toptom
03.08.07,17:16
Ahoj.
Zdedil som Babettu 210. Kto mi poradí, čo všetko na prevádzkovanie takej "mašinky" potrebujem. Zaujíma ma, aké doklady, okrem vodičáku, musím mať pri jazde a aké špeciálne ustanovenia platia pre vodičov babetty. Už sa teším na Vaše rady a pripomienky. (Veď o tom PORADA je). Takže sem s nimi ... Toptom.
Chobot
06.08.07,09:18
Ahoj.
Zdedil som Babettu 210. Kto mi poradí, čo všetko na prevádzkovanie takej "mašinky" potrebujem. Zaujíma ma, aké doklady, okrem vodičáku, musím mať pri jazde a aké špeciálne ustanovenia platia pre vodičov babetty. Už sa teším na Vaše rady a pripomienky. (Veď o tom PORADA je). Takže sem s nimi ... Toptom.

Podobne ako pri aute - vodičák, technický preukaz a podľa predpisov by si mal mať prilbu.

Babeta má dvojtaktný motor a na tie sa myslím nevzťahuje povinnosť mať emisnú kontrolu. Nezabudni na zákonnú poistku.

Tiež si zopakuj pravidlá cestnej premávky, pokiaľ si dlhšie nejazdil na žiadnom dopr. prostriedku (ak áno, pravidlá platia rovnako pre všetkých účastníkov, či jazdia na aute alebo babete).
dad111
06.08.07,12:22
Prilozim len svoj nazor, necitujem ziadne predpisy, mozno nemam pravdu. Babetta je vozidlo, ktoremu sa zatial evidencne cislo neprideluje a nepodlieha ani evidencii dopravnej policie. Nema teda ani technicky preukaz ani osvedcenie o TP. Ma ale osvedcenie o tachnickej sposobilosti, je to v podstate podobne ako TP, vydal ho vyrobca. Ak ho nemas, je mozne na odbore dopravy vystavit duplikat. Nepodlieha teda podla mna ani povinnosti absolvovat kontrolu technickeho stavu na STK ani emisnu kontrolu. "Zakonnu poistku" ale platit musis. Na rozdiel od vozidiel s EC nemusis zaplatit na cely rok, ale na cas, kedy ju pouzivas v cestnej premavke, niektore poistovne to robia bezne, ak to Tvoja poistovna nechce urobit, je aj ina zakonna moznost ako to urobit. Inak platia vsetky ustanovenia dopravnych predpisov. Prilba, okuliare, povinna vybava ako u motocykla, svietenie cely rok, na dialnicu nesmies, ale to asi ovladas. Ked Ti mam pravdu povedat, tiez mam Babettu, ale asi by bolo lepsie jazdit na bycikli, budes menej prenasledovany od policajtov.
toptom
07.08.07,09:55
Ďakujem za odpovede. Pravdupovediac sú dosť rozporuplné, aspoň čo sa týka kontroly technického stavu. Očakávam ďalšie odporúčania, resp. právne podložené tvrdenia.
Toptom.
Chobot
07.08.07,10:06
Ďakujem za odpovede. Pravdupovediac sú dosť rozporuplné, aspoň čo sa týka kontroly technického stavu. Očakávam ďalšie odporúčania, resp. právne podložené tvrdenia.
Toptom.

Pokiaľ má dad111 s tou evidenciou babety pravdu, čo pravdu asi aj má, tak nepotrebuješ technickú kontrolu. Na TK isú len tie vozidlé, ktoré sú evidované a majú EČV (viď zákon 725/2004 § 50 ods. 1). Takže ak nie je u Babety povinnosť evidencie na DI, tak nemusíš chodiť ani na TK.

Bol som v tom, že Babeta je zaradená do rovnakej kategórie ako malé motocykle, kde povinnosť evidencie je.

Ak k nej nemáš technický preukaz, tak ju nemusíš evidovať.
lapinj
15.04.09,07:32
k babettam nepotrebujete ziadne doklady, mozno ten doklad o sposobilosti.
co na 100percent treba je vzplatena zakonna poistka, prilba s plexisklom alebo bez s okuliarmi. to je vsetko. bolo spominane ze fizli sa viac lepia na babetty ako na bicykle. no neviem ja mam skor opacne skusenosti. uz jazdim na babete piatym rokom a mam za sebou 10200km a ani raz ma nekontrolovali a to jazdim dedina mesto po hlavnej. ak vas fizli zastavia tak vas len prekontroluju a ak budete ,at prilbu a poistku tak vas nechaju ist.
dad111
15.04.09,16:53
Najpodstatnejší rozdiel medzi Babetou a bicyklom je ten, že na Babetu potrebuješ okrem iného aj vodičský preukaz. A to je to najhoršie,čo som mal na mysli. Akýkoľvek priestupok je riešený omnoho prísnejšie a následky sú omnoho horšie, ak sa to týka držiteľa VP. Samozrejme, že sa môže podariť policajta ukecať. Ak napríklad nezastavíš na stopke s Babetou, môže sa Ti vpohode stať, že prídeš o vodičák a dojazdil si aj s autom. Ak to urobíš na bicykli, maximálne zaplatíš pokutu. A to isté platí u mnohých ďalších priestupkov (prilba, nejaké to pivko, svetlo cez deň...) Jediná nevýhoda bicykla je to, že ho musíš ťahať vlastnou silou, inak samé výhody. To je aj jediný môj dôvod, prečo nejazdím na bicykli.
lapinj
06.08.09,14:39
celkom nesuhlasim, ak nafukas na bicykli a mas vodicak tak ti ten vodicak zoberu, motorove nemotorove jazdil si nadrbany a oni uz vedia zistit ci mas vodicak alebo nie.
toptom
20.07.11,09:17
Po zimnej prestávke som chcel spojazdniť moju babetu, no zistil som, že na všetkých čerpacích staniciach predávajú iba bezolovnaný benzín. Vie mi niekto poradiť, čo mám do svojho "tátoša" natankovať? A či pomer 1:0,3 zostáva nezmenený? Ďakujem.
Chobot
20.07.11,12:02
Po zimnej prestávke som chcel spojazdniť moju babetu, no zistil som, že na všetkých čerpacích staniciach predávajú iba bezolovnaný benzín. Vie mi niekto poradiť, čo mám do svojho "tátoša" natankovať? A či pomer 1:0,3 zostáva nezmenený? Ďakujem.

Nie je pravdou, že predávajú len bezolovnatý benzín. Videl som ČS, kde predávali 95 UNI, ten môžu tankovať aj autá bez katalyzátora.

Ja som onoho času, keď som cesty Bratislavy brázdil na modrom Pionieri, miešal benzín s klasickým M2T olejom tuším v pomere 1:33, teda 1,5 deci oleja a tankoval som 5 litrov benzínu. Teda v tvojom prípade by to bolo 1:0,03, keby si dal 3 dl oleja na 1 liter (ako si písal 1:0,3), tak by si nechal za sebou dym, ako parný rušeň... :D:D

http://www.vasoil.cz/detail/olej-m2t/oleje-pro-zahradni-techniku/?variant=1354

O typoch oleja vhodných pre Babettu si prečítaj tu:

http://www.babetta.cz.cc/Babetta/forum/viewthread.php?thread_id=193&rowstart=0
toptom
20.07.11,12:13
Žiaľ, v meste v ktorom žijem som narazil iba na bezolovnatý benzín. Takže čo s tým???
viktorviktor
20.07.11,12:48
Žiaľ, v meste v ktorom žijem som narazil iba na bezolovnatý benzín. Takže čo s tým???

na pumpe ti predajú prídavok do benzínu, a na betke môžeš jazdiť myslím do konca roku 2012?, potom všetko čo bude na ceste musí mať EČ,
bicykel nie
Chobot
20.07.11,13:25
Žiaľ, v meste v ktorom žijem som narazil iba na bezolovnatý benzín. Takže čo s tým???

V ČR je bežne dostať aditívum do bezolovnatého benzínu Benadit (http://www.tenaoil.sk/Shop/Goods/velvana-benadit-ba-250ml?goods=6601). U nás je k dostaniu Anabex, alebo V-Guard (http://shop.fujak.eu/Product/39/151-mol-v-guard-adit250-ml.aspx).
peterkos2
20.07.11,17:50
na pumpe ti predajú prídavok do benzínu, a na betke môžeš jazdiť myslím do konca roku 2012?, potom všetko čo bude na ceste musí mať EČ,
bicykel nie
No a myslím,že aj STK
Letko
06.03.12,06:44
Ahojte,

od kedy budem musieť mať na Babette EVČ? Od tohoto alebo budúceho roka?
IvanPK
06.03.12,07:55
Povinné zaevidovanie vozidiel, ktoré nepodliehali evidencii
Novela zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá začala platiť od 1. septembra 2009 stanovuje, že všetky vozidlá kategórie L, M, N, O, T, C, R, Ps a Ls (vrátane všetkých motocyklov, traktorov, pracovných strojov samohybných, snežných skútrov a podobne), ktoré neboli prihlásené do evidencie vozidiel a mali vydané technické osvedčenie vozidla, musia byť do konca roka 2012 prihlásené do evidencie vozidiel pokiaľ sa majú prevádzkovať v cestnej premávke po 1. januári 2013 [§ 112b ods. 2 zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov].
Prevádzkovateľ takéhoto vozidla si na príslušnom obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie musí požiadať o vydanie osvedčenia o evidencii časti II.
Žiadosť o vydanie osvedčenia o evidencii časti II musí obsahovať
a) identifikačné údaje o žiadateľovi, a to,
1. ak ide o fyzickú osobu, meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresu trvalého pobytu a podpis,
2. ak ide o právnickú osobu, názov a adresu alebo obchodné meno a sídlo, identifikačné číslo (IČO), meno a priezvisko osoby alebo osôb, ktoré sú jeho štatutárnym orgánom, podpis štatutárneho orgánu a odtlačok pečiatky,
b) identifikačné údaje o vozidle, a to
1. značku vozidla,
2. obchodný názov vozidla,
3. typ vozidla (jeho variant alebo verziu variantu typu),
4. druh vozidla,
5. kategóriu vozidla,
6. obchodné meno výrobcu vozidla,
7. identifikačné číslo vozidla VIN.
Prílohou k žiadosti o vydanie osvedčenia o evidencii časti II sú
a) technické osvedčenie vozidla,
b) odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledkom hodnotenia spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách nie starší ako 15 dní,
c) platný protokol o technickej kontrole vozidla s výsledkom hodnotenia spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách nie starší ako 15 dní,
d) platný protokol o emisnej kontrole motorového vozidla s výsledkom hodnotenia spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách nie starší ako 15 dní; predkladá sa len v prípade vozidiel kategórie M, N a T.
Osvedčenie o evidencii časť II možno vydať iba vozidlu, ktorému bolo udelené typové schválenie ES, typové schválenie alebo iné schválenie na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách v Slovenskej republike a malo vydané technické osvedčenie vozidla.
Ak jednotlivé vozidlo nebolo vybavené miestom na umiestnenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom s požadovaným osvetlením, prevádzkovateľ vozidla je povinný splniť ustanovené technické požiadavky na umiestnenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom a technické požiadavky na osvetlenie miesta zadnej tabuľky s evidenčným číslom, a to ešte pred vydaním rozhodnutia o vydaní osvedčenia o evidencii časti II jednotlivému vozidlu.
Vzor žiadosti o vydanie osvedčenia o evidencii časť II (http://www.porada.index/open_file.php?file=doprava/cesta/sdu/dovozy/ziadost_vymena_TOV.pdf)
Až po vydaní osvedčenia o evidencii časť II obvodným úradom pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, si prevádzkovateľ vozidla požiada na orgáne Policajného zboru o prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel, kde mu bude pridelené evidenčné číslo vozidla spolu s tabuľkou s evidenčným číslom a bude mu vydané osvedčenie o evidencii časť I.
Výhody povinného zaevidovania vozidiel (ešte skôr ako pred koncom roka 2012):
- vozidlá budú rýchlo a hneď identifikovateľné,
- zamedzí sa krádežiam týchto vozidiel, pretože budú povinne podliehať prihláseniu do evidencie vozidiel a bude medzi týmito vozidlami evidencia,
- vozidlá prihlásené do evidencie vozidiel vybavené evidenčným číslom môžu jazdiť do cudziny, tým že majú vydaný harmonizovaný registračný doklad podľa smernice 1999/37/ES (osvedčenie o evidencii), ktoré je v medzinárodnej premávke plne akceptované,
- pracovné stroje samohybné vybavené tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom pre prevádzkovateľov vozidiel prinesie výhodu v tom, že po všetkých cestách II. triedy a po cestách I. triedy (okrem pondelka až piatka od 7.00 do 9.00 hod. a v piatok a v nedeľu od 16.00 do 20.00 hod.) nebudú potrebovať výnimky na prejazd podľa nového zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- v rámci voľného pohybu tovaru v Európskej únii vozidlá s harmonizovaným registračným dokladom podľa smernice 1999/37/ES môžu byť bez akýchkoľvek problémov preregistrované do ostatných členských štátov.
Letko
06.03.12,08:17
Takže Babettou už len do konca roka oficiálne po cestách. Veď nálady na to všetko ďaleko presiahnu hodnotu motocykla :(
dad111
13.03.12,21:36
Žiaľ, v meste v ktorom žijem som narazil iba na bezolovnatý benzín. Takže čo s tým???
Kľudne tankuj bezolovnatý, dvojtaktný motor nepotrebuje olovo. Len na olej je ten motor náročný. Na M2T moja babetta nechce ísť. Kupuj niektorý od renomovanejšieho výrobcu a dávaj ho čo najmenej.
S tou povinnou evidenciou je to obyčajná zlodejina. Doteraz napríklad stačilo zaplatiť PZP len na leto, ak budete mať EČ musíte mať PZP zaplatené na celý rok.
Letko
14.03.12,03:57
Toto mi odpísali z polície:

Podľa § 112b ods. 2 zákona č. 307/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 725/2004 Z. z.
o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, držiteľ vozidla, ktorý chce po 1. januári 2013 v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlá kategórie L, M, N, O, T, C, R, PS a LS, ktoré majú vydané technické osvedčenie vozidla a neboli prihlásené do evidencie vozidiel, musí požiadať o vydanie osvedčenia o evidencii časť II.



Na vydanie rozhodnutia o vydaní osvedčenia o evidencii časť II je príslušný obvodný úrad dopravy podľa miesta trvalého pobytu fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby.



Po vydaní osvedčenia o evidencii časť II Vám orgán Policajného zboru vozidlo prihlási do evidencie a vydá tabuľky s evidenčným číslom.
IvanPK
14.03.12,14:31
pozri článok č. 16
Nokerla
14.03.12,18:46
Kľudne tankuj bezolovnatý, dvojtaktný motor nepotrebuje olovo. Len na olej je ten motor náročný. Na M2T moja babetta nechce ísť. Kupuj niektorý od renomovanejšieho výrobcu a dávaj ho čo najmenej.
S tou povinnou evidenciou je to obyčajná zlodejina. Doteraz napríklad stačilo zaplatiť PZP len na leto, ak budete mať EČ musíte mať PZP zaplatené na celý rok.

Co najmenej oleja? Ved je predpisany pomer tusim 1:50 ci tak nejako (nemam pri sebe papiere)
Ano, staci klasicku 95 natural.
Mne babeta na M2T isla v pohode, zalezi aj od sviecky.
dad111
20.03.12,20:09
No vidíš a práve o tom to je. Ten pomer je samozrejme iný ako 1:50. Ak to niekto nevie, pre istotu si povie radšej ešte trocha oleja pridám, aby bolo dosť. A problém je na svete. Je to zbytočné. Dávať čo najmenej oleja neznamená dávať ho tam málo, ale presne a len toľko,koľko je potreba. Kvalitnejšieho oleja stačí menej a to e lepšie.Pre motor, aj pre okolie. Vyrábajú sa oleje aj pre pomer 1:100 ako náhrada za 1:50 a to pre ozaj vysokootáčkové a trvale zaťažené motory.Označenie M2T je vžité pre oleje 2taktných motorov. Na trhu boli M2T vyrobené v čechách a tak isto označené M2T vyrobené na SK. Ako jedno z mála ten SK bol kvalitnejší. Boli a možno stále sú aj M2T špeciál. To boli oleje úplne iných parametrov. Takže nie je M2T ako M2T. Zvlášť v zmesi s terajšími novými benzínmi je M2T nanič. Pri dlhšom odstavení zmes zhustne a upcháva tenké kanáliky karburátora.
kokos1
22.03.12,15:39
Nechcel som otvarat novu temu, potrebujem sa opytat na tu babetu ci je potrebne teda od r 2013 ju prihlasit. Lebo rozpraval som sa s jednym policajtom a hovoril ze nie, na jezdenie iba treba vodicak a poistku.
misoft
22.03.12,15:50
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=639
A z toho:

Technické osvedčenia vozidiel vydané vozidlám podľa predpisov účinných do 1. decembra 2006, zostávajú v platnosti do konca decembra 2012.

Prevádzkovateľ vozidla kategórie (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1634) L, M, N, O, T, C, R, PSa LS, ktoré majú vydané technické osvedčenie vozidla a neboli prihlásené do evidencie vozidiel, môže požiadať o vydanie osvedčenia o evidencii.

Osvedčenie o evidencii možno vydať iba vozidlu, ktorému bolo udelené typové schválenie ES, typové schválenie alebo iné schválenie na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách v Slovenskej republike a malo vydané technické osvedčenie vozidla.

Prevádzkovateľ vozidla je povinný do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti príslušného rozhodnutia po prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel.

Suma sumárum: stačí vodičák a PZP
Letko
22.03.12,16:18
Podľa listu z prezídia PZ treba od 1. 1. 2013 mať EVČ aj na Babettu.
kokos1
22.03.12,16:25
Technické osvedčenia vozidiel vydané vozidlám podľa predpisov účinných do 1. decembra 2006, zostávajú v platnosti do konca decembra 2012.

Teda od 2013 neplatia?


Prevádzkovateľ vozidla, ktorý chce po 1. januári 2013 v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlá kategórie L, M, N, O, T, C, R, PS a LS, ktoré majú vydané technické osvedčenie vozidla a neboli prihlásené do evidencie vozidiel, musí požiadať o vydanie osvedčenia o evidencii. - Za vydanie osvedčenia o evidencii alebo technického osvedčenia vozidla sa platí poplatok 5 €.
5€ to nieje také hrozne. Ale dalšie poplatky by vyšli kolko?
jalesa
08.05.12,17:40
Ahoj
prosím Vás o radu , mám nový skúter bez EVC chcem ho prihlásiť u policajtov, musím tam ísť aj s ním alebo nie????
keď mám doklad o kúpe (FA) je nový nejazdený?????
Čo vy na to??? Nikde neviem nájsť ako to je pri motocykloch, s autom viem že netreba.
Ďakujem Jlaesa
arizona
08.05.12,18:52
Ahoj
prosím Vás o radu , mám nový skúter bez EVC chcem ho prihlásiť u policajtov, musím tam ísť aj s ním alebo nie????
keď mám doklad o kúpe (FA) je nový nejazdený?????
Čo vy na to??? Nikde neviem nájsť ako to je pri motocykloch, s autom viem že netreba.
Ďakujem Jlaesa
https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=sk&sa=X&ei=LXmpT6aAEYGg4gSKu7G3BA&ved=0CBoQvwUoAQ&q=prihlasenie+skutra+na+policii&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8fb2cb86a4617862&ion=1&biw=1138&bih=544
Letko
24.07.12,06:15
Prežije Babetta rok 2012?

http://niemiecz.blog.sme.sk/c/273141/Prezije-Babetta-rok-2012.html

Zaujímavý článok s rozpisom nákladov na "zlegalizovanie" Babetty.
Letko
30.07.12,06:36
Dúfajme, že návrh zákona prejde a budeme mať pokoj na ďalších 10 rokov:

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=134
vladuško
18.10.12,18:49
...babeta nepotrebuje ani stk a ani ečv, a to teraz ako budu policajti kontrolovať, či brzdí a či má dobre nastavené svetlá ??? a či má pneu a kolesá aké tam maju byť???
misoft
18.10.12,21:05
A Babetta šla do světa....... policajt kuká, či babeťák má na hlave šerbeľ a vodičák a techničáčik pri sebe, PZP uzatvorené (keďže nemá EČV identifikačný údaj je výrobné číslo), či Babetta za jazdy svieti jedným očkom. STK, EK nemôžu kontrolovať - nespadajú pod to. Asi len toľko skontrolujú.

A ešte - či okrem PHM a oleja v Babette, nie je aj iné PHM niekde v inej "nádrži" :D
Chobot
18.10.12,23:41
A Babetta šla do světa....... policajt kuká, či babeťák má na hlave šerbeľ a vodičák a techničáčik pri sebe, PZP uzatvorené (keďže nemá EČV identifikačný údaj je výrobné číslo), či Babetta za jazdy svieti jedným očkom. STK, EK nemôžu kontrolovať - nespadajú pod to. Asi len toľko skontrolujú.

A ešte - či okrem PHM a oleja v Babette, nie je aj iné PHM niekde v inej "nádrži" :D

A čo lekárnička a reflexná vesta? :rolleyes::rolleyes::D
Letko
19.10.12,03:07
Lekárnička a reflexná vesta nemusí na Babette byť.
Letko
19.10.12,03:07
Huráááá, naše Babetty sú zachránené na ďalších 10 rokov :)
vladuško
19.10.12,17:07
a veď aj "ostatní" chcú zachrániť... čo vy na to ?
worldman
19.04.13,17:55
Dobrý deň, ide o to, že ja som svoju babettu doniesol ako jazdenú z Maďarska a má vyrazené aj VINko na ráme. Názory na potrebnosť osvedčenia o spôsobilosti sa na rôznych fórach líšia, dokonca mám informácie (neviem či dobré), že v rokoch 83 - 90 sa tieto osvedčenia nevydávali. Moja JAWA 210 ka z roku 85 ZVL Považská Bystrica má maďarský štítok a mám aj originálny doklad o kúpe s razítkom a výrobným číslom (niečo ako ručne vypísaný paragon). Sused si objednal napodobeninu z internetu s rovnakými razítkami (výrobca - predajca) za 22eur. Nechcel by som byť stíhaný za falšovanie úradného dokumentu. Na polícii mi povedali, nech idem na obvodný úrad dopravy a tam mi vraj majú vydať duplikát ... ale keď som tam zašiel, povedali mi že čo od nich chcem, keď tam babetty nikdy neevidovali ... neviem keď ma naposledy zastavili policajti prehádal som sa s nimi, že v maďarsku žiadne osvedčenie nevydávali ale nemusím v budúcnosti natrafiť na rozumných polišov a môžu mi napariť pokutu.

Prilbu, okuliare, PZP a funkčnú babettu (aj svetlá mám)


No teraz poradte ...
Miroslav 25
22.05.13,10:55
ahojte
kde najdem vinko na babete