danatka
04.08.07,23:36
Ahojte, prosim o radu. Robim v JU, som SZCO /zaciatocnicka/ a neviem ako zauctovat, ked som zobrala cez Quatro na splatky sijacie stroje, ale zobrala som to ako sukromna osoba, lebo som mala striebornu kartu a bolo to pre mna vyhodne. Akym sposobom mozem tieto splatky postupit na mna ako na SZCO?
A taktiez som si previedla svoje sukromne vozidlo /samoyrejme po zaplateni cestnej dane/ na svoju firmu. Staci v tomto pripade kupno predajna zmluva medzi mnou ako sukromnou osobou a SZCO?
Vopred dakujem.
ekopo
10.08.07,13:16
Nikto sa nemal k odpovedi, tak skúsim.
1., nepíšeš, či šijacie stroje boli IM alebo nie. Ak sú definované ako IM, môžeš ich vložiť do majetku a odisovať príslušný počet rokov, nakoľko máš doklad (predpokladám) o nadobudnutí a je na Tvoje meno. Ak sú definované ako DM, skús požiadať Quatro o doplnenie IČO a DIČ do zmluvy, potom nemáš problém.
2. Čo sa týka auta, zmluva je zbytočný prepych. Ak je staršie ako 4 roky, vložíš ho bezhodnotovo do majetku, ak je mladšie, tak ho príslušný počet rokov doodpisuješ. Treba ale zvážiť, čo je výhodnejšie, či vložiť do majetku a v nákladoch mať prepočet PHM na odjazdené km + ND a iné výdavky súvisiace s používaním vozidla, alebo účtovať paušál 6,20 + prepočet za odjazdené km. Kniha jázd sa musí viesť a doporučujem v decembri prepočítať, čo je výhodnejšie a podľa toho sa zariadiť.