duficek
07.08.07,10:51
odpisujem kamerovy sytem druhy rok. tento rok sa dokupi este jedna kamera za 5 000.
ako to bude s danovymi odpismi? navysim o 5 000 odpisovanu sumu, predlzuje sa aj doba odpisovania, alebo ostava nezmenena?
vdaka
betka
07.08.07,18:35
Par. 20-postuov hovorí:
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

Doplňuej sa možnosť použiť pri odpisovaní majetku tzv. komponentný spôsob odpisovania. Podstatou je možnosť pri jednotlivom majetku zohľadniť rôznu dobu použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddelitelných súčastí majetku.
Podľa meniacich sa podmienok (napr. pri zvýšení VC z tituku Tz) sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa Zdoba odpisovnia alebo sadzby.
duficek
08.08.07,06:36
dakujem, pre mna to znamena co?
duficek
01.10.07,17:10
oprasujem temu.
program mi ponuka jedinu moznost a to dalsich 6 rokov odpisovania zo zvysenej vstupnej ceny.
pridana kamera mi ale nepredlzuje "zivotnost" systemu, mozem pokracovat v odpisovani a odpisovat uz iba 5 rokov, pricom iba navysim zostatkovu hodnotu a z toho doratam odpisy?
JankaO
01.10.07,17:44
oprasujem temu.
program mi ponuka jedinu moznost a to dalsich 6 rokov odpisovania zo zvysenej vstupnej ceny.
pridana kamera mi ale nepredlzuje "zivotnost" systemu, mozem pokracovat v odpisovani a odpisovat uz iba 5 rokov, pricom iba navysim zostatkovu hodnotu a z toho doratam odpisy?

Na základe ustanovení § 29 zákona o DzP Pos, posúďte, či dokúpenie kamery v sume 5000,- Sk budete považovať za technické zhodnotenie, modernizáciu alebo nie....
Zákon o dani z príjmov
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
duficek
01.10.07,20:18
dievcata dakujem vam za citaciu paragrafov, tie som si samozrejme precital aj predtym, bohuzial som im moc neporozumel, asi sa pri momentalnom strese neviem sustredit a dobre pochopit "suche" paragrafy.
dajme tomu ze budem dokupenu kameru povazovat za modernizaciu-rozsirenie vybavenosti, ako mam teda postupovat?
kamerovy system som kupil minuly rok za 150 000 Sk, pricom som v uzavierkovej uprave odpisal (mam JU) 1. rok 25 000 SK, ZC mi ostala 125 000 Sk a normalne by som este 5 rokov odpisoval po 25 000 Sk.
tento rok som dokupil jednu kameru za 5 000 Sk.

-mozem navysit ZC 125 000 + 5 000 = 130 000 a robit odpisy v sume 26 000 Sk dalsich 5 rokov, teda nepredlzovat doterajsie odpisovanie?
-mam navysit OC 150 000 + 5 000 = 155 000 Sk a z toho zohladnit odpisy
1 rok bol odpis 25 000
2 rok bude 25 834
3 rok 25834
4 rok 25834
5 rok 25834
6 rok 25834
7 rok 830 Sk
Alena Šimová
02.10.07,05:02
takto je to správne.
renča1
02.10.07,05:26
dievcata dakujem vam za citaciu paragrafov, tie som si samozrejme precital aj predtym, bohuzial som im moc neporozumel, asi sa pri momentalnom strese neviem sustredit a dobre pochopit "suche" paragrafy.
dajme tomu ze budem dokupenu kameru povazovat za modernizaciu-rozsirenie vybavenosti, ako mam teda postupovat?
kamerovy system som kupil minuly rok za 150 000 Sk, pricom som v uzavierkovej uprave odpisal (mam JU) 1. rok 25 000 SK, ZC mi ostala 125 000 Sk a normalne by som este 5 rokov odpisoval po 25 000 Sk.
tento rok som dokupil jednu kameru za 5 000 Sk.

-mozem navysit ZC 125 000 + 5 000 = 130 000 a robit odpisy v sume 26 000 Sk dalsich 5 rokov, teda nepredlzovat doterajsie odpisovanie?

Nemôžeš, pretože TZ sa realizovalo v 2. roku odpisovania a TZ sa musí zahrnúť do vstupnej ceny.

-mam navysit OC 150 000 + 5 000 = 155 000 Sk a z toho zohladnit odpisy
1 rok bol odpis 25 000
2 rok bude 25 834
3 rok 25834
4 rok 25834
5 rok 25834
6 rok 25834
7 rok 830 Sk

toto je správne!:)
duficek
22.10.07,08:01
Vladimír Ozimý
22.10.07,08:21
noo ide o zhodnotenie to je pravda ale vy nemusíte navyšovať vstupnú cenu pokiaľ neprekročíte hodnotu technického zhodnotenia 30000 Sk rieši to par. 29 dos 1

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

ale aj môžete to zaradiť ako technické zhodnotenie podľa par. 29 ods 2

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.