marlek
06.08.07,13:40
Som lekárka s praxou a zvažujem aký by bol pre mňa najlepší spôsob zamestnania z pohľadu odvodov ako aj ostatných ekonomických záležitostí.

Založenie jednoosobovej sro, byť v spoločnosti ako zamestnanec.
Pracovať na DIČ ako fyzická osoba
Pracovať časť ako zamestnanec v HPP a popri tom pracovať ako zamestnanec vo svojej sro
Pracovať časť ako zamestnanec v HPP a popri tom pracovať ako FOSnažila som sa najskôr hľadať odpovede v príspevkoch, ale nie som si istá, či je moja úvaha správna. Poprosím preto o potvrdenie, alebo vyvrátenie mojej úvahy
V prípade s.r.o. by som sa mohla zamestnať ako zamestnanec a mzdu by som mala vyplácanú sročkou, pričom by boli odvody odvádzané ako každému zamestnancovi.. Sro by sa prihlásila do soc a zdrav. Poisťovne ako zamestnávateľ a mňa by prihlásila ako zamestnanca.
V prípade FO by som do sociálnej poisťovne neplatila v prvom roku podnikania, iba ak by som chcela byť dobrovoľne poistená do ZP by som platila z minimálnej mzdy. Prihlásila by som sa iba do ZP ako FO, do SP až v nasledujúcom roku podľa výšky príjmov. Obdobie, kedy neplatím do soc.poisťovne sa mi nepočíta ani do dôchodku (ani ako odrobené roky?)
Neviem nájsť ako by to bolo v prípade súbehu (3 dni by som bola zamestnancom a zbytok ako zamestnanec v s.r.o, alebo FO)
marlek
06.08.07,13:05
Nikto mi neporadí?
irma1
06.08.07,14:04
Nie som lekár, ani nemám klienta-lekára a preto ma táto problematika zvlášť nezaujímala, ale... Zhruba pred dvomi rokmi si lekári hromadne zakladali sro-čky. Ako lekári prvého kontaktu, tak aj odborní. Vraj to nejako súviselo s obvodmi a zdravotnými kartami. Výhodnejšie vraj bolo mať sro. Skús začať z tohto konca a zisti si, o čo išlo. Možno už potom budeš riešiť úplne iný problém.
blcha
06.08.07,14:40
Marlek, klobúk dole !
Si odborníčka nielen v zdravotníctve!!

Všetko čo píšeš, je pravda. Moja skúsenosť s lekármi je taká, že každý má nakoniec problém s platením odvodov do poisťovní. V zdravotnej poisťovni je to ako s daňami - po skončení roka sa urobí zúčtovanie a rozdiel oproti skutočnosti sa doplatí alebo vráti. Do sociálnej poisťovne ale musíš platiť podľa predchádzajúceho roku, hoci už taký zisk vôbec nemusíš mať.
Mám klienta - takú šikovnú pani doktorku ako si ty - začínala ako FO, ale potom si založila sro a dnes si to nevie vynachváliť. Sama si rozhoduje o tom, aký bude mať plat a teda aj odvody. Ostatným sa moc platiť nechce, ale nechce sa im ani zakladať novú spoločnosť a tak stále hundrú a stále platia.
Ak si na začiatku, pouč sa na ostatných a jednu fázu trápenia rovno preskoč.

Odporúčam s.r.o.
marlek
06.08.07,14:40
Ďakujem za reakciu.
To som našla, tam sa iba rozoberalo, prečo prechádzajú lekári na s.r.o. a či je to povinnosť. Dočítala som sa, že nie je to nutné. Ja posudzujem či mám začať ako FO, alebo ako s.r.o. Nakoľko nemám zmluvu s poisťovňou VSZP, ktorá má najviac klientov a nie je ju jednoduché získať, neviem ako mi táto činnosť pôjde, (môžu si to dovoliť iba solventnejší), preto zvažujem na začiatku radšej asi ako FO.
Ide mi hlavne o to, ako sa budú líšiť odvody, keby som sa prípadne zamestnala a 2 dni by som vybavovala svoju klientelu. Mám možnosť na 3 dni byť zamestnancom. Neviem aké výhody by priniesol tento súbeh z hľadiska odvodov. Asi som zle nazvala tému, lebo ma zaujímajú hlavne tie odvody.
marlek
06.08.07,14:48
Blcha vďaka. Z tvojho príspevku som pochopila, že asi najlepšie s.r.o. a tie 3 dni by som bola zamestnanec. Podľa všetkého lepšie ako pracovať pre nich ako FO a faktúrovať. Tie 2 dni by som si určila plat alikvótnou čiastkou. Asi najnižšiu hranicu platu musím dodržať podľa triedy zaradenia. Najväčšie problémy mi robí, že napriek 3 atestáciám a ovládania 3 cudzích jazykov so mnou VsZP neuzatvorila zmluvu. Vraj je nás dosť..... Tak neviem ako by to bolo pri rušení. Asi FO je jednoduchšie zrušiť ako s.r.o. Tiež prvý rok by som nemusela do SP platiť odvody.
blcha
07.08.07,16:22
Áno, prvý rok by si nemusela platiť sociálku. Ale potom - a tu záleží aj na tom, aký by si dosiahla v minulom roku obrat a aký by bol zisk - sa tiež môže stať, že nebudeš mať povinnosť platiť.
Ak vieš odhadnúť, aké budeš mať mesačné príjmy a výdavky, tak by sme to vedeli zhruba spočítať.