leusko7
03.08.07,20:03
Zdravím.
Nepíšem to síce úplne k téme, ale nemám inú, lepšiu možnosť.
Dnes mi prišiel výpis z účtu, kde mám exekútorom stiahnutú sumu 7.298,40 Sk.
To ma prekvapilo, pretože nemám žiadny dopis o nejakom exekučnom konaní, ani neviem o tom, že by som urobil nejaký priestupok, ani ma žiadny exekútor nenavštívil, ani mi neprišla žiadna zásielka, ktorá by ma o niečom takom informovala. V banke mi vraj nemôžu povedať, kto mi to stiahol.
Ja som teraz v situácii, že mi nejaký exekútor stiahol 7.298,40 Sk a ja neviem ktorý a už vôbec netuším prečo.

Otázky:
1. Na koho sa mám vlastne obrátiť?
2. Môže mi nejaký exekútor bez upovedomenia sťiahnuť len tak peniaze z účtu?
3. Čo môžem v tejto veci urobiť?

Ďakujem za pomoc.
biaaa
03.08.07,19:18
V podstate musi ten komu si (teda ak si) podat na sud nejaku ziadost o platbu - pricom musi dokazat ze si mu urcitu sumu dlzny. Vtedy rozhoduje myslim samosudca ktory vyda platobny rozkaz. Na zaklade sudneho platobneho rozkazu moze konat exekutor, ktory ta najprv vyzve na uhradu pohladavky, neskor ta upovedomi o zacati exekucie, a potom uz moze pouzit rozne prostriedky ako sa k pohladavke dostat (vyber z uictu, exekucia napr. bytu atd...)

Moze byt ze ti papiere prisli napriklad na staru adresu (ak si sa nahodou stahoval), alebo ich mozno exekutor neposlal.
V kazdom pripade ak aj zasielku naschval nepreberies, povazuje sa za dorucenu.

Skus sa obratit so staznostou na komoru exekutorov www.exekutor.sk - a ked uz sa dopatras k tomu exekutorovi, navstiv ho, mal by ti dat k nahliadnutiu minimalne sudne rozhodnutue (bez ktoreho nesmie konat), a taktiez sa skus dostat k papierom ohl. posty ktoru posielal - to znamena ze by ta mal upovedomit o zacati exekucie a musi mat doklad z posty ze ti nejaky list posielal.

Pri zacati exekucie je mozne sa odvolat myslim do 3 dni.

Pokial viem snazia sa ludi vzdy upovedomit - pripadne list o zacati exekucii moze dorucit (uz som o tom pocul) aj policia a to tym ze si ta nejako, niekde vyhlada.

V pripade ze si neni nikomu nic dlzn a niekto ti neopravnene stiahol z uctu peniaze podavas trestne oznamenie na neznameho pachatela - vtedy polici povedia kto peniaze stiahol. Aj ked pochybujem ze by banka dala len tak niekomu peniaze takze exekutor to asi bol a skor by som skusil zistit ktory a preco.
adi11
03.08.07,19:20
Zdá sa mi to neuveriteľné, že bez Tvojho súhlasu môže niekto zinkasovať peniaze z účtu.Keď vôbec netušíš prečo sa to stalo, myslím si, že banka je povinná preveriť túto záležitosť.Veď si jeho klient z teba žije a preto si to žiadaj.
leusko7
06.08.07,11:58
Vďaka za odpovede. Bol som v banke a tam mi povedali, že je to z dopravného podniku. Nejaká 1000 korunová pokuta ešte z roku 1998.
Je fakt, že som v roku 2004 menil trvalý pobyt a na starom bydlisku od toho momentu niesom. A z toho plynú ďalšie otázky.

1. Existuje nejaká premlčacia doba?
(Viem, že na určité právne úkony bola alebo je 3 alebo 4 roky)

2. Prečo mi nič neposielali na moje aktuálne bydlisko resp. trvalý pobyt?
Veď nieje problém si to zistiť, keď si vedeli zistiť číslo bežného účtu.

Príde mi proste divné, že 9 rokov nepošlú ani upomienku, proste nič a zrazu mi stiahnú peniaze z účtu v 7-násobku.

Navyše peniaze ešte nemá exekútor sú na nejakom špeciálnom účte tzv.
technický účet pre exekúcie, vraj to ešte nenadobudlo právnu moc.
Chobot
06.08.07,13:40
Vďaka za odpovede. Bol som v banke a tam mi povedali, že je to z dopravného podniku. Nejaká 1000 korunová pokuta ešte z roku 1998.
Je fakt, že som v roku 2004 menil trvalý pobyt a na starom bydlisku od toho momentu niesom. A z toho plynú ďalšie otázky.

1. Existuje nejaká premlčacia doba?
(Viem, že na určité právne úkony bola alebo je 3 alebo 4 roky)

2. Prečo mi nič neposielali na moje aktuálne bydlisko resp. trvalý pobyt?
Veď nieje problém si to zistiť, keď si vedeli zistiť číslo bežného účtu.

Príde mi proste divné, že 9 rokov nepošlú ani upomienku, proste nič a zrazu mi stiahnú peniaze z účtu v 7-násobku.

Navyše peniaze ešte nemá exekútor sú na nejakom špeciálnom účte tzv.
technický účet pre exekúcie, vraj to ešte nenadobudlo právnu moc.

Neverím, že by to od teba nevymáhali, len si asi neprevzal poštu alebo si ich ignoroval.

Alebo si poukážku s výzvou zahodil do koša, a ani si sa nepozrel, za čo to je ....:cool:

A teraz sa čuduješ, že ti niekto niečo exekuoval. :eek: Neradno staré dlhy neplatiť.

Podľa obchodného zákonníka je premlčacia doba 4 roky a podľa občianskeho 3 roky. To ale neznamená, že po 3 či 4 rokoch dlh automaticky prepadá. Stačí ak dlžník pošle medzitým výzvu alebo inak vymnáha dlh a premlčacia doba sa opäť počíta odznova.

Jasné, že je to nkiekoľkonásobne vyššia suma, veď v tom máš zarátané penále, úroky z omeškania, súdny poplatok a odmenu exekútorovi. Teraz nech ti to je len pre ponaučenie, že nemáš ignorovať výzvy na zaplatenie. KEby si to bol zaplatil vtedy, bola by to len tá tisícka.
janka.janka
06.08.07,14:14
Tu by si sa mal spytovať sám seba, prečo si vtedy nezaplatil tú pokutu. Myslel si si, že ti to odpustia? Neverím, že by to od teba nevymáhali, len si asi neprevzal poštu alebo si ich ignoroval.

To sú tí chytráci, ktorí poukážku s výzvou zahodia do koša, ani sa nepozrú, za čo to je, so slovami, však čo mi môžu....:cool:

A po niekoľkých rokoch sa čudujú, že im niekto niečo exekuoval. :eek: Neradno staré dlhy neplatiť.

pocuj chobot, nie si trosku drzy - hned taketo uzavery? :eek:
Chobot
06.08.07,14:16
pocuj chobot, nie si trosku drzy - hned taketo uzavery? :eek:

AK to bolo drzé, takto opravím.
leusko7
06.08.07,16:02
Takže chobot:
Keby si si pozorne prečítal môj prvý príspevok, zistil by si, že tam píšem o tom, že som žiadny dopis nedostal. To znmená, že som sa na žiadny list nevykašľal ani nevyhodil.

Keby si si pozorne prečítal môj druhý príspevok, zistil by si, že tam píšem o tom, že som zmenil trvalý pobyt a že tri roky mám trvalý (zároveň aj prechodný pobyt) inde.

Máš pravdu v tom, že som to mal zaplatiť ihneď.
Lenže pochop, od vtedy mi neprišiel žiadny dopis (tým myslím naozaj žiadny)
niekoľko rokov a zrazu mi niekto stiahne 7300,- Sk z účtu. Mňa samozrejme neprekvapuje to ako sa tá suma navýšila;), ale to, že nedostanem žiadnu upomienku (ktorú by som mimochodom ihneď zaplatil) a zrazu mi niekto bez akéhokoľvek vysvetlenia stiahne peniaze a ja nemám ani vyjadrenie sudcu proste absolútne nič. A prišiel som nato náhodou pri kontrole výpisu z účtu. Tým, že sa niekoľko rokov neozvali, myslel som, že je to premlčané.
duficek
06.08.07,16:36
pozor, pripada mi to ze dopravny podnik (resp exekutor cakal na spravnu chvilu aby sa nabalil na exekucnych nakladoch) zacal vo velkom vymahat stare pokuty.
plno zamestnancom uz prisli vyzvy na exekuciu, vsetko su to pokuty z rokov 1997 +- rok okolo. sumy sa pohybuju od 5000 do 8000 z toho pokuta je ta tisicka a zbytok exekucne naklady.
co sa tyka teba - ak si menil trvalyž pobyt, je tu problem. vyzvy resp. upovedomenia si dostaval na staru adresu, kedze si to tam nemohol prevziat, poste sa to vratilo ale exekutor taku zasielku povazuje za dorucenu.
ZEvina
24.09.07,14:29
Dostala som sa tiež do podobnej situácie, i keď nie za pokutu. Vyúčtovanie nákladov za užívanie bytu ....za rok 2002, som obdržala v 7/03 a uhradila v požadovanom termíne do 30 dní od doručenia - 14.8.2003 poštovou poukážkou. V novembri 2003 s dátumom vystavenia 6.11.2003 - o 3 mesiace neskôr, ako som uhradila nedoplatok! mi prišla kópia návrhu na platobný rozkaz podaný na Okresný súd, kde suma nedoplatku 18.452,- Sk sa zmenila na čiastku 51.102,- ! a návrh znel: Odporca je povinný zaplatiť navrhovateľovi 51.102,-- Sk s 13.4 % úrokom z omeškania ročne od 6.11.2003 do zaplatenia, súdny poplatok 2.555,-- Sk, trovy právneho zastúpenia 5.556,-- Sk.... Na tento návrh som podala na Okresný súd vyjadrenie a priložila fotokópiu ústrižku, že voči SBD nemám žiadne podlžnosti a nedoplatok som v termíne uhradila so žiadosťou o zrušenie návrhu žalohy ako bezpredmetné.
Tým som celé považovala za vybavené. (Uhradený nedoplatok z vyúčtovania tam určite mali, lebo vo vyúčtovaní za rok 2003 bol uvedený aj s dátumom úhrady)
Po 3 rokoch! mi príde upovedomenie o exekúcii na cca 13 tis. Sk. Po dotaze mi exekútor povedal, že som "asi" neprevzala predvolania a tak rozhodli bezo mňa a "asi" som neprevzala ani rozhodnutie a on si robí len svoju robotu. Teraz neviem, čo mám robiť, lebo ja som určite nič nedostala a vôbec som nemala žiadny dôvod neprevziať predvolanie, ani rozsudok, lebo žaloba bola neoprávnená. Veľmi Vás prosím o radu a pomoc, ak máte niekto s týmto skúsenosti, kde sa mám odvolať, alebo čo skôr, než mi exekútor neoprávnene zoberie moje peniaze.
gate7
01.12.07,20:36
Z exekutorov sa stali vypalnici v rusku zakona !!!!!!!

ja chapem ze biznis je biznis ale z tohoto co tu pisete a z toho co som uz zazil ja si myslim, ze to je cisty hyenizmus, exekutor ide na vas silou a pokial sa nechate zastrasit nemate inu moznost ako zaplatit. ja osobne mam dost tazky spor s jednym takymto prezlecenym vypalnikom, dostal odomna dost hrubym sposobom najavo ze zo mna nevytlcie ani korunu, najal som si advokata, podal staznosti na ich "komoru" (co to je komora... to je zdruzenie vypalnikov ?) a je vybavene, teraz cakam ako sa zachova, zametat so mnou ale nebude...

v kazdom pripade serieme sa amerike a unii do riti ale zakladne prava a principy su tu menej ako hovnom... ja nehovorim ze netreba platit, ale pokial v tomto sku**enom state je akoze demokracia, plati tu ustava a presumpcia neviny, nechapem ako je to mozne ze nejaka zasrana institucia vam nieco posle a ci to preberiete alebo nie povazuje sa to za dorucene... CO TO AKOZE MA BYT ??? No posielam snad ja ako firma faktury krizom krazom a povazuju sa za dorucne a vymaham ich ciastky ???? co je to za s prapacenim vyj***nost ?!!

TOTO TREBA ZRUSIT A BUDE TU PORIADOK, na to kaslem ze niekto bude mat menej uzavretych zalezitosti... je to jeho problem ako je aj nasim problemom ako v tomto sukoli prezit.

Nechapem len jedno... kde je problem ked je nas vacsina ?????
Tanče
01.12.07,21:06
Z exekutorov sa stali vypalnici v rusku zakona !!!!!!!

ja chapem ... ?????


Fúúúha, tak pri tomto sa pani Etiketa určite červená....:mad:
Cecilia
01.12.07,21:30
Skúste sa na nejakého exekútora obrátiť a požiadať ho o službu. Mám konkrétnu skúsenosť, navrhoval postupy na vymoženie pohľadávky, zobral zálohu, ktorú sľúbil vrátiť v prípade, že sa pohľadávka nevymôže. Počas niekoľkých rokov zaslal iba doporučený list, ktorý som si mohla posielať aj sama a nič iné neurobil, lebo dotyčný sa nezdržiaval na svojej adrese. Ked som asi po piatich rokoch zrušila našu "spoluprácu" vrátil mi zo zálohy 5000 Sk presne 17,50 Sk. Zbytok boli náklady podľa jeho cenníka, ktorý prešiel zmenou za 5 rokov. Takáto je moja skúsenosť s exekútorom. Nielenže som prišla o peniaze za službu, ešte som prispela exekútorovi.
gate7
01.12.07,21:37
Fúúúha, tak pri tomto sa pani Etiketa určite červená....:mad:

sorry, u mna pojem etiketa nie je iba o slovniku ! ci sa cervena mi je jedno, nemam dovod pisat ani inak ani ine, iba to co si myslim ze je pravda...
duficek
01.12.07,21:50
Skúste sa na nejakého exekútora obrátiť a požiadať ho o službu. Mám konkrétnu skúsenosť, navrhoval postupy na vymoženie pohľadávky, zobral zálohu, ktorú sľúbil vrátiť v prípade, že sa pohľadávka nevymôže. Počas niekoľkých rokov zaslal iba doporučený list, ktorý som si mohla posielať aj sama a nič iné neurobil, lebo dotyčný sa nezdržiaval na svojej adrese. Ked som asi po piatich rokoch zrušila našu "spoluprácu" vrátil mi zo zálohy 5000 Sk presne 17,50 Sk. Zbytok boli náklady podľa jeho cenníka, ktorý prešiel zmenou za 5 rokov. Takáto je moja skúsenosť s exekútorom. Nielenže som prišla o peniaze za službu, ešte som prispela exekútorovi.
toto je bohuzial ta pravda.
pokial sa slusnemu cloveku stane, ze na neho pride exekutor, tak ho osklbu smahom ruky o cokolvek, exekutor je velky pan.
ak slusny clovek potrebuje vymoct peniaze od nejakeho "znaleho" podvodnika, exekutor s nicim nepohne, ale svoju odmenku si napokon strhne od toho slusneho cloveka, pre ktoreho konieckoncov neurobil nic. exekutor je velky pan.
:(
duficek
01.12.07,21:53
sorry, u mna pojem etiketa nie je iba o slovniku ! ci sa cervena mi je jedno, nemam dovod pisat ani inak ani ine, iba to co si myslim ze je pravda...
mysliet si mozes co chces, aj ta chapem ze v nasratosti nemas inych slov, ale ked si to po sebe precitas opat s chladnou hlavou, zistis ze aj tebe sa to zle cita, nech je to akakolvek pravda.
gate7
01.12.07,21:58
preco ma exekutor pravo siahnut vam na majetok - ja neviem cim inym to je ako ze to je cisty biznis...

a - ziskal, prevzal, kupil alebo mu bola pridelena vasa pohladavka, (ja mam iste podozrenie ze existuje aj nejaky trh pohladavok v tychto kruhoch)
b - je to odklepnute sudom a exekucia je vykonatelna aj ked vlastne vy o tom nemusite vediet, pretoze u nas ci prevezmete ci nie bere sa to ako prevzate, naco potom nieco vobec posielaju ? cisty pozostatok zo socializmu... alibizmu
c - moze nemusi vam poslat vyzvu tiez sa s nim tazko uhadate aby vam dal k nahliadnutiu vsetku korespondenciu, casto len cast sudneho spisu, vy ste povinny vsetko on je povinny iba zlomok, chcete sa stazovat ? jedine cez sud, pritom sa az do prveho zasadnutia a rozhodnutia sudu vas pripad nepozastavi a ted dovtedy uz nemusite mat nic
d - ma vysoke provizie z vymozenej ciastky /istiny/ a taktiez z urokov z omeskania, vysoke ciastky za vsetky ukony, za napisanie listu ktory ma vo worde a verte ze nik iny nedokaze tu istu A4 predat tolko krat a tak draho ako pani exekutori
e - nema dovod vymahat hned ako mu je pripad prideleny, preco by to robil cim vyssia je ciastka z urokov z omeskania tym je jeho provizia vyssia (to vysvetluju napriklad pokuty z dopravneho podniku spred 5-8 rokov, kde boli akoze zalozene dodnes ? ked uz su vymozitelne castokrat aj viac ako 4 roky tesne pred premlcaciou dobou)
f - nic, nikto a nijako ho nelimituje a je cisto na jeho uvazeni ci to budete splacat alebo vam na supu zoberie vsetko co moze
g - dosli ste o vsetko ale stale to nie je koniec, ak ste dlh nevysporiadali a exekutor sa neciti uplne nasyteny, moze sa vam stat aj po rokoch ze vas opat navstivy a bude chciet dorovnat pohladavku a zase vas polozi na kolena, to je normalna prax

zaver : exekutor = boh
moze vsetko ale pomer toho co si moze dovolit k tomu co musi pre to urobit je neadekvatny a preto je tato funkcia podla mojho nazoru uz nie skryte ale verejne zneuzivana, pzorite sa na tie kauzy s vymahanim pokut z dopravnych podnikov, nedoplatkov za rozhlas, kuponky... atd atd
gate7
01.12.07,22:03
neviem preco mi nejde link odpovedat...

for duficek...

ja nie som nasraty a pisem s chladou hlavou, cital som to teraz 3 x a cita sa mi to dobre, lebo som napsial to co si myslim, zle sa to moze citat iba tomu o kom to je, ak vobec taki maju chrbtovu kost co pochybujem lebo s nou sa to robit neda
duficek
01.12.07,22:09
ja len ze taky krcmovy slovnik sa na poradu nehodi...to co si chcel dat vediet sa da aj slusnejsou formou....
na exekutorov tiez nemam pekne slova kvoli exekucii z DP z roku 1997 :(
gate7
01.12.07,22:18
ja uplatnujem uplne iny princip jednania, zial tak ma to naucil zivot a inteligencia musi ist bokom, ked ta niekto bude kopat do chrbta nebudes mu predsa s usmevom vysvetlovat ze takto to nejde, kopnes ho aj ty ale rovno do hlavy ! ak nie bude ta kopat dalej ... vyber si...
pisem preto takou formou lebo sem chodia aj ti o kom piseme, nech si precitaju, nech ich to naserie, lebo samozrejme oni maju inu - svoju pravdu
howgh
staslov
02.12.07,07:38
to Zevina

Podľa § 47 zák. r.č 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (ďalej aj EP) máš možnosť podať proti upovedomeniu o začatí exekúcie námietky, ak existuje niektorý z dôvodov vymezených § 50 EP, t.j. ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku alebo bránia jeho vymáhateľnosti, alebo ak sú tu iné dôvody, pre ktoré je exekúcia neprípustná.
Nakoľko ako poviná si účastníkom exekučného konania, máš podľa § 206 ods.2 EP právo nahliadnuť do exekučného spisu, súčasťou ktorého musí byť aj exekučný titul. Podľa tvojich tvrdení v obsahu príspevku by mal ním byť rozsudok (ak si teda podala odpor proti platobnému rozkazu včas!!, ak bol odpor podaný oneskorene stal sa právoplatným a vykonateľným, čo by zrejme bol dôvodom toho, prečo ti nebolo doručované žiadne ďalšie rozhodnutie, keďže zrejme ani rozsudok vo veci nebol vydaný práve z dôvodu, že PR sa stal právoplatným a vykonateľným.).
K námietkam: vzhľadom k zák. dikcii § 50 EP zrejme nebudú úspešné (prial by som ti opak). V súvislosti s tým odporúčam zaobstarať si návrh na vydanie PR, ktorý bol podávaný SBD, v príp. že uplatňovaná pohľadávka priznaná PR bola v čase podania návrhu na PR skutočne uhradená, a teda nárok bol neoprávneným, a námietky proti upovedomeniu o začatí exekúcie by boli neúspešné, neostane nič iné ako žalovať SBD o vydanie bezdôvdoného obohatenia a náhradu škody.
sway
02.12.07,08:44
No ja Vám poviem inú pikošku o exekútorke:
Moja švagrinka bola zamestnaná u podnikateľa a ten jej neplatil.., tak si k jednej exekútorke dala od neho vymáhať mzdu - za 7 mesiacov.
Milá exekútorka ju aj vymohla niečo cez 60 tisíc, a mojej švagrinke ju jednoducho nevyplatila.
Tá čakala a čakala, nič sa nedialo tak si našla právnika, že čo má robiť, išli za exekútorkou, ale tá už medzitým sedela v base - moja švagrinká nebola jej jediný prípad...
Jediné šťastie mala, že našla jej manžela - ten sa poznal so švagrinkiným mužom a hrozne sa hanbil,a tak aspoň jej dlh vyplatil - teda mala spekla šťastie.
Tak aj takéto sa na Slovensku deje.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
bepo
03.12.07,06:44
b - je to odklepnute sudom a exekucia je vykonatelna aj ked vlastne vy o tom nemusite vediet, pretoze u nas ci prevezmete ci nie bere sa to ako prevzate, naco potom nieco vobec posielaju ? cisty pozostatok zo socializmu... alibizmu
Ja mám pocit že práve za socializmu to neplatilo, zásielku bolo treba prevziať inak sa rozsudok nestal právoplatný čo podvodníci zneužívali nepreberaním rozsudku a keďže toho bolo strašne veľa tak sa zmenil zákon.

No ja Vám poviem inú pikošku o exekútorke:
Moja švagrinka bola zamestnaná u podnikateľa a ten jej neplatil.., tak si k jednej exekútorke dala od neho vymáhať mzdu - za 7 mesiacov.
Milá exekútorka ju aj vymohla niečo cez 60 tisíc, a mojej švagrinke ju jednoducho nevyplatila.
Tá čakala a čakala, nič sa nedialo tak si našla právnika, že čo má robiť, išli za exekútorkou, ale tá už medzitým sedela v base - moja švagrinká nebola jej jediný prípad...
Jediné šťastie mala, že našla jej manžela - ten sa poznal so švagrinkiným mužom a hrozne sa hanbil,a tak aspoň jej dlh vyplatil - teda mala spekla šťastie.
Tak aj takéto sa na Slovensku deje.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
V Čechách sa stalo že nejaký podnikateľ dal do notárskej úschovy zmenku na pol milióna ktorá mala byť preplatená po predložení nejakých dokladov, notárka to preplatila bez dokladov a keď podnikateľ dal podnet na komoru notárov a trestné stíhanie tak sa to zastavilo lebo súd čaká na komoru notárov a daná notárka je šéfka disciplinárnej komisie takže nekoná.
sway
03.12.07,06:49
[quote=bepo;582302]Ja mám pocit že práve za socializmu to neplatilo, zásielku bolo treba prevziať inak sa rozsudok nestal právoplatný čo podvodníci zneužívali nepreberaním rozsudku a keďže toho bolo strašne veľa tak sa zmenil zákon.....

v Čechách toto stále platí...
nuž u nás sa chceli zbaviť podvodníkov a doplácajú obyčajní ľudia.....:rolleyes::rolleyes:
milagros208
03.12.07,08:24
Keď čítam takéto príspevky, prosto nechápem. Neviem toho veľa ohľadom zákonov o exekúcií, ale neuveriteľne ma zaráža,že je vôbec také niečo možné. Naozaj doplácajú na to nevinní ľudia. Aj keď si všetko poctivo platím, naozaj sa môže stať, že nejaká platba neprejde, že sa na niečo zabudne.
Zaráža ma, že aj keď majú exekútori neskútočnú moc, majú možnosť sa dostať k Vášmu účtu, k zamestnávateľovi, ale Vašu novú adresu nepoznajú.
A možno aj keď Vašu novú adresu poznajú, tak Vám žiadne upovedomenie na novú adresu nepošlú, veď majú starú.
Tak sa stalo aj mojim rodičom, že pri sťahovaní a nahlasovaní nového SIPA im proste 1 mesiac neprešiel. Novú adresu nahlásili, no pri odhlasovaní starého SIPA ich nik neupozornil, že tam majú nedoplatok. Až po niekoľkých rokoch zistili, že 1 mesiac zaplatený nemajú a tak im hrozí nedoplatok až niekoľko sto tisíc korún.
Čo z toho vyplýva? Tí, čo sa na koncesionárske poplatky nikdy neprihlásili a neplatili, postihnutí nie sú a tí, ktorí platili celý život, len jeden mesiac uprostred im chýba, tak tí sú najviac postihnutí.
Čo sa týka doručovania zásielok, zákon by sa mal zmeniť. Je predsa rozdiel ak si niekto zásielku neprevezme úmyselne alebo proste naozaj o nej nevie, pretože sa na adrese, na ktorú mu to posielajú už nezdržiava. A oni predsa o tom vedia. Robia to úmyselne?
Myslím, že áno, pretože veľmi dobre vedia novú adresu adresáta.
regina.golierova
03.12.07,22:16
Niečo z druhej strany, uvedomte si , aká je platobná nedisciplinovanosť u mnohých podnikateľov a aj bežných ľudí.Mnohý neplatia odvody do ZP,SP , dane .Ak by sme to robili všetci,kde by Slovensko došlo. A čo sa týka Vašej otázky. ako zistíte kto Vám stiahol peniaze.Najprv si myslím, že ste neprevzali nejakú doporučenú zásielku, alebo zlyhala naša pošta.Skúste sa zájsť do Vašej ZP,SP a zistiť,či nebolo vydané nejaké rozjodnutie ak áno tak oni Vám presne povedia kto vymáha danú sumu. Neviem.či banka postupovala správne, veď z Vášho účtu zobrali Vaše peniaze, ja by som si pýtala písomné vyjadrenie od banky z akého dôvodu na aký účet a kto je majiteľom účtu.
Tanče
05.12.07,21:38
§ 34 Exekučného poriadku hovorí:

Súčinnosť tretích osôb

1) Súdy, orgány štátnej správy, obce, vyššie územné celky, notári iné fyzické osoby .....
2)....
3) Orgány podľa odseku 1 a právnické osoby, ktoré z úradnej moci alebo vzhľadom na predmet svojej činnosti vedú evidenciu osôb a ich majetku, sú povinné oznámiť exekútorovi na jeho písomnú žiadosť údaje potrebné na vykonanie exekúcie, túto povinnosť má aj kataster nehnuteľností a orgán,ktorý vedie evidenciu motorových vozidiel.
5) Banky sú povinné oznámiť exekútorovi na jeho písomnú žiadosť čísla bankových účtov, ich vlastníkov ...
6) Pošta je povinná oznámiť ...najmä totožnosť osôb, ktoré majú prenajaté poštové priehradky...
7) orgány telekomunikácii sú povinné oznámiť .... totožnosť užívateľov telefónnych staníc....
9) Dopravcovia sú povinní oznámiť ....odosieľateľa a adresáta
12) Osoby uvedené v odsekoch 1 až 11 sú povinné poskytnúť exedútorovi súčinnosť bez zbytočného odkladu.

a Zaujímavý § 54 Súčinnosť oprávneného a povinného

2) exekútor môže predvolať povinného v a vyzvať ho na splnenie povinnosti ...
3) Exekútor môže dať návrh príslušnému súdu na predvedenie povinného Policajným zborom, ak sa povinný na predvolanie opakovane nedostavil pred exekútora a bol na túto možnosť v predvolaní upozornený.

Myslím k uvedenúmu ani netreba zvlášť komentár. Exekútor toho mohol tolko konať, toľko krát si mohol zistiť aktuálne bydlisko, ale asi sa mu "nestelo"...Rozhodne sťažnosť na komoru exekútorov a súdne vymáhať stiahnuté prašulky
mladymuz
05.12.07,21:54
exekutori maju v tejto krajine veľku moc a su tak povediac v mode.
Mozes sa domahat opravnych prostriedkov, ale az potom, ked ti banka siahne na peniaze, plat, dochodok alebo majetok nehnutelny alebo hnutelny.
Obavam sa, ze v tomto pripade clovek sa stane obetou a nema vela moznosti ako sa branit.

http://www.porada.sk/t39619-kolotoc-s-exekutormi.html
Tanče
06.12.07,18:34
čo tak trošku odľahčiť? mimotemy

Pujcil sem si milion,
mel sem darku kamion,
neplatil sem splatky,
vzali si to spatky.
Nezbyl ani dárecek,
vzali mi i domecek.
Neplatil sem dane,
vzali mi i sane.
Nevim si uz rady,
sob mi chcipl hlady,
v lese mam ted pelisek,

SERU NA VAS!

JEZISEK
stavebnicek
10.12.07,14:03
ak sa nepodarí odporcovi doručiť platobný rozkaz, predošlý sa zruší a nariadi sa pojednávanie!
Ak sa nedostavíte na pojednávanie, tak sa pojednáva bez Vás.
Ak však nie ste prítomný, tak súd určí ochrancu Vašich práv. Buď na pojednávanie prizve Vašu matku, alebo brata, súrodencov, ktorý vedia o platobnom rozkaze.

Po platobnom rozkaze je Vám povinný exekútor poslať 3 krát výzvu, pred začatím exekúcie.

Ak nepreberiete, tak začne exekúcia, ktorá trvá 10 rokov.

môže siahnuť na všetko, na účet, na majetok a aj do dedičstva sa môže prihlásiť.

ale ak máte pocit, že exekúcia je neoprávnená, tak môžte podať odpor na súd, a ako predbežné opatrenie požiadať zastavenie exekúcie.

Premlčacia doba na nezaplatené pohľadávky je 10 rokov!!! preto si odkladajte pekne všetky bločky, aby ste nedopadli podobne.
Praca_1981
09.03.09,12:25
Od splatnosti pohladavky 10 rokov? Po precitani tohto tu mam aj ja strach bo mam nejaku nezaplatenu pokutu od DP z roku 2000 ci z kedy. Co mam robit ked to chcem vyrovnat aby som nemala potahovacky?
Minda
09.03.09,13:16
Zdravím.
Možno ste si niekedy neprebrali poštu, kde mohlo byť zasielané od exekútora Upovedomenie o začatí exekúcie, takže o exekúcii ani neviete. Dopručujem zavolať si na Sociálnu poisťovňu, Vašu zdravotnú poisťovňu, Daňový úrad a pod. a zistiť, či v niektorej inštitúcii nemáte nejaký starý dlh prípadne, či Vám nebol vyrúbený nejaký poplatok z omeškania. Aj to je možné.
Praca_1981
09.03.09,13:31
Vsetku postu si preberam a hlavne doporucene listy. Nic take mi nedoslo. A co ma pokuta od dopravneho podniku spolocne so socialkou, zdravotnou alebo danovym uradom?
Minda
09.03.09,13:54
Pokuta od opravného podniku? Tá exekúcia sa týka nejakej pokuty z dopravného podniku? Vyššie uvádzat, že neviete za čo tá exekúcia môže byť. Tak som uviedla príklady, kde všade by mohli od Vás exekučným konaním vymáhať nejakú pohľadávku. Pracujem s podobmými vecami, vrátane vymáhania pohľadávok, preto sa mi zdá nepravdepodobné, že by Vám exekútor nezaslal Upovedomenie o začatí exekúcie, alebo Príkaz na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke,...
Praca_1981
09.03.09,14:13
Sme sa asi nepochopili. Ja viem o nezaplatenej pokute z r. 2000 alebo tak nejako a skor kym pride na mna nejaka exekucia alebo nieco podobne by som chcela nejako zistit ci sa to neda vyrovnat. Ked tu citam, ze aj po 13tich rokoch to niekomu prislo na zaplatenie.
elaurie
09.03.09,14:25
Sme sa asi nepochopili. Ja viem o nezaplatenej pokute z r. 2000 alebo tak nejako a skor kym pride na mna nejaka exekucia alebo nieco podobne by som chcela nejako zistit ci sa to neda vyrovnat. Ked tu citam, ze aj po 13tich rokoch to niekomu prislo na zaplatenie.

A preco by sa to nemalo dat vyrovnat?
willma
09.03.09,16:12
zrovna včera som zachytila, že sa dá obrátiť na ktorékoľvek kontaktné miesto DPB napr. na Hodžovom námestí , vraj tam majú zoznam dlžníkov.
Praca_1981
09.03.09,20:52
Teraz som zistila z papierov ze dna 07.10.2002 bol vydany platobny rozkaz. Ja som to neuhradila ale od vtedy mi nic neprislo. Mam to ist tam zaplatit alebo je to uz premlcane alebo co?
willma
09.03.09,21:29
Ja by som to uhradila, malo by ísť cca o 3000 sk, sú v tom aj súdne trovy, kým nemáš papier od exekútora tak konaj, skús sa skontaktovať s právnikom povereným DPB vymáhaním pokút, mali by ti vedieť na základe nejakých údajov povedať, či dlžíš a koľko. Ja som sa zbavila pokút v minulom roku. Ešte to exekútor v rukách nemal, ale boli to pokuty po roku 2000.
alden
19.09.09,20:22
Je ťažko uveriť, že niekto siahne na účet bez predchádzajúceho upozornenia, ale včera sa to stalo aj mne.Pri výbere v banke mi oznámili, že mám zablokovaný účet. Mám exekúciu z dopravného podniku.Zarážajúce je to, že to je asi po11-12 rokoch, lebo je to ešte na priezvisko, ktoré som v tej dobe používal.Menil som ho z rodinných dôvodov, ale bydlisko zostalo celé tie roky rovnaké.Neprišla jediná upomienka,alebo niečo podobné.Bez varovania zablokovali účet.Zdá sa mi to dosť drzé, hlavne ak má exekútor možnosti, ako si to zistiť. Najhoršie je, že si žiadnu nevyplatenú pokutu nepamätám.
Sinkl
23.09.10,05:58
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Dnes mi prišiel doporučený list a v ňom oznámenie o začatí exekúcie. Píše sa tam, že mám zaplatiť do 14.dní a námietku môžem podať do 3 dní. V deň kedy bol odoslaný list z exekútorského úradu mi stiahli aj peniaze z účtu. Bola som v daný deň aj na exekútorskom úrade vybaviť to a dohodnúť podmienky platby ale daný exekútor tam nebol a keď som prišla domov tak mi prišla sms, že odišli peniaze z účtu. Moja otázka je, či môže daný exekútor hneď stiahnuť peniaze a nečakať aspoň max. 3 dni. Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď.