popro
08.08.07,09:28
Vie mi niekto vysvetlit ako je to s platenim odvodov v totmo pripade? Mam zivnost - tu dalej prevadzkujem a platim si odovdy.
Teraz som si zalozil sro, kde som jedinym spolocnikom a konatelom. Ako konatel by som v tejto sro robil len minimalne, napr. na polovicny uvazok. Vsetku pracu totiz len zadavam inym zivnostnikom.
Ako je to s odvodmi pre mna ako konatela. Mam sa prihlasit na soc. a zdrav. poistovni znova alebo sa to bude len nejako spocitavat?

Prip. je mozne aby som ako konatel v sro nedostaval ziadnu odmenu a nemal teda ziadnu starost s odovodmi?

vopred dakjem za vysvetlenie
Netka
08.08.07,08:19
Ak poberáš odmenu z konateľstva platíš len odvody do ZP.
Ak budeš zamestnaný vo vlastnej firme napr. na kradší prac. čas platíš odvody zo zarobenej sumy aj do ZP aj do SP. (Samozrejme sa tam musíš ako zamestnanec prihlásiť)
Pokiaľ nechceš byť zamestnancom ani nebudeš poberať odmenu z koateľstva samozrejme nemusíš - v takomto prípade neplatíš žiadne odvody ani ako zamestnanec ani ako konateľ.

Odvody ako SZČO platíš naďalej na základe súm, ktoré ti vyšli v RZZP (do ZP) a na základe súm z Výpisu z DP (do SP).


Opravte ma ak sa mýlim.
ZuzanaP
08.08.07,08:31
Len doplním:
Pracovnú zmluvu nemôžeš mať uzatvorenú na funkciu konateľa, môžeš mať napr. ako riaditeľ. Konateľ musí mať uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie.
popro
08.08.07,08:37
uhm, zatial diky za info, pomohlo to.

Takze ako konatel musim mat zmluvu o vykone funkcie a tam teda moze byt, ze som zatial bez odmeny?
ZuzanaP
08.08.07,08:40
Áno, môže byť bez odmeny.
popro
08.08.07,08:43
skvele diky