Lenka1979
06.08.07,13:09
dobrý deň všetkým na porade.
Vedel by mi niekto poradiť ohľadom opravy? Kúpili sme vysokozdvižný vozík DESTA v hodnote 100.000 Sk. Do ktorej odpis.skupiny ho mám zaradiť?
Urobili sme na nej generálnu opravu, na mont.liste je rozpísaná každá položka, celková cena opravy je 96.715 bez DPH. Montážny list obsahuje položky ako: práca s materiálom, výmeny lôžok, ale aj použitý materiál, ako napr.:nový počítač motohodín, ktorý tam predtým nebol, nová sedačka-iba výmena za starú, pneumatika, rôzne filtre, atď., prosím Vás,ako mám toto všetko poúčtovať? Nemôžem dať všetko ako opravu, lebo napr. ten počítač motohodín nie je oprava.
Ďakujem za každú radu.
Anja111
06.08.07,11:25
dobrý deň všetkým na porade.
Vedel by mi niekto poradiť ohľadom opravy? Kúpili sme vysokozdvižný vozík DESTA v hodnote 100.000 Sk. Do ktorej odpis.skupiny ho mám zaradiť?
Urobili sme na nej generálnu opravu, na mont.liste je rozpísaná každá položka, celková cena opravy je 96.715 bez DPH. Montážny list obsahuje položky ako: práca s materiálom, výmeny lôžok, ale aj použitý materiál, ako napr.:nový počítač motohodín, ktorý tam predtým nebol, nová sedačka-iba výmena za starú, pneumatika, rôzne filtre, atď., prosím Vás,ako mám toto všetko poúčtovať? Nemôžem dať všetko ako opravu, lebo napr. ten počítač motohodín nie je oprava.
Ďakujem za každú radu.
Najskôr rozlíšiš, čo je oprava a čo TZ. TZ pripočítaš k OC vysokozdvižného vozíka a zaradíš do 2. odpisovej skupiny, KP 29.22.15.
Lenka1979
06.08.07,11:33
opravy mám pekne rozpísané osobitne, materiál tiež osobitne-čiže všetko čo je nové a nebolo tam nainštalované je TZ? Napr.tá nová sedačka stála 3.775,-- Sk, počítač motohodín 1228 Sk, pneu 2.990,-- Sk.
Anja111
06.08.07,11:37
opravy mám pekne rozpísané osobitne, materiál tiež osobitne-čiže všetko čo je nové a nebolo tam nainštalované je TZ? Napr.tá nová sedačka stála 3.775,-- Sk, počítač motohodín 1228 Sk, pneu 2.990,-- Sk.
Áno. Len ma zarazili pneumatiky. Tie tam predsa boli, takže to by mala byť oprava...
Lenka1979
06.08.07,11:41
no, bola vymenená iba jedna pneumatika, takže to bude ako oprava. , toho materiálu je tam veľa, samý filter a oleje-to bude oprava? TZ bude aj keď nebude presahovať sumu 30.000,--?
Anja111
06.08.07,12:03
no, bola vymenená iba jedna pneumatika, takže to bude ako oprava. , toho materiálu je tam veľa, samý filter a oleje-to bude oprava? TZ bude aj keď nebude presahovať sumu 30.000,--?
Filter, oleje a pod., to je všetko oprava.
O TZ do 30.000 Sk za celé účtovné obdobie, rozhodne daňovník, či ho bude odpisovať, alebo nie. Viď § 29, odst. 2, ZDP.
Lenka1979
06.08.07,12:08
a čo s tým počítačom motohodín? Môžem ho dať na 501 AU? To nie je oprava nie?
Anja111
06.08.07,13:03
a čo s tým počítačom motohodín? Môžem ho dať na 501 AU? To nie je oprava nie?
Môžeš sa rozhodnúť. Obidva spôsoby sú správne. Ja to zvyknem dávať ako technické zhodnotenie...
betka
06.08.07,18:04
Treba si dať pozor na to, ak si obstaráte vozík a pre uvedenie do prevádzkyschopného stavu je nevyhnutná oprava, cena opravy je súčasťou nákladov na obstaranie, a tým súčasne i súčasťou jej VC.
Ak sú tieto náklady na opravu vynaložené do času uvedenia ide do OC (042)
betka
06.08.07,20:23
Dievčatá, aby som Vás mojim postupom nezmiatla.
K tým opravám ešte. Postupy v PU v par.35/2/f mi hovoria,čo nie je súčasťou OC, teda nie sú opravy a udržiavanie.... (prečítať..)

existujú 3 pohľady na opravy:
1. Ak kúpim VZV a je nefunkčný, nemôžem ho zaradiť do používania, teda je potrebné ho uviesť do prevádzky nejakou opravou - do času uvedenia do používania, je súčasťou OC.
2. Kúpim VZV, zaradím do používania. Použijem ho zo 2 dni a pokazí sa mi. oprava je mojim nákladom, nie OC....
3. Kúpim VZV a javí sa mi, že ide o 1. spôsob, dôkladne si prečítam FA, hra so slovíčkami, čo obsahuje, môžem sa riadiť 2.sp......;) ...........................(dátumy..)
Lenka1979
08.08.07,07:58
betka,ďakujem za super radu, ešte sa opýtam ak môžem, vozík sme kúpili v júni 2007, nerobili sme s ním nič lebo nebol schopný prevádzky,ale pracovníci kúpili PHM-diesel 2x v mesiaci, ja som to dala priamo do nákladov, čiže som už o ňom účtovala. Oprava sa robila v júli 2007. Teraz som trošku na vážkach, či môžem tú veľkú generálnu opravu dať ako súčasť OC alebo ako opravu? Ďakujem pekne za radu. Lenka
zlatica76
08.08.07,08:02
Podľa informácií ktoré si dala, celá oprava je súčasťou OC. Kúpili ste nefunkčný vozík, opravili ste ho a potom zacali používať.
Lenka1979
08.08.07,08:13
To nevadí, že som už účtovala PHM? Dúfam,že mi to daňovníci nevyhodia.
Lenka1979
08.08.07,08:34
v postupoch účtovania par.35/2/f sa píše že náklady na opravu nemôžu byť súčasťou OC, kde sa píše, že môžu?
Lenka1979
08.08.07,09:27
odpovie mi niekto?
betka
08.08.07,19:38
betka,ďakujem za super radu, ešte sa opýtam ak môžem, vozík sme kúpili v júni 2007, nerobili sme s ním nič lebo nebol schopný prevádzky,ale pracovníci kúpili PHM-diesel 2x v mesiaci, ja som to dala priamo do nákladov, čiže som už o ňom účtovala. Oprava sa robila v júli 2007. Teraz som trošku na vážkach, či môžem tú veľkú generálnu opravu dať ako súčasť OC alebo ako opravu? Ďakujem pekne za radu. Lenka

Leni, už som sa pokúsila dať odpoveď. Keďže bol vozík nefunkčný a táto generálna oprava mi zabezpečila jeho funkčnosť, malo by ísť do OC......????

Čo znamená kúpili?
Obstarali ste vozík v 6/2007. A zaradili ste ho do používania? Asi nie. Prečo? Lebo nebol funkčný a bola potreba GO. Až po generálnej oprave sa začne využívať na podnikanie.

Predtým v príspevkoch som uviedla i spôsob č. 3, možno je nepochopiteľný, ale treba sa doftípiť...(nebudem rozoberať)- pripomeniem, pozorne čítam FA...., pozorne...

Kúpili ste naftu. Prečo by som ju nemohla dať do nákladov. Veď som ju mohla kúpiť do kanistra a použiť ju i o 5 mess., keď bude vozík funkčný;)