callyisto
04.08.07,08:06
Čaute všetcia
;)

Mám prosbu aká je postupnosť krokov, teda čo všetko potrebujem, aby som kúpil byt?
Mám:
- kúpno-predajnú zmluvu,
- schválený HU (Dexia),
- vyhladnutý byt ktorý je v OV,
- ich kópiu zmluvy o prevode vlastníctva bytu, s ktorej sa vychádzalo pri tvorbe kúpno-predajnej zmluvy,
- čiastočný výpis z listu vlastníctva.

Financovanie:
časť cez HU a časť cez hotovosť.

Predávajúci:
Manželský pár, na jednej strane hovoria, že sú rozvedení, na druhej strane chcú predať byt, aby sa vyhli naťahovaniu na súde o majetok (?).

Návrh kúpno-predajnej zmluvy som dal predávajúcim (obidvom), aby sa vyjadrili, či s návrhom súhlasia.

V zmluve mám uvedené, že
a) časť kúpnej ceny uhradím cez HU po splnení podmienok čerpania úveru.
b) časť kúpnej ceny uhradím v hotovosti najneskôr v deň uvoľnenia úveru.

Rád by som druhý bod opravil, že hotovosť bude uhradená až po povolení na vklad do katastra (?) t.j. až keď bude byt prepísaný na mňa (?). Banka s týmto súhlasila, a predávajúci ústne tiež.

Čo potrebujem ďalej ? Aká je nasledujúca postupnosť krokov, v prípade ak sa dohodneme na kúpno-predajnej zmluve?
duves
04.08.07,07:20
Čaute všetcia
;)

Mám prosbu aká je postupnosť krokov, teda čo všetko potrebujem, aby som kúpil byt?
Mám:
- kúpno-predajnú zmluvu,
- schválený HU (Dexia),
- vyhladnutý byt ktorý je v OV,
- ich kópiu zmluvy o prevode vlastníctva bytu, s ktorej sa vychádzalo pri tvorbe kúpno-predajnej zmluvy,
- čiastočný výpis z listu vlastníctva.

Financovanie:
časť cez HU a časť cez hotovosť.

Predávajúci:
Manželský pár, na jednej strane hovoria, že sú rozvedení, na druhej strane chcú predať byt, aby sa vyhli naťahovaniu na súde o majetok (?).

Návrh kúpno-predajnej zmluvy som dal predávajúcim (obidvom), aby sa vyjadrili, či s návrhom súhlasia.

V zmluve mám uvedené, že
a) časť kúpnej ceny uhradím cez HU po splnení podmienok čerpania úveru.
b) časť kúpnej ceny uhradím v hotovosti najneskôr v deň uvoľnenia úveru.

Rád by som druhý bod opravil, že hotovosť bude uhradená až po povolení na vklad do katastra (?) t.j. až keď bude byt prepísaný na mňa (?). Banka s týmto súhlasila, a predávajúci ústne tiež.

Čo potrebujem ďalej ? Aká je nasledujúca postupnosť krokov, v prípade ak sa dohodneme na kúpno-predajnej zmluve?
Trosku s tym robim, tak nazor:
Kupno-predajna zmluva je dobrovolny akt a je iba na zucastnenych stranach, ake platobne podmienky si dohodnu. Samozrejme, kazdy chce byt kryty, predavajuci chce mat istotu, ze obdrzi prostriedky v dohodnutej vyske a kupujuci chce mat istotu, ze za vyplatene prostriedky mu bude patrit kupovana nehnutelnost.
Vecsinou si ludia v kombinacii financovania ako mas aj ty vysporiadavaju financie opacne. Prva ide zaloha cash, samozrejme pri podpise zmluvy a druha tranža je zvysok hypotekarnym uverom. Tvoje riesenie sa mi vsak pozdava. Drzim palce
callyisto
05.08.07,08:27
Ďakujem.
Opakujem otázku:
Čo potrebujem ďalej ? Aká je nasledujúca postupnosť krokov, v prípade ak sa dohodneme na kúpno-predajnej zmluve?
duves
05.08.07,10:54
Ďakujem.
Opakujem otázku:
Čo potrebujem ďalej ? Aká je nasledujúca postupnosť krokov, v prípade ak sa dohodneme na kúpno-predajnej zmluve?

Co dalej?
1. preveril by som si vypisom z LV v prislusnom katastri nehnutelnost, vlastnika a pripadne tarchy.
2. ak je vsetko v poriadku, mozete spisat kupno predajnu zmluvu, kde musia byt overene podpisy predavajuceho. Mozete spisat notarsku zapisnicu na kupno predajny akt, v takom pripade notar berie zodpovednost za obsah a pravdivost a je to drahsie. Pri beznej kupnej zmluve nema ziadny notar zodpovednost.
V kupnej zmluve bude dohodnute financne vysporiadanie a odovzdanie bytu.
3. V pripade, ze budete mat beznu kupnu zmluvu, co je dost pravdepodobne, lebo u notara notarska zapisnica je dost draha sranda, treba v ten den, napr. rano zajst na kataster a nechat si vyhotovit este raz odpis LV - to pre istotu, ci nahodou predavajuci nevyviedol nejaky "tunelik" a na nehnutelnosti nahodou nie je nejaka plomba. Plomba by znamenala, ze k nehnutelnosti bol podany navrh na vklad (z titulu uz inej kupno-predajnej zmluvy a pod.). Ak nebolo nič zmenene, treba dat rychlo overit podpisy na kupnej zmluve a podat navrh na vklad na zmenu vlastnictva. Vtedy mas istotu, ze by to malo byt celkom v poriadku. Potom uz treba cakat na rozhodnutie (pravoplatnost) o povoleni vkladu. Dnom povolenia vkladu sa stavas vlastnikom. To, ze ti kataster este nevie vyhotovit vypis z LV, je iba technicky problem. Doporucujem si priplatit za urychlene vkladove podanie, tusim do 2 tyzdnov by to malo byt. Inak mozes cakat aj 6 mesiacov.

P.S. teraz neviem, ci treba aj znalecky posudok, nech sa vyjadria ini, posledne roky sa to menilo.
callyisto
06.08.07,07:20
Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
06.08.07,07:46
;)


Predávajúci:
Manželský pár, na jednej strane hovoria, že sú rozvedení, na druhej strane chcú predať byt, aby sa vyhli naťahovaniu na súde o majetok (?).



Toto môže byť v poriadku, lebo rozvod a vysporiadanie BSM sú dve odlišné veci. Môžu byť rozvedení, ale asi ešte nemajú vysporiadané rozdelenie majetku a ak budú mať z predaja bytu hotovosť, bude to pre nich ľahšie rozdeliť si majetok.