gogina
05.08.07,21:02
Mám takýto problém.Učtujem v PU pre firmu, ktorá má momentálne daňovú kontrolu. Pri kontrole zistili, že jedna vyšlá faktúra nebola zúčtovaná do výnosov na účet 604. Zvláštne je to, že na účet 311 sa dostala, dostala sa aj na účet 343 - odviedla sa dph ale do výnosov sa nedostala. V decembrovej zostave je, ale v závierkových operáciách, ktoré vykonal počítač sa nedostala. Nemala som to ako zistiť, že ju nezapočítalo. Ako to vysvetliť daň.kontrole a ešte ma čaká to ako to vysvetlím konateľovi firmy, pre ktorú pracujem. Je to dosť vysoká čiastka. Požiadala som firmu, od ktorej je kúpený program o vysvetlenie.Čas hrá proti mne lebo 7.8. mám ísť na pohovor na DU . Stalo sa toto niekomu? Je to pre mňa záhadou .
ondrejvla
05.08.07,19:17
Mám takýto problém.Učtujem v PU pre firmu, ktorá má momentálne daňovú kontrolu. Pri kontrole zistili, že jedna vyšlá faktúra nebola zúčtovaná do výnosov na účet 604. Zvláštne je to, že na účet 311 sa dostala, dostala sa aj na účet 343 - odviedla sa dph ale do výnosov sa nedostala. V decembrovej zostave je, ale v závierkových operáciách, ktoré vykonal počítač sa nedostala. Nemala som to ako zistiť, že ju nezapočítalo. Ako to vysvetliť daň.kontrole a ešte ma čaká to ako to vysvetlím konateľovi firmy, pre ktorú pracujem. Je to dosť vysoká čiastka. Požiadala som firmu, od ktorej je kúpený program o vysvetlenie.Čas hrá proti mne lebo 7.8. mám ísť na pohovor na DU . Stalo sa toto niekomu? Je to pre mňa záhadou .

Ale to ti potom ani nemohla súhlasiť súvaha na výkaz ziskov a strát, pokiaľ to nebolo zaúčtované vo výnosoch, tak si mala celú závierku zle. Ešte si raz skontroluj závierku toho roku, kde si mala chybu. Neviem, v akom softe účtuješ, ale ak sa nastavíš na to účtovné obdobie a na faktúru v knihe pohľadávok mala by si zistiť kde ju máš zaúčtovanú. Možno je to len na inom výnosovom účte, skús si to skontrolovať opäť a bez stresu, veď vari si si kontrolovala priebežne inventúru účtov a mesačné predvahy. A v knihe pohľadávok by si mala rozdiel oproti zaúčtovaným položkám. Len treba hľadať a hľadať...
KEJKA
05.08.07,19:22
nie je možné, aby sa účtovné zápisy boli v PU "kednostranné".
Môže byť chyba v programe, alebo v spracovaní.... ale je to zjavná a najmä odhaliteľá chyba. Nesedí podvojnosť, nesúhlasi grandtotal,
bol by nesúlad medzi HV v Súvahe a vo VZaS.
Jednoducho účotvníčka také nezrovnalosti MUSI objaviť.
Tu nie je čo vysvetlovať. Akurát sypať si popl na hlavu.
DU dodaní - daň spoločnosť zaplatí, sankcie však bude znášať vinník,
KEJKA
05.08.07,19:24
ahoj... som tvrdšia, ale pravdu máš aj Ty - môže to byť iba na inom účte - treba hľadať....
len tá otázka ma mierne vytočila... tak som bola ostrejšia.
lenkak
05.08.07,19:24
určite sa nájde protistranný účet, treba pohľadať.
Paula
05.08.07,19:33
V takýchto prípadoch sa ihneď nájde chyba, keď sa zadá v účtovnom denníku hľadaná suma bez ohľadu na účet.. .neponúka Ti soft takúto možnosť ?
ondrejvla
05.08.07,19:42
V takýchto prípadoch sa ihneď nájde chyba, keď sa zadá v účtovnom denníku hľadaná suma bez ohľadu na účet.. .neponúka Ti soft takúto možnosť ?

Určite každý soft túto možnosť ponúka, len sa netreba hneď jančiť. Treba hľadať, ale ono to bolo potrebné hľadať už v tom období, lebo si neviem predstaviť výkazy nech akokoľvek dumám. Rozhodne je potrebné pravidelne robiť inventúru účtov, ak nie raz mesačne, tak raz za štvrťrok. Ale písala si, že účet 311 ti súhlasil, tak to neviem pochopiť, veď nemal protiúčet!
No dievča zlaté, len skús dať hľadať buď podľa sumy, alebo podľa symbolu, veď ti to nemohlo vypadnúť! A taktiež som presvedčená, že by si nemala odvahu účtovať v PÚ a neskontrolovať si účty a výkazy.
cloe
05.08.07,19:49
Ja pracujem v Pohode a tu je možnosť v priebehu účtovného obdobia dať predkontáciu "Neviem", potom ostane účtovný prípad nezaúčtovaný. Potom priebežne kontrolujem, či na tejto predkontácii nezostalo niečo nezaúčtované. Ale to nemám zaúčtovaný pohyb ani na MD ani na D. Neviem si predstaviť, že by sa zaúčtovalo jednostranne. To asi nie je možné.
Paula
05.08.07,20:03
Ešte som si spomenula na jednu možnosť. V niektorých SW je to tak, že ak zaúčtujete vystavenie OF 1.8. so zdaniteľným plnením 31.7. , potom "chytí" výnos v auguste a daň. povinnosť v júli....vzniká posun a kontrola z DPH vypočíta spätne základ dane a nesedí jej to....také sa mi stalo pred pár rokmi pri kontrole DPH , tiež si mysleli, že bol krátený výnos. Zostala iba možnosť zaúčtovať vystavenie OF s rovnakým dátumom, ako bolo i DPH, aby to kontrole sedelo. Možno sa stal posun na konci kal. roka v danom prípade..
.......no, držím palce, aby sa zrada našla.
KEJKA
05.08.07,20:05
no poznám soft, ktorý iba uúpozorní, že je chyba v rozúčtovaní, ale zapísať do denníka dovolí!!! takže túto možnosť nevylučujem. Ale účtovníčke musí sedieť podvojnosť. Takže si tiež myslím, že to iba omylom hodila na nejaký iný účet.
Kazu
07.08.07,07:09
Niečo podobné sa stalo pred pár rokmi aj mne. Vtedy nečakane vypadla elektrina a niektoré veci čo som mala zaúčtované zmizli tak divne, že niečo s toho účtovania zostalo a niečo nie. Program si však nejakým spôsobom zmiznuté položky zapamätal a v celkových súčtoch boli. Pozri sa, či ti sedí konečný stav účtu 604 s položkami čo tam máš zaúčtované.
gogina
07.08.07,17:29
Všetký, čo si prezreli mô príspevok aj tým ktorí naň reagovali. Chyba, ktorá sa našla, nezaúčtovaný výnos mi DU samozrejme dodanili, ale poznamenali, že takýto istý prípad, s týmto programom ,ktorý aj ja používam, už mali. Chyba sa zistiť nedala - bohužiaľ, bolo už neskoro. S firmou, ktorá dodáva tento soft na trh som v kontakte, a situácia sa postupne rieši. Jednoducho to zblblo, Kto bude znášať následky? Daň doplatí spoločnosť, penále ja / ešte že som poistená/ Doporučujem sa dať poistiť všetkým ktorí robia účtovníctvo a daňových poradcov, špecilistov Toť vsjo.
kalkulka
09.08.07,04:35
Ešte nám prosím ťa napíš, aký program používaš. Mne sa stala podobná vec, ale mne to nezapísalo do salda.