m.klimekova
07.08.07,13:50
Dobrý deň, môžete mi prosím Vás poradiť, či môžem kúpiť nehnuteľnosť za peniaze, ktoré som zdedila, hoci som vydatá. Manžel mi nechce podpísať prehlásenie, že peniaze pochádzajú z dedičstva a nechce byť ani na kúpnej zmluve. Momentálne máme partnerské problémy a vôbec neviem, ako to skončí - možno rozvodom. Preto by som chcela kúpiť nehnuteľnosť sama s tým, že chcem, aby túto nehnuteľnosť zdedili po mne moje dve deti. Uvažovala som aj s takým riešením, že by tú nehnuteľnosť kúpil syn a potom by sa vysporiadal so sestrou, ale začína to byť komplikované, lebo bude sa musieť zobrať úver a budú tam peniaze jednak moje a jednak synove a neviem, ako by sa to dalo zrealizovať, čo možno najspravodlivejšie. Za odpoveď vopred ďakujem.
Janurka
07.08.07,12:12
Zdravím Vás. Najrozumnejšie riešenie je požiadať o pomoc právnika. Bude Vás to čosi stáť, ale v takomto prípade nejde o fazuľky. Riešili sme všelijaké rodinné prevody nehnuteľností, ale máme istotu, že je to v poriadku.
caj
07.08.07,12:13
Ak nie sú také vzťahy medzi deťmi ako medzi rodičmi,
tak nech to kúpia napoly a vysporiadajú sa neskôr (napr. darom)
Ak tam má byť pôžička - možno to spísať aj so záložným pravom....
Najlepšie - zábezpeka zmenkou bez protestu ...

Možno by chcelo viac informácii o tých vzťahoch atd...
m.klimekova
07.08.07,15:10
ďakujem vám za aspoň načrtnuté riešenie.... medzi súrodencami sú zatiaľ dobré vzťahy - syn je slobodný a dcéra je nastávajúca slobodná mamička, žijúca vo FR. Nehnuteľnosť je starší RD, ktorý treba rekonštruovať - na túto kúpu mám peniaze z dedičstva a ešte mám nejaké peniaze na časť rekonštrukcie a na zbytok by musel zobrať úver. Syn súhlasil aj s tým, že bude figurovať na kúpnej zmluve ako kupujúci, ale problém vidím (čo keď v budúcnosti sa situácia zmení-hoci to nepredpokladám-ale stať sa to môže, že by sa dal niekym ovplyvniť a zrazu by sme boli ja a dcéra mimo hry). Bolo by možné spísať nejakú dohodu, ktorá by nebola napadnuteľná s tým, že by bolo jasne povedané, že ja mám doživotné právo užívania nehnuteľnosti a syn, ak by chcel vlastniť túto nehnuteľnosť, by musel vyplatiť sestru, alebo by užívali nehnuteľnosť spoločne. Neviem vyriešiť aj to, že ja budem mať povedzme 80% vklad a syn možno 20%. Obidvaja nemajú také finančné prostriedky, ktorými by mohli zaplatiť nehnuteľnosť.
m.klimekova
22.08.07,14:01
Chcem sa podeliť o vedomosti ohľadne môjho problému. Možno niekomu niečo pomôže. Na katastrálnom úrade mi povedali, že nemusím mať súhlas manžela ku kúpe nehnuteľnosti, pokiaľ viem dokázať, že peniaze pochádzajú z dedičstva (kúpna zmluva). Ďakujem vám za vaše príspevky poraďáci.
Eulalia
25.08.07,03:32
No, nejaká možnosť by bola - ak kúpiš nehnuteľnosť sama (predpokladám, že máš doklady o tom, že tie peniaze sú len Tvoje, pochádzajúce z dedičstva), bude to len Tvoj majetok. Preto nemusí byť kupujúcim Tvoj syn. Ak by do rekonštrukcie vložil aj on svoje prostriedky, riešila by som to asi zmluvou o pôžičke medzi matkou a synom. Ak by bol kupujúcim Tvoj syn, zase by som doporučovala uzavrieť zmluvu o pôžičke - tentoraz opačne, že Ty požičiavaš synovi peniaze na kúpu nehnuteľnosti. Ale aj keby sa hneď touto zmluvou o pôžičke zriadilo na dom vecné bremeno - teda, že Ty, máš právo dožiť v tom dome, dcéra by bola asi mimo.
Navrhujem Ti, aby si dom kúpila sama. Ak sa na rekonštrukcii bude podieľať aj syn, tú zmluvu o tom, že Ti požičiava peniaze na rekonštrukciu. V prípade dedenia by potom dom dedili obidve deti, ale synova časť by bola väčšia o to, čo do rekonštrukcie vložil. A pre istotu spraviť závet, ktorým deti spravodlivo podelíš.
Ale v každom prípade skús vyhľadať právnika, aby Ti tieto zmluvy spísal odborne.