Reve
03.08.07,12:30
Dobrý deň,

mám otázku
potrebovala by som poradiť ohľadne ročného zúčtovania zdravotného poistného.

Jeden zamestnanec má nedoplatok na poistnom za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Za zamestnanca vyše 8 tis.Sk. Vo VšZP mi povedali, aby som mu len vystavila tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom a potom nech si to on sám rieši + dala mi číslo účtu a symboly. Toto by mi vyhovovalo.
Potom som ale pre istotu volala do SEPI, lebo mám chrobáka v hlave, ako sa to odrazí v Potvrdení o zdaniteľnej mzde za rok 2007 (RZZP mám urobené elektronicky na tlačive VšZP a nemám ho nahodené v mojej ohromnej ABre G2. Už sa s tým trápim pol dňa a nejde to, lebo G2 máme od 1.1.07 a samozrejme, tak mi automaticky údaje nepreklopí a ručne doplniť ma to nechce pustiť). V SEPI mi povedali, aby v každom prípade vyrovnal nedoplatok zamestnávateľ aj za zamestnanca a potom to stŕhal zamestnancovi postupne - z čistej mzdy zrážky (skúšala som aj to - len "nanečisto", samozrejme, že som na to neprišla, resp.nefunguje to).

Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď
REVE
Jana Motyčková
03.08.07,12:51
Ak RZZP za zamestnanca robil zamestnávateľ, aj nedoplatok zamestnanca do ZP uhrádza zamestnávateľ. Zamestnancovi zároveň vystaví tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom. Čiastku, ktorú zamestnávateľ odvádza do ZP zrazí zamestnancovi z výplaty. Nedoplatok sa ale nestŕha z čistej mzdy - odpočítava sa zo základu dane pri výpočte preddavkov na daň.

Ak to máte riešiť vo vašom softvéri - na to sa informujte u dodávateľa.
encian
10.08.07,18:58
Ako je to s vyrovnaním nedoplatku na poistnom, ked u toho zamestnávateľa, ktorý podával moje RZZP, už nie som zamestnaný.
encian
10.08.07,18:59
Sorry, zabudol som na konci vety otáznik.
Jana Motyčková
10.08.07,19:31
Platí to, čo som napísala predtým - nedoplatok hradí do ZP zamestnávateľ. Zároveň bývalý zamestnanec túto čiastku je povinný uhradiť zamestnávateľovi.
encian
11.08.07,08:46
Ďakujem za odpoveď. Je nejako termínovo ohraničené dokedy sa treba vyrovnať s bývalým zamestnávateľom? Je nejaký predpísaný spôsob zaplatenia peňazí, alebo mám použiť jeden zo štandartných spôsobov (poštovú poukážku, cez banku, priamo u zamesnávateľa cez PPD)?
Jana Motyčková
11.08.07,08:55
Do 31.10., standardnym sposobom.
encian
11.08.07,09:01
Ďakujem za odpoveď.
Netka
04.09.07,12:25
Ak RZZP za zamestnanca robil zamestnávateľ, aj nedoplatok zamestnanca do ZP uhrádza zamestnávateľ. Zamestnancovi zároveň vystaví tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom. Čiastku, ktorú zamestnávateľ odvádza do ZP zrazí zamestnancovi z výplaty. Nedoplatok sa ale nestŕha z čistej mzdy - odpočítava sa zo základu dane pri výpočte preddavkov na daň.

Ak to máte riešiť vo vašom softvéri - na to sa informujte u dodávateľa.

Prosím ťa odkiaľ vieš, že sa nedoplatok odpočítava zozákladu dane? Kde to prosím nájdem v zákone?
Ďakujem.
Jana Motyčková
04.09.07,12:40
Prosím ťa odkiaľ vieš, že sa nedoplatok odpočítava zozákladu dane? Kde to prosím nájdem v zákone?
Ďakujem.
ZDP_§5_ods.8.