dianarose
03.08.07,14:38
Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???:confused:
Maxima25
03.08.07,12:46
rozdiel je v tom, ze on ako prenajimatel - platca dph - tebe ako najomcovi - neplatcovi dph - vystavi fa bez dph a potom ma povinnost pocitat koeficient, co znamena, ze si musi kratit dph na vstupe....
macula
03.08.07,12:50
Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???:confused:
To je všetko pravda, nájom je špecifický v tom, že neplatcovi DPH sa nemôže k cene nájmu naučtovať DPH a tým pádom vzniká pre prenajímateľa krátenie odpočítania dane.Pre prenajímateľa je to nevýhodné prenajímať neplatcovi.Pri platcovi DPH prenajímateľ fakturuje s DPH, čím odvedie DPH a tým pádom má daňovú povinnosť splnenú.
Jozef I
03.08.07,13:07
Ak platca DPH prenajme napr. byt osobe s diplomatickým pasom, t.j. táto osoba síce nie je platca ale má nárok na vrátenie dph od štátu, faktúruje sa s DPH alebo bez ?
macula
03.08.07,13:10
Ja si myslím, že výnimka neexistuje, takže fakturuje bez DPH.
dianarose
03.08.07,19:52
dakujem uz som si to pocitala na nete, ze on mi nemoze tu DPHacku nauctovat, ale to s tym koeficientom to je za co za energie? ci co prepocitava?
Anja111
04.08.07,04:44
dakujem uz som si to pocitala na nete, ze on mi nemoze tu DPHacku nauctovat, ale to s tym koeficientom to je za co za energie? ci co prepocitava?
Koeficient sa počíta za výdavky spojené s touto nehnuteľnosťou: napr. energie, opravy, technické zhodnotenie...
dianarose
04.08.07,20:46
dakujeeem za rady, ja len dufam, ze mi tie priestory aj tak daju, neviem ci by som len kvoli nim bola platcom, no uvidime, drzte palce :-)
emgeton
05.08.07,17:14
Ak platca DPH prenajme napr. byt osobe s diplomatickým pasom, t.j. táto osoba síce nie je platca ale má nárok na vrátenie dph od štátu, faktúruje sa s DPH alebo bez ?

Tu upozorním na §38/3 a; a 4 - podľa mňa by sa to považovalo za ubytovanie v súkromí. Faktúrujete s DPH.
Jana Acsová
05.08.07,19:33
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Z textu vyplýva, že sa môže rozhodnúť ... ale iba v prípade vzťahu "platiteľ x platiteľ". Nemôže sa tak rozhodnúť v prípade neplatiteľa dane. Tam je povinnosť uplatniť oslobodenie od dane v prípade prenájmu nehnuteľnosti.
paulak
27.11.07,09:13
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Z textu vyplýva, že sa môže rozhodnúť ... ale iba v prípade vzťahu "platiteľ x platiteľ". Nemôže sa tak rozhodnúť v prípade neplatiteľa dane. Tam je povinnosť uplatniť oslobodenie od dane v prípade prenájmu nehnuteľnosti.

Ja mám nasledovný problém::confused:
- sme platcami DPH ale OSLOBODENY od DPH (tj. "nič nemáme" s DPH, len štvrťročne platíme preddavky na daň)
- chceme prenajať kanceláriu od PLATCU DPH
- ten nám chce dať cenu s DPH, ale je to potom veľmi veľa. Vraj to máme zaplatiť a potom si to vyžiadať z daňového úradu.

Naozaj nič neúčtujem s DPH, je mi táto téma cudzia, ale veľa som čítala na porade a v zákone. Mne z toho vyplýva, že ten, čo nám to prenajíma nám to nemusí dať s DPH, je to na jeho rozhodnutí.

Tj.
a) môžme žiadať, aby nám to prenajal bez DPH? (je to pre neho nevýhodné?)
b) vôbec neviem, z čoho vyplýva, že máme dodatočne nárok na vrátenie DPH, ktoré by sme zaplatili v cene prenájmu.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Vladimír Ozimý
27.11.07,09:46
a vy ste platiteľ? ak ano môže sa prenajímateľ rozhodnúť či vám to zdaní alebo nie...lenže ak to nezdaní ide to do koeficientu preto neho preto to nechcú moc robiť ak tam má len platiteľov

ak ste neplatiteľ potom vám nesmie vystaviť s DPH

no a pokiaľ vy ako platiteľ máte len služby oslobodené od DPH na výstupe potom túto dph si nemôžete uplatniť...ide do nákladov
Johanka
27.11.07,09:59
§38 Zákona o DPH
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Paulak píše, že sú platiteľmi DPH, takže je na rozhodnutí prenajímateľa, či využije oslobodenie od dane podľa § 38.
Osobne by som sa mu čudovala, pretože ak by prenajal nehnuteľnosť s využitím oslobodenia, musel by počítať koeficient ....
paulak
27.11.07,09:59
..dakujem za odpoved

robíme finančné poradenstvo - máme ICO aj DIC. ale sme oslobodeny od DPH, tj. ja len stvrocne podavam danove priznanie DPH, kde do jedneho riadku napisem prijem a hned do druheho ho "odpocitam", nic ine s DPH nemam. (Ale podla vsetkeho patrime teda do kategorie PLATCA DPH) - hoci sme oslobodeni.

a druha strana - prenajimatel a platca DPH - tvrdi, ze to mame platit s DPH a potom to ziadat spat.

...je to dost velky najom, preto by nam to pomohlo bez DPH. neviem, co je spravne :(
Johanka
27.11.07,10:05
..dakujem za odpoved

robíme finančné poradenstvo - máme ICO aj DIC. ale sme oslobodeny od DPH, tj. ja len stvrocne podavam danove priznanie DPH, kde do jedneho riadku napisem prijem a hned do druheho ho "odpocitam", nic ine s DPH nemam. (Ale podla vsetkeho patrime teda do kategorie PLATCA DPH) - hoci sme oslobodeni.

a druha strana - prenajimatel a platca DPH - tvrdi, ze to mame platit s DPH a potom to ziadat spat.

...je to dost velky najom, preto by nam to pomohlo bez DPH. neviem, co je spravne :(

Ak máte pridelené IČ DPH, ste podľa Zákona o DPH platiteľ DPH.
Nie ste oslobodení od DPH , ale poskytujete služby, ktoré sú oslobodené od DPH ... Zákon o DPH však pre Vás platí v celom rozsahu ...tzn. prenajímateľ sa môže rozhodnúť, či Vám bude prenajímať nehnuteľnosť s oslobodením alebo "bez oslobodenia".
evkat
17.12.07,14:24
Mam aj ja otazku-platca najomca a najomnik neplatca(dokonca zdrav.zariadenie) nechce vystavit FA za najom bez dane, aby nemal koeficient, vraj to riskne s kontrolou a pokutou. Moze si najomnik dat do nakladov celu ciastku, alebo len cast bez DPH a zvysok ako pripocitatelnu polozku?
KEJKA
17.12.07,18:35
Mam aj ja otazku-platca najomca a najomnik neplatca(dokonca zdrav.zariadenie) nechce vystavit FA za najom bez dane, aby nemal koeficient, vraj to riskne s kontrolou a pokutou. Moze si najomnik dat do nakladov celu ciastku, alebo len cast bez DPH a zvysok ako pripocitatelnu polozku?
Podľa zákona o cenách konečná cena je cena s DPH. Takže výška nájmu, ktorá je vám predpísaná k úhrade, je váš náklad.
To že na fa. je vyčíslený ZD a DPH je chyba dodávateľa, ten ju aj musí odviesť a pokuta ho zrejme neminie.
evkat
27.12.07,16:05
Kejka, ďakujem. Uzávierky sa blížia, tak to chcem mať ok. Pekné sviatky
Niamh
02.01.08,14:11
Sme neplatcami DPH a na schôdze a porady si prenajímame priestory v reštauráciách - väčšinou od platcov DPH. Väčšina z nich nám vystavuje faktúry za prenájom priestorov s DPH. Ani po viacerých telefonických alebo písomných upozorneniach, s odvolaním sa na príslušný paragraf a s uvedením, že nie sme platcami DPH, nám nechcú vystaviť faktúry bez DPH. Keďže faktúry nám už asi neopravia, je táto DPH nákladom, alebo je to neuznaný náklad? vopred ďakujem !!!
KEJKA
02.01.08,14:13
je to uznaný náklad, nejde o klasický prenájom NP oslobodený od DPH.
AdamC
11.01.08,20:20
Zdravim, chcem sa len uistit ci spravne rozumiem.

Uctujem firmu co nakupuje a predava tovar, velmi jednoduche.

Platitel dph, pritom, prenajali sa priestory od platitela.
A cast tychto priestorov sa prenajima dalej neplatitelovi.

Chcem sa opytat na koeficient. Niekde tu zaznelo ze kratit
by sa mala len ta dan na vstupe, ktora suvisi s tym prenajmom
a priestormi.

Nerozumiem celkom tomu, ze pocitat koeficient budem zo
vsetkych trzieb....teda trzby zdanitelne / vsetky trzby

ale ten koeficient uplatnim a skratim len dph ktora suvisi
s dokladmi ohladom prenajmu?

v tomto pripade mam len jednu fakturu na vstupe za prenajom
a jednu na vystupe. takze pokratim len tu dph? alebo celu dph?

dakujem pekne...

este doplnenie. pri predaji toho spominaneho tovaru sa ten zasiela
na dobierku a mam prijmove blocky z posty kde je suma vzdy vyssia
ako na fakture....takze mam defacto aj trzby za postovne, a takisto
mam na druhej strane aj naklady na postovne ked sa to posiela.

toto vstupuje tiez do koeficientu? tu sumu urcuje posta, a nie je na tom
ziadny zisk, takze nepodnika sa s "postovnym" , ale je oslobodene, tak
ma zaujima ci aj tieto kvazi trzby spadaju do koeficientu.

ja na fakture nefakturujem postovne, suma je napriklad 500,
ale z posty pride 536,- korun. uctujem 500,- / 311 a 36,- / 6xx
je to vynos, lebo davam si postovne do nakladov na druhej strane, len ci je to aj predmetom koeficientu.

dakujem pekne.
A.
ruci
22.01.08,08:06
Dobry den,
otvaram opat tuto temu a prosim Vas o radu. Ja nie som platitel dph a prenajimam si nebytovy priestor od platitela dph, ale on mi fakturuje aj z dph, co v takomto pripade robit?
boitana
05.02.08,14:10
Pozdravujem vsetkych poradakov,a potrebovala by som poradit-vlastnime budovu ktoru prenajimame platcom aj neplatcom DPH-vcera sa mi dostala do ruk najomna zmluva od polskeho obcana ,ktory je zaregistrovany v SR-má tu rozne prevadzkarne-ale ma len ICO-nie je platca DPH-plati pre neho fakturacia najmu priestorov bez DPH? dakujem vsetkym
betka
05.02.08,14:28
Dobry den,
otvaram opat tuto temu a prosim Vas o radu. Ja nie som platitel dph a prenajimam si nebytovy priestor od platitela dph, ale on mi fakturuje aj z dph, co v takomto pripade robit?

Nemôže FA v režime DPH. Ide o oslobodenie podľa par. 38 z o DPH.

Ak by ste boli platiteľkou DPH, nie je problém. Tu sa rozhodne, či v režime, alebo bez.

Rada: Prerobiť, a predstrčiť pred nos uvedený par.
betka
05.02.08,14:29
Pozdravujem vsetkych poradakov,a potrebovala by som poradit-vlastnime budovu ktoru prenajimame platcom aj neplatcom DPH-vcera sa mi dostala do ruk najomna zmluva od polskeho obcana ,ktory je zaregistrovany v SR-má tu rozne prevadzkarne-ale ma len ICO-nie je platca DPH-plati pre neho fakturacia najmu priestorov bez DPH? dakujem vsetkym

Ano, platí. Ide o oslobodenie podľa par. 38. Nezabudnúť na koef.
boitana
05.02.08,15:15
Ano, platí. Ide o oslobodenie podľa par. 38. Nezabudnúť na koef.
dakujem , ano uz som si ho vypocitala a dnes ho posielam na DU vysiel mi 0,998 cize po zaokruhleni na 1 takze nic preratavat nebudem
fizzy
18.02.08,11:11
Prosim Vas,
idem prvykrat fakturovat podnajom.
Mame prenajaty pozemok so skladom a cast pozemku (bez skladu, len hola betonova plocha) ideme dat do podnajmu. Podla §38 ods.2 zakona o DPH je teda tento najom oslobodeny od DPH. Fakturujem ho teda bez DPH. Vyssie su spominane nejake kooficienty, tym by som sa nemal zatazovat ak to dobre chapem.

EDIT:
obidvaja sme platitelmi DPH
fizzy
18.02.08,11:22
Este otazka, mozem to fakturovat aj s DPH, i ked je to oslobodene od DPH?

EDIT:
v zmluve je dojednane ze sa bude fakturovat s DPH.

EDIT2:
este jednu vec si chcem potvrdit, mozem vystavit fakturu vo februári s datumom dodanie január? Do januarovej DPH to stihame. Alebo musi byt v tomto pripade datumom dodania, datum vystavenia FA?
fizzy
19.02.08,10:46
Takze som sa nejako takto dopracoval k odpovedi, kedze davame do podnajmu pozemok ktory mame v najme a nam je fakturovany bez DPH tak aj my ho dalej musime fakturovat podnajmcovi bez dph.
Datum dodania sluzby by mal byt posledny den v mesiaci, za ktory fakturujeme.
Prosim Vas, ak ma moze niekto opravit ci mam nejaku chybu v tomto postupe.
Este taka otazka, mam nejaku povinnost oznamit alebo nieco na danovom urade tuto skutocnost ze fakturujeme prenajom bez DPH? (sme mesacny platcovia DPH, neviem ci to ma nejaky vpliv :) )
Dakujem Vam
fizzy
06.03.08,09:00
Prosim Vas,
vie mi niekto poradit aky datum dodania davat pri fakturovani prenajmu pozemku?
loreta3
30.04.08,07:17
A ak prenajímame tenisové kurty s.r.o. - PRE NEPLATCU. Sme platcami DPH ak mu to musíme vystaviť bez DPH al. môžeme.

robíme koeficient a sme s.r.o.
azla
30.04.08,07:21
A ak prenajímame tenisové kurty s.r.o. - PRE NEPLATCU. Sme platcami DPH ak mu to musíme vystaviť bez DPH al. môžeme.

robíme koeficient a sme s.r.o.

Pre neplatcu fakturujete nájom vždy oslobodený. Iba pri platcovi sa môžete rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený.
Lubica H
13.03.09,08:47
prenajímame nebytové priestory aj platcom, aj neplatcom DPH. Pri neplatcoch je nájom oslobodený od DPH a sumu nájmu uvádzam v mes. DPH výkaze v riadku 13 ako oslobodené dod.tov. a služieb bez možnosti odpočítania dane. Kvôli neplatcom DPH, ktorí sú našimi nájomcami rátam koeficient.

Od marca máme nového podnájomcu, ktorý je platcom DPH, ale majiteľ sa rozhodol, že mu bude faktúrovať nájom bez DPH. Vychádza mi z toho, že tento nájom bude tiež ovplyvňovať výšku koeficientu (pri výpočte v budúcom roku). Tiež treba uvádzať v mes. výkaze DPH ako oslobodené dod.tovaru a služieb bez možnosti odpočítania dane?
azla
13.03.09,09:32
prenajímame nebytové priestory aj platcom, aj neplatcom DPH. Pri neplatcoch je nájom oslobodený od DPH a sumu nájmu uvádzam v mes. DPH výkaze v riadku 13 ako oslobodené dod.tov. a služieb bez možnosti odpočítania dane. Kvôli neplatcom DPH, ktorí sú našimi nájomcami rátam koeficient.

Od marca máme nového podnájomcu, ktorý je platcom DPH, ale majiteľ sa rozhodol, že mu bude faktúrovať nájom bez DPH. Vychádza mi z toho, že tento nájom bude tiež ovplyvňovať výšku koeficientu (pri výpočte v budúcom roku).Tiež treba uvádzať v mes. výkaze DPH ako oslobodené dod.tovaru a služieb bez možnosti odpočítania dane?

Oslobodené plnenia r. 2009 ovplyvňujú výšku koeficientu už v r. 2009. Len nie hneď.:rolleyes:
Počas roku používate koeficient z r. 2008, avšak v 12/2009 ho prepočítate a prepočítate aj neuplatnenú daň.
Neviem aké dôvody viedli majiteľa k rozhodnutiu nezdaňovať nájom platiteľovi, ale domnievam sa, že toto rozhodnutie je vo vaš neprospech. (zhoršujete si koeficient).
Nájomca, ak je platiteľ Dph, tak si Dph na vstupe odpočíta. ... iba ak by vstup používal na oslobodené plnenia, .... a má takú podmienku .....:rolleyes:
(tak si poviete, radšej oslobodený nájom, ako nevyužité priestory:D)

Každý oslobodený nájom (bez ohľadu či je pre platiteľa, alebo nie) bude vstupovať do r. 13.
Jana Acsová
13.03.09,09:40
A ešte ... ak sa pristúpilo k zdaňovaniu nájmu v rámci jednej nehnuteľnosti, nie je možné podľa môjho názoru napr. jednu kanceláriu zdaňovať a na druhú uplatniť oslobodenie.

Mám na mysli časti akejkoľvej jednej nehnuteľnosti a fakturáciu jej prenájmu rôznym platiteľom dane.
azla
13.03.09,09:55
A ešte ... ak sa pristúpilo k zdaňovaniu nájmu v rámci jednej nehnuteľnosti, nie je možné podľa môjho názoru napr. jednu kanceláriu zdaňovať a na druhú uplatniť oslobodenie.

Mám na mysli časti akejkoľvej jednej nehnuteľnosti a fakturáciu jej prenájmu rôznym platiteľom dane.

Ja sa domnievam, že je to možné.

Podľa § 38, odst. 5
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Prenajímateľ uskutočňuje svoje rozhodnutie voči dvom platiteľom dane individuálne, bez ohľadu na konkrétnu nehnuteľnosť, alebo jej časť. (kanceláriu).

Janka, chcem sa spýtať, čo neumožnuje prenajímateľovi sa takto rozhodnúť ?
Lubica H
13.03.09,09:59
Oslobodené plnenia r. 2009 ovplyvňujú výšku koeficientu už v r. 2009. Len nie hneď.:rolleyes:
Počas roku používate koeficient z r. 2008, avšak v 12/2009 ho prepočítate a prepočítate aj neuplatnenú daň.
Neviem aké dôvody viedli majiteľa k rozhodnutiu nezdaňovať nájom platiteľovi, ale domnievam sa, že toto rozhodnutie je vo vaš neprospech. (zhoršujete si koeficient).
Nájomca, ak je platiteľ Dph, tak si Dph na vstupe odpočíta. ... iba ak by vstup používal na oslobodené plnenia, .... a má takú podmienku .....:rolleyes:
(tak si poviete, radšej oslobodený nájom, ako nevyužité priestory:D)

Každý oslobodený nájom (bez ohľadu či je pre platiteľa, alebo nie) bude vstupovať do r. 13.

nakoľko takto prenajímame od roku 2008 toto s výpočtom koeficientu mi je jasné. v roku 2008 som predložila daňovému úradu vypočítaný koeficient na základe predpokladaného obratu, ktorý som používala celý rok. Na konci roka som spravila prepočet podľa skutočného obratu a upravila som DPH, na ktorú nemáme nárok. Čiže tento rok používamé koeficient vypočítaný na základe skutočného obratu za rok 2008 a na konci roka 2009 sa znovu prepočíta podľa skutočného obratu.

Išlo mi iba čisto o tú situáciu s platcom DPH a nájmom oslobodeným od DPH. Ja zmluvy nerobím a ku mne sa dostanú iba ak treba vystaviť faktúru. Takže nechápem, prečo sa rozhodli na oslobodenom nájme. Vďaka za radu, ešte skúsim prekonzultovať rozdielny prístup ohľade nájmu pri dvoch platcoch DPH.
Jana Acsová
13.03.09,15:07
Janka, chcem sa spýtať, čo neumožnuje prenajímateľovi sa takto rozhodnúť ?
Vychádzam z predpokladu, že predmetom rozhodnutia ohľadom zdanenia alebo oslobodenia pri prenájme iným platiteľom nie je osoba nájomcu ale nehnuteľnosť.
andreaS
13.03.09,15:27
dostala som doklady za 2008 od firmy, kt. ich nema nahodene v softe a mojou ulohou je prave nahodit to vsetko do softveru a pri nahadzovani som nadabila na fakturu za najom kancelarie (oslobodene dph, obe firmy su platcami) a hned druha fa za sluzby spojene s najmom ale uz s dph.

Kancelaria je v budove, kde je snad 100 dalsich kancelarii... podla toho co citam v poslednych prispevoch usudzujem, ze ak niektoremu platcovi tato firma fakturuje najom s dph, mala byt fa aj pre tuto firmu s dph?

mimo temy: nie je vyhodnejsie pre prenajimatela fakturovat vsetkym platcom s dph? pride mi to take zvlastne ze najom bez dph, sluzby s dph...
SAIVI
30.03.09,06:42
Rozšírenie okruhu osôb, ktorým sa môže prenajímať nehnuteľnosť s DPH

Od 1.4.2009 právo voľby zdanenia nájmu nehnuteľnosti môže platiteľ uplatniť aj voči zdaniteľným osobám, ktoré nemajú postavenie platiteľa dane (ktoré nie sú v SR registrované pre DPH).

Od 1.4.2009 platiteľ DPH, ktorý prenajíma nehnuteľnosť/nehnuteľnosti, môže nájom poskytovať s DPH "na výstupe":

* podnikateľom, ktorí nedosahujú obrat pre registráciu pre DPH,
* podnikateľom z iných členských štátov, ktorí nie sú registrovaní pre DPH v SR,
* iným osobám ako podnikateľom, ak tieto osoby sú zdaniteľnými osobami.
MartinkoK
01.04.09,08:07
sme s.r.o. a prenajímame priestory plátcom ale aj neplátcom DPH. Plátcom fakturujeme s DPH a neplátcom bez DPH, ale za služby ktoré im prefakturujem vždy podľa skutočnej spotreby - el.energia účtujem DPH aj neplátcom DPH. Je to správne?
azla
01.04.09,08:39
sme s.r.o. a prenajímame priestory plátcom ale aj neplátcom DPH. Plátcom fakturujeme s DPH a neplátcom bez DPH, ale za služby ktoré im prefakturujem vždy podľa skutočnej spotreby - el.energia účtujem DPH aj neplátcom DPH. Je to správne?

Áno, tento postup , ktorý používaš je správny.

Je správny do 31.3.2009 a bude správny aj od 1.4.2009.

Avšak od 1.4.2009 sa mení zákon o Dph aj v § 38 a tam sa môžeš rozhodnúť zdaňovať prenájmy aj iným zdaniteľným osobám (nielen platiteľom Dph).
- vid príspevok č. 40.

Doložim ešte o akú zmenu ide.

http://www.porada.sk/996211-post9.html
nika.sum
16.10.09,12:49
Ahoj, ked spravne rozumiem zmene § 38 tak prenajimatel nehnutelnosti alebo jej casti od 1.4.2009 moze fakturovat prenajom aj s DPH i ked najomca nie je platitel DPH (s.r.o.)?
azla
16.10.09,12:53
Áno, nájomca nemusí byť platiteľom Dph, ale musí byť zdaniteľnou osobou.

(s.r.o. - neplatca .....môžeš faktúrovať s Dph. Je potrebné to dohodnúť v zmluve.)
Janinkaaa
20.10.09,12:54
Prosím Vás o pomoc.
Sme platcovia DPH - robili sme obchodnú činnosť.
V súčasnosti však už len prenajímame nehnuteľnosť.
Prenájom faktúrujeme bez DPH (aj keď jeden partner je platca DPH).

Všetko čo sa nakúpi do firmy tak súvisí iba s nájmom (nábytok, ...)
Na túto s.r.o. nemáme žiadne iné nákupy (ako perá, papiere, ...).
Nepočítam s koeficientom.

Ale teraz mám jednu faktúru, ktorá podľa mňa sa týka aj nájmu aj obchodnej činnosti.
Aké mám možnosti ?
1. Neodpočítať DPH na vstupe z tejto fa (bude to pripoč.položka v daň.priznaní). Jedná sa iba o sumu 33 EUR.
2. Začať počítať s koeficientom a nahlásiť to na DU ?

Neviem, čo je jednoduchšie, pretože si nemyslím, že v blízkej budúcnosti sa nebudeme zaoberať obchodnou činnosťou. Zatiaľ to vyzerá čisto len na prenájom nehnuteľností.

Ďakujem za každý názor.
casch
20.10.09,16:50
Prečo platiteľovi DPH fakturujete bez dane?
adabirk
20.10.09,18:43
- skúste pouvažovať o možnosti prenajímať nehnuteľnosť s DPH, zákon o DPH vám to už umožňuje bez ohľadu či fakturujete platiteľovi, alebo neplatiteľovi,
§ 38 ods. 5 platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane,
- potom vám nárok na odpočítanie dane vznikne.
Janinkaaa
21.10.09,07:24
Prečo platiteľovi DPH fakturujete bez dane?

V zmluve to tak dohodli.
Ale nie je to chyba ?
casch
21.10.09,08:46
Je to chyba. Ak ste platci DPH , prenájom platiteľovi musíte zdaňovať, tam máte povinnosť odvodu DPH. Pri kontrole Vám to vyrubia ako nedoplatok, alebo krátenie dane.
adabirk
21.10.09,10:47
- ak ste sa v zmluve dohodli ,že budete prenajímať bez DPH (a zmluvu nie je možné prehodnotiť), tak vám neostáva nič iné, len použiť pomerné odpočítanie dane - koeficient,
- ak s nájomcom je možné zmeniť zmluvu s tým, že budete faktúrovať nájom s DPH, máte plný nárok na odpočítanie dane,
- je na vás ako sa rozhodnete, zákon o DPH vám to umožňuje prenajímať aj s DPH aj bez DPH - viď hore uvedené ustanovenie,
- v Metodickom pokyne DR SR k novele zákona o DPH od 01.04.2009 je napísané toto:
Daňové riaditeľstvo SR § 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti
V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.
Z predmetnej úpravy vyplýva, že od 1.4.2009 ak platiteľ dane prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inej zdaniteľnej osobe, a to tak tuzemskej ako aj zahraničnej, môže sa rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane, t.j. môže sa rozhodnúť nájom zdaňovať. Predmetnou úpravou zákona o DPH sa vytvoria výhodnejšie daňové podmienky pre platiteľov dane, pretože ak sa platiteľ dane rozhodne nájmy poskytnuté iným zdaniteľným osobám zdaňovať, vzniká mu po splnení podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH plný nárok na odpočítanie dane. Podľa doterajšej úpravy zákona o DPH platnej do 31.3.2009 sa platiteľ dane pri prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti len inému platiteľovi dane mohol rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane a nájom zdaňoval. To znamená, že ak do 31.3.2009 platiteľ dane prenajímal nehnuteľnosť inej osobe ako platiteľovi dane, nájom bol od dane oslobodený. Pri odpočítaní dane platiteľ dane nemal nárok na odpočítanie dane, resp. uplatňoval pomerné odpočítanie dane.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novdhp0609.pdf
azla
21.10.09,10:57
Je to chyba. Ak ste platci DPH , prenájom platiteľovi musíte zdaňovať, tam máte povinnosť odvodu DPH. Pri kontrole Vám to vyrubia ako nedoplatok, alebo krátenie dane.

Toto neplatí, a neplatilo to ani pred 1.4.2009.

Nájom je od dane oslobodený - všeobecné pravidlo.

Do 31.3.2009 - bola možnosť zdaňovať nájom ale iba inému platiteľovi Dph.
Od 1.4.2009 - je možnosť zdaňovať nájom nielen inému platiteľovi, ale zdaniteľnej osobe. (a zdaniteľná osoba nemusí byť platiteľ)
(čiže žiadny nedoplatok)
nika.sum
21.10.09,12:16
Mam problem. Klient mi priniesol zmluvu o najme. Prenajima si nehnutelnost a pozemok, kt. nepatri vlastnikovi nehnutelnosti. Nehnutelnost ma bezodplatne a za pozemok plati.
1.Je mozne tiez prenajimat pozemok s DPH v tomto pripade.
2.Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?
nika.sum
21.10.09,16:59
Prosim neviete mi niekto poradit.
nika.sum
22.10.09,08:05
Prosim, nie je tu nikto, kto by mi vedel poradit. Je prenajom pozemku pod nehnutelnostou oslobodeny od DPH alebo podla noveho sa tiez moze prenajimatel rozhodnut? Ja si myslim, ze je oslobodeny, ale potrebujem to surne vediet, prosim, prosim....
azla
22.10.09,12:57
Prosim, nie je tu nikto, kto by mi vedel poradit. Je prenajom pozemku pod nehnutelnostou oslobodeny od DPH alebo podla noveho sa tiez moze prenajimatel rozhodnut? Ja si myslim, ze je oslobodeny, ale potrebujem to surne vediet, prosim, prosim....

Podľa § 38, odst. 3 je prenájom nehnuteľnosti (nebytových priestorov, bytov, pozemkov) od dane oslobodený.

Podľa § 38, odst. 5 sa platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený, t. j. bude ho zdaňovať.
Také rozhodnutie môže urobiť, ak nehnuteľnosť prenajíma iným zdaniteľným osobam (osobám, ktoré podnikajú).
Do 31.3.2009 to mohol urobiť iba voči iným platiteľom dane.

Čiže ak prenajímaš pozemok :
- je prenájom oslobodený, ale ....

- môžeš sa rozhodnúť (ale nemusíš), že prenájom bude zdaňovaný, ak sa pozemok prenajíma zdaniteľnej osobe.
nika.sum
22.10.09,15:28
Takze sa tyka, aj pozemku, toto ma trochu doplietlo. Dakujem
nika.sum
22.10.09,16:15
....
Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?

Este mam trochu problem s tymto. Faktura vystavena a zaplatena 1.7. ale zaradena do ucta az 1.10.(zial tak sa mi dostala do ruk:mee:)Mozem uplatnit odpocet na 11.a 12.mesiac?
azla
22.10.09,17:09
Mam problem. Klient mi priniesol zmluvu o najme. Prenajima si nehnutelnost a pozemok, kt. nepatri vlastnikovi nehnutelnosti. Nehnutelnost ma bezodplatne a za pozemok plati.
1.Je mozne tiez prenajimat pozemok s DPH v tomto pripade.
2.Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?


Este mam trochu problem s tymto. Faktura vystavena a zaplatena 1.7. ale zaradena do ucta az 1.10.(zial tak sa mi dostala do ruk:mee:)Mozem uplatnit odpocet na 11.a 12.mesiac?

Aký je dátum dodania na faktúre ? Predpokladám, že 1.7.2009

V čase dodania služby ste nebol platiteľom dane.
Na odpočet Dph zo služby máte nárok počnúč 1.10.2009.

Mne to na odpočet nevychádza.:rolleyes:
nika.sum
22.10.09,17:38
Ved prave, datum dodania je 1.7.. Ved ani mne. Myslela som, ze sa mylim...
alex1
26.11.09,07:37
Sme platci DPH a chceme prenajať priestory nepodnikateľom. Používame koeficient. Vždy sme fakturovali nájom (buď oslobodený alebo nie) + energie a tie boli vždy zdaňované.
A teraz neviem, či máme fakturovať pre nepodnikateľa všetko bez DPH alebo len ten nájom.
babi2
26.11.09,07:39
Sme platci DPH a chceme prenajať priestory nepodnikateľom. Používame koeficient. Vždy sme fakturovali nájom (buď oslobodený alebo nie) + energie a tie boli vždy zdaňované.
A teraz neviem, či máme fakturovať pre nepodnikateľa všetko bez DPH alebo len ten nájom.
Oslobodený od DPH je len nájom, takže energie s DPH
IvoM
26.11.09,07:41
Od dane je oslobodený v tvojom prípade le nájom nehnutelnosti /§38.3/
Sosa
24.02.12,15:21
Prenajímame priestory a fakturujeme nájom oslobodený od DPH, zobrazí sa to v niektorom riadku daňového priznania DPH? Ak sa nemýlim, tak tento údaj sa v daňovom priznaní neuvádza. Je to tak?
Keďže si neuplatňuje DPH ani na vstupe, bude postačujúce ak označím na tlačive priznania, že nevznikla daňová povinnosť?
nika.sum
24.02.12,19:39
Prenajímame priestory a fakturujeme nájom oslobodený od DPH, zobrazí sa to v niektorom riadku daňového priznania DPH? Ak sa nemýlim, tak tento údaj sa v daňovom priznaní neuvádza. Je to tak?
Keďže si neuplatňuje DPH ani na vstupe, bude postačujúce ak označím na tlačive priznania, že nevznikla daňová povinnosť?

Samozrejme ze sa bude prenajom oslobodeny od DPH uvadzat v DP DPH v r. 15 (videla som len danove priznanie DPH platne min.rok a mam pocit, ze sa od 1.1.2012 menilo). Ak by ste mali aj nejaku DPH (v buducnosti) na vstupe a aj nejake ine zdanitelne prijmy podliehajuce DPH museli by ste pocitat cez koeficient.
Sosa
26.02.12,17:04
Ďakujem za odpoveď. Napriek tomu sa idem k mojej otázke vrátiť (potrebujem doriešiť minuloročné daňové priznanie na základe výzvy z daňového úradu): Ak uvediem do riadku 15 sumu, musím uviesť pod aký paragraf patria a buď túto sumu uvediem na riadok 16 alebo 17.
Riadok 16 - § 43 pojednáva o dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ
Riadok 17 - § 46 pojednáva o prepravných službách
§ 47 pojednáva o vývoze tovaru a služieb
§ 48 pojednáva o dovoze tovaru
V týchto paragrafoch nie je ani zmienka o prenájme. Takže uvádza sa niekde v daňovom priznaní prenájom oslobodený od DPH?
nika.sum
26.02.12,18:25
Ďakujem za odpoveď. Napriek tomu sa idem k mojej otázke vrátiť (potrebujem doriešiť minuloročné daňové priznanie na základe výzvy z daňového úradu): Ak uvediem do riadku 15 sumu, musím uviesť pod aký paragraf patria a buď túto sumu uvediem na riadok 16 alebo 17.
Riadok 16 - § 43 pojednáva o dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ
Riadok 17 - § 46 pojednáva o prepravných službách
§ 47 pojednáva o vývoze tovaru a služieb
§ 48 pojednáva o dovoze tovaru
V týchto paragrafoch nie je ani zmienka o prenájme. Takže uvádza sa niekde v daňovom priznaní prenájom oslobodený od DPH?

Na r. 15 su celkove oslobodene prijmy.
r. 16 a 17 nemusi davat celkovu sumu na r. 15. Toto je z poucenia k tlacivu DPH:
33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.

Prenajom nehnutelnosti §38
sedita
29.02.12,22:41
Ja by som rada poprosila o pomoc v tejto otázke: Spoločnosť, plátca dph, vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajala fyzickej osobe, nepodnikateľovi - uzatvorila s ním zmluvu o prenájme, v ktorej dohodla mesačné splátky. Nájomca však nájom neplatí. Má sa i v takom prípade suma nájomného, vyplývajúceho z nájomnej zmluvy, uvádzať v daňovom priznaní dph (ako oslobodený príjem) a naviac ešte aj počítať koeficient?
nika.sum
01.03.12,06:31
Ja by som rada poprosila o pomoc v tejto otázke: Spoločnosť, plátca dph, vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajala fyzickej osobe, nepodnikateľovi - uzatvorila s ním zmluvu o prenájme, v ktorej dohodla mesačné splátky. Nájomca však nájom neplatí. Má sa i v takom prípade suma nájomného, vyplývajúceho z nájomnej zmluvy, uvádzať v daňovom priznaní dph (ako oslobodený príjem) a naviac ešte aj počítať koeficient?

Podla mojho nazoru ano, to je to iste akoby ste mali vystavenu fakturu a nezaplatili by Vam ju. Ved v zmluve je urcite podmienka, ze ak nebude platit, tak prenajom konci, tak treba najom ukoncit. A najomne, ktore dlzi spolocnosti si bude asi spolocnost nejakym sposobom vymahat nie?
sedita
01.03.12,09:00
Podla mojho názoru ano, to je to iste akoby ste mali vystavenu fakturu a nezaplatili by Vam ju. Ved v zmluve je urcite podmienka, ze ak nebude platit, tak prenajom konci, tak treba najom ukoncit. A najomne, ktore dlzi spolocnosti si bude asi spolocnost nejakym sposobom vymahat nie?

Tak to ani neviem. Je to totiž dom, v ktorom ten človek býva, takže ukončiť nájom sa len tak jednoducho nedá, no a s tým vymáhaním nájomného - je to v podstate neveľká suma, vlastníkom spoločnosti je cudzinec - neviem, či sa bude niečo robiť.
nika.sum
01.03.12,14:26
Podla mna do DPH to musi ist. Ale to je moj nazor.
sedita
05.03.12,11:44
Podla mna do DPH to musi ist. Ale to je moj nazor.
Ďakujem.
renkulka
12.03.12,17:26
Prosím, ako je to v prípade len prenájmu pozemku? Sme platcom DPH, prenajímame holý pozemok neplatcovi, bez DPH. Uvádzame to do r.15 daň.priznania. Sme povinní prepočítavať koeficient pri prenájme pozemku? Jedná sa o opakovanú činnosť, každý mesiac.
WIDDA
12.03.12,18:40
Poprosím tiež o radu pri prenájme pozemku. Prevzala som zmluvu medzi dvomi platiteľmi DPH, kde je predmetom prenájmu pozemok, na ktorom sú osadené bilbordy a ďalšia časť pozemku je prenajatá pre účely autobazáru. Na zmluve je vyčíslený nájom s DPH. Nemá byť taký nájom oslobodený? A keď už takto účtovali v roku 2011, odvádzali DPH, je potrebné niečo opraviť alebo je to v poriadku? Ďakujem.