elena21
06.08.07,11:17
zomrel nám zamestnanec a neviem ako mám chápať
§ 35
Smrť zamestnanca
Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.
Neviem či ten štvornásobok priemerného mesačného platu je povinnosťou zamestnávateľa vyplatiť alebo nie.
Pracoval 1-3.8. 4.8.-zomrel. t.j.vyplatím mu tieto pracovné dni prípadne nevyčerpanú dovolenku. Zistovala som to aj tu na porade ale jednoznačne som nenašla odpoveď či ten 4-nás. priemerného mes.platu je povinnosťou alebo nie.
VERONIKA6
06.08.07,10:46
zomrel nám zamestnanec a neviem ako mám chápať
§ 35
Smrť zamestnanca
Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.
Neviem či ten štvornásobok priemerného mesačného platu je povinnosťou zamestnávateľa vyplatiť alebo nie.
Pracoval 1-3.8. 4.8.-zomrel. t.j.vyplatím mu tieto pracovné dni prípadne nevyčerpanú dovolenku. Zistovala som to aj tu na porade ale jednoznačne som nenašla odpoveď či ten 4-nás. priemerného mes.platu je povinnosťou alebo nie.



Vidím, že Ti nikto neodpovedá, tých skúseností s úmrtím je asi menej. Ten pracovník zomrel na následky pracovného úrazu? Nám zomrel pracovník, nie na následky pracovného úrazu. Bol slobodný, jeho matke s ktorou žil v spoločnej domácnosti, me vyplatili mzdu za odpracované dni a zostatok dovolenky, na ktorý mu vznikol nárok. Na základe úmrtného listu som ho odhlásila zo soc. a zdravotnej poisťovni.
karpis
06.08.07,11:02
Vidím, že Ti nikto neodpovedá, tých skúseností s úmrtím je asi menej. Ten pracovník zomrel na následky pracovného úrazu? Nám zomrel pracovník, nie na následky pracovného úrazu. Bol slobodný, jeho matke s ktorou žil v spoločnej domácnosti, me vyplatili mzdu za odpracované dni a zostatok dovolenky, na ktorý mu vznikol nárok. Na základe úmrtného listu som ho odhlásila zo soc. a zdravotnej poisťovni.
My sme to urobili tak isto
Magma
06.08.07,11:26
zomrel nám zamestnanec a neviem ako mám chápať
§ 35
Smrť zamestnanca
Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.
Neviem či ten štvornásobok priemerného mesačného platu je povinnosťou zamestnávateľa vyplatiť alebo nie.
Pracoval 1-3.8. 4.8.-zomrel. t.j.vyplatím mu tieto pracovné dni prípadne nevyčerpanú dovolenku. Zistovala som to aj tu na porade ale jednoznačne som nenašla odpoveď či ten 4-nás. priemerného mes.platu je povinnosťou alebo nie.



Do "štvornásobku jeho priemerného zárobku..." je myslené tak, že do tejto výšky sa mzdové nároky /mzda,preplatok dovolenky atď/ vyplatia a ak tieto mzdové nároky sú vyššie, musia sa nahlásiť do dedičského konania.
elena21
06.08.07,16:50
Dakujem Vám všetkým velmi pekne
Tony1
28.11.08,07:59
Mali sme zamestnanca, ktorý pracoval na dohodu o pracovnej činnosti. Dal však výpoveď a beží mu výpovedná doba do 03.12.2008. Ja som ho už odhlásila zo sociálnej poisťovne ku dňu 03.12.2008, pretože už do práce nechodil a už ani nechcel viac prísť. Dnes som sa však dozvedela, že včera zomrel /teda 27.11.2008./ Ako ďalej pokračovať?
03.12.2008 je v stredu, odhlásený zo sociálnej poisťovne je, tak je nutné teraz meniť odhlášku k dňu27.11.2008. Zatiaľ nemám ani úmrtný list, a ani neviem, či ho niekto prinesie, pretože už k nám nechodil. Alebo to nechám tak, a odhlásený bude v decembri.
Prosím dosť súrne o odpoveď.
Ďakujem vopred.
Tony1
28.11.08,08:20
Mali sme zamestnanca, ktorý pracoval na dohodu o pracovnej činnosti. Dal však výpoveď a beží mu výpovedná doba do 03.12.2008. Ja som ho už odhlásila zo sociálnej poisťovne ku dňu 03.12.2008, pretože už do práce nechodil a už ani nechcel viac prísť. Dnes som sa však dozvedela, že včera zomrel /teda 27.11.2008./ Ako ďalej pokračovať?
03.12.2008 je v stredu, odhlásený zo sociálnej poisťovne je, tak je nutné teraz meniť odhlášku k dňu27.11.2008. Zatiaľ nemám ani úmrtný list, a ani neviem, či ho niekto prinesie, pretože už k nám nechodil. Alebo to nechám tak, a odhlásený bude v decembri.
Prosím dosť súrne o odpoveď.
Ďakujem vopred.
Prosím pomôžte
Tony1
28.11.08,08:43
Mali sme zamestnanca, ktorý pracoval na dohodu o pracovnej činnosti. Dal však výpoveď a beží mu výpovedná doba do 03.12.2008. Ja som ho už odhlásila zo sociálnej poisťovne ku dňu 03.12.2008, pretože už do práce nechodil a už ani nechcel viac prísť. Dnes som sa však dozvedela, že včera zomrel /teda 27.11.2008./ Ako ďalej pokračovať?
03.12.2008 je v stredu, odhlásený zo sociálnej poisťovne je, tak je nutné teraz meniť odhlášku k dňu27.11.2008. Zatiaľ nemám ani úmrtný list, a ani neviem, či ho niekto prinesie, pretože už k nám nechodil. Alebo to nechám tak, a odhlásený bude v decembri.
Prosím dosť súrne o odpoveď.
Ďakujem vopred.
Neporadí mi niekto?
maria-
28.11.08,12:43
Možno len bolo potrebné dohodnúť sa na spôsobe ukončenia , kde by sa uviedla aj dohoda. Neviem prečo odhlasuješ zamestnanca zo sociálnej poisťovni pred ukončením. Odhlášku ktorá bola odoslaná by som zrusila a odoslala odhlásenie na deň úmrtia./ak si si istá tým dňom/.
ZDENIELA
28.11.08,13:03
Mne sa tiež stáva, že dohodára prihlásim aj odhlásim vopred. Napr. člena čo nám robí školenie. Príde na dva dni, pred nástupom dám prihlášku a rovno aj odhlášku s neskorším dátumom, napr. aj o týždeň, keby sa školenia nedajbože nekonali presne v tie dni (aby neboli problémy;)) A rozmýšľam, ten členo odíde tiež z firmy napr. v pondelok a odhlášku má až od stredy a vôbec ma netrápi čo je s ním.
Ja by som tú tvoju odhlášku nechala tak, nebol to zamestnanec, ani oficálne o jeho úmrtí nemáš žiadne informácie.
Tony1
30.11.08,21:27
ďakujem ti krasne za odpoveď. dufam, že je to tak spravne aj podľa zakona, lebo tam je to tak, že pracovný pomer sa končí smrťou zamestnanca. Nemam to však papierovo podložené, aj keď viem, že naozaj zomrel, no nikto z rodiny mi úmrtný list nedoniesol. Aj tak veľká vďaka.
Tony1
30.11.08,21:32
Možno len bolo potrebné dohodnúť sa na spôsobe ukončenia , kde by sa uviedla aj dohoda. Neviem prečo odhlasuješ zamestnanca zo sociálnej poisťovni pred ukončením. Odhlášku ktorá bola odoslaná by som zrusila a odoslala odhlásenie na deň úmrtia./ak si si istá tým dňom/.
Ale veď na socialnej poisťovni je uvedené, že odhlášku je povinné dať najneskôr v deň po skončení pracovného pomeru, ale nikde nie je uvedené, že to nemôže byť skôr. A ja k tomu úmrtiu fakt nemám oficiálny doklad. A oficiálne mám len výpoveď k dohode o pracovnej činnosti s 15 dennou výpovednou lehotou. A na základe tejto výpovede som ho odhlásila.
michelle84
04.03.09,08:19
Len doplním, že pri podaní daňového priznania za zomrelého manžela, žiadal daňový úrad dedičské konanie za neho.
jana32
28.10.09,07:08
Do "štvornásobku jeho priemerného zárobku..." je myslené tak, že do tejto výšky sa mzdové nároky /mzda,preplatok dovolenky atď/ vyplatia a ak tieto mzdové nároky sú vyššie, musia sa nahlásiť do dedičského konania.

Môžem poprosiť o bližšie vysvetlenie? Náš zamestnanec zomrel, poznám rodinnú situáciu, ktorá aj bez toho bola zložitá a teraz neviem ako to urobiť, aby som nič neporušila a zároveň aj nejako pomohla. Zamestnancovi má byť vyplatená výplata za október ( zomrel 24.10.) s tým, že mal posielanú výplatu na účet. Keď mu to však pošlem na účet, dostane sa jeho manželka ku peniazom? Poruším niečo, ak peniaze dám jej do ruky? Pre mňa je táto situácia úplne nová ( a dúfam, že už v živote nebudem toto riešiť ). Ďakujem