Lali
06.08.07,05:19
Dobrý deň.
sme platci DPH a máme vyfakturovať službu rakúskemu neplatiteľovi DPH /paragraf 15 ods. 8, písmeno d/. Faktúra bude v slovenských korunách so slovenskou DPH ?
Ďakujem.
anelly
10.08.07,10:19
Prečo chcete fakturovať so slov.DPH?
Monika Kováčová
10.08.07,10:42
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

... vychádza to na miesto dodania Rakúsko, t.j. Rakúska DPH...
Lali
12.08.07,07:44
Ďakujem Vám, ale vôbec tomu všetkému nerozumiem. Už raz sme takto fakturovali inému rakúskemu odberateľovi, tiež to bola služba, audítorka mi povedala, že fakturovať v slovenských korunách so slovenskou DPH, lebo niekto tú DPH musí odviesť, keďže odberateľ ani v tomto prípade nebol platcom DPH v Rakúsku. Čo sme aj urobili. Teraz konkrétne ide o prevod autorských práv, licencie, no a ten odberateľ tvrdí, že fakturovať bez DPH a oháňa sa Medzinárodnou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia. Lenže táto zmluva sa týka dane z príjmu, nie dane z pridanej hodnoty. Alebo má rakúšak pravdu ? A ako to mám preboha fakturovať s rakúskou DPH ? Tá DPH patrí Rakúšanom ? To by sme tam ale museli byť nejakým spôsobom zaregistrovaný v tom Rakúsku. Keby ste mi prosím Vás veľmi pekne mohli všetko povedať polopatisticky, lebo audítorka a aj hlavný účtovník sú na dovolenke.
Ďakujem.
betka
12.08.07,09:56
Ak sú služby dodané osobe, kt. podniká v inom ČŠ ako v ČS dodavateľa služby, je miestom dodania služby miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre spotrebu a využitie ktorej služby sa dodávajú.
Pri predaji týchto práv....(Vaše d) zahraničným firmám, kt ich používajú vo svojich podnikoch v iných ČŠ. Služba nie je predmetom dane podľa par.2 Splnenie daňovej povinnosti v inom ČŠ prechádza na zákazníka.

Vystaví sa u nás FA bez DPH. A Rakušan si splní daňovú povinnosť v Rakúsku.
(keby bol tento príklad naopak, u nás to rieši par. 69)

Možno pre lepšie pochopenie, aby ste sa vedeli vžiť do ich situácie. U nás by to bolo riešené týmto spôsobom:
Rakušan sa zaoberá 15/8/d- poskytne napr. vývoj a predaj počítačových programov. Pri ich predaji by bolo miestom dodania služieb Slovensko. Rakušan sa nemusí u nás registrovať pre daň a teda daňová povinnosť prechádza na Vás ako zákazníka. A vtedy by Rakušan Fa bez dane a Slovák by bol ako zdanteľná osoba povinný zaplatiť dań daňovému úradu. (podľa 69/3)

Takže i v Rakúsku exsistuje takýto podobný par., kde Rakušan potom zaplatí DPH u nich ako osoba povinná platiť daň v Rakúsku. Vy vystavíte fa bez DPH.

Myslím si, že audítorka pravdu nemá. Nemá sa Fa so Slovenskou DPH, pretože táto dań sa odvedie v Rakúsku, teda bez DPH....
Monika Kováčová
12.08.07,10:45
Ďakujem Vám, ale vôbec tomu všetkému nerozumiem. Už raz sme takto fakturovali inému rakúskemu odberateľovi, tiež to bola služba, audítorka mi povedala, že fakturovať v slovenských korunách so slovenskou DPH, lebo niekto tú DPH musí odviesť, keďže odberateľ ani v tomto prípade nebol platcom DPH v Rakúsku.

betka, možno auditorka v Lalinom prípade pravdu mala, len Lali nekonkretizovala o akú službu vtedy išlo.... ;)
Lali
13.08.07,02:32
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem. Teda daňová povinnosť prejde na Rakúšana, ktorý aj keď nie je registrovaný za platiteľa DPH, musí podať daňové priznanie, avšak nemá právo na odpočítanie dane. Čo sa týka tej služby, ktorú sme fakturovali so slovenskou DPH, tak išlo o reklamu - tá rakúska spoločnosť má dcérsku spoločnosť na Slovensku no a táto spoločnosť, ktorá je platcom DPH na Slovensku, objednala pre toho rakúšana reklamu - reklama prebehla na našom území. Keď prišlo k tomu, aby sme im to fakturovali, tak žiadali vystaviť faktúru do Rakúska.
Ešte raz ďakujem, že ste mi venovali svoj čas a svoje vedomosti.
emgeton
13.08.07,08:41
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem. Teda daňová povinnosť prejde na Rakúšana, ktorý aj keď nie je registrovaný za platiteľa DPH, musí podať daňové priznanie, avšak nemá právo na odpočítanie dane. Čo sa týka tej služby, ktorú sme fakturovali so slovenskou DPH, tak išlo o reklamu - tá rakúska spoločnosť má dcérsku spoločnosť na Slovensku no a táto spoločnosť, ktorá je platcom DPH na Slovensku, objednala pre toho rakúšana reklamu - reklama prebehla na našom území. Keď prišlo k tomu, aby sme im to fakturovali, tak žiadali vystaviť faktúru do Rakúska.
Ešte raz ďakujem, že ste mi venovali svoj čas a svoje vedomosti.

Reklama - spadá pod § 15/8 a; - mali ste faktúrovať bez DPH. Miestom dodania reklamných služieb poskytnutých odberateľovi, kt. podniká v čl. štáte inom ako je č. štát dodávateľa služby je miesto. kde má táto osoba sídlo ....
bredikova
10.11.07,17:52
Otváram túto tému, aby som nezakladala novú.
Mám zákazníka , ktorý je neplátca DPH. Išiel pracovať do Rakúska pre nejakú firmu , bude im tam montovať zvukové zariadenia.
Potrebujem vedieť, či mu nevzniká nejaká povinnosť zhladiska DPH tu alebo v Rakúsku v prípadoch ak je daná firma plátca alebo neplátca DPH.