fr.luk
06.08.07,10:23
Chcel by som vas poprosit o pomoc. Ked zamestnanec odpracuje pocas dna viac ako 11hodin, ma zametnavatel moznost mu poskytnut prispevok na stravu, resp. na druhe jedlo. Ten prispevok na druhe jedlo je danovo uznany alebo nie?Z akeho parag. zakona o dani z prijmov mam vychadzat?Dakujem
Gabi03
06.08.07,10:30
§ 19 ods. 2 písm. c) bod 4, podľa osobitného predpisu, ktorým je ZP. A keď môže a nie je povinný, tak to nie je daňový náklad.
fr.luk
06.08.07,10:34
Dakujem.Super
Kolejová
20.03.08,08:48
Chceli by sme dohodnúť so zástupcami zamestnancov rozšírenie osôb, ktorým by sme umožnili stravovanie /zamestnanci počas dovolenky, P, dohodári/.

Bude to pre nás dańový náklad ?
Alebo všetko nad 55 % je už nedaňový ?

Ďakujem L.
Tweety
20.03.08,08:58
Chceli by sme dohodnúť so zástupcami zamestnancov rozšírenie osôb, ktorým by sme umožnili stravovanie /zamestnanci počas dovolenky, P, dohodári/.

Bude to pre nás dańový náklad ?
Alebo všetko nad 55 % je už nedaňový ?

Ďakujem L.
Áno, bude.
Gabi03
20.03.08,09:03
Chceli by sme dohodnúť so zástupcami zamestnancov rozšírenie osôb, ktorým by sme umožnili stravovanie /zamestnanci počas dovolenky, P, dohodári/.

Bude to pre nás dańový náklad ?
Alebo všetko nad 55 % je už nedaňový ?

Ďakujem L.

Kuk do § 19 ods. 2, písm. c) zákona o dani z príjmov, kde sa píše o tom, že sú daňové výdavky podľa § 152 zákonníka práce. Tam sa síce hovorí o odpracovaných hodinách, ale v odseku 5 aj o rozšírení okruhu poskytovania. Takže podľa mňa ak si určíte okruh ľudí, ktorým budete poskytovať stravovanie, 55% nákladov bude daňových, zvyšok nedaňový... pre všetkých.
Kolejová
20.03.08,09:29
Presne tento paragraf 152 som našla pri daňových výdavkoch.

Má ešte niekto iný názor ?

;)