apo
06.08.07,23:46
Prosím poraďte, alebo mi dajte link na tému kde je už rozdiskutované spravovanie majetku obce vo vzťahu k DPH.

Obec má nehnuteľný majetok, ktorého prevádzkovanie si vyžaduje v podstate podnikateľskú činnosť a nehnuteľnosť využíva aj široká obec. Obec nechce podnikať. Z toho dôvodu mandátnou zmluvou poverí právnickú osobu správou a prevádzkovaním nehnuteľnosti.

Správca je registrovaný na DPH nakoľko tržby z prevádzky spravovanej nehnuteľnosti prekročia za 12 mesiacov 1,5 mil SK. Obec má vyčlenené finančné prostriedky na prevádzku nehnuteľnosti, ktoré formou dotácie mesačne poukazuje správcovi.

Je možné túto dotáciu u správcu-mandatára účtovať ako príjem, ktorý pôjde mimo DPH a nebude si vynucovať koeficientovanie pri odpočtoch DPH?

Prosím Poraďákov so skúsenosťami z tejto problematiky, pomôžte mi násť dobré riešenie.

Ďakujem.

apo
apo
13.08.07,07:28
Prosím poraďte, apo

Poraďáci, nik nemá skúsenosti so spravovaním obecného majetku.

Tému som maximálne zovšeobecnil. Treba vyriešiť otázku :confused: Počítať, alebo nepočítať :confused: koeficienty.

Ak by obec sama podnikala a finančne by dotovala prevádzku nehnuteľnosti celkom určite by sa nepočítali koeficienty.

Mandatár vykonáva činnosti tak ako keby ich robil mandant teda obec. Dá sa urobiť záver, že ak obec nepočíta koeficienty, :) tak ich nebude počítať ani správca-mandatár?


Ďakujem

apo
emgeton
13.08.07,15:16
Prosím poraďte, alebo mi dajte link na tému kde je už rozdiskutované spravovanie majetku obce vo vzťahu k DPH.

Obec má nehnuteľný majetok, ktorého prevádzkovanie si vyžaduje v podstate podnikateľskú činnosť a nehnuteľnosť využíva aj široká obec. Obec nechce podnikať. Z toho dôvodu mandátnou zmluvou poverí právnickú osobu správou a prevádzkovaním nehnuteľnosti.

Správca je registrovaný na DPH nakoľko tržby z prevádzky spravovanej nehnuteľnosti prekročia za 12 mesiacov 1,5 mil SK. Obec má vyčlenené finančné prostriedky na prevádzku nehnuteľnosti, ktoré formou dotácie mesačne poukazuje správcovi.

Je možné túto dotáciu u správcu-mandatára účtovať ako príjem, ktorý pôjde mimo DPH a nebude si vynucovať koeficientovanie pri odpočtoch DPH?

Prosím Poraďákov so skúsenosťami z tejto problematiky, pomôžte mi násť dobré riešenie.

Ďakujem.

apo

Dotácia nebude predmetom dane, a teda si nebude vynucovať koeficientovanie.

Predmetom dane v spomínanom prípade by bola odmena za mandátnu správu majetku.
apo
13.08.07,19:20
Dotácia nebude predmetom dane, a teda si nebude vynucovať koeficientovanie.

Predmetom dane v spomínanom prípade by bola odmena za mandátnu správu majetku.

Ďakujem pekne za radu.
Vyzerá to tak, že aspoň jedna polovica Poraďákov ešte dovolenkuje.

Forma mandátu má ozaj veľa dobrých vlastností vo väzbe na DPH.

1. U krčmárov keď majú mandát na prevádzkovanie výherných automatov od vlastníka automatu, ktorý má povolenie na ich prevádzku ich podiel na výnosoch z VHP tiež ide mimo DPH. Podiel sa nezapočíta do obratu 1,5mil. SK.
2. Dotácia na prevádzku idúca mimo DPH je dobrá vec vzhľadom nato, že sa na nej nepriživý štátny rozpočet ako to bolo napríklad pri dotáciách zo štátneho rozpočtu výrobcovi tepla, ktorý keď v tom čase prekročil regulovanú maximálnu výrobnú cenu 1 GJ, z tejto dotácie sa hodnota DPH vypočítaná dovnútra odvádzala na výstupe, čo bola ozaj hlúposť.

Ešte raz pekne ďakujem za názor.

apo