danci4
03.08.07,18:55
Ahojte, pekne pozdravujem kazdeho.
Chcel by som sa opytat dve otazky ohladom registracie a platby DPH, skusam sa postavit na vlastne nohy a mam v tom chaos.

Prva otazka je, ak si chcem zalozit maloobchod s textilom a tovar budem nakupovat na slovensku vo velkoskladoch mam sa zaregistrovat ako platca DPH alebo nie a od coho to zavisi? Niekde som cital za staci sa zaregistrovat az ked su obraty vyssie ako 1.2 mil za rok. Na DU mi povedala ze staci dan z prijmu FO a potom uvidim.

Druha otazka je ak budem nakupovat tovar v zahranici a predavat ho na SVK maloobchodne ci vtedy uz musim platit DPH bezohlane od obratu.

Dopredu dakujem za pomoc:):):)
cloe
03.08.07,20:09
Ahojte, pekne pozdravujem kazdeho.
Chcel by som sa opytat dve otazky ohladom registracie a platby DPH, skusam sa postavit na vlastne nohy a mam v tom chaos.

Prva otazka je, ak si chcem zalozit maloobchod s textilom a tovar budem nakupovat na slovensku vo velkoskladoch mam sa zaregistrovat ako platca DPH alebo nie a od coho to zavisi? Niekde som cital za staci sa zaregistrovat az ked su obraty vyssie ako 1.2 mil za rok. Na DU mi povedala ze staci dan z prijmu FO a potom uvidim.

Druha otazka je ak budem nakupovat tovar v zahranici a predavat ho na SVK maloobchodne ci vtedy uz musim platit DPH bezohlane od obratu.

Dopredu dakujem za pomoc:):):)

K otázke č. 1:- čo sa týka registrácie /citované zo Zákona o DPH/

Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
....
....
(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2.

K 2. otázke:


§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk

Dúfam, že si to z toho pochopila, ak nie, tak sa pýtaj. :)
danci4
05.08.07,16:43
Dakujem pekne za odpoved.
Mal by som este k odpovedi na druhu otazku:

Ak som dobre pochopil, ze ak nakupim tovar do 419 999 pocas 12 mesiacov v clenskych krajinach a predam ho tu na slovensku ako maloobchodnik tak sa nemusim registrovat ako platca DPH. Dobre som to pochopil?

Ak nakupujem v zahranici a predavam v SR mam aj nejaku povinnost voci colnemu uradu alebo nie?

Este raz dakujem
cloe
05.08.07,16:56
Pochopil si to správne.
Čo sa týka povinnosti voči colnému úradu, máš povinnosť len v prípade, že nakupuješ v štátoch, ktoré nie sú v EÚ. Vtedy u vybraných druhoch tovaru platíš clo. Ak nakupuješ od čl. štátov EÚ, tak clo neplatíš.
Ak by si bol plátca DPH, mal by si povinnosť voči colnému úradu podávať Intrastat hlásenie, ak by si prekročil prah pre oslobodenie. Ale to zatiaľ nie je
tvoj prípad.
Jana Acsová
05.08.07,17:00
Mal by som este k Ak som dobre pochopil, ze ak nakupim tovar do 419 999 pocas 12 mesiacov v clenskych krajinach...Nie počas 12 mesiacov, ale za kalendárny rok. Je potrebné tieto dve veci rozlišovať, lebo napr. pre platiteľa dane je rozhodujúci obrat za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, zatiaľ čo pre povinnú registráciu pri nadobunutí tovaru z iného ČŠ EÚ je rozhodujúci objem obchodu za kalendárny rok.

Mal by som este k Ak som dobre pochopil, ze ak nakupim tovar do 419 999 pocas 12 mesiacov v clenskych krajinach a predam ho tu na slovensku ako maloobchodnik tak sa nemusim registrovat ako platca DPH. Dobre som to pochopil?Nie úplne. Nemuseli by ste sa registrovať ako platiteľ, ale z dôvodu nadobudnutia tovaru a stali by ste sa osobou identifikovanou na daň, ale nie platiteľom. Registračné číslo by ste museli oznámiť svojim dodávateľom z iných ČŠ EÚ a tí by Vám dodali tovar bez ich DPH (dovtedy s ich DPH). Tovar by ste museli zdaniť na Slovensku (podávali by ste daňové priznanie), ale nemohli by ste si daň odpočítať. To môžu iba platitelia. Teda zrejme by ste si rozmysleli radšej sa registrovať ako platiteľ dane a nie iba z dôvodu nadobudnutia tovaru. Vybrali by ste si, čo by bolo pre Vás výhodnejšie. Zrejme byť platiteľom. Podmienka splniť obrat nie je povinná. Existuje aj dobrovoľná registrácia.

Ak nakupujem v zahranici a predavam v SR mam aj nejaku povinnost voci colnemu uradu alebo nie?
Podľa toho, čo máte na mysli zahraničím ... ak EÚ týkal by sa Vás intrastat, ale ten sa tiež odvíja od obratu. Na stránke colnice nájdete viac informácií ohľadom intrastatu a jeho formách.
A pri dovoze z tretích štátov ... preclenie a JCD (jednotná colná deklarácia).

Ďalšie info k dovozu by sa zrejme už netýkalo DPH.