fimka
08.08.07,06:44
Hadala som v prispevkoch o exekucii - nenasla som - prosim poradte.
Zamestnanec v juli bude mat za 10 dni vyplatenu mzdu a za 10 dalsich preplatenu PN.
Z akej sumy pocitat exekuciu - iba zo mzdy, alebo mzda+PN. Vdaka za odpovede.
katka50
08.08.07,04:53
V Exekučnom príkaze by si mala mať uvedené, či čistá mzda je vrátane nemocenských dávok.
Exekučný poriadok v §69 hovorí:
§*69
(1) Zrážky sa vykonávajú z*čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z*príjmov fyzických osôb a*poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a*poistné na sociálne zabezpečenie.8a)
(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a*hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a*sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s*pracovným výkonom, a*to najmä pri pracovných cestách.
fimka
08.08.07,05:21
Katka pozrela som sa na to, ale v exekucnom prikaze sa o zapocitani PN nic nepise.
fimka
08.08.07,06:42
posuvam ..........
Chobot
08.08.07,07:00
posuvam ..........


Podľa mňa dávky nemocenského zabezpečenia nie sú mzdou, preto nepatria do pojmu "čistá mzda". Z toho mi vyplýva, že ak sa exekúcia robí z čistej mzdy, tak nemocenské dávky by sa pritom asi nemali zohľadniť


Zle som si myslel....:(
makovnik1
08.08.07,07:27
Osobne som mala exekúciu zo mzdy, potom som bola na materskej dovolenke a zrážalo sa mi ďalej aj z dávok materského. Myslím, že materské je na úrovni nem.dávok :rolleyes: . Ja by som zrážala. Rodinné prídavky je niečo iné a náhrady pri služ. ceste tiež
Hubka
08.08.07,07:36
Ja som zrážky vykonávala aj z náhrady mzdy pri DPN, okrem toho treba exekútorovi oznámiť, odkedy je zamestnanec PN, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne mu bude vyplácať nemocenské ( ak bude na PN dlhšie ako 10 dní)a tiež skončenie DPN.
Peterka
08.08.07,11:43
Ja som zrážky vykonávala aj z náhrady mzdy pri DPN, okrem toho treba exekútorovi oznámiť, odkedy je zamestnanec PN, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne mu bude vyplácať nemocenské ( ak bude na PN dlhšie ako 10 dní)a tiež skončenie DPN.
Súhlasím s tým že do 10 dní sa jedná o náhradu príjmu a preto sa vykonávajú aj z tejto náhrady príjmu (podobne ako u dovolenky) exekučné zrážky.
Jana Motyčková
08.08.07,14:26
Do čistej mzdy pre účely exekúcie sa započítava aj náhrada príjmu pri DPN - viď §89 exekučného poriadku. Ak zamestnanec je naďalej PN po 10.dňoch, túto skutočnosť je treba tiež oznámiť exekútorovi, treba mu tiež oznámiť pobočku SP, ktorá bude nemocenské vyplácať - §67 ods.4.
Dana7
03.12.08,17:19
Do čistej mzdy pre účely exekúcie sa započítava aj náhrada príjmu pri DPN - viď §89 exekučného poriadku. Ak zamestnanec je naďalej PN po 10.dňoch, túto skutočnosť je treba tiež oznámiť exekútorovi, treba mu tiež oznámiť pobočku SP, ktorá bude nemocenské vyplácať - §67 ods.4.

Prosím ešte o radu v takejto situácii. Zamestnávateľ dostal pokyn na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy, kde bola vyčíslená istina a nejaké trovy exekútora.
Mzdárka v pohode zrazila celú istinu, ale na trovy exekútora zabudla. Zamestnanec sa o to nejak zvlášť nestaral, keďže spoliehal na to, že príkaz exekútora a presná suma je u mzdárky, a že to celé vysporiadala, keď mu už nezráža nič. Teraz však došla výzva od exekútora, že nie je zrazená celá suma. Môže to zamestnanec namietať a má v tom prípade právo uplatňovať si prípadnú náhradu za zvýšené úroky a navýšené trovy od firmy?

Ďakujem
Jana Motyčková
04.12.08,09:48
Môže to namietať na súde, zamestnavateľ zodpovedá za sumy, ktoré zraziť mal a nezrazil, viď odpoveď na Drakovi a §86 ods.1 Exekučného poriadku.