koalko
05.08.07,18:50
Chcela by som sa opýtať keď sro prijme bezodplatne krátkodobý majetok kde to mám zúčtovať. Ide o krátkodobý majetok do 30.tis. Sk.
Braňo
05.08.07,17:27
Prijali ste to ako dar?
KEJKA
05.08.07,19:32
do výnosov ---- na 648
JankaV
06.08.07,04:09
Dobré ráno, v tejto súvislosti mám takúto otázku:
Musím mať majetok, ktorý používam pri podnikaní v majetku firmy? Napr. konateľ má kanceláriu a nábytok, počítače ani nič nie je v účtovníctve. Tiež má rýchloobčerstvenie a tiež ani len varič nie je v účtovníctve. Môže to tak byť?
koalko
06.08.07,04:59
áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? Nerozumiem
betka
08.08.07,12:01
Dobré ráno, v tejto súvislosti mám takúto otázku:
Musím mať majetok, ktorý používam pri podnikaní v majetku firmy? Napr. konateľ má kanceláriu a nábytok, počítače ani nič nie je v účtovníctve. Tiež má rýchloobčerstvenie a tiež ani len varič nie je v účtovníctve. Môže to tak byť?

Nemusí to mať v majetku.
Ak to nie je v majetku a stane sa prípad, že sa mi pokazí počítač, tak si nemôžem dať ako daňový výdavok jeho opravu, pokiaľ nemám tento počítač v evidencii majetku.

To, že nemáme v majetku znamená:
- z pohľadu DPH: - pri nákupe sme si neodpočítali DPH z tohto majetku (naša chyba, DU to len vyhovuje)
- z pohľadu ZDP- neuplatňujem si ako daňový výdavok odpisy, teda neznižujem si ZD (výsledok hodpodárenia)
- z pohľadu DU: ak si k majetku, kt. nemám v evidencii uplatnim ako daňové výdavky napr. opravy a údržbu tohto majetku, veľmi radi to pri kontrole vyšupný z daňových výdavkov, a dajú pokutu. Nemali sme nárok na tieto náklady, pretože nie sú v majetku.

Vo Vašom prípade ide o nevýhodu, ak ste nakúpili tento majetok nový.
Ak išlo o starý majetok, kr. by už nemaal žiadnu ZC, nemá to nejaký vplyv, až na to, keď chcete uskutočniť v tejto súvislosti spomínané opravy....
irma1
08.08.07,12:24
áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? Nerozumiem

Ak to nebudeš mať na sklade, tak to vydáš do spotreby. Predpokladám, že účtuješ zásoby spôsobom B. Na konci roka zaúčtuješ inventúru k 31.12. Keď sa to pri inventarizácii nenájde, tak to na 112 neostane.
Ak účtuješ spôsobom A, vydáš to do spotreby, keď to opustí sklad. Tiež to na 112 neostane.
Danila
08.08.07,12:58
áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? NerozumiemRaz to budeš mať aj v majetku ak budeš robiť dobre fyzickú inventarizáciu. Ako novozistený. A budeš si viesť evidenciu DHM.A potom si aj uplatníš výdavky, ktoré ti vzniknú používaním takéhoto majetku na dosiahnutie príjmov.
ormika
16.11.07,13:38
s.r.o. na základe darovacej zmluvy prijala bezodplatne majetok do 30000. V zmluve nie je uvedená hodnota majetku. Prosím Vás na základe čoho to zaúčtujem? Stačí ak to zapíšem do Knihy krátkodobého majetku s nulovou hodnotou na základe tejto zmluvy? Ak by tam suma bola uvedená, tak to bez problémov zaúčtujem. Ale takto? Veľmi pekne ďakujem.
chanell
19.12.07,04:33
Musíš to oceniť reprod. OC a všetko preúčtovať, na príslušné účty, ktorých sa to týka. Nezabudni, ale aj na účet 648.