Hansa
08.08.07,07:34
Firma má momentálne 60 zamestnancov. Kapacita mzdového softu je 110 ľudí. V mesiaci júl sa prechodne zvýšil stav zamestnancov o 150 ľudí. Majiteľ spoločnosti odmieta investovať do rozšírenia mzdového softu.
Je možné, že za mesiac júl urobím mzdy mojím stálym 60 zamestnancom, mzdy pre ďalších prechodných 150 ľudí urobím ručne a mzdy vyplatím.
Ale vyúčtujem /cez výkazy a odvody/ najskôr v jednom mesiaci 50 ľudí, v ďalšom mesiaci 50 ľudí a v ďalšom mesiaci posledných 50 ľudí.
Tým ušetrí firma na investícii do mzdového softu, zamestnanci za mesiac júl dostanú vyplatené všetky mzdy, odvody odvediem /postupne/,
len s tým postupným ľudovo povedané "nahádzaním do PC" som si nie istá.
Dúfam, že je problém zadaný zrozumiteľne.l Ďakujem za reakcie.
kačenka
08.08.07,05:42
ale vlastne aj zmluvy im musíš v tom prípade urobiť po jednotlivých mesiacoch a aj do poisťovne ich prihlásiť - ako im budeš vyplácat 50,50,50
VERONIKA6
08.08.07,05:46
Ja by som to nerobila, lebo si s tým určite skomplikuješ život. Radím Ti prehovoriť šéfa, že je to nutné.
Skalka
08.08.07,06:14
Naozaj týmto porušíš zákon a spýtam sa: keď urobíš výplaty ručne do tlačiva a vypočítaš k tomu odovdy a všetky náležitosti, čo ti bráni aby si aj výkazy podala správne ? Ak je ten nárast zamestnancov naozaj len jednorázový tak v tom nevidím žiaden problém. Nikde nie je napísané, že výplaty musíš robiť len na počítači.
tomare
08.08.07,07:20
Skusila by som sa dohohnúť s SW firmou.
Hansa
08.08.07,07:32
Vysvetlím:
-rozšírenie softu by stálo cca 42000,-.
Je pravdou, že môj šéf je skúpy na peniaze. Pravdou je aj to, že som v práci pre tých 60 ľudí úplne sama. Som tu vlastne na všetky administratívne práce /okrem podvojného účtovníctva/.

Hľadala som vhodné riešenie, ako spraviť tých 150 miezd naviac. Jednoznačne ich musím "pustiť" cez PC, lebo posielame výkazy aj elektronicky.

Tento zvýšený stav nastal u nás jednou objednávkou od 23.-31.7., týmto sa nám navýšil stav zamestnancov. Kontrakt na ďalšie obdobie od 01.08. na dobu neurčitú stále nie je podpísaný a už vidím ako to dopadne. Firmy sa nedohodnú napr. na cene a zamestnanci zostanú oklamaní.
Hansa
08.08.07,07:52
Presne tak, cena je konečná po rokovaní s dodávateľom softu.
A ja či to budem robiť ručne, alebo na tri-krát nemám z toho nič. Majiteľ sa mi radšej vyhýba, len aby nepadli slová o peniazoch navyše.
U nás to máme riešené takto: majiteľ je menovaný do verejnej funkcie, ktorú by mal vlastne plniť 20 hodín denne /môj názor/.
Vo firme urobil konateľom jedného zamestnanca s vysokoškolským titulom /je to jeho sused/, ktorý to vzal len pre peniaz /môj názor/.
Čiže ja keď tie mzdy spravím, vyhotovím k nim sprievodný list, v ktorom celý tento ich "kontrakt" spoznámkujem a dám to podpísať konateľovi. Aby mi v budúcnosti neodtajili, že o ničom nevedeli. Lebo u nás to tak chodí.:mee:
Hansa
08.08.07,08:35
Andrej, vystihol si to presne!

Som vďačná za tvoje reakcie!
Robina
08.08.07,08:46
No veď to je nemysliteľ né, aby si to robila ručne. Ja by som s tou firmou hneď skončila, pretože ten spôsob podnikania neveští nič dobré. A v konečnom dôsledku len ty budeš zastihnuteľná a zrejme aj zodpovedná za všetku agendu. Alebo to máš dobre zaplatené? Aj v SP je to už prísnejšie ako bolo a čo keď budú chcieť ľudia nejaké potvrdenia? To si dobre rozmysli.
Hansa
08.08.07,10:47
No veď to je nemysliteľ né, aby si to robila ručne. Ja by som s tou firmou hneď skončila, pretože ten spôsob podnikania neveští nič dobré. A v konečnom dôsledku len ty budeš zastihnuteľná a zrejme aj zodpovedná za všetku agendu. Alebo to máš dobre zaplatené? Aj v SP je to už prísnejšie ako bolo a čo keď budú chcieť ľudia nejaké potvrdenia? To si dobre rozmysli.

- presne ako píšeš. Situáciu necham zatiaľ tak, beriem dva dni dovolenku, v pondelok uvidím, ako sa to vyvinie. Myslím tým moju požiadavku na rozšírenie softu.
A podľa toho ako sa to tu vyvíja, vyvíjam ja snahu zmeniť zamestnávateľa.
Jana Motyčková
08.08.07,14:13
Treba rozmýšľať aj o tom, že tým ľuďom bude treba vystaviť aj potvrdenia o zdaniteľnej mzde, budú musieť byť uvedení v ročnom hlásení, to tiež bude treba potom dorábať ručne.