padro
05.08.07,09:23
Som student denneho studia VS, chcem si zalozit zivnost.

otazky:
1.) Budem platit nieco do ZP prvy rok? (v dalsom roku? ak zostanem stale student).
2.) Budem platit nieco do SP?
3.) Ako to je potom s pridavkami a danovym bonusom pre rodicov, maju narok alebo nie?

PS: Tuto temu som tu uz videl niekolko krat rozoberanu ale tolko protichodnych odpovedi, ze bohuzial odpovede na otazky nepoznam. Tak by som vas poprosil keby ste mi pokial mozno poradili tak, aby to bolo pravdive:)

Dakujem za odpovede, velmi mi pomozete.
Jozef Mihál
05.08.07,07:37
Osobne sa obávam, žeby sa mi podarila ďalšia verzia nepravdivej odpovede, tak budem radšej ticho.
padro
05.08.07,11:51
no podla toho co som sa tu snazil na porade najst, tak to vyzera tak ze Odpoved na otazku c.3) ze ak je student VS denneho studia zivnostnik, tak rodicia na pridavky a dan. bonus maju stale narok. Otazka c.2) tam zrejme prvy rok sa neplatia ziadne odvody. Ale na otazku c.1) nemozem najst nikde odpoved, presiel som vela disk. for no naziadnom sa nezhodli na odpovedi.
Jozef Mihál
05.08.07,12:04
Ad. 1:

http://www.porada.sk/t21001-zdravotne-poistenie-zvyhodnenie-podnikajucich-dochodcov-a-studentov.html

Je to síce rok staré, ale v zásade to čo je tam napísané pre rok 2006 platí aj teraz, len limit pre rok 2007 je namiesto 41400 suma 45600 Sk.
padro
05.08.07,12:36
takze ak tomu spravne rozumiem ak sa prekroci limit 45600 tak je jedno ci je to student uz za neho stat neplati. neviem ako je potom mozne ze kamarat bol doteraz student a prekrocil tento limit, ale nikdy neplatil do ZP platila za neho skola, platit zacal az teraz ked skoncil VS.
jhalkova
05.08.07,12:47
45 600 Sk sa vzťahuje na celý rok? Inak povedané keď študent na dohodu zarobí od augusta do decembra 2007 viac ako (5x 7600)/2 =19 000 Sk musí si platiť zdravotné poistenie? Alebo sa sleduje len celkový príjem za rok 2007?
padro
05.08.07,12:52
45 600 Sk sa vzťahuje na celý rok? Inak povedané keď študent na dohodu zarobí od augusta do decembra 2007 viac ako (5x 7600)/2 =19 000 Sk musí si platiť zdravotné poistenie? Alebo sa sleduje len celkový príjem za rok 2007?

sleduje sa suhrn za cely rok, nie jednotlivo mesiace. si myslim teda, lebo uz mam v tom gulas a to som este len zacal, resp. este ani nezacal :)
padro
24.08.07,09:25
Takze som sa pytal na Danovom Urade a Urade prace soc. Narok na pridavky aj danovy bonus nadalej zostava.
Pridavky: Rodič nezaopatreného dieťaťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na vysokej škole , má nárok na prídavok na dieťa
aj v prípadoch , ak toto nezaopatrené dieťa / študent / vykonáva zárobkovú činnosť alebo samostatnú zárobkovú činnosť /živnosť/ najdlhšie však do 25 rokov veku dieťaťa.Podmienkou však je, že študent vysokej školy musí študovať v dennej forme štúdia a jeho štúdium podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku štúdia.

Danovy bonus: Daňový bonus si môže uplatniť daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak
splní podmienky ustanovené podľa § 33 ods. 1 Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t. j. ak daňovník v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal kladný základ dane si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.
Podľa § 33 ods. 2 vyššie citovaného zákona za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu, t.j. podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Podľa tohto zákona sa za nezaopatrené dieťa pokladá dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je štúdium na strednej škole a na vysokej škole okrem externého štúdia.
Za nezaopatrené dieťa sa podľa tohto zákona nepovažuje dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný alebo sociálny dôchodok, ktorého štúdium na vysokej škole presahuje štandardnú dĺžku, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Printmedia
18.09.07,11:48
Ahoj, som rovnaky pripad. Student VS, denne studium a zivnost mam od maja 2006.

1. Do ZP som prvy rok nplatil nic a neplatim ani teraz. Na ZP mi povedali, ze pokial som stundet plati za mna ZP stat. Spravil som rocne zuctovanie tusim Typ B, ktore bolo samozrejme 0,- s tym ze som tam uviedol, ze po cely cas som sa pokladal za FO, za ktoru plati ZP stat.

2. Do SP som neplatil prvy rok. Tento rok v maji, vlastne po roku od zalozenia zivnosti som isel na SP kde mi dali tlacivo na registraciu so vzorcom na vypocet positneho. Samotna povinnost platit poistne vznika vraj k 1.7. prislusneho roka, v ktorom by si mal zacat platit, cize za maj a jun tohoto roka som este neplatil a zacal som od jula. Nakolko som este nemal nejake ohromne prijmy vyslo mi to z minimalnej mzdy na 2.672,- mesacne.

3. S pridavkami a danovym bonusom je to tak ako predtym, otec ich pobera. V zakone, ktory definuje kto ma narok na tieto veci sa nepise nic o vyske prijmov. Proste pokial studujes - "sustavne sa pripravujes na buduce povolanie" spadas do definicie nezaopatrene dieta. :) Narok by mu zanikol vtedy ak by si napr. prestal studovat, resp. ziskas titul druheho stupna vysokoskolskeho studia, alebo sa zamestnas na plny uvazok na pracov. zmluvu, alebo dovrsis vek 25 rokov.
007gituska
18.09.07,12:05
čo sa týka zdravotného poistenia citujem odpoveď na moju otázku od VsZP:

> Podľa zákona 580/2004 v znení neskorších predpisov §11odst. 8
> Štát je
> platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
>
> a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto
> zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole,
> okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia
> prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého
> stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú
> dĺžku,
> okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie
> druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného
> predpisu.
>
> Z Vašej otázky usudzujeme, že sa budete považovať z titulu
> zdravotného poistenia za osobu samostatne zárobkovo činnú.
> Pri vzniku samostatnej zárobkovej činnosti je poistenec povinný túto
> skutočnosť oznámiť osobne alebo písomne na pobočke VšZP, a.s do 8
> dní
> od na tlačive „Oznámenie poistenca/platiteľa poistného“ spolu s
> kópiou dokladu potvrdzujúceho vznik zárobkovej činnosti . Uvedené
> tlačivo je k dispozícii na každej pobočke VŠZP ako aj na
> internetovej
> stránke www.vszp.sk v časti „Pre poistencov“, „Tlačivá“.
>
> Pokiaľ budete vedená ako osoba v súbehu (poistenec štátu –
> študent +
> SZČO), z titulu SZČO Vám na základe zákona 580/2004 v znení
> neskorších predpisov nevzniká povinnosť odvodu minimálneho
> preddavku,
> ktorý je v roku 2007 vo výške 1064,- Sk, ale je možnosť, že si
> preddavok určíte sama. Ak bude výška stanoveného preddavku nižšia
> ako
> 100,- Sk, preddavok sa neuhrádza. V roku 2008 si potom v rámci
> ročného zúčtovania prípadné dlžné poistné doplatíte.
>
> V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na
> tlf.
> 0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 17.00 hod.
>
> S pozdravom
>
> Call centrum VŠZP
>
> On Mon Aug 06 09:32:53 CEST 2007, gituska gituska wrote:
> > upresnenie otázky:
> > - som študent VŠ
> > - popri štúdiu vykonávam prácu na dohodu
> > - podpísal som dohodu s firmou o predaji výrobkov a poskytovaní
> > poradenských služieb. nie je to dohoda o vykonaní práce a ani
> pracovná
> > zmluva. za uskutočnený predaj by som mal dostať províziu.
> > - po podpise zmluvy som sa prihlásil na daňový úrad
> > - zatiaľ som neuzatvoril žiadnu zmluvu, teda nedostal som žiadnu
> províziu
> >
> > KEĎ MÁM PRIDELENÉ DIĆ, MÁM PLATIŤ ODVODY?
> > VZNIKNE TÁTO POVINNOSŤ PRI ROČNOM ZÚČTOVANÍ?
> > V akej výške? 1064 Sk mesačne? aj napriek tomu, že môj hrubý
> príjem
>
> > nepresiahne napr. 40 000 Sk ročne?
> >
> > ďakujem

čo sa týka odvodov do sociálnej poisťovne:
to závisí od príjmu - je to niečo nad 80 000 Sk/rok, kedy povinnosť nevzniká. študent sa však môže rozhodnúť, či nebude dobrovoľným platcom.

a ešte na záver:
ďalšia hranica je určená pre poberateľov sociálneho štipendia. poberateľ sociálneho štipencia môže mať maximálny príjem cca 54 000 Sk, kedy mu nárok na sociálne štipendium nezaniká. ale pozor - keď dosiahne maximálnu hranicu vznikne mu povinnosť platiť zdravotné poistenie.

zhrnutie:
študent by nemal za rok zarobiť viac ako už spomínaných 45 600 Sk. vtedy nemá povinnosť platiť odvody a keď poberá sociálne štipendium, má nárok aj na toto štipendium
padro
18.09.07,12:28
Printmedia neplatil si preto nic do ZP lebo ci mal velmi mali prijem zrejme, ak by su prekrocil 6x min. mzdu tak do ZP poistovne by si platit musel aj ked si student. jedina vyhoda pre studenta je teda len to ze rodicia poberaju dan. bonus a pridavky.