obrusnik
05.08.07,19:42
Dobry den!
Chcela by som vas surne poprosit o radu. Naskytla sa nam prilezitost kupit byt, ma to vsak jeden velky hacik.
Zistili sme, ze byt predava firma, ktora sa zaobera pozicavanim penazi a predajom nehnutelnosti.
Firma nadobudla vlastnictvo bytu od byvalych majitelov tym, ze im pozicala peniaze, ktore nesplatili a na zaklade toho prisli o byt.
Predpokladame, ze pri pozicani penazi rucili bytom a ked nasplatili svoj dlh museli sa vystahovat.
Zmluvu na zaklade ktorej firma nadobudla byt sme este nevideli, ale v priebehu niekolkych dni nam ju dorucia.
Chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti s takouto kupou bytu a ako mame postupovat a na co si mame dat pozor.
misomiso
05.08.07,19:11
Ide o to, ci sa pytas z moralneho alebo pravneho hladiska.

Pred asi 3 rokmi som mal moznost kupit RD za asi 70% realnej ceny. Potreboval som ho vtedy na sidlo firmy. Predaval ho taky asi 22 rocny chalan s velkym ciernym Audi. Vodil ma po dome, v zahrade boli este sliepky a v pivnici boli (po "rychlom" stahovani) este kompoty. Pytal som sa ho na nejake detaliy ohladne vodovodu a tak. Nic nevedel. Tak sa ho pytam: "Vy ste asi za starymi rodicmi sem moc nezhodili ze?"
On na to: "Ja som ten dom vcera kupil"
Ja: ???
On: "Kupil som ho vcera od banky, ktora ho ziskala v exekucii. Zil tu nejaky dedo s babkou a vnuk ich ukecal, aby rucil domom, lebo chcel podnikat. To podnikanie mu nejako nevyslo."
Ja: A kam isli? Na dvore su este sliepky?
On: "Snad ich dali do nejakeho starobinca - fakt neviem"

No v tu chvilu som prestal mat chut obyvat tento dom. Ked sme sa vracali do auta, uz stala cela ulica nastupena okolo a pozorne si nas premeriavali - pozerali, aka hyena tu teraz bude byvat. Asi tazko by som im vysvetloval, ze som zan zaplatil.

Pokial sa ale pytas z pravneho hladiska - tak moj nazor je taky, ze riziko nie je ziadne, pokilal ti co to predavaju su zapisani v katastri ako vlastnici a pokial spravite normanlu zmluvu.
Chobot
06.08.07,08:17
Dobry den!
Chcela by som vas surne poprosit o radu. Naskytla sa nam prilezitost kupit byt, ma to vsak jeden velky hacik.
Zistili sme, ze byt predava firma, ktora sa zaobera pozicavanim penazi a predajom nehnutelnosti.
Firma nadobudla vlastnictvo bytu od byvalych majitelov tym, ze im pozicala peniaze, ktore nesplatili a na zaklade toho prisli o byt.
Predpokladame, ze pri pozicani penazi rucili bytom a ked nasplatili svoj dlh museli sa vystahovat.
Zmluvu na zaklade ktorej firma nadobudla byt sme este nevideli, ale v priebehu niekolkych dni nam ju dorucia.
Chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti s takouto kupou bytu a ako mame postupovat a na co si mame dat pozor.

Treba si dať pozor ešte na jednu vec - či pôvodný majiteľ nepodal námietku voči vysťahovaniu na súde. Poznám jeden prípad, kedy nový majiteľ si takto byt kúpil, ale pôvodný vlastník, ktorému byt zobrali (bolo trochu za iných okolností - pôvodný majiteľ bol neplatič, preto byt vydražili novému vlastníkovi, takže splátková spoločnosť tam nefiguruje) podal námietku na súde, ktorý pozastavil predaj. Nový majiteľ už peniaze dražobnej spoločnosti vyplatil, ale byt je stále písaný na pôvodného majiteľa. Býva tam síce nový majiteľ, ale odmieta platiť za služby a do fondu, lebo papierovo nie je majiteľom. Teraz sa čaká, kým súd vynesie rozsudok. S najväčšou pravdepodobvnosťou mu byt prisúdi, ale to nie je terno žiť takto v neistote niekoľko mesiacov či rokov, kým sa neskončí súd.

V tvojom prípade to bude jednoduchšie, lebo tá splátková spoločnosť asi už bude majiteľom, takže prevod vlastníckych práv pôvodný majiteľ nemôže zastaviť. Ak by bol majiteľom ten pôvodný vlastník, to môže byť problém.
duves
06.08.07,14:20
"Snad ich dali do nejakeho starobinca - fakt neviem"

No v tu chvilu som prestal mat chut obyvat tento dom. Ked sme sa vracali do auta, uz stala cela ulica nastupena okolo a pozorne si nas premeriavali - pozerali, aka hyena tu teraz bude byvat. Asi tazko by som im vysvetloval, ze som zan zaplatil.

Pokial sa ale pytas z pravneho hladiska - tak moj nazor je taky, ze riziko nie je ziadne, pokilal ti co to predavaju su zapisani v katastri ako vlastnici a pokial spravite normanlu zmluvu.

Toto bol a je este dost dolezity problem pri realizacii zaloznych prav k hypotekam. Takto dajako to funguje na dedinach. V meste je anonymita, tam to nebude nikoho az tak zaujimat.
Novy vlastnik moze mat vselijake problemy z takto kupenej nehnutelnosti (v dražbe). Minimalne sa s nim nemusi nikto v dedine bavit.
AndrejG
13.08.07,21:53
Novy vlastnik moze mat vselijake problemy z takto kupenej nehnutelnosti (v dražbe). Minimalne sa s nim nemusi nikto v dedine bavit.

To povazujem za vyhodu. :D