JanulkaJ
07.08.07,10:22
Ahojte,
prosim o radu. Zamestnanec dostal vypoved od 01,08,2007 mu plynie trojmesacna doba cize do 31,10,2007. Zacal teraz marodovat. Zo zamestnavatelom sa dohodol este aj na odstupnom plate za tieto tri mesiace.
Kedze zacal marodovat 06,08,2007 neviem do kedy. Tak chcem sa spytat. Ze to odstupne sa mu bude potom pocitat z tej PN alebo ako keby nebol na PN. Teda ci mu to pokazi ten odstupny plat. Dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
07.08.07,08:28
Ahojte,
prosim o radu. Zamestnanec dostal vypoved od 01,08,2007 mu plynie trojmesacna doba cize do 31,10,2007. Zacal teraz marodovat. Zo zamestnavatelom sa dohodol este aj na odstupnom plate za tieto tri mesiace.
Kedze zacal marodovat 06,08,2007 neviem do kedy. Tak chcem sa spytat. Ze to odstupne sa mu bude potom pocitat z tej PN alebo ako keby nebol na PN. Teda ci mu to pokazi ten odstupny plat. Dakujem velmi pekne

Odstupné sa ráta z priemernej mzdy za predchádzajúci 1/4 rok, číže za 04-06/2007.
JanulkaJ
07.08.07,08:39
No ved to prave. Myslim ze by malo byt vyplatene asi az po troch mesiacoch tej vypovednej doby. Cize k datumu 31,10,2007?
Ale podla mna by malo byt k 01,08,2007 nie? Ved teraz mu plynie vypovedna doba uz?
katkaj
07.08.07,08:40
No ved to prave. Myslim ze by malo byt vyplatene asi az po troch mesiacoch tej vypovednej doby. Cize k datumu 31,10,2007?
Ale podla mna by malo byt k 01,08,2007 nie? Ved teraz mu plynie vypovedna doba uz?

Odstupné sa vypláca až v poslednej výplate ;) Určite sa nevypláca na začiatku výpovednej doby
Zoltán Kovács
07.08.07,08:44
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

Ako potom mám chápať uvedené ustanovenie ZP? Keď sa dohodnú na odstupnom potom výpovedná doba nie je, alebo áno?
Zoltán Kovács
07.08.07,08:51
Doplním ešte jednu otázku: Ak to odstupné bude vyplatené po ukončení výpovednej doby je to daňovo uznateľný náklad pre zamestnávateľa?
JanulkaJ
07.08.07,08:54
Ano spravne. Moj problem je v tom . Ze to odstupne dostane, to viem urcite ma odrobenych 20 rokov. Ale problem je , ze ked on maroduje od toho 6,8 2007 a napr. bude marodovat do konca mesiaca. Tak to ma august inu mzdu, september oktober inu cize este plnu bez PN. A odstupne sa mu bude pocitat ako? Cize tie tri posledne mesiace za zrataju vratane vyplaty v tom auguste ked bol PN?
JanulkaJ
07.08.07,08:55
Ano bude to vyplatene az v poslednej cize v oktobrovej vyplate v novembri
Zoltán Kovács
07.08.07,09:06
Doplním ešte jednu otázku: Ak to odstupné bude vyplatené po ukončení výpovednej doby je to daňovo uznateľný náklad pre zamestnávateľa?

A čo táto moja doplnková otázka?
katkaj
07.08.07,09:16
Zoli, na túto otázku asi nájdeš odpoveď niekde v porade "Daň z príjmov"
Mzdárov tieto otázky netrápia až tak veľmi :cool:


neviem či som správne pochopila Zoliho otázku ale pokiaľ je odstupné vyplatené na základe zákonných nárokov tak nie je dôvod pochybovať o tom či to je daňový výdavok.

Stretávam sa ale v praxi aj s tým že zamestnávateľ po dohode so zamestnancom vyplatí odmenu v dohodnutej výške a tým pádom nie je pochýb o daňovom výdavku ;)
Zoltán Kovács
07.08.07,09:20
neviem či som správne pochopila Zoliho otázku ale pokiaľ je odstupné vyplatené na základe zákonných nárokov tak nie je dôvod pochybovať o tom či to je daňový výdavok.

Stretávam sa ale v praxi aj s tým že zamestnávateľ po dohode so zamestnancom vyplatí odmenu v dohodnutej výške a tým pádom nie je pochýb o daňovom výdavku ;)

Mám na mysli ustanovenie § 76 ods 2) Zákonníka práce.
katkaj
07.08.07,09:37
Mám na mysli ustanovenie § 76 ods 2) Zákonníka práce.


Čiže zamestnanec by bol aj vo výpovednej dobe aj by po nej dostal odstupné ? V tom prípade by som to asi nebrala ako daňový výdavok ale nech sa ešte vyjadria ďaľší ;)
Richard
07.08.07,12:52
Ďakujeme za výstižný názov témy:
RÝCHLO Prosíímmm!! Odstupné!!!!!!

Nabudúce keď budete hľadať a dostanete výstup hľadania desať tém kde bude "Rýchlo", alebo "Prosím" tak poďakujte šikovným zadávateľom otázok.


Pri zadávaní je jasne napísané, že sa to tak nemá robiť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Prosím ignorujte takto egoisticky zadávané otázky.
tamik
07.08.07,17:01
Nechapem odpovedi