Netka
03.08.07,13:17
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás poprosiť o vaše skúsenosti so získavaním financii na bývanie ... úvery ... hypotéky.
Kde? Ako? Zvlástne podmienky pre získanie úveru? S ktorou bankou máte vy skúsenosti a aké? Na čo si dať pozor ...

Za všetky príspevky ďakujem.
duves
03.08.07,18:08
Banky maju dnes pristup do registrov a databaz. Cize si ta preveria v uverovom registri, cu nahodou nemas resty - teda ci nie si neplatič v inej banke. Najnovsie si ta preveria aj v databaze socialnej poistovni, kde sa da zistit tvoj skutocny vymeriavaci zaklad.
Ostatne veci - posudenie tvojho zameru (financovana nehnutelnost) a nehnutelnosti sluziacej na zabezpecenie je rutina.
Timka1
03.08.07,18:13
Ja len doplním, v augustovom Novom čase bývanie, je téma Peniaze na bývanie - hypotéky a úvery riešená na 5 stranách.
martinhh
01.11.07,10:18
ak to mam zhrnut ... 2 typy uverov.. za 1. hypoteka z banky za 2. uver zo stavebnej sporitelne..
konkretne banky tu menovat nebudem kazda je specificka pre inu cast obyvatelstva ci uz z hladiska veku, prijmov, druhy hypoteky atd. kazdopadne kazdy ziadatel je preklepnuty cez uverovy register, socialnu poistovnu atd. casovy horizont cca 2tyzdne az 1 mesiac prip viac ak su komplikcacie...
skuste specifikovat o aky uver vam ide
mazanova
07.11.07,10:43
Presne kvôli podobnému problému som hľadala odpovede a rady.
Ja som už prešpízovala veľa bánk a "iných", doporučujem výhradne banku, žiadne triangle a pod. Tí sú lákaví vybavia všetko za teba ibaže zoberú dvakrát toľko ako banky.

Mne ide o hypoúver bez dokladovania príjmu na rekonštrukciu domu s ručením nehnuteľnosťou... a z množstva bánk mi zostali dve, určite nie mamutie ako VUB, SLSP,TB... tie ťa zrentgenujú, sľubujú a napokon úver nedostaneš, resp. nevýhodný - majú veľké poplatky.
Ja sa rozhodujem medzi Dexia a ČSOB. Sú veľmi podobné ale ČSOB je s nižšími poplatkami, takže som si ju vybrala.
Mám ale jeden problém, na akú dobu si mám dať fixovať úver? Kto mi poradí?
Niekto mi radí fix na celú dobu splácania (napr.10rokov- mne už z titulu veku na viacej nevyjde) a niekto zase radí (dokonca bankový prac.), že fix iba na 1-2 roky, vraj úvery pôjdu podstatne dole po zavedení eura?
Mne sa to nechce veriť, resp. neviem to posúdiť...
Zoltán Kovács
07.11.07,10:46
Presne kvôli podobnému problému som hľadala odpovede a rady.
Ja som už prešpizovala veľa bánk a "iných", doporučujem výhradne banku, žiadne triangle a pod. tí sú lákaví vybavia všetko za teba ibaže zoberú dvakrát toľko ako banky.
Mne ide o hypoúver bez dokladovania príjmu na rekonštrukciu domu s ručením nehnuteľnosťou... a z množstva bánk mi zostali dve, určite nie mamutie ako VUB, SLSP,TB... tie ťa zrentgenujú a sľubujú a napokon úver nedostaneš, resp. nevýhodne - majú veľké poplatky. Ja sa rozhodujem medzi Dexia a ČSOB. Sú veľmi podobné ale ČSOB je s nižšími poplatkami, takže som si ju vybrala.
Mám ale jeden problém, na akú dobu si mám dať fixovať úver?
To je otázka? Kto mi poradí. Niekto mi radí fix na celú dobu splácania (napr.10rokov) a niekto zase radí (dokonca je to bankový prac.), že fix iba na 1-2 roky, vraj úvery pôjdu podstatne dole po zavedení eura?
Mne sa to nechce veriť, resp. neviem to posúdiť...

Je to pravda, že úroky by mali klesnúť po zavedení eura. Ak mám dobré info tak to vyplýva z nejakej legislatívy Europskej únie, čo sa bude preberať súbežne so zavedením eura.
Braňo
07.11.07,10:56
Presne kvôli podobnému problému som hľadala odpovede a rady.
Ja som už prešpízovala veľa bánk a "iných", doporučujem výhradne banku, žiadne triangle a pod. Tí sú lákaví vybavia všetko za teba ibaže zoberú dvakrát toľko ako banky.

Mne ide o hypoúver bez dokladovania príjmu na rekonštrukciu domu s ručením nehnuteľnosťou... a z množstva bánk mi zostali dve, určite nie mamutie ako VUB, SLSP,TB... tie ťa zrentgenujú, sľubujú a napokon úver nedostaneš, resp. nevýhodný - majú veľké poplatky.
Ja sa rozhodujem medzi Dexia a ČSOB. Sú veľmi podobné ale ČSOB je s nižšími poplatkami, takže som si ju vybrala.
Mám ale jeden problém, na akú dobu si mám dať fixovať úver? Kto mi poradí?
Niekto mi radí fix na celú dobu splácania (napr.10rokov- mne už z titulu veku na viacej nevyjde) a niekto zase radí (dokonca bankový prac.), že fix iba na 1-2 roky, vraj úvery pôjdu podstatne dole po zavedení eura?
Mne sa to nechce veriť, resp. neviem to posúdiť...

Podobný problém som riešil aj ja. Mám hypotéku na byt a zafixoval som úrok na dva roky (čiže do zavedenia eura). Urobil som dobre, lebo pokles úrokových mier závisí dosť aj od vnútropolitickej situácie (nielen od medzibankového trhu)a žiaľ momentálne úroky dokonca stúpli (za posledných 6 mesiacov).Predpokladám mierny pokles až po zavedení eura, ale to je iba predpoklad (tak ako euro). Fix odporúčam iba v prípade, ak sa dostaneš pod 4,7%.
Stitch
08.11.07,11:04
:) K tomu fixu by som sa aj ja priklonila na obdobie 1-2 roky. Ja som to tak pri vybavovaní hypotéky spravila a neľutujem. Je možné, že prvých 5 rokov splácania úroky neklesnú - no tebe zostane úrok ako pri podpise zmluvy. Ak však po 5 rokoch začne úrok klesať, máš možnosť sa zaviazať na zmenu. :)
darthez
10.11.07,10:00
Ahoj poradaci.

mam otazku ohladom hypouveru.
chcem si s priatelkou zobrat uver a chceme si zan kupit nehnutelnost.
mam dve otazky
1, aku minimalnu dobu musime byt zamestnany na HPP (lebo momentalne som zivnostnik a v tom pripade mi uver nedaju)

2, je nejako bankou vymedzene, na co poskytuju a na co neposkytuju hypouver? lebo my si chceme kupit celorocne obyvatelnu chatu (v Dubravke, pod lesom, BA). neviem totiz ako je to s trvalym bydliskom, ci tam mozem mat. da mi banka aj na takuto nehnutlenost uver.

dakujem pekne
duves
11.11.07,10:22
darthez, vydim problem s prijmom. SZCO maju casto optimalizivane danove priznanie, a uver nedostanes. Ak sa zamestnas, je prijem akceptovany po skusobnej dobe na dobu neurcitu. Banka vsak moze mat informaciu, ze si predtym nebol v zamestnaneckom pomere, ale zivnostnik (da sa to zistit) a bude cakat na pracovny pomer 6 mesiacov.
Nehnutelnost riesime cez SS.
darthez
12.11.07,08:18
duves: diky za rady, vazim si to.
cize staci ked budem mat 6 mesiacov TPP a za predpokladu, ze budem mat dostatocny prijem, dostnem uver?
ide mi o ten cas, ktory musim byt na TPP, resp, kedy najskor mozem zobrat hypo. dikes chlape.
Zoltán Kovács
12.11.07,08:28
duves: diky za rady, vazim si to.
cize staci ked budem mat 6 mesiacov TPP a za predpokladu, ze budem mat dostatocny prijem, dostnem uver?
ide mi o ten cas, ktory musim byt na TPP, resp, kedy najskor mozem zobrat hypo. dikes chlape.

TO, že budeš mať 6 mesiacov TPP ešte neznamená, že úver aj dostaneš. Každá banka má iné podmienky. Napr. niektoré banky si vyžadujú potvrdenie až 12 mesačného príjmu.
darthez
12.11.07,08:42
tak to mi potom vychadza len jedno, a sice,m ze som sa dobre okslal, ze som rpbil rok na zivnost :(
ach jaj...
darthez
12.11.07,08:51
resp., este dve otazky: ma niekto skusenost s niektorou z bank, ktora nevyzaqduje 12 mesacny prac. pomer?
a druha otazka: ako je to prosim s hypo, bez dokladovania prijmu?
prepokladam ze si tiez overju ako dlho je clovek zamestnany, nie?
duves
12.11.07,09:20
To, ci ti vezmu prijem po 6 mesiacoch treba zistit na pobocke/ach bank. Nie je to ale zavezne pre banku, ze ti niekto povie, ze pravdepodobne ano.
Uver bez dokladovania prijmu? Tam da banka cca 50% z hodnoty nehnutelnosti, je tam vyssi urok a prijem sa da overit v databaze soc.poistovni.
darthez
12.11.07,09:23
aha, cize nedokladovanim prijmu nevyhram nic.
cize najschodnejsia cesta je zas cakat rok, kym bude 12 mesiacov na TPP :(
je to v prdeli s tym byvanim v BA :(
rodolfo.r
16.01.08,13:33
Chceme si zobrať hypotéku na byt. Moja banka SLSP mi dáva úrok 5,90, VÚB 5,44 , Tatra 6,69. Vo VÚB panička sľúbila, že ich úrok nie je " nachytávací " a meniť by sa mal iba tak ako ostatné.
Môžem si zafix. úrok na 2008 a 2009 / fix. na 2 roky /, alebo hneď po prijatí EURa sa udejú nejaké pozitívne zmeny ?
Poradí mi niekto akú banku si mám vybrať ???
duves
16.01.08,15:48
..... alebo hneď po prijatí EURa sa udejú nejaké pozitívne zmeny ?

Ake pozitivne zmeny? Bezurocne uvery?
rodolfo.r
16.01.08,18:01
Pre mňa je pozitívna zmena aj - 0,50 %, alebo aj to, že sa
výraznejšie úroky nezvýšia.
ZuzanaP
17.01.08,05:10
Úver sme brali zo SLSP, obaja tam máme účty, a v tom čase bola pre nás najprijateľnejšia. So štátnym príspevkom sme sa dostali na úrok 4,4 %. Zafixovali sme ho len na rok, teraz išli úroky trošku dole a dostali sme sa na úrok 3,8 %, necháme ho zafixovaný znova na rok (euro). S vybavovaním som bola spokojná, všetko prebehlo bez väčších problémov a teraz len budeme platiť a platiť a platiť....:D
duves
17.01.08,11:56
Pre mňa je pozitívna zmena aj - 0,50 %, alebo aj to, že sa
výraznejšie úroky nezvýšia.
Pre mna bude pozitivna zmena, že sa nezvysi cena:
mlieka, masla, cukru, vajec, dopravy, energie, školskych pomocok, cena služieb atd atd....

Rodolfo, cena penazi je tvorena trhom a nie tym, ze budeme platit eurom. Pokial sa daco stane a pride k zruteniu financneho trhu ako takeho, zamava to s urokovymi sadzbami.
rodolfo.r
17.01.08,12:44
Ja to všetko chápem, len nechcem spraviť chybu pri výbere banky.
duves
17.01.08,14:12
Ak chces mat istotu, zafixuj si sadzbu co najdlhsie. Ak vsak očakáváš a máš istotu, že bude pokles sadzieb, tak stačí fix na 1 rok.