yosarian
04.08.07,12:23
v suvislosti s kupou bytu mam takuto otazku: byt chcem kupit spolu s mojou mamou. Neskor, ak sa spravi darovacia zmluva, kde mi mama prevedie jej polovicu bytu, tak podlieha tato cast bytu ktoru nadobudnem darovanim bezpodielovemu vlastnictvu manzelov?
kedze teraz este zenaty nie som, ale ked mi mama daruje druhu cast tak uz budem..
Sa mi zda ze do BZM sa nerataju veci nadobudnute darovanim, aj ked boli nadobudnute uz za trvania manzelstva, je to pravda ci sa mylim?
Co sa tyka polovice bytu,ktoru nadobudnem uz teraz, ta sa sa nezahrnuje do BZM lebo este nie som zenaty je to tak?
Prosim, vyvedte ma z omylu ak sa v niecom mylim. dakujem dopredu.
tinaM
04.08.07,13:18
Nie som právnik, ale súhlasím s Tvojim názorom.
Mária27
04.08.07,15:35
Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
yosarian
05.08.07,16:41
Dakujeme Vam velmi pekne. Ak to nahodou bude citat nejaky pravnik ten moj prvy prispevok mohol by vyjadrit svoj nazor?

Aj ked ak som to spravne precital v tom uvedenom paragrafe za co Marii27 dakujem, tak som to pochopil spravne...
yosarian
05.08.07,16:42
Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)

Este v suvislosti s dedicstvom keby som teda tu polovicu po mame zdedil tak nepodliaha BSM?
misomiso
05.08.07,17:06
A chces sa ty vobec zenit, alebo nie...
yosarian
05.08.07,17:55
A chces sa ty vobec zenit, alebo nie...

ale iste:) len mam rad vo veciach jasno.
misomiso
05.08.07,20:43
S tym nerataj. Zivot to nakoniec aj tak zamota celkom inak. Zaklad je vybrat si spravneho partnera a nepokazit si to svojim spravanim k nemu.
josh
06.08.07,05:39
dar a dedenie nepatria do BSM
yosarian
06.08.07,06:44
vdaka. tak som si aj myslel.
tulinko
06.08.07,07:13
Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)


Takže ak rodičia darujú svojmu synovi byt už za trvania manželstva, v prípade synovej smrti byt zdedí iba jeho dieťa, nie aj manželka?
Gabi03
06.08.07,07:16
Takže ak rodičia darujú svojmu synovi byt už za trvania manželstva, v prípade synovej smrti byt zdedí iba jeho dieťa, nie aj manželka?

To je už mimotemy - o dedení. Podľa zákona rovnakým dielom dedia manžel-ka a deti.