Megen
05.08.07,19:56
Chcem sa spytat, manzelka si predlzila rodicovsku dovolenku este o jeden rok ( teda do 6r. veku nasho dietata ) a zaroven chce rozvod. Na rodicovskej dovolenke je dobrovolne, dieta mame uplne zdrave. Co hovori rodinne pravo, zakon, mam povinnost po rozvode moju manzelku vyzivovat, ked dobrovolne zostava nezamestnana ? Chrani ju v tom zakon, ze ma pravo zostat na rodicovskej dovolenke aj ked manzel s tym nesuhlasi, nakolko sa rozvadzaju ?
Dakujem o vysvetlenie pripadne skusenosti...... Vdaka.
Chobot
06.08.07,09:03
Chcem sa spytat, manzelka si predlzila rodicovsku dovolenku este o jeden rok ( teda do 6r. veku nasho dietata ) a zaroven chce rozvod. Na rodicovskej dovolenke je dobrovolne, dieta mame uplne zdrave. Co hovori rodinne pravo, zakon, mam povinnost po rozvode moju manzelku vyzivovat, ked dobrovolne zostava nezamestnana ? Chrani ju v tom zakon, ze ma pravo zostat na rodicovskej dovolenke aj ked manzel s tym nesuhlasi, nakolko sa rozvadzaju ?
Dakujem o vysvetlenie pripadne skusenosti...... Vdaka.

Manžel nemá zákonné právo súhlasiť či nesúhlasiť s rodičovskou dovolenkou. Je to na rozhodnutí matky. Môžete sa o tom doma porozprávať, ale nemáš možnosť jej zakázať byť na RD.

V súlade so zákonom o rodine č. 36/2005 § 72 a nasl. si povinný prispievať bývalej manželke, pokiaľ nie je schopná sa sama živiť (to je aj ten prípad, ak je na rodičovskej dovolenke). Ak by preukázala, že sa nevie zamestnanť, lebo má malé dieťa, tak aj tak môže od teba požadovať výživné nielen na dieťa, ale aj na seba a to až za obdobie 5 rokov od rozvodu, v opodstatnených prípadcoh aj dlhšie.

O výške výživného rozhodne súd, pokiaľ sa rozvedení manželia nedhododnú.

Holt, rozvod nie je príjemná záložitosť.:(