsa neodbočil. Ešte mi potom to auto vyblikovalo, že aký som ja asi blbec... Šofér nemal vyhodenú smerovku, že odbočuje a stál v strede jazdného pruhu, teda nie v ľavej časti, tak ako by sa malo. Keby aspoň stál v ľavej časti pruhu, v pohode by som ho obišiel.

Záver: Keby sa mi tam však vtedy podarilo havarovať, chyba by bola určite na mojej strane, avšak príčinu možno hľadať niekde inde.
janka.janka
08.08.07,11:04
Tak, tak.
Hlavne treba byť opatrný, obozretný a predvídať chyby ostatných vodičov. A tiež riskovať s mierou.

no, tak taketo "predvidacie schopnosti" by som celkovo rada mala a nielen v tejto oblasti :---
misomiso
08.08.07,11:10
tak to je blbe.. :D

Preco? Sex nie je jedina vec, pre ktoru sa oplati zit na tomto svete...:) Navyse ti, ktori maju "prehnane" ambicie v tomto smere sa tak spravaju prave preto, ze so svojim sexualnym zivotom nie su spokojni a stale nieco hladaju.... Teda aspon ja mam ten dojem. :)
janka.janka
08.08.07,11:20
Preco? Sex nie je jedina vec, pre ktoru sa oplati zit na tomto svete...:) Navyse ti, ktori maju "prehnane" ambicie v tomto smere sa tak spravaju prave preto, ze so svojim sexualnym zivotom nie su spokojni a stale nieco hladaju.... Teda aspon ja mam ten dojem. :)

cakala som nieco v tomto zmysle, ale uz sa prilis "vymykame" teme, takze jedine ak by si chcel zakladat novu temu :---
Gabi03
08.08.07,11:51
mimotemy Začína mi to tu pripadať, ako vychvaľovanie sa: ja som lepší šofér, lebo sa mi podarilo vyhnúť sa havárii, katastrofe s väčším rizikom nehody, resp. som mal väčšie šťastie. :rolleyes: :confused: :--- :( :o
evina
08.08.07,12:03
Je mi smutno z toho, ze sa tu nachadza taka pocetna partia ludi, ktori sa NECHCU dozvediet, ako by mohli jzadit DOBRE, ktori spoliehaju na vyhlasku a pri jazde nerozmyslaju (casto sa ani nesustredia, k comu sa tu "poniektori" priznali).

.

No už som nechcela v tejto téme písať, ale toto ma dostalo:) Asi mi unikli nejaké príspevky, ale toto tu kto povedal?
evina
08.08.07,12:18
Tak predsa. Su na svete aj ini a ine predpisy a zakony, ktore sa porusuju. Uz som sa zacinal bat, ze nas je akosi malo. Len mi prosim Vas uz niekto vysvetlite, ako sa rozhodujete, pre to, ktory predpis je a ktory nie je mozne porusit. Mne osobne vobec nevadi ked si Ty, alebo niekto iny prekrocil rychlost, ocenujem, ze si si bola vedoma aj nasledkov. Verim ale ze si nepocitala s tym, ze niekoho zabijes. Ak by sme sa aj boli vtedy stretli na ceste, verim, ze by som to prezil. Vobec Ti a tebe podobnym nic v tomto pripade nezazlievam. Ak ale pod pojmom "nasa praca" treba rozumiet porusenie predpisov, v ktorych dosledku dojde k znizeniu napriklad danovych prijmov statu A teda nas vsetkych, zasadne nesuhlasim a odsudzujem, aj keby sa jednalo o smiesne sumy. To su peniaze nas vsetkych. Aj obete dopravnych nehod sa liecia za peniaze nas vsetkych, ale znova opakujem. Nezastavam sa piratov a hazarderov. O tom aky je medzi tym rozdiel sa tu uz pisalo. Nechcem ani sam seba hodnotit aky som sofer, netvrdim ani ze sa mi nic nemoze na ceste stat, nie je rozhodujuce, kolko kto zaplatil pokut, predpisy porusujem casto a pokuty vlastne ani neplatim. Je to len o stasti. Su taki co raz porusia a hned platia. Maju smolu. O neduhoch na cestach by aj podla mna bolo najlepsie zalozit novu temu, tato o tom povodne nebola. Debata sa rozbehla slusna, snad by sme spolu nieco dokazali.

Myslím že tu ani nikto netvrdí, že sa neporušujú niektoré predpisy principiálne, vrátane dopravných...niekedy si to situácia jednoducho vyžiada...a samozrejme ako som povedala si každý musí byť vedomý následkov.. Z mojej strany to bolo smerované tak ako som písala vyššie - kto je ten dokonalý, ktorý rozhodne kedy je to správne ???

[quote=dad111;509440],... v ktorych dosledku dojde k znizeniu napriklad danovych prijmov statu A teda nas vsetkych, zasadne nesuhlasim a odsudzujem, aj keby sa jednalo o smiesne sumy. To su peniaze nas vsetkych. [quote]

nie také som nemala na mysli /pozri si moje príspevky uvidíš:)/
misomiso
08.08.07,12:36
No už som nechcela v tejto téme písať, ale toto ma dostalo:) Asi mi unikli nejaké príspevky, ale toto tu kto povedal?

Precitaj si prispevok 24. Ak sa niekto nepresvedci v spatnom zrkadle ci nie j eprave predbiehany pred tym, ako zacne sam predbiehat, tak sa podla mna nesustredi. (Ze by to neucili v autoskole nepredpokladam).
misomiso
08.08.07,12:37
ja ťa tu verejne vyzývam misomiso aby si napísal knihu!!! Aspoň internetovú... dobre sa čítaš. (predpovedám ti úspech Rowlingovej :) )

Uz sa stalo. Je to ale odborna publikacia, nepredpokladam, ze by ste ju chceli citat.
Danila
08.08.07,12:40
Uz sa stalo. Je to ale odborna publikacia, nepredpokladam, ze by ste ju chceli citat.A opakovane mi odpíšeš, že som netrafila do čierneho. Ešte chvíľu, a budeš tu jediný odborník...:)
janka.janka
08.08.07,12:42
misomiso, my sa totiz na Teba vobec nechytame, spravne si to odhadol.. prosim Ta, co su to vedecke publikacie? :D
evina
08.08.07,12:49
Precitaj si prispevok 24. Ak sa niekto nepresvedci v spatnom zrkadle ci nie j eprave predbiehany pred tym, ako zacne sam predbiehat, tak sa podla mna nesustredi. (Ze by to neucili v autoskole nepredpokladam).

OK, ale myslím, že nemôžeš to tak striktne aplikovať...Neverím, že za 12 rokov jazdenia sa Ti nestalo, že si niektorú situáciu /myslím napr., že si nevidel čo si mal vidieť a pod./ a kúsok za tým si sa spotil od strachu, že chvalabohu nič sa nestalo.... Jednoducho nie sme dokonalí , a preto sa stávajú aj zlé veci na cestách, a nie ste dokonalí ani Vy, ktorí propagujete, že práve Váš model jazdenia je správny..../aj keď som Ti povedala, že v mnohom s Tebou súhlasím/.

Ak si z Bratislavy raz Ťa po nej povozím a uvidíš, čo a ako:D
misomiso
08.08.07,13:29
Myslim, ze uz nemam vela co povedat k tejto teme. Skutocne pribehy ale mozu byt poucne. Podelim sa s Vami este o niektore. Vacsinou vsetky nehody, ktore som spominal a ktore sa prave chystam spomenut skor hovoria o tom, ze dosledne dodrziavanie pravidiel moze naopak viest k vzniku nehod, a to aj tych nahorsich.

Asi pred 20 rokmi zrazilo auto moju staru mamu. Bola to pre mna vtedy velka rana osudu, mal som ju strasne rad. Najhorsie to bolo ale pre mojho otca, ktory svojho otca skoro nepoznal a matka ho vychovavala sama za velmi tazkych podmieok.

Zrazilo ju na prechode pre chodcov. Od policie, ktora to vysetrovala sme sa dozvedeli ako sa to stalo. Nejaky chlapik si na oslave (kde bol autom) trocha vypil. Preto ukecal znameho, ktory mal vodicak uz vela rokov, ale nikdy nesoferoval, aby ho odviezol. On sa najprv zdrahal, ale dotycny ho presvedcil, ze pojdu iba pomaly, nebyva daleko a ze mu bude hovorit, co robit. Vsetci svedkovia hovorili, ze auto skutocne neslo vobec rychlo (pravdepodobne preto si babka trufla vstupit na prechod). V momente, ked ale zbadal vodic staru mamu, pomylil si brzdu s plynom a zrazil ju. Zomrela v nemocnici na druhy den. Je mi aj dnes velmi smutno o tom pisat.

Ja viem, ze nasledujuce uvahy su "co by bolo keby". Ale ja si skutocne myslim, ze ak by za volantom sedel majitel auta, ktory mal vypite, babka by zila. Preco si to myslim? Pretoze z toho, ze sa zdrahal soferovat opity usudzujem, ze to bol asi zodpovedny clovek. Taky clovek si vie byt vedomy svojho stavu, prisposobit tomu tempo a prejst tych par ulic bez nehody, aj ked ma vypite. Jeho strach z porusenia vyhlasky ho viedol k legalnemu, no absolutne nerozumnemu jednaniu - zverit volant tomu kamaratovi. Neviem, kolko mal vypite. Ale dost mozne, ze ani nie nejako vela, iba sa bal "buzeracie" policajtov a prisneho zakona.

Z pohladu vyhlasky v podstate NIKTO nespravil chybu. Zakon nenariaduje nikomu, kto ma vodicak najazdit nejaky minimalny pocet km rocne (aj ked by to bolo vhodne - ibaze neodkontrolovatelne). Takisto nenariaduje nikomu skumat prax vodica, ktoremu zverujeme auto. Dalo by sa povedat, ze ten sofer "neprisposobil rychlost svojim schopnostiam..." - taky ten "zolikovy" paragraf. Ale on vraj isiel uplne pomaly - na dvojku. (Naraz nebol silny, ale stara mama si poranila hlavu padom na obrubnik) Co mohol spravit viac podla vyhlasky, ako ist uplne pomaly?

Tymto neobhajujem alkohol za volantom, sam sa snazim dodrizvat 0 promile. Pre mna je to ale typicky priklad, ako moze prave ucta k zakonu a nedostatok zdraveho rozumu zabijat.

Ja viem, ze vam, ktori zijete na mensich mestach a mate mensiu prax pripada Bratislava ako dzungla. No mozete mi verit, ze ak sa sami budete snazit jazdit predovsetkym podla rozumu a v jazdeni zdokonalovat, vyrazne tym prispejete k bezpecnosti inych aj k svojej. Aj velmi opatrna jazda moze byt pricinou (alebo ak nie pricinou, tak "spustacim mechanizmom") nehody.

Dva priklady: Prvu nehodu som "zapricinil" ja sam, prilis opatrnou jazdou. Spomenul som si na nu az teraz, takze som ju povodne nezahrnul do spominenej statistiky dvoch "nezavinenych" nehod. Boli sme v Spanielsku a pozicali sme si auto z pozicovne. Hned si hovorim - nepoznam to tu, auto mam pozicane, to by este tak chybalo, keby som sa zaplietol do nejakej nehody - tie opletacky... Tak si hovorim - no Miso, ty sice jazdis v pohode bezpecne, ale teraz prepni na "super bezpecny" rezim. Tak som sa prisposobil tempu ostatnych, zbytocne som nepredbiehal. Vachadzal som na kruhovy objazd. Z lava islo nejake auto, a ako som ho sledoval, nevsimol som si, ze moj pruh pokracuje do toho kruhaca plynulo - to je ten typ kruhaca, v ktorom v podstate nemusite davat prednost. To som si ale nevsimol a spomalil som (alebo som zastavil? - uz neviem). Zozadu rana. Vystupim a zo zeme sa zbiera nemecky motorkar a pod zadnym naraznikom zaseknuta motorka. Ked sa pozbieral, vynadal mi vsetkymi nemeckymi nadavkami. Ze naco tam stojim, ked tam mam pruh, co mi sibe a tak.

No ja som bol samozrejme kludny, hovorim O.K., tak ideme volat policiu. Vedel som, ze podla vyhlasky spravil chybu on. On si toho bol tiez dobre vedomy, pozbieral odlomene kusy a odisiel. N co chem ale povedat: To, ze on spravil chybu je jasne. Co je ale pre mna dolezite - ja viem, ze hoci by ma to podla zakona nemuselo trapit, svojim "nevhodnym spravanim" som vyrazne prispel k tomu, ze on nabural.

Dalsi priklad. Niekedy pred dvoma rokmi v zime. Idem po dialnici, snezi, pravy pruh odpluzeny, lavy pruh panensky sneh. Predo mnou dodavka a pred nou auto, co sa motalo asi 40 - 50. V tom odpoluzenom pruhu sa dalo ist po rovnej dialnici (za dodrzania odstupov) kludne 80 - 90, on sa tam (asi nejaky dedko s letnymi gumami) smolil na trojku. Ja som aj uvazoval, ci mam ist do toho vysokeho snehu, ale velmi sa mi nechcelo. Po chvili nevydrzal na nervy ten predo mnou s tym Transitom. Vybocil do laveho, vtedy si vravim - super, uvidim co on, navyse mozem ist krasne v jeho stope. Lenze on asi nebol az tak skuseny ako vyzeral, ked za zaradoval naspat do praveho, zacalo ho tocit dolava. Stocil sa napriec, narazil do stredoveho zvodidla a odtial sa odrazil naspat na cestu. Stalo sa to vsetko mne pred nosom, takze ma to na par sekund dost zamestnalo a myslim ze aj ten dedko na to dodnes spomina. To, ze ho zacalo tocit dolava ma aj z fyzikalenho hladiska logiku. Ked bol pravou stranou na odpluzenom a lavou stranou v hlbokom snehu, prejavil sa dost velky nepomer vo valivom odpore pravej a lavej stopy. Preto ho otocilo prave dolava na principe, ktorym sa otaca napr. tank.
No preco o tom pisem? Samozrejme, ze vinny bol ten vodic dodavky. Jednoducho porusil to "zolikove" ustanovenie - neprisposobil rychlost... Navyse asi nemal vela skusenosti s jazdou v snehu, pretoze takyto smyk sa da zvladnut, ked sa nan reaguje vcas. Nemal sa teda pustat predbiehat. To je ale iba "oficialna" verzia priebehu tejto nehody. Skutocne priciny boli ale dve: Zbytocne pomala jazda toho auta v pruhu, kde sa v pohode dalo ist rychlejsie a tu druhu pricinu uz pozname...

Preto prosim nenadavajte na vsetkych, ktori idu rychlejsie ako vy, alebo ako je limit. Vela z nich dokaze najazdit ovela viac km bez nehody ako mnohy "opatrny" sofer. Ak sa chcete naucit jazdit plynulo a hlavne bezpecne, verte, ze sa to da. Chce to samozrejme nejaku prax, tazko to pojde, ked niekto najazi 500 km rocne. Ale podstatne je sa zabudnut na vyhlasku ako na nastroj, ktory mi automaticky zabezpeci bezpecnost a spravnost mojich rozhodnuti, sustredit sa na jazdu a na situacou pre sebou, predvidat, stale analyzovat svoje chyby a chciet sa zlepsit. Akukolvek cinnost, ktoru clovek vykonava s tymto pristupom pravidelne, robi kazdy den lepsie a lepsie. Preco by soferovanie mala byt vynimka?
misomiso
08.08.07,13:32
misomiso, my sa totiz na Teba vobec nechytame, spravne si to odhadol.. prosim Ta, co su to vedecke publikacie? :D

Ja som nepisal o vedeckej ale o odbornej publikacii. To je knizka, ktora je urcena uzsej kategorii citatelov vzhladom na jej zameranie, ktore sa tyka zvacsa ibe jednej oblasti alebo profesie. Staci takato definicia?
misomiso
08.08.07,13:34
OK, ale myslím, že nemôžeš to tak striktne aplikovať...Neverím, že za 12 rokov jazdenia sa Ti nestalo, že si niektorú situáciu /myslím napr., že si nevidel čo si mal vidieť a pod./ a kúsok za tým si sa spotil od strachu, že chvalabohu nič sa nestalo.... Jednoducho nie sme dokonalí , a preto sa stávajú aj zlé veci na cestách, a nie ste dokonalí ani Vy, ktorí propagujete, že práve Váš model jazdenia je správny..../aj keď som Ti povedala, že v mnohom s Tebou súhlasím/.

Ak si z Bratislavy raz Ťa po nej povozím a uvidíš, čo a ako:D

Ja Ti verim, ale ja sa s imymi sofermi zvycajne dost bojim...:) (okrem mojej manzelky, ktoru som za tie roky uz vycvicil :) :) :) )

p.s. este k tym chybam. To, ze aj ja robim obcas chyby, ktore musia zachranovat ini, som pisal uz v mojom prvom alebo druhom prispevku. V tejto suvislosti chcem ale zdoraznit este raz to, co uz som napisal vyssie, ze napriek vseobecne rozsirenemu nazoru a napriek cekovej "klime v tejto debata som presvedceny, ze porusena vyhlasky, ktore clovek cini vedome predstavuju iba mizive riziko pre bezpecnost v porovnani s poruseni pravidiel, ktore clovek spravi nechtiac - pre nepozornost. To ze sa to obcas stane kazdemu je uz ina vec.
misomiso
08.08.07,13:55
no, tak taketo "predvidacie schopnosti" by som celkovo rada mala a nielen v tejto oblasti :---

No ak si z toho robis srandu, tak prave schopnost predvidat (ktora sa da aj ucit) rozlisuje nie len lepsich soferov od horsich ale aj uspesnych podnikatelov od tych menej uspesnych.

LUCIM SA S VAMI, IDEME TROCHA POZRIET ZRALOKOV NA JUH. PEKNY ZVYSOK LETA ZELAM.
M3G
08.08.07,13:56
mimotemy Začína mi to tu pripadať, ako vychvaľovanie sa: ja som lepší šofér, lebo sa mi podarilo vyhnúť sa havárii, katastrofe s väčším rizikom nehody, resp. som mal väčšie šťastie. :rolleyes: :confused: :--- :( :o

Netreba ale zabúdať aj na riziko a šťastie, keď sa jazdí pomaly. A občas treba aj otvoriť oči :eek:
evina
08.08.07,14:09
Ja Ti verim, ale ja sa s imymi sofermi zvycajne dost bojim...:) (okrem mojej manzelky, ktoru som za tie roky uz vycvicil :) :) :) )

p.s. este k tym chybam. To, ze aj ja robim obcas chyby, ktore musia zachranovat ini, som pisal uz v mojom prvom alebo druhom prispevku. V tejto suvislosti chcem ale zdoraznit este raz to, co uz som napisal vyssie, ze napriek vseobecne rozsirenemu nazoru a napriek cekovej "klime v tejto debata som presvedceny, ze porusena vyhlasky, ktore clovek cini vedome predstavuju iba mizive riziko pre bezpecnost v porovnani s poruseni pravidiel, ktore clovek spravi nechtiac - pre nepozornost. To ze sa to obcas stane kazdemu je uz ina vec.

To sme na tom rovnako, ja sa s inými tiež bojím ...:D
dad111
09.08.07,12:01
Ja viem, ze vam, ktori zijete na mensich mestach a mate mensiu prax pripada Bratislava ako dzungla.
Nechcel som sa vyjadrovat k osobnym nazorom mnohych vodicov a hodnoteniu sameho seba. K tomuto vyjadreniu mi to ale neda, aj ked je to uplne mimo temy. Zijem v mensom meste ako je Blava a skutocne v tomto meste ani velmi nejazdim a uz vobec nie rad. U nas v mensich mestach si robime naopak posmech, ze v Blave staci vypnut semafory alebo napadnut 2 cm snehu a kazda rozhlasova stanica hovori o kalamite. Tak nam to pripada. Na mnohych krizovatkach "na vidieku" bez semaforov skutocne pozorujeme auta s bratislavskymi EC s cudnymi pocitmi. Mal som ale na druhej strane moznost najazdit dost km v inych mestach. Napriklad v takej Viedni som zazil dve tuknutia do mojho auta odstaveneho na parkovisku. Obidva pripady to boli auta z Blavy. Mal som tam priatela, ktory sa rozhodol, ze nas na Slovensku navstivi. Zial po par km v Blave nabural a rozbil auto. Nechvalil on veru nase hlavne mesto. Viac uz o navsteve a jazde cez Blavu neuvazoval. Nehadzen ale vsetkych bratislavskych soferov do jedneho vreca. A este by som sa rad vratil k doterajsej debate o dodrzovani predpisov. Bol som casto vo Viedni v case, ked v ich predpisoch zavadzali nulovu hranicu na alkohol. Vsetci s ktorymi som sa stretal, bez reptania respektovali novy predpis. Tak isto pouzivanie pasov a dodrzovanie rychlosti bolo pre nich samozrejme. Pre mna to bolo nezvykle. Bol tam ale jeden rozdiel medzi jazdenim tam a u nas doma. On totiz ked odchadzl z domu a isli sme niekde hoci 100 km daleko, tak sme isli 50 km/h v meste mozno 3 km, potom este 10 km po dialnici osemdesiatkou a zbytok cesty po dialnici 130 km/h. Naproti tomu unas takato cesta vedie cez 20 dedin, v ktorych je navyse este nezmyselna styridsiatka, akoze prace na ceste a mozno na useku dlhom 5 km sa zveziete devetdesiatkou, ak Vas ovsem nebrzdi nejaky polovodic jazdiaci pomaly a este k tomu po stredovej ciare.
JAJA11
10.08.07,04:20
Nezmyselná 40 môže byť možno iba pre toho, kto nepozná situáciu v tej obci. Aj u nás sme kedysi bojovali za 40, vtedy ešte nebola diaľnica a cez dedinu denne prešlo veľké množstvo áut a dostať sa na druhú stranu bolo ozajstné umenie. (Aj cez prechod.) A to množstvo dopravných nehôd! Nezmyselná smrť 10-ročného dievčatka, lebo vodič nerešpektoval zníženie rýchlosti pri zastávke autobusu (tiež to považoval za zbytočné). Spýtajte sa rodičov toho dievčatka, čo Vám povedia. Potom sa už mohol vodič držať za hlavu koľko chcel, život mu to už nevráti. Takže ak sa Vám aj zdá, že to obmedzenie rýchlosti je zbytočné, tak je to len preto, že nepoznáte miestnu situáciu.
dad111
10.08.07,04:57
Pred casom som mal psa, niektorymi povazovaneho za bojove plemeno. Na plote som mal tabulku POZOR PES, branu zamknutu, plot silny a vysoky. Bolo som vsak prekvapeny ked som sa dozvedel, ze aj tak by som mal problemy, keby niekoho dohryzol, hoci by ten clovek aj preskocil plot. Podla zakona vraj strazit moze ja mam ale urobit take opatrenia, aby mu neublizil. Nie je ta 40ka len alibizmus. Dame na cestu znacku, a vybavene. Nemali bysme vsetci tlacit na kompetentnych (napriklad Ty JAJA11 na obecne zastupitelstvo) aby problemy riesili komplexne? Co ste urobili pre to, aby sa vylucila moznost kolizie chodcov a aut. Preco niekde buduju oddelene chodniky, cesty pre cyklistov a cesty? Lebo s peniazmi vedia narabat. Ked dokazeme organizovat peticie proti dialniciam a neviem comu vsetkemu, preco sa nezaujimame o nasu bezpecnost. Prosim, nepiste teraz NEMAME PENIAZE, je to uz otrepane.
yoyka
21.08.07,07:39
Ahojte poraďáci som veľmi rada, že sa tu rozbehla taká veľká debata, čo sa týkalo nielen môjho problému s papučou. Našla som si tu veľmi poučné príspevky. Niekedy som aj ja ten bezohľadný vodič, ale v riskantných situáciách sa nesnažím ísť až do extrému, aby som niekomu spôsobovala problémy. Včera sa mi stala taká vec, že som si kľudne zaparkovala moje autíčko na platenom parkovisku. Po predchádzajúcej skúsenosti som si už išla kúpiť parkovaciu kartu. Samozrejme najbližší novinový stánok bol zatvorený a kým som našla iný stánok a vrátila sa naspäť už som mala na kolese papuču. Hneď som volala mestským policajtom, tak kým sa dostavili ku mne prešlo približne 20 minút. Došla taká "hustá" policajtka a to ste mali počúvať, že ako som si išla dodatočne kúpiť kartu, keď som uvidela papuču a podobné drísty. No akože nemala som slov a samozrejme musela som zaplatiť ďalšiu pokutu. Takže týmto chcem pozdraviť mestských policajtov vo Zvolene, ktorí si svoju prácu robia niekedy až príliš spravodlivo.
Vladimír Ozimý
21.08.07,07:50
Ahojte poraďáci som veľmi rada, že sa tu rozbehla taká veľká debata, čo sa týkalo nielen môjho problému s papučou. Našla som si tu veľmi poučné príspevky. Niekedy som aj ja ten bezohľadný vodič, ale v riskantných situáciách sa nesnažím ísť až do extrému, aby som niekomu spôsobovala problémy. Včera sa mi stala taká vec, že som si kľudne zaparkovala moje autíčko na platenom parkovisku. Po predchádzajúcej skúsenosti som si už išla kúpiť parkovaciu kartu. Samozrejme najbližší novinový stánok bol zatvorený a kým som našla iný stánok a vrátila sa naspäť už som mala na kolese papuču. Hneď som volala mestským policajtom, tak kým sa dostavili ku mne prešlo približne 20 minút. Došla taká "hustá" policajtka a to ste mali počúvať, že ako som si išla dodatočne kúpiť kartu, keď som uvidela papuču a podobné drísty. No akože nemala som slov a samozrejme musela som zaplatiť ďalšiu pokutu. Takže týmto chcem pozdraviť mestských policajtov vo Zvolene, ktorí si svoju prácu robia niekedy až príliš spravodlivo.

tak to by ma fakt asi naštvalo, o čom je potom ta poctivosť...to je smiešne...ale je fakt že život je presne o tom ...čím človek pristúpi k veci zodpovedne tak sa mu poväčšine niečo udeje aj keĎ za to nemôže...aj na tých cestách väčšinou jazdia nebezpečne tí čo majú drahé auta a sú dostatočne chránení a keď zrámujú škodovku tak je tam 5 ľudí mrtvych a on vyjde zľahkým zranením a pri dobrých konexiach s dvojročnou podmienkou a toto je podľa mňa smutné...že robíme pravidlá ale len pre ľudí čo sú poctíví a tí na to aj doplácajú...
misomiso
22.08.07,12:02
Tak sme sa vratili z Chorvatska. Zda sa ze vacsina s Vas tam chodi pravidelne a dobre to tam poznate. Ja som tam nebol od revolucie, pre mna bola tato krajina v stave v akom je dnes velmi peknym prekvapenim. Preco to ale pisem sem - za cely cas co sme tam boli sme nezazili jedinu buzeraciu od policajtov, ziadna kontrola, ziadne meranie, ziadne striehnute za krikom. Na dialnici obcas svietlii aj nejake obmedzenia (prsalo) ale kazdy si aj tak isiel podla svojho uvazenia.

Ja som to vnimal ako sucast celkoveho (vsade badatelneho) pristupu k cudzincom a turistom, ktory je nastaveny tak, aby mal clovek aj druhy krat chut ist znova do Chorvatska a nikde inde. Ta ich pohostinnost a obetavost je dnes uz dokonca aj v celosvetovom meradle skutocne ojedinela a clovek ju citi uplne vsade. To je nieco, co uz v Taliansku alebo Spanielsku davno nemozete zazit.
misomiso
22.08.07,13:52
Takže ak sa Vám aj zdá, že to obmedzenie rýchlosti je zbytočné, tak je to len preto, že nepoznáte miestnu situáciu.

Ja poznam mnohe trasy na Slobensku ako svoje boty a prave preto mozem povedat, ze tie obmedzania iba malokedy maju relne opodstatnenie, ktore by vychadzalo z miestnej situacie. To je dovod, preco sa ich drviva vacsina vodicov rozhodla nerespektovat. Rozdiel je iba v tom, ze napr. ja sa k tomu priznavam, ale dalsich 90% ludi ma zabrany sem otvorene napisat, ze dopravne predpisy obcas ignoruje.

Zoberme si priklad - obce na zahori - na zapad od Blavy. Dali tam celoplosne 40. Minule som isiel cez Stupavu smerom na Malacky. V uplne celej obci je plosne 40. Pritom su tam useky, kde 40 je casto nebezpecna rychlost. Je to predovsetkym absolutne centrum, cez ktore prechadza cesta, ktoru nie je kam odklonit, su tam po oboch stranch obchody, parkujuce auta a zastavky autobusu. Oni ale dali 40 celoplosne - aj na useky, kde sa da pokojne ist 80 bez toho, aby sme niekoho ohrozili. Ked som teda vychadzal zo Stupavy smerom na Malacky, vsimol som si za sebou policajne auto. Bolo to prave na vyjazde z obce,- usek asi 1,2 km kde uz nie su ziadne domy, je tam jeden vjazd na polnohospodarsku farmu a vyjazd z nejakej malej fabriky, oba velmi malo pouzivane. Tabula "koniec 40" je az uplne za nimi, na poli. Tak som si vravel - mam za seblu policajtov, jednak by som ich nemal provokovat, a potom (a to ma hlavne zaujimalo) uvidim, co sa bude diat. Isiel som cely ten cas presne 40. Ti policajti boli zo mna na nervy, (to je ako keby ste mali ist po rovnej dialnici 70), ale neodvazili sa ma predbehnut (nemali zapnuty majak - teda museli dodrziavat predpisy). Asi 50 m pred tou tabulou ale uz nevydrazli na nervy a zacali ma predbiehat. Teda to dopravne znacenie je taka buzeracia, ze to nevydrzali na nervy dokonca ani policajti - jednoducho uz to bolo vela aj na ich nervy.

Takychto pripadov dopravneho znacenia na Slovensku je dalsich mozno miekolko tisic a to je hlavnou pricinou vysokej nehodovosti. jednoducho 99% ludi (bez ohladu na to, ci sa k tomu priznaju) sa nenechaju buzerovat takymito nezmyselnymi prikazmi a vyrazaju dopredu na vlastnu past. Ti "slusnejsi" su na tom este horsie, pretoze kym u nich "prekypi pohar trpezlivosti" prejdu vela km tou buzeracnou rychlostou a potom vyrazaju dopredu na vlastnu past vytoceni, s vysokym adrenalinom a vycerpani dohym casom zbytocneho sedenia za volantom. Ja osobne mam aspon tu vyhodu, ze vyrazam na vlastnu past hned z domu, (vedomy si absurdnosti dopravneho znacenia a Slovensku) a tym si setrim kopec nervov a pozornosti. Preto potom dokazem este aj po niekolkych hodinach riesit dopravne situacie relativne so slusnou pozornostou a s chladnou hlavou.