kiki
07.08.07,07:05
Ahojte,
potrebujem poradiť do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili nasledujúci hmotný majetok:
1. Rezací ploter (OC 115.tis.)
2. Laminátor (136.tis.)
3. Veľkoformátová tlačiareň (321.tis.)
Za rady dakujem
JAJA11
07.08.07,05:44
Ahojte,
potrebujem poradiť do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili nasledujúci hmotný majetok:
1. Rezací ploter (OC 115.tis.)
2. Laminátor (136.tis.)
3. Veľkoformátová tlačiareň (321.tis.)
Za rady dakujem

Neviete náhodou kód z colného sadzobníka ?
kiki
07.08.07,06:11
Kód colného sadzobníka neviem.
zlatica76
07.08.07,06:12
1. odpisová skupina - po styroch rokoch budeš rada, keď ti to bude fungovať a budeš mať na to nahradne diely.

Inak by som to zaradila ako kp 30.0
kiki
07.08.07,06:20
Aj som si myslela že do prvej odpisovej skupiny, dakujem za utvrdenie. Len som si nebola ista či to môže ísť medzi tie kancelárske stroje.
Marína
07.08.07,06:34
Neviete náhodou kód z colného sadzobníka ?
Colný sadzobník
(http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CssrHomePage.nsf/pages/Sadzobnik_allframes)
Slavena
22.09.08,16:10
Kto by mi vedel poradiť, do akej odpisovej skupiny mám zaradiť benzínový drvič /konárov a kôry/ v drevospracujúcej firme?
Marína
22.09.08,20:13
Pozri prílohu ZoDP. Buď je to pol.1-16 KP 29.32.65 alebo pol.2-27 KP 29.32.
andrej_rv
22.09.08,21:19
Ak je to len taký "jednomužný" :) prenosný drvič na kolieskach, podľa mňa by to mohlo spadať pod:
KP 29.41.11 Prenosné ručné obrábacie stroje
Z: Pneumatické náradie rotačného typu, vŕtačky všetkých druhov, reťazové a okružné píly, pásové a uhlové brúsky, hoblíky, strihače živých plotov a trávnikov (Kód 1-17 prílohy ZoDP - 1.OS),
ak je to nejaký výkonnejší stacionárny drvič, ja by som to zaradil asi do:
KP 29.43.12 Obrábacie stroje na opracovanie dreva, korku, kostí, ebonitu, tuhých plastov alebo pod. materiálov
Z: Stroje na šúpanie kôry, rezanie, štiepanie, rozrezávanie na dosky, na šúpanie (lúpanie) dreva, stroje na zarovnávanie, hobľovanie, profilovanie alebo vrúbkovanie dreva, stroje na vŕtanie, dlabanie, ohýbanie, skladanie, pribíjanie, spojovanie dreva, stroje na leštenie, lepenie, lakovanie, natieranie, vyrezávanie dreva, lisy na výrobu dosiek z drevených lamiel alebo častíc
TZ: Špeciálne debnárske stroje, stroje na výrobu ceruziek, obalov atď., viacúčelové stroje a stroje na obrábanie materiálov podobných drevu (korok, kosť, tvrdá guma alebo plasty...) (položka 2-28 prílohy ZoDP - 2.OS)
Marína
23.09.08,06:53
Andrej, podľa mňa to nie je obrábací stroj. Ten si predstavujem ako stroj na úpravu materiálu, príp. úpravu pred ďalším spracovaním. Slavena asi vie najlepšie na čo presne slúži. Ja som si ho predstavovala ako záhradnú drvičku na konáre, len podstatne väčší a s väčším výkonom.
andrej_rv
23.09.08,11:12
Andrej, podľa mňa to nie je obrábací stroj. Ten si predstavujem ako stroj na úpravu materiálu, príp. úpravu pred ďalším spracovaním. Slavena asi vie najlepšie na čo presne slúži. Ja som si ho predstavovala ako záhradnú drvičku na konáre, len podstatne väčší a s väčším výkonom.
Ja tiež predpokladám, že ide buď o záhradný drvič alebo niečo výkonnejšie pre drevovýrobu (t.j. nie hobby formát). Pojem "obrábací" v názve príslušného KP netreba podľa mňa brať celkom doslovne, ale v kontexte obsahu tejto položky. Podľa podrobnejšieho členenia, vysvetliviek a prevodníka k číselníku KP (materiály ŠÚ SR) pod tento KP s názvom "Obrábacie stroje na opracovanie dreva" patria aj:
- stroje na spracovanie surového dreva (ex 519 2 JKP)
- stroje a výrobné linky na výrobu a úpravu drevených polotovarov (ex 519 4 JKP)
- pomocné a doplnkové zariadenia k strojom na spracovanie dreva (ex 519 7 JKP)
Keďže v drvičoch sa spracováva surové drevo (či už na polotovar či finálny výrobok = drevoštiepku), mali by patriť podľa mňa do uvedeného KP 29.43.12 (ktorý by sa vzhľadom na obsah mal volať skôr "stroje na spracovanie dreva" ako "obrábacie stroje").
Položky KP 29.32 obsahujú stroje a zariadenia, ktoré v podstate so spracovaním dreva nemajú žiadny súvis, a to aj v položke 29.32.65, kde je uvedený dosť obsiahly prehľad strojov a zariadení inde nezaradených.
Navrhované zaradenie je samozrejme len môj subjektívny názor, ktorý vôbec nemusí byť správny. Najjednoduchšie a najsprávnejšie riešenie (len za cenu správneho polatku :)) je požiadať o zaradenie ŠÚ SR...
stamar
25.09.08,06:40
Dobrý deň, v tejto téme by som sa chcela opýtať, do akej odpisovej skupiny zaradiť "valcovačku", na základe vysvetlenia šéfa je to stroj, ktorý valcovaním vyrovnáva píly na rezanie dreva. Za odpoveď ďakujem
andrej_rv
25.09.08,07:42
....je to stroj, ktorý valcovaním vyrovnáva píly na rezanie dreva. Za odpoveď ďakujemJa by som to dal do
KP 29.42.33 Stroje na ohýbanie, drážkovanie, falcovanie, rovnanie, strihanie, dierovanie a podobnú úpravu kovov, ktoré nie sú číslicovo riadené
Z: Ohýbačky, zvinovačky, stroje na nakružovanie a rovnanie plechov, vrátane ohýbacích lisov, lavice na ohýbanie rúrok, profilov, tyčí - bez číslicového riadenia
TZ: Strojné nožnice, dierovačky, orezávačky
V: Lisy (29.40.34)
prípadne ako pomocné a doplnkové zariadenie k strojom na spracovanie dreva do KP 29.43.12.
V oboch prípadoch ide o 2. odpisovú skupinu v zmysle položky 2-28 prílohy ZoDP, do ktorej patria stroje a zariadenia, ktorých KP začína kombináciou 29.4
stamar
28.10.08,11:05
1. SZČO rekonštruovala administratívnu budovu zaradenú do majetku,
na ktorú mala vydané stavebné povolenie na: "Prestavbu a nadstavbu budovy".
Súčasne s rekonštrukciou budovy bola vykonaná plynofikácia budovy,
ktorá bola vykonaná v rámci samostatného stavebného povolenia na stavbu
administratívna budova - plynová prípojka a plynoinštalácia .
Zaujíma nás, či uvedené práce sú súčasťou technického zhodnotenia budovy s dobou odpisovania 20 rokov, alebo sa majú odpisovať samostatne ako drobné stavby.

2. Pri úprave okolia budovy bolo vybudované parkovisko, ktoré je súčasťou areálu
a parkovacia plocha je spevnená zatrávňovacími betónovými kockami, zámkovou dlažbou a obrubníkmi. Zaujíma nás, do ktorej odpisovej skupiny máme zaradiť parkovisko.

3. Súčasťou úpravy okolia budovy bolo i vykonanie sadových úprav /výsadba drevín, výkopové práce, osev plochy.../ v hodnote cca 70 tis. Sk. Zaujíma nás, či je možné uvedenú sumu zúčtovať priamo do výdavkov, resp. či je potrebné tieto úpravy odpisovať.
rommy
18.06.09,10:59
Ahoj poraďáci vedeli by ste mi prosím do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť odťahovku? V TP má napísané nákladné vozidlo špeciálne...